online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kuyruk Sokumunda Ağrı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Kuyruk sokumunda ağrı çok sık rastlanan bir durum değildir yani baş ağrısıyla kıyaslandığından çok daha az görülen bir şikayettir ama günümüzün önemli bir kısmını oturarak geçirdiğimiz için bu ağrının varlığı ciddi şikayet nedeni olabilir.

kuyruk-sokumu-agrisi-icin-hangi-doktora-gidilir

Bu bölgede ağrının en sık sebebi şunlardır
1- Pilonidal sinüs (kıl dönmesi)
2- Kuyruk sokumu travması

Ağrının en sık pilonidal sinüs iltihabı sebebiyle olur. Normalde pilonidal sinüs iltihaplı değilse ağrı yapmaz ancak ağrı varsa iltihap yada onun ilerlemişi apse olabilir. Kuyruk sokumunda ağrının varlığı özellikle şiddetliyse kıl dönmesi düşündürür. Bu bölgenin ağrısında öncelikle proktoloji uzmanına, yaşanan yerde proktoloji uzmanı yoksa genel cerrahi polikliniğine gidilmesi gerekir. Bölgenin ağrısınının % 95 sebebi genel cerrahilik olduğu için sorun çözülür.  Seyrek olarak kemik sorunu varsa kemik yapının değerlendirilmesi için  cerrah ortopedi konsultasyonu ister.

Daha seyrek olarak kuyruk sokumu kemiğinden kaynaklanan ortopedik hastalıklarla da olabilir. Bu sorunlar daha çok pöç denilen en uçtaki kemikten kaynaklanır. Pöç kemiği ağrısı bölgenin en sık rastlanan ortopedi sorunudur. Bu alanda olan düşme, çarpma, tekme yeme gibi bütün travmalar sonucu ezilme ya da pöçün kırılması sebebiyle de ağrıma olabilir.
Pöçün kırılması ciddi tedavi gerektirmez, bir süre oturma sorunu yaşansa da kendiliğinden düzelir.

Daha seyrek olarak dermatit (kurdeşen) denilen cilt rahatsızlığında da hafif ağrılar ve kaşıntı olabilir. Kıl dibi iltihabı görülebilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer

Tabiki asıl hastalığın tedavisi yapılmalıdır
– Pilonidal sinüs iltihabı varsa antibiotik başlanmalı ve cerrahın kontrolü altında olunmalı, apseleşmeye başlarsa tedavisi planlanmalıdır
– Kıl dönmesi apsesi varsa en kısa sürede boşaltılmalıdır, apse boşaltıldıktan sonra 1-2 ay bekleyip asıl hastalığın tedavisi yaptırılmalıdır.
– Pöç kemiği zedelenmesi, eklemsiz bir kemiktir yani sabittir, burkulma , çıkma gibi sorunlar olmaz. Küçük çaplı yer değiştirme veya kırılma olabilir. her halükarda 2-4 haftada kendiliğinden düzelir. Bu süre zarfında hemoroid minderi gibi aksesuarlar rahatlama sağlayabilir.

Pöç Ağrısı

Yukarıda bahsedildiği gibi travmayla ortaya çıkar ve kendiliğinden düzeliri Ortopedi görüşü almak doğru yaklaşımdır. Bunun dışında bir de sınıkçıya gidilir. Sınıkçı kendince bir şeyer yapar ama yine zaman içinde kendiliğinden düzelir.

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi

Diğer adı pilonidal sinüs olan hastalığın görülme bölgesi olan kuyruk sokumu bölgesi ve hastalığın neden o bölgede görüldüğüne dair bilimsel bir makale okuyarak daha detaylı bilgiye erişim imkanınız ve bu hastalığa karşı daha önemli korunma yöntemlerini uygulamanız açasından faydalı olacaktır.

kuyruk-sokumunda-kil-donmesi

Kuyruk sokumu kıl dönmesi hastalığının % 99 oranında görüldüğü yerdir. Çok seyrekte olsa göbek çukurunda da görülebilmektedir. Oluşum şekli ve tedavisi çok farklı olsada sorun birbirine benzediği için her iki vücut alanında görülenede kıl dönmesi denmektedir.

Neden Kuyruk Sokumunda Oluşur

Bölgenin cilt yapısı,yürürken kalçaların sürtünmesi,kalça arasında havalanmanın yetersiz olmasından kaynaklanan nem ve otururken o bölgeye gövde ağırlığı kadar basınç uygulanması hastalığın o bölgede daha sık olmasını izah etmektedir.

Kıl Dönmesi Yaşı

Kuyruk sokumunda bu hastalığın görülme sıklığı 30 yaşından sonra çok azalmaktadır bu durum kbölge cildinin 30 lu yaşlardan sonra sertleşmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir ama gerçekte 30 yaşına kadar olacakların zaten hastalığın olacağı ve bu yaştan sonra ortaya çıkmayacağızda bir görüştür.

Pilonidal sinüs neden kalçaların arasında görülür sorusunun cevabı net değildir ve farklı görüşler vardır bunlar içerisinde en kabul gören görüş şudur;enseden dökülen saç kılı kalçaların arasına sıkışır ve yürürken kalçaların birbirine sürtünmesi sonucu matkap ucu gibi bir fonksiyon kazanıp cildi delerek girmesidir. Bu görüşü destekleyen durum bu hastalığın saç dökülme problemi olanlarda daha sık görülmesi ve ameliyatla alınan yumağın içindeki kılların nerdeyse tamamının ense kılları olmasıdır.

Pilonidal sinüsün kuyruk sokumunda görülmesinin kabul edilen bir diğer sebebiyse bu bölge derisinin diğer bölge derilerinden daha zayıf olmasıdır, zayıf olan bu cilt kıllar tarafından daha çabuk delinebilmektedir.

Göbekte Kıl Dönmesi

Göbekte pilonidal sinüs oluşumu daha farklı bir şekilde izah edilmektedir. Göbeğin salyangoz gibi helezonik yapısı sebebiyle eğilip kalkarken negatif basınç olur ve gövdeden dökülen kıllar göbek çukuruna girer. Tedaviside kuyruk sokumunda görülenden farklıdır. Sıkça göbek çukuru çıkarılarak tedavi edilsede çok yanlış bir tedavidir ve kişide ciddi estetik sorun oluşturmaktadır. Göbek çukurundaki deri döküntüleri, tüy ve tozların uygun aletlerle temizlenmesi sorunun çözümünde yeterli olmaktadır.

Bacakta Kıl Dönmesi

Aslında direk olmaaaz denebilir. Genel cerrahi uzmanları, bacakta rahatsızlığının oluşmasının imkansız olduğunu belirterek eklemektedir. Pilonidal kist %99 oranında kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen bir hastalıktır. %1 oranında ise göbek bölgesinde ya da berberlerin ellerinde oluşur.Bacaklarda görülenler aslında batık denilen hastalıktır, batığa yaklaşım çok farklıdır. Tedavi değil önlemler uygulanır. Kıllardan kurtulmak için yapılan ağda en sık rastlanan neden olduğu için bir süre ara verilmelidir.

Bir başka sinüs oluşumu ise berberlerin parmak aralarında görülendir. Berberlerde oluşmasının nedeni ise tahmin edebileceğiniz üzere saç kesimi yaptıkları içindir ve çok nadir görülür. Vücudun diğer bölgelerinde meydana gelip sivilceye benzer bir şekil alan durumlar ise ” batık ” olarak isimlendirildiği gibi tedavisi de çok başkadır.

Kasıkta Kıl Dönmesi Nasıl Olur

Yine sıkça pilonidal sinüsle karıştırılan bir hastalıktır. Kasık bölgesinin sürtünmesi veya jiletle tıraş edilmesinin getirdiği tahriş sebebiyle kıllar deri altında kalır ve orad bir miktar uzar. Uazayan bu kıllar vücut için yabancı cisim olarak değerlendirilirr ve vücut bunu eritmek için salgı yapar, bu salgı iltihaba neden olur ve kasıkta şişlik meydana gelir. Oluşan bu şişlik pilonidal sinüsle karıştırılabilir.

Koltuk Altında Kıl Dönmesi Tedavisi

Yine hastalığın asla görülmediği ama hastaların sıkça karıştırdığı bir durumdur. Koltuk altında hasta tarafından dönme olarak değerlendirilen durum hidradenitis süpürativa Türkçe adıyla köpek memesidir. Ter bezlerinden ve yağ bezlerinden kaynaklanan bir tür iltihabi durumdur. Tedavisi tüm iltihabi durumlar gibi antibiotik başlanması, apseleşirse boşaltılma şeklindedir.

271 Yorum Var

 1. Merhaba hocam
  Sol ayagimi sert bi cisme çarptim
  Kuyruk sokumu. Kalcam ve yumurtaligimda ağri var.
  Neresi hasar görmüstur?

 2. hocam ben 2015 yılında kıl dönmesinden ameliyat oldum ama benim doktora ilk gittiğimde apse oluşmuş dediler kesip vakumla alacağız dediler ama ameliyata alıp kestiklerinde kıl dönmesi olduğunu anlayıp orayı oymuşlar baş parmağı kadar bir kıl çıkmış aradan 3 sene geçti ve benim ağrılarım tekrar başladı. orada iltahap gibi bir şey akmaya başladı sizce tekrar kıl dönmesi olabilir mi?

  1. kıl dönmeniz nüks etmiş görünüyor.tedavi olmanızı öneririm.
   Op.Dr.Seher Şirin

 3. Merhaba hocam benim kalca bolumunde 2 tane delik ailmis surekli iltap akiyo sirt ustu yattigım zamn kalkmakta zorluk cekiyom kıl donmesi olabilirmi

  1. büyük olasılıkla kıl dönmesidir.gelirseniz muayene ile değerlendirip kıl dönmesi ise ve uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 4. Selamlar hocam. Ben yurtdisinda kaliyorum ve yaklasik bir bucuk sene önce mini bypass oldum (mide kücültme ameliyati) ve 192 kilodan 105 kiloya düstüm. Ve bu optan önce hic kuyruk sokumu sikyatlerim yoktu. Yaklasik üc aydir cok uzun oturdugumda ve ayaga kalkarken cok aciyor agri yok sürekli. Yürürken veya ayakta dururken SIKINTI olmuyor. Sislik kizariklik vs yok. Acaba onca kiloyu tasirken kuyruk sokumunda egrilme olabilirmi? Ve kilo verdikten sonra acimaya basladi bu olabilirmi?

  1. aşırı kiloda vertebralara yönelik sorunlar yaşanabilir.ama kıl dönmeside olabilir.bir genel cerraha muayene olmanızı öneririm

 5. Regl oldum ve kuyruk sokumumda hafiften ağrı vardı 2 gün içinde şişti ve çok acıyo oturup yatamıyorum hatta bazen yürümekten ve eğilip kalkmakta zorlanıyorum neden olabilir hafifte morluk vardı ama düşmedim darbede almadı
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi abse yapmış gibi görünüyor, muayene edip absenin temizlenmesi lazım.

  1. kıl dönmesi zayıflatmaz,nedeni araştırılmlı,kıl dönmeniz varsa da daha fazla ilerlemeden tedavi edilmeli
   Op.Dr.ergun Aygören

 6. Meraba hocam aynı şekilde benimde kuyruk sokumu bölümünde ne agrı ne bişey var yalnız çok kızarıklık ve acı var batma var düz bı biçimde yatarken zorlaniyorum oturamiyorum .. yardımcı olabilir misiniz teşekkürlerler..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz kıl dönmesine benziyor, kesin tanı için muayene etmek lazım.

 7. Ben tekstil de çalışıyorum ve sürekli oturuyorum 3 aydır popomun üzerine otururken çok acıyor ne yapmam lazım

  1. muayene ile değerlendirmek gerekir.kızarıklık,delik vb birşey varsa kıl dönmesi olabilir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 8. Hocam benim 2veya 3 yildir kuyruk sokumu bölgede oturunca veya kalktigimda uzansamda agri siddetli bilrsekilde ilk agri oldugunda doktora gittim filim cekildim kuyruk ucu ice dogru kıvrılmış az dedi simit kullan dedi ama ben isimden dolayi ihmal ettim.kil donmesi degil demisti acaba iltihap olmus olalabilirmi ne yapmam gerek yardimci olursaniz sevinirim denizlideyim.teşekkür ederim

  1. kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz gelirseniz kıl dönmesi yönünden durumunuzu değerlendirebiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 9. Merhabalar hocam iki ay oluyor dogum yapali ve dogumdan sonra kuyruk sokumumun orasi agrimaya basladi surekli yan tarafa oturdum cunku normal oturuş yapamadim dikisimde vardi sonra dikislerim gectikten sonra oturuyum dedim ama nafile hicbir sekilde oturamiyorumda yatarkende saga sola donerken agridan donemiyorum bunun sebebi nedir ?

  1. kuyruk sokumunda ise kıl dönmesinden kaynaklanan bir sorun olabilir.apse vb .gelirseniz apse var ise öncelikle apse tedavisi eğer uygunsa kıl dönmenizi tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 10. selamün aleyküm hocam kuyruk kemiği bölümğnün yan tarıfında şişlik çıktı cok acıyor ne yapmalıyım

 11. Merhabalar. Yaklaşık 6-7 yil önce kıl dönmesine bağlı olarak kuyruk sokumumda iltihaplanma oldu. Şişti ve bir kaç gün içinde iltihap aktı. Agri gecmisti. Bunun için doktora gitmemiştim.
  2016 Ağustosta doğum yaptım. Ve o zamandan beri yine aynı yerde bi ağrı mevcut. Fakat bu sefer sert bi yere oturduğum zaman ya da uzun sureli oturdugum zaman oluyor. Kıl donmesi kendiliğinden geçmiş ve bu sefer ki ağrı ortopedik birşey midir? Cevabiniz için şimdiden teşekkür ederim.
  Dr.Nizam KURTDERE
  Büyük ihtimalle şikayetiniz kıl dönmesine bağlıdır,kesin tanı için muayene gerekir.

 12. Merhaba hocam kuyruk sokumum da ağrı ve şişlik var bu durumda ne yapmalıyım iltihap nasıl geçer
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  5051193690 whatssapp hattına net bir resim atarsan bakıp yorum yapabılırım

 13. Kuyruk sokumunda şerit ince kızarım ve ağrı var ama oturunca ağrı yapmıyor uzaninca
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  5051193690 whatssapp hattına net bir resim atarsan bakıp yorum yapabılırım

  1. muayene olmalısın.normalde kıl dönmesinde pek ağrı olmaz ama apse oluştuysa ağrı görülebilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 14. İyi günler benim 2 buçuk senedir kuyruk sokumu ağrım var gitmediğim doktor kalmadı hiç bir sonuç alamadım hala dayanilmaz ağrım var ben Almanya da kalıyorum artık dayanamıyorum nereye başvurabilirim türkiyedede gittim ordanda bir sonuç alamadım bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden allah razı olsun

  1. kıl dönmesi teşhisi kolaydır,muayene ile konulabilir.ama kuyruk sokumunda kemik yapıdan yada fıtık nedneiyle ağrılar olabilir.bunlar ileri tetkiklerle tanı konması gerekir
   gelirseniz kıl dönmesi yönünden değerlendirip eğer varsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 15. Merhaba hocam ben yakın zamanda sırt üstü düştüm ve oturup kalkarken kuyruk sokumu denilen bölge oluyo sanırım kemikte ağrı hissediyorum ilk genel cerrahi mi ortopedi mi ? düşmeler için

 16. Merhabalar hocam benim gaz sıkışmasının çıkış yaptığı noktaya yaptığı basınçtan dolayı ciddi olmayan bi büyüklükte kuyruk sokumunda ağrı var nedeni nedir acaba ?

  1. kuyruk sokumunda ağrı sıklıkla kıl dönmesi düşündürür.ama ağrınız makatta ise o zaman anal fissür,hemoroid düşündürür.muayene olmalısınız

 17. Uzun yıllardır belimin sağ tarafı kalçanın biraz üstü ağrılarıma son zamanlarda buna kuyruk sokumuda eklendi oturamıyorum otursam kalkarken mütiş bir ağrı uzandığım zamanda yine aynı yerde ağrılar mr lar çekildi fizik tedavi önerildi
  ancak kalıcı bir faydası olmadı.acaba doktor lara ben derdimi anlatamıyormuyum neden bu ağrılarla yaşamak zorunda kalıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. kuyruk sokumunda bizim açımızdan tek bir hastalık olabilir,kıl dönmesi,gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz.kıl dönmesi muayenemiz ücretsiz.
   Op.Dr.Ergun Aygören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni