online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kuyruk Sokumunda Delik

Kuyruk sokumu bölgesinde birkaç çeşit delik olabilir, bu delikler doğuştan olabildiği gibi sonradan da oluşabilir, hastalıktan kaynaklandığı gibi doğal bir gamze şeklinde de olabilir. Genel olarak diğer klinik bulgularla birlikte değerlendirilir ve ona göre ne olduğuna karar verilir.

Kuyruk Sokumunda Delik
Delikleri şu şekilde sınıflandırabiliriz;

Kuyruk Sokumunda Görülen DelikKıl giriş delikleri
Kılın girdiği deliklerdir bir tane olabildiği gibi on tane delik aynı hastada olabilir. Genellikle delikler çok incedir ve içinde kıllar olduğu da görülür. Bu tür delikler kesinlikle kıl dönmesi hastalığı dedirtir. Akıntı , kanama yapabilir ama hiçbir klinik vermeyebilir. Deliklerin oluşma mekanizması şöyle izah edilmektedir; Enseden dökülen kıllar kalçaların arasına gelir, yürürken kalçaların birbirine sürtünmesi aradaki kıla matkap ucu gibi fonksiyon kazandırıp, deriyi delerek deri altına birikmesine neden olur.

Çıkış deliği
Kılların olduğu yuma (pilonidal sinüs) deri altında vücutla arasında kapsül olacak şekilde durur. kapsül sağlam olduğu sürece sorun olmaz ancak kapsül bir yerden zedelendiğinde kıllarla vücut karşı karşıya gelir. Vücumuza yabancı olan bu kılları eritmek için salgı yapar ama bu yeteneği olmadığı için eritemez. Kapsül yeniden onarılana ya da ameliyatla alınana kadar bu akıntı devam eder. İşte çıkış deliği kıl dönmesinden kaynaklanan iltihabın aktığı deliktir, bunun varlığı da kıl dönmesi teşhisi için yeterlidir. Cerahatli ve kanlı akıntı olur,deliğin etrafı kırmızı ve şiştir. Akıntı oluştuğu sürece delik açık kalır bazen akıntı durur ve kapanabilir ancak zamanla yeniden iltihap olup açılır. Bazen bu akıntı vücut dışına akamaz ve içerde birikir bu durumda apse oluşur ki çok ciddi ağrılı bir süreçtir. Apse tespit edildiği anda boşaltılmalıdır.

Kuyruk Sokumunda Gamze
Gamze şeklinde çukurluktur, bunlar doğuştan olurlar veya ameliyat sonrası dikiş hattında veya doku için çekilmeler sonucu olabilir. Huni görünümündedir bu çukurluğa kıl girerek kıl dönmesine sebep olabilir ama her zaman hastalık yapmazlar. Hiçbir sorun yaratmadan öylece kalabilirler. Doğuştan olan gamzeler klinik olarak şikayet yapmıyorsa tedavi gerekmez diğer delikler hastalık olduğu için ameliyatla tedavi edilmelidir. Ameliyat sonrası kıl dönmesi tekrarlamasında en sık karşılan sebep gamze oluşması veya işlem esnasında kalmasıdır.

Kuyruk Sokumunda Akıntı

Yukarıda tanımlanan giriş veya çıkış deliklerinden akıntı olabilir. Bu akıntının sebebi vücudun kılları eritmek için yaptığı salgıdır, vücut bu amaçla salgı yapar ama eritme yeteneği olmadığı için eritemez. Bu bölgede akıntının varlığı akla ilk olarak pilonidal sinüs hastalığını getirir. Seyrek olarak bölge derisindeki alerjik reaksiyonlar da akınıtı yapabilir.

Kuyruk Sokumu Kanaması

Seyrek görülen bir sorundur. Yine aynı sebepler akla gelir ya pilonidal sinüs hastalığından ya da bölge derisindeki dermatit veya tahriş kaynaklıdır. Kılların bulunduğu sinüsün kapsülü düşme veya tekme atılması gibi travmalarla zedelendiğinde kanama görülebilir. Genellikle iç çamaşırı kirletecek kadardır, abartılı kanama olmaz.
Yukarıdaki tüm durumların tedavileri ameliyatla yapılmaktadır. hastalığın daha fazla ilerlemesine müsade etmeden tedavi olmak en akıllıca yaklaşımdır.

422 Yorum Var

 1. Merhabalar ben 18 yaşında üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenciyim benim kuyruk sokumu tarafında 1 tane delik var şahsen 2 gün önce elime birbirine yapışmış halde kıllar geldi deliğin ucuna yapışmış bende onu delikten çektim ve böylece fark ettim ama hiç kanama yok sadece arada değişik bir sıvı geliyor ucuna. Her gün banyo yapıyorum kalçamı tıraş ettim vücudumdaki kılları aldım ama delik duruyor bana yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba,
   Kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi yada lazer ile tedavi ediyoruz. . Kliniklerimizde corona enfeksiyonuna karşı tüm önlemler alınmış olup 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip randevu alarak muayene ve tedavi için gelebilirsiniz.tedavi ayaktan hastanede yatışa gerek kalmadan iş veya okula engel olmuyor. Şu an apse riski var, sınava gideceğiniz için kişisel hijyen çok dikkat etmelisiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 2. Ben 18 yaşında bir erkeğim kuyruk sokumunda 3 tane küçük delik var arada bir çok az kan geliyor sebebi ne dir başka şikayetim yok sadece arada bir az kaşıntı yapıyor

  1. Kıl dönmesi hastalığınız var. Daha fazla ilerlemesini muayene ve tedavi olmalısınız. Klinikleeimizde kıl dönmesi hastalığını mikrosinusektomi yöntemi yada laserle tedavi ediyoruz. Normal yaşamınıza ara vermeniz, pansuman yapmanız, yatak istirahat ve narkoz gerekmiyor. Hemen sosyal yaşamınıza dönebiliyorsunuz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   1. Merhaba hocam
    Ben 17 yaşındayım ve kuyruk sokumunda bir delik fark ettim ama kaşıntı ve kanama yok kıl dönmesi olma ihtimali var mı yoksa sadece gamze mi?

    1. Delik varsa kıl dönmesi oluşmuştur. Apse, iltihap olmadan muayene olup tedavi olmanızı öneririm. Kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomiyönremi, lazer yöntemi ile tedavi edebiliyoruz.
     Öp. Dr. Seher Şirin

 3. Yukarıdaki resimlerdeki gibi bende de aynı bölgeden küçük bir delik oluştu. Ağrım var birkaç gündür. Ancak her hangi bir akıntı ya da kanama yok. Corona döneminde hastaneye gidemiyorum. Evde ağrımı dindirmek için yapabileceğim yöntemler var mı?. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimşzi öğrenip muayene ve tedavi için gidebilirsiniz. Eğer şişlik varsa bu apsedir,içinin boşaltılması ve antibiotik başlamak gerekebilir. Risksiz bir şekilde kliniklerimizde tedavinizi yaptırabilirsiniz.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

 4. selamlar bir problemim var di birkac ay once tuvaletimi yaptiktan sonra tuvalet kagidinda ufacik bir kan izi vardi fast food isinde calistigim icin kuru yedigim icin olmustur diye dusundum ama bugun tekrar ayni sey oldu ama dıskım da kan yoktu sadece tuvalet kagidinda vardi ve degisik kokuyordu sanirim kuyruk sokumuyla alakali bir problem olabilirmi en kisa surede muayene olmak istiyorum

  1. makar kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.gecikmeyin.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

 5. Meraba hocam kuyruk sokumunda cok kucuk bir delik var yilda iki defa kanli kir oluyor birde L5de bel fitigi var onunla alakasi varmi acaba

  1. Fıtığınızla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Büyük olasılıkla kıl dönmeniz var. Kliniklerimiz de kıl dönmesini ücretsiz muayene ediyoruz. Gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi laser yada en uygun yöntemle yapabiliriz.extra bilgi ve muayene için randevu almak isterseniz 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Op. Dr. Seher ŞİRİN

  2. Merhaba 24 yaşında bir kadınım, kuyruk sokumunda doğuştan küçük bir delik var bu yaşıma kadar herhangi bir sıkıntı oluşturmadı bundan sonrası içinde cerrahi bir müdahaleye gerek var mıdır öyle kalabilir mi yoksa? şimdiden teşekkürler.

    1. Merhaba hocam kuyruk sokumunda ufak bir delik var sıvı ve nokta şeklinde kan oluşuyor ne yapmalıyım hangi bölüme gitmeliyim

     1. Kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini moderm yöntemlerle yapıyoruz. Narkoz,pansuman ve yatak istirahati gerekmiyor. Laser,mikrosinusektomi ve sinusotomi ile tedavi ediyoruz.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

    2. Tam 2 ay önce flap yöntemi ile ameliyat oldum 1 aydır akıntı oluyordu bugün tekrar bakınca 3 tane delik olduğunu gördüm bir türlü kendime yediremiyorum tekrarladımı diye sizin düşüncenizi merak ediyorum

     1. Flap yöntemi ile tedavide geç iyileşir 4-6 ay kadar sürebilir ama hiçbir yöntemde bu kadar kısa sürede nüks etmesi beklenmez. Muayene ile değerlendirmek gerekir, Yada 05426210888 nolu telefona whatsapptan bölgenin iyi çekilmiş fotoğraflarını gönderin değerlendirelim. Biz kliniklerimizde kıl dönmesini Mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile tedavi ediyoruz. Tedaviden hemen sonra hasta işine dönebiliyor. . Siz hastalarımızı bu dönemde mağdur etmemek için corona ya karşı tüm önlemlerimizi aldık ve tedavilerimize devam ediyoruz.randevu için yukardaki numarayı arayabilirsiniz.
      Öp. Dr. Nizam Kurtdere

  1. Genel cerrahi. Kliniklerimizde kıl dönmesini ücretsiz muayene ediyoruz. Durumunuzu değerlendirip,en uygun yöntemle mikrosinusektomi yada laser ile tedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 6. Merhaba hocam 25 aralık-2018 kil dönmesinden ameliyat oldum 15 gün sonra dikişler aldırdım sonra 21 günü pansumanı bitirdim 1 ay surdu iyileşmek pazar günü kestim pansumanı ve perşembe günü ayna yardımıyla merak ettim iyileşme var mi diye kaşına bölgede intihap gibi şey vardı peçete yardımıyla sildi siyah birikinti vardı sonra birdaha sildim hafif kan bulaştı korkum kil dönmesi mi bi yardımcı olurmusunuz e posta adresine gönderirseniz çok memnun olurum hocam

  1. Bu kadar kısa süre de kıl dönmesi oluşmaz,iltihap olabilir, doktorunuza kontrole gidin

 7. Merhaba, 22 yaşında bir erkeğim. Hocam 2 gün önce, İnternet bilgisayar basında 5,6 saat kadar oturdum ama 20,30 dakka da bir kalkıp 5 dakika yürüyordum. Otururken, kalkmadan koltukta kaymaya calıstım, ve bir ağrı basladı kuyruk sokumum da. Bende bir kaç kere kaşıdım. Biraz kıllı orası afedersiniz. Şimdi orası kızarık, oturunca ağrı yapıyor, ama şişlik apse felan yok, sadece sanki iki yanagı birleştiren yer hafif kesilmiş gibi. Sizce kıl dönmesi midir?

  1. Tarif ettiğiniz şikayetler kıl dönmesine benziyor, kesin tanı için muayene etmek lazım.
   Op.Dr.Nizam KURTDERE

 8. Normal deliğimin üstünde bir kalemin girebileceği şekilde bir delik var ve bu delikten kırmızı renkli, kötü kokan bir sıvı akıyor. Sizce bu ne olabilir?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Fistül gibi görünüyor,muayene etmek lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni