online randevu online randevu tedavi fiyatları

Pilonidal Sinüs Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pilonidal sinüs hastalığının ameliyatsız tedavi yöntemlerini ele alacağımız bu yazımızda hangi evredeki hastalık için ne tür tedavi yönteminin uygulanabileceğini sizde net bir şekilde kafanızda oluşturabileceksiniz.

kil-donmesi-tedavisi

Şimdi aşağıda özetleyeceğim bir kaç ayaktan hastalık hakkında detaylı bilgilere farklı yazılar ekleyerek yer vermeye çalışacağım ve bahsettiğim yöntemi detaylı olarak uygulanışı ve avantajları ile tedavinin dezavantajlarını ele alacağım.

Ameliyatsız Pilonidal Sinüs Tedavi Yöntemler

Bu sınıflamaya sokulan iki uygulama vardır, gümüş ve fenol tedavileri. Aslında her ikisi de gerçek bir tedavi değildir çünkü kılların giriş delikleri ve sinüs olduğu gibi kalır. Gerçek tedavidir deneme ama rahatlatıcı etkisi vardır. Ağrıyan çürük diş için ağrı kesici almak gibidir.

Sıkça karşılacağınız için doğru yolu göstermek amacıyla ele alınmıştır.

Pilonidal Sinüs Gümüş Tedavisi

Gümüş nitrat tedavisi olarakta bilinen pilonidal sinus gümüş tedavisinde uygulanan yöntem hazırlanan kimyasal maddenin hastalıklı bölgedeki cilt altında yer alan yumak içeriğini yada farklı cisimleri eritmeye dayalı bir tekniktir. Ancak kılların doku içinde kalması, giriş deliklerinin daha da büyümesi sebebiyle gerçek bir tedavi değildir, daha çok ağrıyan çürük diş için ağrı kesici almak gibidir.

Uygulanışı olarak cilt altına ince bir aletle girerek cilt altında biriken sinüsün temizlenme ve eritmesi yapılmaktadır. Bu tedavi yönteminde işgücü kaybı ve ağrı yaşanmaz daha ekonomik olması ve ameliyat izi kalmamasıda tercih açısından etkileyic olmaktadır. Ancak sinüs olduğu gibi kalır.

Fenol ve Kristalize Fenol Tedavi

Gümüş tedavisine benzer şekilde gerçekte hastalık yok edilmez sadece geçici rahatlama sağlanır. Kıl dönmesi fenol veya kristalize fenol tedavisinde kimyasal madde yerine daha çok toz şekeri andıran kristal maddenin vakaya uygulama öncesinde sulandırmak kaydı ile yine gümüş tedavisindede olduğu gibi yumağın olduğu alana cilt altına girilen aletle kılları içeren sinüsü ve diğer cisimlerin eritme işlemi uygulanmaktadır.

Ayaktan Pilonidal Sinüs Tedavisi

Konuyu detaylandırmak gerekirse yatma gerekmeksizin işlem demektir. Yani geliyorsunuz kliniğe yapılan muayene sonucu uygulanması gereken tedaviye karar verilerek uygulama sürecine gelip gerekli tedavinin yapılmasına müteakip evinize işinize okulunuza dönebilmesidir.

IDEA Kliniklerinde Pilonidal Sinüs Tedavisi

Idea kliniğe gelen hastalarımız için öncelikle uzman hekim kadromuz tarafından muayenesi yapılmakta ve hastalığın durumu ve yapılması gereken tüm bilgiler hastalarımıza bilgilendirme yapılarak aktarılıyor.

Proflaktik Laser

En uygun kıl dönmesi tedavisi kararlaştırılarak uygulamaya geçiliyor. İlk yapılacak işlemler arasında hastalığın tekrar nüksetmesini önlemek adına laser merkezimizde proflaktik laser uygulaması yapılmaktadır.

Lokal Anestezi

Laser işlemi yapıldıktan sonra hastamızı cerrahi işlem odasına alarak bölgesel lokal anestezi uyguluyoruz. Bölgesel anestezi olarak sadece hastalık bölgesine etki ederek uyutma ve tüm vücudu etkisiz hale getirmemektedir.

Mikro Sinüsektomi Tedavisi

Hastalık bölgesinde 1 ile 1,5 cmlik bir alanda açılacak delikten kıllların olduğu yumağı çıkarılarak sonrasında açılan bölge estetik gizli dikiş kendiliğinden emilen yöntemle dikilmektedir.

Dinlenme ve Kontrol

Hastamız operasyon sonrası 15 dakikalık bir dinlenmeye alınır ve sonrasında yapılan kontrol sonucunda hastamızda iltihap oluşmaması adına antibiyotik reçetesi yazarak evine yada işine dönmek üzere kliniğimizden uğurlanır.

Pilonidal Sinüsün (Kıl Dönmesinin) İlaçla Tedavisi Mümkünmü

Bilindiği gibi hastalık sırt ve enseden dökülen saç ,tüy ve cilt döküntüleri gibi şeylerin kuyruk sokumunda cildi delerek doku içine girmesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Temel sorun ciltte bir delik oluşması ve cilt altında yumak oluşmasıdır. Delik ve sinüsün kendi vücuttan uzaklaştırılmadıkça gerçek tedaviden söz edilemez. Bu konuda üretilip piyasaya verilmiş tek ürün vardır. Adı pilonol hastalığı çağrıştıran bu ismi bulacak kadar uyanık ama tıp fakültesinin kapısından bile girmemiş, hayatında hiç kıl dönmesi görmemiş birilerinin ürettiği ürün vardır. Kesinlikle para kaybı dışında bir etkisi olmayan bir üründür.

Cilt Altındaki Kıl Yumağı Çıkarılmalıdır

Tedavisi mutlaka iki temel sorunu çözecek şekilde olmalıdır. Cilt altındaki kılların yumağının alınması ve yeniden kıllar girmemesi için deliklerin yok edilmesi gerekir. Bunlardan biri yapılmazsa hastalık ya iyileşmez yada tekrar oluşur.

Dünyada İlaçla tedavi mümkün Değildir

Ne yazık ki Dünyada sadece Türkiye’de kıl dönmesinin ilaçla tedavinin yapılabileceğini iddia edilmiştir. Bu iddianın sahibi de çeşitli kozmetik ürünler üreten, ilaç üretimi konusunda hiçbir birikimi olmayan bir firmaya aittir. Pilonidal sinüs tedavisinde kullanılabileceği söylenen bu ürün pilonol ismiyle astronomik fiyatlarla piyasaya sürülmüştür.

İşin en garibi de ilaç diye piyasaya verilen bu ürünü üretenlerin herhangi birinin hastalığı görme, teşhis etme gibi bir pozisyonu yoktur. Doktor veya eczacı bile değiller.

Pilonidal Sinüs Ameliyat Videosu

Kıl dönmesi tedavisi olacaksanız doktorunuza bu ameliyatlardan hangisini yapacağını sorun ve size uygun olup olmadığını değerlendirecek kadar araştırıp öyle karar verin yoksa 1 saat ara istirahat edebilecekken 15 gün evde yüzüstü yatmak zorunda kalabilir veya hiç pansuman ihtiyacı duymayacakken 4-6 ay her gün hastaneye pansumana gitmek zorunda kalabilirsiniz.

1 Yorum Var

  1. Kıl dönmesi var fakat hangi evrede olduğunu bilmiyorum ancak fenol tedavisi evre 1-2 de uygulanıyormuş ameliyat olmak istemiyorum bu olay ikinci kez başıma geliyor birincisinde geniş olmuştum şimdi farklı yerde çıktı acaba tekrar fenol olabilir miyim nasıl anlarız bunu?
    Op Dr Seher Şirin
    Idea Klinik Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
    fenol yönteminde kıl dönmesi tam olarak tedavi edilemez.tedavi için kıl keseciğinin çıkarılması gerekir.mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni