online randevu online randevu tedavi fiyatları

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavi

Tıpta bazı hastalıkların tedavisi için tanımlanmış çok sayıda ameliyat türü vardır. Bir kısmı ilk uygulayanın adı bir kısmı anatomik yapılanmaya veya kesilen şekle göre adlandırılmaktadır. Bunlardan biri var ki o da hastanın aklını çelme amaçlı tanımlanmış olan lazerle tedavidir. Halihazırda bazıları terk edilmiş 20 çeşit ameliyat yöntemi vardır. Aslında bu kadar çok yöntemin olması hastalığın gerçek tedavisinin hala bulunmadığını ve bunların iyi ve kötü olarak sınıflanabileceğini gösterir.

lazerle-kil-donmesi-tedavisi

Kıl Dönmesi Lazerle İle Tedavisi
Bazı tedavi merkezleri “lazerle kıl dönmesi tedavisi” şeklinde yaptıkları reklamlardan dolayı insanlar bu yöntemi araştırma gereği duymaktadır. Tıp eğitimi almamış kişilerin araştırmasının yetersiz kalabileceği düşünülerek yol göstermek amacıyla tarafımızca böyle bir yazı yazma gereği hissedilmiştir.

Lazerin kıl dönmesinde 3 farklı kullanım şekli vardır.

Kuyruk Sokumunu Kıllardan Arındırmak
Bildiğimiz epilasyondur, epilasyon yapılarak bölge kıllardan arındırılırsa hastalığın asıl nedeni olan enseden dökülen kıllar bu bölgeye takılamaz ve yine dökülmüş olanların basitçe bir hareketle uzaklaştırılması kolay olur. Yani sonuçta kuyruk sokumuna epilasyon amaçlı lazerin hastalığın iyileşmesinde değil ama tekrarının engellenmesinde faydası vardır.

Lazerle Kesme
Bildiğimiz neşter yerine yüksek yakma gücüne sahip ışıkla kesmektir. Lazerle kesmenin neşterle kesmeye hiçbir üstünlüğü olmadığı hatta gereksiz yere yanık yaptığı bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Buradaki lazerin en büyük etkisi hastanın kafasını çelmektir bunun dışında bir üstünlüğü yoktur. Klasik yöntemlerin her çeşidinde kullanılabilmektedir.

Kanalların Lazerle Yakılması
Burada da kıl yumağı kesilerek çıkarılır, uzak yerlere açılmış kanal varsa o kanalların için ışıkla yakılır. Bunun yerine kanalın çıkarılması geride ölü doku bırakmaması sebebiyle çok daha üstündür. Bir önceki kullanımda bahsedildiği gibi hastanın kafasındaki “lazer” imajını paraya çevirmek dışında etkisinden söz edilemez. Kanalın ve sinüsün lazerin ışığıyla yakılması o bölgenin tamamen temizlendiğini göstermez. Hastaların kafasını karıştırmaya yarayan bir diğer söylem de lazer ile dokudaki kıl köklerini yakıyoruz söylemidir, bu mantık tümüyle bilimsellik dışıdır çünkü ameliyatta çıkan kıllar incelendiğinde neredeyse tamamının enseden dökülen kıllar, az bir kısmı da omuz ve gövdeden dökülen kıllar, elbise tozu ve deri döküntüleri görülmüştür. Yani hastalığın sebebi oradaki canlı kıllar değil dökülmüş ölü kıllardır. Lazer ile kökünü yakmak diye bir şeyden söz edilemez.

Ameliyatların sınıflamasını çağdaş yöntemler ve klasik yöntemler olarak sınıflamaktayız bunun dışında bir sınıflama yoktur, sadece ameliyatta kullanılan alet neşter değil lazerdir, yapılan yöntem ondan fazla yöntemden biridir.

Sonuç olarak;
lazer pilonidal sinüs tedavisinde kullanımı hastalık bölgesindeki kılların lazer ile yok edilmesi şeklinde olmalı gereksiz fantezilerle uğraşılmamalıdır. O bölgedeki kıllar ve tüylere yönelik lazer uygulamasının temel amacı %3 ile % 47 arasında değişen tekrarlama ihtimalini olabildiğinde tekrar ihtimalini azaltmaya yöneliktir ancak tekrarda bölge temizliği lazerden çok daha önemlidir.

Pilonidal sinüsün tekrarını engellemeye yönelik bölgesel epilasyon amaçlı lazerin kullanımı gerek Türkiye’de gerekse gelişmiş ülkelerde yüksek teknolojiye sahip kliniklerce yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak ne kadar etkili olduğu konusunda görüşler çok farklıdır.

121 Yorum Var

 1. Merhaba hocam ben 2017 yılında kıl dönmesi ameliyatı oldum. Hamilelik gibi bir durumum var bu ameliyattan dolayı hamileliğimde bir zorluğu olur mu veya doğumda bir sıkıntısı olur mu?

 2. Benim 1ay önce ağrım başladı doktora gittim pansuman odasında şiş
  Olan yeri kesip iltihabı boşalttılar şuan ağrım yok ama doktor ameliyat olman gerekiyor dedi sizin öneriniz nedir ameliyat ta olmak istemiyorum

  1. Tarif ettiğiniz şikayetlerden kıl dönmesi absesi olduğunuz anlaşılıyor, Doktorunuz abseyi boşaltıp temizlemiş. Kıl dönmesi için ayrıca ameliyat olmanız gerekir, ancak ameliyat olmak istemiyorsanız ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi için sinüsotomi yöntemi uyguluyoruz.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 3. Merhaba hocam bende kildonmesinden supheleniyorum ama bende hiç ağrı yok ama biraz killiyim ve dokunucada hissediliyor ve yenede ağırimiyor bu sizce kıl dönmesini aydinlatirsaniz sevinirim

 4. Merhaba bende kıl dönmesi bayadır var ki yaklaşık belki 7,8 yıl veya daha fazla diyebilirim ameliyat olmaktan korkuyorum tahminime görede baya ileri derecede çevremde aynı şekilde ameliyat olupta yine tekrardan aynı şikayette bulunanlar var bide ameliyat olduktan sonra iyleşmesi baya uzun sürüyor en az 20 gün ki 30 günden fazlada sürdüğüne şahit oldum bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum iyi günler..

  1. genel hijyene dikkat edilmezse nüks görülür,klasik yöntemlerle ameliyat olursanız iyileşme uzun sürer.mikrosinusektomi yöntemini araştırın,hastalığınız daha fazla ilerlemeden tedavinizi yaptırın,nüksü kesin önlemek istiyorsanız sırt bölgesi kıllarınada laser epilasyon yaptırmanız iyi olur.
   Op.Dr.Seher Şirin

 5. Hocam iki gündür kuyruk sokumunda şişlik var ameliyattan korkuyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Kıl dönmesi erken müdahale(microsinüsektomi)ile kısa sürede iyilesebilirsiniz

 6. Hocam merhaba bugün doktora gittim kıl donmesi var dedi. Ameliyat olmani tavsiye etmiyorum. Yeni olusmus her gun dus al temiz camasir giy hatta yapabiliyosan kil dönmesinin oldugu yeri epilasyon yaptir dedi. Ne yapsam ilerlemez mi bu kil donmesi
  Op Dr Adil Altınsoy(proctoloji)
  Haklısınız ilerler Microsinusektomi ile kücükken küçük bir işlemle kurtulursun.Ayaktan ağrısız iş gücü kaybı olmadan

 7. Merhaba bende kıl dönmesi başlangıcı var galiba ama ameliyattan korktuğum için doktora gitmeye korkuyorum bu kıl dönmesinin den en kısa ve canım yanmadan nasıl kurturabilirim

  1. biz kliniklerimizde mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz.normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 8. Hocam oncelikle iyi günler 4 tane kıl donmesi deligi var mikrosünisektomini yonteminde videolarda 1 veya 2 delik olan hastalara yapıyorlar size danısmak istediğim bana mikrosünisektomini ameliyatı uygularlarmı yoksa flap yontemimi uygularlar yardımcı olursanız sevinirim.

  1. kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirirz.mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.tüm vakalara mikrosinusektomi yöntemini uygulayabiliyoruz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 9. MERHABALAR HOCAM, BENDE BİR KAÇ HAFTA ÖNCE KIL DÖNMESİ OLDUĞUMU TEDAVİ SONUCU ÖĞRENDİM. HERHANGİBİR AKINTI YOK SADECE BAZEN KAŞINIYOR VE ÇOK AZDA ÜZERİNE OTURUNCA AĞRI OLUYOR. KUYRUKSOKUMUMDA SOLA DOĞRU BAŞPARMAKTAN BİRAZ DAHA KÜÇÜK BİR ŞİŞLİK VAR YAĞ BEZESİ GİBİ VE ÇOK KÜÇÜK BİRDE DELİK OLUŞMUŞ DURUMDA. DOKTORUM D ŞEKLİNDE KESİP DÜZ HATTA DİKİŞ YAPACAĞINI ANLATTI BANA. SANIRIM BAHSETTİĞİ KARYDAKİS YÖNTEMİ. MİCROSİNUSEKTOMİYİ SORDUM UYGUN DEĞİL DEDİ SENİNKİ. BU AMELİYAT SİZCE DOĞRUMUDUR VE HASATLIĞIM ANLATTIKLARIMA GÖRE ÇOK İLERLEMİŞMİDİR SİZCE. FOTO GÖNDEREBİLİRİM. AMELİYATTAN KORKAN BİRİ OLARAK BU KADAR AYRINTILI YAZIDIM HOCAM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz daha iyi bilgilendirebilirim
   Op.Dr.Atilla Kaya

 10. hocam merhaba. ben üç yıl önce kıl dönmesi şikayetinden devlet hastanesinde ameliyat oldum şimdi tekrar şişlik ve akıntı var. önceden ameliyat olan birine mikrosinüsektomi uygulanır mı

  1. evet uygulanır.gelirseniz durumunuzu değerlendirip uygunsa,apse yoksa tedavinizi yapabiliriz.kıl dönmesinde nüksü önlemek için sırt bölgesi kıllarınıza çözüm üretmek ve genel hijyeninize dikkat etmek zorundasınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 11. merhaba hocam üç yıldır kıl dönmesi şikayetim var doktora gitmeye korktum. şimdi mikrosinüsektomi yönteminizi gördüm . fiyat öğrenebilir miyim

 12. Merhaba, Ben lazerlen kil donmesi yontemi ile tedavi olmak istiyom, fakat benim kil donmem baya var, yani 1 sene felan olmustur, lazer yontemi bu saat den sonra fayda edermi ?

  1. laser kıl dönmesinde kılları yok etmek için anlamlıdır.kıl dönmesinde oluşan kıl keseciğini çıkarmada en iyi yöntem mikrosinusektomidir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 13. yaklaşık 10 ay önce kıl dönmesinden açık(neşterli) ameliyat oldum fakat nüksetti. tekrarlaması yaklaşık 4 ay önce falan oldu mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olabilir miyim?
  yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim
   Op.Dr.Atilla Kaya

 14. ismim nihat bende kıl donmesi var ve ben bunun üç yıl önce apse yapması ile ögrendim ve ilaç alarak akıntısını bosalttıktan sonra bir ara unuttm çok rhatsız etmedi ama 5 aydır rahatsızlık yasıyorum ve şimdide amaliyatsız kıl dönmesş tedavisi ile olmak istiyorum öneriniz nedir yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyatsız yöntemlerden sinüsotomi yöntemini uyguluyoruz,sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 15. Merhaba! Ben 10 ay once ameliyat oldum ozel bir hastanede lazerle yapacagini soyledi ve narkoz almadim toplam islem 10 dakika kadar surdu fakat simdi o bolgede agri hissediyorum ve bu ameliyattan sonra da oldu sizce tekrar ameliyat gereklimi yada yapilan tedavi dogrumu
  Dr.Nizam KURTDERE
  Tekrar ağrı nüks ihtimalini akla getirir,kesin tanı için muayene etmek lazım.

 16. Merhabalar kuyruk sokumumda kıl dönmesi var ve rahatsı ediyor en fazla 1 cm lik bir beze görünürde.lazer ile amaliyatlar mı mantıklı yoksa diger nesterli ameliyatlarmı?yogun olarak masa bası calısıoyorum en agrısız ve normal yasantıya en kısa sürede devam edebilecegim bir yöntem önerirmisiniz.tesekkür ederim.

  1. kıl dönmeniz çok ileri değilse mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olursanız normal yaşama dönmek değil ara vermeniz gerekmez
   Op.dr.Ergun Aygören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni