online randevu online randevu tedavi fiyatları

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır?

Pilonidal sinüs ameliyatları iki sınıfa ayrılır; klasik ameliyat yöntemleri ve çağdaş ameliyat teknikleri. Çağdaş ameliyatlar arasında en yaygın uygulanandır. Bugüne kadar geliştirilmiş olan en başarılı kıl dönmesi tedavi yöntemi olan Mikro Sinüsektomi kıl dönmesi sorunu olanları oldukça sevindirecektir. Eski klasik kıl dönmesi ameliyatı anlayışına son verip hayal bile edemeyeceğiniz avantajları göreceksiniz. Örnek vermek gerekirse klasik yöntemlerde tedavi sonrasında en az 1-2 ay istirahat etmek gerekirsen mikro sinüsektomi ise sadece bir kaç dakikalık dinlenme sonucunda ister evinize ister işinize dönebilirsiniz.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı

Idea klinik kıl dönmesi tedavi merkezi tarafından geliştirilen bu yöntem Bakırköy şubemizde Op. Dr.lar Seher ŞİRİN ve  Atilla KAYA, Kadıköy şubemizde Op. Dr. Alirıza Şahap BARLAS, Nişantaşı Şubemizde Op.Dr.Nizam KURTDERE, Ankara Şubemizde Op.Dr.Adil Altınsoy, İzmir şubede Op.Dr.Demet Ağras, Bursa Şubede Op.Dr.Ergun Aygören tarafından uygulanmaktadır. Klasik yöntemlere göre üstünlükleri çok fazla olan Mikro Sinüsektomi lokal anestezi süresi dahil sadece 10 dakikalık bir sürede gerçekleşmektedir. Modifiye Bascom Procedür olarak ta adlandırılan bu ameliyat diğer çağdaş teknikler  Bascom ameliyatı, pit pickin ve sinüsotomi ameliyatlarıyla aynı sınıftadır yani çağdaş teknikler olarak adlandırılırlar.

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır

Diğer yöntemlerde mevcut olan narkoz yada belden aşağısını uyuşturmak yerine sadece ameliyat edilecek 1-2 cm lik dar bir bölgeye lokal anestezi uygulayarak kıl yumağının olduğu alanda 2 cm kesi yapılır. Bu oran klasik yöntemlerde 30 cm olabilmektedir. 2 cm kesi yapılan alandan kıl yumağı çıkarılarak estetik dikiş ile kapatılır, seyrek olarak bir tane normal dikiş konabilir. Tüm işlem sadece bu kadardır. Birden fazla deliği olan kıl dönmelerinde gerekirse iki yerden 1.5-2 cm lik kesilerek yine hastanın sosyal yaşamına ara vermeden tedavisi yapılabilmektedir.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Sonrası

Yine diğer kıl dönmesi ameliyatları ile kıyaslayacak olursak bir çok farkını göreceksiniz. Klasik kıl dönmesi ameliyatında hasta ameliyat sonrası bir kaç gün hastanede kalması gerekmektedir. Mikro Sinüsektomi tekniğinde ise tedavi sonrası 15 dakika dinlendikten sonra ister evinize, ister işinize döner hatta aracınızı kendiniz kullanırsınız. Yanınızda rafaketçi yada yardımcı birine kesinlikle gerek duymasınız. Hastaneden çıktıktan sonra 12 – 15 gün kadar yüzüstü yatak gerekirken çağdaş yöntemlerde hasta istediği pozisyonda yatabilir ve oturabilir. Ameliyatta doku yaralanması klasik ameliyatlara kıyasla çok daha küçük olduğu için en az tekrarlayan ameliyatlardandır.

İş Gücü Kaybı ve Pansuman Yok
Diğerlerinde hem aylarca evde yatmak, hemde iş gücü kaybı yaşanırken aynı zamanda günlük pansuman yapmak yada yaptırmak gerekmektediir. Mikrosinüsektomi tedavi olduğunuz andan itibaren tek yapmanız gereken sadece o bölgeyi temiz tutmaktır. 72 saat sonra işlem sonrası konulan tamponu alıp banyo yapabilirsiniz. İlk banyodan sonra dilediğiniz kadar banyo yapabilirsiniz, tamponu aldıktan sonra tekrar pansuman gerekmez ancak bölgenin nemini azaltmak için araya bir parça kağıt havlu koymak iyi olur, pansuman gerekmez.

Mikro Sinüsektomi

Tek Fiyat ve SGK Avantajı
Aşağıdaki iletişim numaralarından randevu alabilir ve mikrosinüsektomi fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Size en yakın şubemizi gelebilirsiniz.

Mikro Sinüsektomi Yönteminin Avantajları Nelerdir?

 • İş kaybı süresi; Klasik ameliyat sonrası 15 gün yüz üstü, toplam 1-2 ay istirahat gerekirken micro sinüsektomide bu süre dakikalarla sınırlıdır hasta aynı gün işine veya okuluna gidebilir.
 • Ağrı; İş gücü kaybının en önemli sebebi ağrıdır, klasik ameliyatlarda gerginlik fazla olduğu için ağrı 1-2 hafta devam eder.
 • Açık ameliyatta ameliyat sonrası diğer ameliyatlara kıyasla daha az ağrı olur ancak bu yöntemde de aylarca süren pansumanlar da ciddi ağrı olabilmektedir.
 • Klasik ameliyatlarda 15 gün, açık bırakma yönteminde 3-4 ay pansuman gerekir. Buna karşın mikro sinüsektomi yönteminde yara bakımı veya pansuman gerekmez hasta 3 gün sonra normal banyosunu yapabilir.
 • Tekrar ihtimali; Kıl dönmesi hastalığında en önemli sorundur çünkü yapılan tedavi yöntemine göre tekrar ihtimali %3 ile %70 arasında değişmektedir. Micro sinüsektomi yönteminde yaralanma miktarı küçük olduğu için, tekrar ihtimali %3 le en düşük tedavi yöntemidir.
 • Anestezi (narkoz) gereksinimi; Micro sinüsektomide 1cm’lik alanın uyuşturulması yeterli olmaktadır. Diğer ameliyat tekniklerinin tümünde narkoz veya belden aşağısının uyuşturulması gerekir ki bunların riskleri vardır.
 • İltihap (enfeksiyon) ihtimali; Micro sinüsektomide ameliyat esnasında oluşturulan doku hasarı klasik yöntemlerden çok daha az olduğu için iltihaplanma riskide çok daha azdır.
 • Ameliyata bağlı iz; Arka tarafta kaldığı için genellikle önemsenmez ama bayan hastalarda flep yöntemlerinde rahatsız edecek düzeyde iz kalmaktadır, diğer yöntemlerdeki iz daha küçüktür ancak micro sinüsektomide algılanabilir bir iz kalmaz, kadın hastalar için çok önemli olabilir.

Kıl dönmesi tedavisi yaptırılmadan önce tedavi seçeneklerini doktorunuzla ayrıntılı bir şekilde konuşmalısınız, çünkü tedavinin sonunda hiç pansuman gerekmeyeceği gibi 4-5 ay boyunca günaşırı pansuman yaptırmak zorunda kalabilir veya işinize ara vermeden tedavi olabileceğiniz gibi haftalarca yüzüstü yatmanız önerilebilir.

Pilonidal sinüs tedavisinde 10 farklı cerrahi yöntem olduğunu ve sizin en iyisini araştırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu ameliyatların hepsinin avantajları ve dezavantajları nedir öğrenip aklınza yatanı uygulamalısınız.

Micro Sinüsectomi Yapan Hastaneler

Çağdaş yöntemleri takip eden genel cerrah yada proctoloji uzmanı olan her devlet hastanesi ve her özel hastanede yapılmaktadır, yüksek teknoloji gerektirmeyen bu yöntem tamamen cerrahın eğitimi ile ilgilidir. İdea Kliniğin altı şubesinde de rutin ameliyatlar arasındadır ve son 11 yıldır uygulanmaktadır.

 

59 Yorum Var

  1. genel hijyene dikkat etmelisiniz.günlük yıkanıp,günlük çamaşır değiştirirseniz nüks etmez.aslında bu tüm yöntemler için geçerli.hastalığın nüks etmesinin nedeni genel hijyene dikkat edilmemesidir.sırt bölgesi kıllarınıza laser epilasyon da yaptırabilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 1. Hocam bende 4ay önce kuyruk sokumunda başlayan nohut büyüklüğünde bir şişlik oluştu.sivilce zannedip önce kurcalaladım ve kanattım zamanla abse oldu azar azar akıyor yara kapanınca ceviz büyüklüğünde oluyor acık kaldıkça şişlik nohut küçüklüğüne iniyor.miro sinüsektomi yöntemi uygun olurmu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kesin karar vermek için muayene etmek lazım.

 2. Hocam benim tam kuyruk sokumunun bitiminde buyuk absest deliginin sag tarafinda nohut büyüklüğünde bi şişme var. Kil dönmesinden suphelenmelimiyim ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi veya fistül olabilir,muayene ile kesin tanı koymak lazım.

 3. hocam bende kıl dönmesi var. fakat apse yapmış duurmda sürekli akıntı oluyor. akıntının tedavisi yapılmadan bir işlem yapabilirmiyiz ?
  Op Dr Seher Şirin
  gelirseniz muayene ile değerlendirip apse varsa apse tedavisi uygunsa kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz

 4. Merhaba. 38 yaşındayım. 1997, 1998 ve 2000 senelerinde farklı şehirlerde farklı doktorlara 3 defa ameliyat oldum. Bütün ameliyatlar açık yapıldı. Son ameliyatta doktor diğer 2 ameliyattan farklı bir yöntem uygulayacağını söylemişti. Son ameliyattan bu yana kıl dönmesi tekrar etmedi ama başka şikayetlerim oluyor. Kalça yanakları birbirine yaklaştığı ve normal duruma göre kapandığı için özellikle yaz aylarında çok terleme yaşıyorum, bazen pantolondan bile belli oluyor. Ayrıca uzun süreli olarak oturduğumda o bölgede hafif ağrıya benzer bir huzursuzluk hissediyorum. Flep yöntemi videolarını izledim. Bendeki ameliyat izi onlar gibi değil. Tam ortadan dikine bir iz. Sanki orta bölge boşaltılıp her iki taraf birbirine yaklaştırılmış gibi. O bölgenin terleme ve hava almama problemine karşı birşey yapılabilir mi? Çok uzun zaman önce ameliyat olduğum için eski ya da yanlış bir yöntemle ameliyat yapıldığından da şüpheleniyorum.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Daha önce yapılmış ameliyat yöntemleri ile ilgili herhangi bir yorum yapamayız ancak nüks olmadığı sürece bol su ile temizlik ve kuru tutma dışında önereceğimiz başka bir şey yok.

 5. Hocam ben kasım ayında apse boşaltılması yapıldı 1 tane delik 2 tane de deliğin alt kısmında delik yok ama delik gibi Gibi görünen yer var mikro sinüsektomi olabilirmiyim
  Op Dr Demet Ağras
  Evet yapabiliriz.

 6. Merhabalar yaklaşık 3 ay önce kapalı olarak kıl dönmesi ameliyatı oldum , doktora yaptığım için çoğunlukla oturarak ders çalışmam gerekiyor ve bu da beni rahatsız ediyor tekrarlarsa diye beni korkutuyor tavsiyeleriniz nelerdir hocam şimdiden çok teşekkür ederim ..
  Op Dr Adil Altınsoy
  sık sık yıkanın,günlük çamaşır değiştirin.sırt bölgesi kıllarına epilasyon yaptırın

 7. Hocamm yardımcı olun çok kafama takılıyor ben ogrenciyim ocak gibi ankaradaki Medikal arta gelmeyi düşünüyorum ağrım sizim yok ama akıntım var üzerine bastırıncada bazen hafif kanama oluyo bu kıl dönmesimi? Ayrıca çok yürüdüğüm zaman da arka tarafta tahriş gibi bişey oluyor oda acı veriyor biraz yürürken bu nedir lütfen yardımcı olunn

  1. büyük olasılıkla kıl dönmesidir.0505 119 36 90 bu telefona fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim
   Op Dr Adil Altınsoy

 8. Ben bundan 3 ay önce izmir şubenizde iltihaplı bir şekilde mikro sinüsektomi yöntemi ile ameliyat olmuştum. Sonn günlerde kuyruk sokumumda akıntılar yeniden başladı bazen çok zorladığım zamanda ise kan akıyor sizce hastalığım nüks etmiş olabilir mi veya dikişlerimde mi bir sorun oluşmuştur ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Nüks 3 ayda olmaz, gelin bir değerlendirelim. Diğer taraftan mikro sinüsektomi yönteminde nüks yok diyecek kadar azdır.

 9. Mikro sinusektomi ameliyatınin fiyati nekadar bi de 17 ekimde apsemi doktor bosaltti şehir dışında öğrenci olduğum için ocak sonu ameliyat olucam geç kalmış olur muyum
  Op Dr Atilla Kaya
  Geç Kalmış olmazsınız, SGK yoksa 1960 varsa 980 TL

 10. Merhaba, acik birakma yontemi ile ameliyat oldum. iyilesme surecinde sorun olursa bahsettiginiz sistemle tekrar ameliyat olma sansim var mi ?
  Op.Dr.Demet Ağras Idea Klinik İzmir Kliniği Genel Cerrahi Uzmanı
  Yara kapandıktan sonra eğer nüks olursa tekrar değerlendirmek gerekir.

 11. Hocam merhabalar Ben Bursada Onkoleji hastanesinde genel cerraha çıktım ve kiloluyum Doktorum bana şimdi sana zayıfla desem kıl yumağı büyüye bilir dedi o yüzden ameliyat yapıp yarayı açık bırakçaz dedi iyileşme süresi uzun dedi ve benim işim de erkek kuaförlüğü sürekli kılların içindeyiz vücuduma bile saplanıyor ne önerirsiniz hocam sıkıntılı günler geçiriyorum dert oldu ban ağrı sızı akıntı yok şuan sadece bazen sancı oluyor geçen hafta şişti şimdi şişlik yok ve iğne ucu kadar delik var hocam saygılar
  Op Dr Ergun Aygören
  Idea Klinik Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  kliniğimiz FSM bulvarında gelirseniz durumunuzu değerlendirip apse yoksa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 12. Iyi günler Kıl dönmesi Amelşyatı Olacağım.Girişçdelikleriniçgöremiyorum Haziran’ın sonlarına doğru oldu galiba.Sadece 1 Tane apse oldu.Bu ay Kadıköy’e geleceğim.Çıkış deliği alınacakmı?Burdada doktor dedi 1-2 cm’lik iz kalır.Ama genelde tekrarlar tekrarlarsa Flep yaparım dedi.bnde Şüphe ettim.Anladımki Mikrosinusektomi yapmayacak.Şu ameliyatsız denilenlerden yapacak.Giriş deliği göremiyorum.Bi Çıkış deliği var.Giriş ve çıkış deliği aynı olabilirmi
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  tek delik olabilir.gelirsen mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 13. Hocam Bn Giriş Deliği göremiyorum.Giriş deliği ile Çıkış deliği aynı olabilir mi
  Op. Dr. Demet Ağras
  tek delik olabilir.yada göremiyor olabilirsin.gelirsen mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamına ara vermeden tedavini yapabiliriz

 14. Hocam Mikrosinüsektomi Olacağım.Tekrarlarsa Tekrardan Mikrosinusektomi yapılabilir mi?
  Op Dr Atilla Kaya
  evet yapılabilir.fakat genel hijyene dikkat eder sırt ve kalça kıllarına epilasyon yaptırırsan tekrarlamaz

 15. iyi Günler Maalesef Kıl Dönmesi ameliyatı Olacağım.Araştırdığım kadarıyla Yaşadığım Şehirde Mikrosinüsektomi yapabilen yok.1-2 cm’lik iz kalır ama genelde Büyük Ihtimal tekrarlıyor dedi doktorum.Araştırdığıma Göre Mikrosinusektomi yapmayacak.Tahminim Şu Gümüş Nitrat veya Fenol tedavisi uygulayacak.Eğer Tekrarlarsa Flap yapacağım dedi.Bu yüzden Kliniğinizde Mikrosinüsektomi Olmayı düşünüyorum.Diğer Konu başlıklarında mikrosinusektomi 1 ay önce oldum Şişlik var yazmışlar.Kısacası ben Mikrosinüsektomi Yöntemi hakkında Detaylı bilgi almak istiyorum.Yardımcı Olursanız sevinirim.Ameliyattan Sonra zaten Artık bu illet hastalıkla uğraşmak istemiyorum.Ameliyattan sonra Neler yapmam gerek!!Açıklarsanız Sevinirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi hastalığında onlarca cerrahi yöntemi uygulanıyor ve bunların hepsinde %5 ile %15 arasında tekrarlama ihtimali maalesef var.

  1. Mikrosinusektomi de neredeyse 0 a iniyormuş Genel Hijyene dikkat edersek…Doğru mudur?bu arada apse 11 Temmuzda Kendiliğnden patladı ne zaman ameliyata uygun olur 1-2 hafta sonra gelmeyi düşünüyorum.Her gün temizliyorum hatta biraz abartım günde 2-3 kere temizliyorum…Gittiğim Cerrah Batikonlu leğene otur dedi 10 dk…oturduktan sonra Iltihap gibi swrımsı sıvıgeliyor ama Rahatlatıyor.İltihap söküyor yani.birde Yaranın orda 3-4 tane kıl görünüyor.Doktor almaya çalıştı Canım acıdığından 1 kıl çekebildi.Ordaki Kılları Mikrosinusektomi olmadan alayım mı?
   Op Dr Ergun Aygören
   apse tedavisinden 1,5-2 ay sonra doku toparlayınca tedavinizi yapabiliriz.kılları almanızın önemi yok.ama kolaylıkla alabileceksiniz alabilirsiniz.her pansmanda apseli alanın tam olarak boşalmasını sağlayın ki iyileşme gecikmesin

 16. Hocam araştırdım Bir tane delik olduğunda Micro Sinüsektomiye uygun görünüyor.Apse Kendiliğnden patladı Ve bu Mikrosinüsektomiye uygun mudur?
  Op Dr Atilla Kaya
  çok sayıda delik olduğundada mikrosinusektomi ile tedavi edilebilir.apse iyileştikten 1,5-2 ay sonra tedavi edilmeli

 17. Hocam selamın aleykum bugün mikro sinusektomi ameliyatı oldum 10 dakika sürdü şimdi ben rahat rahat duşa girip tüh temizleyici kremini kullanabilirmiyim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Ameliyat öncesinde traşınız yapılmıştır. Hemen tüy dökücü krem kullanmayın.Ameliyattan sonra 3 gün kapalı tutuyoruz ve 3 gün sonra her gün duş almanızı istiyoruz.
  Geçmiş olsun

 18. hocam merhaba ben bir genel cerraha göründüm, kıl dönmesinin ilerlediğini açık ameliyat yapılması gerektiğini söyledi. ben de açık ameliyatla ilgili okuduklarımdan sonra pek olumlu bakmadım. mikro sinüsektomi yöntemi ile ameliyat olmam mümkün mü acaba?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip öyle karar veriyoruz,ayrıca onlarca başka kapalı yöntem de uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.