online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kuyruk Sokumunda Ağrı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Kuyruk sokumunda ağrı çok sık rastlanan bir durum değildir yani baş ağrısıyla kıyaslandığından çok daha az görülen bir şikayettir ama günümüzün önemli bir kısmını oturarak geçirdiğimiz için bu ağrının varlığı ciddi şikayet nedeni olabilir.

kuyruk-sokumu-agrisi-icin-hangi-doktora-gidilir

Bu bölgede ağrının en sık sebebi şunlardır
1- Pilonidal sinüs (kıl dönmesi)
2- Kuyruk sokumu travması

Ağrının en sık pilonidal sinüs iltihabı sebebiyle olur. Normalde pilonidal sinüs iltihaplı değilse ağrı yapmaz ancak ağrı varsa iltihap yada onun ilerlemişi apse olabilir. Kuyruk sokumunda ağrının varlığı özellikle şiddetliyse kıl dönmesi düşündürür. Bu bölgenin ağrısında öncelikle proktoloji uzmanına, yaşanan yerde proktoloji uzmanı yoksa genel cerrahi polikliniğine gidilmesi gerekir. Bölgenin ağrısınının % 95 sebebi genel cerrahilik olduğu için sorun çözülür.  Seyrek olarak kemik sorunu varsa kemik yapının değerlendirilmesi için  cerrah ortopedi konsultasyonu ister.

Daha seyrek olarak kuyruk sokumu kemiğinden kaynaklanan ortopedik hastalıklarla da olabilir. Bu sorunlar daha çok pöç denilen en uçtaki kemikten kaynaklanır. Pöç kemiği ağrısı bölgenin en sık rastlanan ortopedi sorunudur. Bu alanda olan düşme, çarpma, tekme yeme gibi bütün travmalar sonucu ezilme ya da pöçün kırılması sebebiyle de ağrıma olabilir.
Pöçün kırılması ciddi tedavi gerektirmez, bir süre oturma sorunu yaşansa da kendiliğinden düzelir.

Daha seyrek olarak dermatit (kurdeşen) denilen cilt rahatsızlığında da hafif ağrılar ve kaşıntı olabilir. Kıl dibi iltihabı görülebilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer

Tabiki asıl hastalığın tedavisi yapılmalıdır
– Pilonidal sinüs iltihabı varsa antibiotik başlanmalı ve cerrahın kontrolü altında olunmalı, apseleşmeye başlarsa tedavisi planlanmalıdır
– Kıl dönmesi apsesi varsa en kısa sürede boşaltılmalıdır, apse boşaltıldıktan sonra 1-2 ay bekleyip asıl hastalığın tedavisi yaptırılmalıdır.
– Pöç kemiği zedelenmesi, eklemsiz bir kemiktir yani sabittir, burkulma , çıkma gibi sorunlar olmaz. Küçük çaplı yer değiştirme veya kırılma olabilir. her halükarda 2-4 haftada kendiliğinden düzelir. Bu süre zarfında hemoroid minderi gibi aksesuarlar rahatlama sağlayabilir.

Pöç Ağrısı

Yukarıda bahsedildiği gibi travmayla ortaya çıkar ve kendiliğinden düzeliri Ortopedi görüşü almak doğru yaklaşımdır. Bunun dışında bir de sınıkçıya gidilir. Sınıkçı kendince bir şeyer yapar ama yine zaman içinde kendiliğinden düzelir.

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi

Diğer adı pilonidal sinüs olan hastalığın görülme bölgesi olan kuyruk sokumu bölgesi ve hastalığın neden o bölgede görüldüğüne dair bilimsel bir makale okuyarak daha detaylı bilgiye erişim imkanınız ve bu hastalığa karşı daha önemli korunma yöntemlerini uygulamanız açasından faydalı olacaktır.

kuyruk-sokumunda-kil-donmesi

Kuyruk sokumu kıl dönmesi hastalığının % 99 oranında görüldüğü yerdir. Çok seyrekte olsa göbek çukurunda da görülebilmektedir. Oluşum şekli ve tedavisi çok farklı olsada sorun birbirine benzediği için her iki vücut alanında görülenede kıl dönmesi denmektedir.

Neden Kuyruk Sokumunda Oluşur

Bölgenin cilt yapısı,yürürken kalçaların sürtünmesi,kalça arasında havalanmanın yetersiz olmasından kaynaklanan nem ve otururken o bölgeye gövde ağırlığı kadar basınç uygulanması hastalığın o bölgede daha sık olmasını izah etmektedir.

Kıl Dönmesi Yaşı

Kuyruk sokumunda bu hastalığın görülme sıklığı 30 yaşından sonra çok azalmaktadır bu durum kbölge cildinin 30 lu yaşlardan sonra sertleşmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir ama gerçekte 30 yaşına kadar olacakların zaten hastalığın olacağı ve bu yaştan sonra ortaya çıkmayacağızda bir görüştür.

Pilonidal sinüs neden kalçaların arasında görülür sorusunun cevabı net değildir ve farklı görüşler vardır bunlar içerisinde en kabul gören görüş şudur;enseden dökülen saç kılı kalçaların arasına sıkışır ve yürürken kalçaların birbirine sürtünmesi sonucu matkap ucu gibi bir fonksiyon kazanıp cildi delerek girmesidir. Bu görüşü destekleyen durum bu hastalığın saç dökülme problemi olanlarda daha sık görülmesi ve ameliyatla alınan yumağın içindeki kılların nerdeyse tamamının ense kılları olmasıdır.

Pilonidal sinüsün kuyruk sokumunda görülmesinin kabul edilen bir diğer sebebiyse bu bölge derisinin diğer bölge derilerinden daha zayıf olmasıdır, zayıf olan bu cilt kıllar tarafından daha çabuk delinebilmektedir.

Göbekte Kıl Dönmesi

Göbekte pilonidal sinüs oluşumu daha farklı bir şekilde izah edilmektedir. Göbeğin salyangoz gibi helezonik yapısı sebebiyle eğilip kalkarken negatif basınç olur ve gövdeden dökülen kıllar göbek çukuruna girer. Tedaviside kuyruk sokumunda görülenden farklıdır. Sıkça göbek çukuru çıkarılarak tedavi edilsede çok yanlış bir tedavidir ve kişide ciddi estetik sorun oluşturmaktadır. Göbek çukurundaki deri döküntüleri, tüy ve tozların uygun aletlerle temizlenmesi sorunun çözümünde yeterli olmaktadır.

Bacakta Kıl Dönmesi

Aslında direk olmaaaz denebilir. Genel cerrahi uzmanları, bacakta rahatsızlığının oluşmasının imkansız olduğunu belirterek eklemektedir. Pilonidal kist %99 oranında kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen bir hastalıktır. %1 oranında ise göbek bölgesinde ya da berberlerin ellerinde oluşur.Bacaklarda görülenler aslında batık denilen hastalıktır, batığa yaklaşım çok farklıdır. Tedavi değil önlemler uygulanır. Kıllardan kurtulmak için yapılan ağda en sık rastlanan neden olduğu için bir süre ara verilmelidir.

Bir başka sinüs oluşumu ise berberlerin parmak aralarında görülendir. Berberlerde oluşmasının nedeni ise tahmin edebileceğiniz üzere saç kesimi yaptıkları içindir ve çok nadir görülür. Vücudun diğer bölgelerinde meydana gelip sivilceye benzer bir şekil alan durumlar ise ” batık ” olarak isimlendirildiği gibi tedavisi de çok başkadır.

Kasıkta Kıl Dönmesi Nasıl Olur

Yine sıkça pilonidal sinüsle karıştırılan bir hastalıktır. Kasık bölgesinin sürtünmesi veya jiletle tıraş edilmesinin getirdiği tahriş sebebiyle kıllar deri altında kalır ve orad bir miktar uzar. Uazayan bu kıllar vücut için yabancı cisim olarak değerlendirilirr ve vücut bunu eritmek için salgı yapar, bu salgı iltihaba neden olur ve kasıkta şişlik meydana gelir. Oluşan bu şişlik pilonidal sinüsle karıştırılabilir.

Koltuk Altında Kıl Dönmesi Tedavisi

Yine hastalığın asla görülmediği ama hastaların sıkça karıştırdığı bir durumdur. Koltuk altında hasta tarafından dönme olarak değerlendirilen durum hidradenitis süpürativa Türkçe adıyla köpek memesidir. Ter bezlerinden ve yağ bezlerinden kaynaklanan bir tür iltihabi durumdur. Tedavisi tüm iltihabi durumlar gibi antibiotik başlanması, apseleşirse boşaltılma şeklindedir.

271 Yorum Var

 1. Hocam merhabalar benim yaklaşık 4 sene önce çok sert yere oturdum kuyruk sokumu ağrıdı ama geçti sonra uzun yolculuk yaptım 2,3 gün şişlik yaptı defne yağı kullandım geçti şuna yine var ağrı yürümemde sıkıntı oluyo yatmamda sıkıntı oluyor çok küçük delik var ne yapmalıyım

  1. Merhaba,
   Kıl dönmesi var tedavi olmalısınız, kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile tedavi ediyoruz. Hastanede yatış, narkoz, pansuman gerektiriyor. Sosyal yaşamınıza ve işinize ara vermeniz gerekmiyor. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz. Pandemiye yönelik tüm önlemleri aldık ve hastalarımızı kabul ediyoruz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba hocam ben yaklaşık iki yıl önce ayağım kaydı ve sol tarafıma düştüm gitmediğim bölüm kalmadı kalçalarım ve bacaklarımın ağrısından duramıyorum bir sürü ilaç kullandım geçmedi kuyruk sokumunun üst tarafında ağrı çoğalmaya başladı hareketsizken ağrıdan oturamıyorum yürürken çok da ağrım yok ne ayakla sabit kalınca belim ağrıyor oturuncada kalça ve bacaklarım ağrıyor bu ne olabilir kuyruk sokumu kemiğimi kırık? Yoksa kıl dönmesi mi? Saygılar hocam

  1. Kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz, size en yakın kliniğimize gelirseniz kıl dönmesi yönünden değerlendirebiliriz. 05426210888 nolu telefondan randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam ben2 yıl önce çekyat kaldırdım karşımdaki kişi uzundu ben kısa boyluyum ağırlık bana geldi ve kuyruk sunumunda o günden beri ağrı var ne yapmalıyım

  1. Sıkıntı çek yat kaldırmanızla başladı ise bu fıtık olabilir ama bağımsız birşekilde başldı ve zaman zaman apse varsa o zaman kıl dönmesidir.Muayene olmalısınız.
   Op.Dr.Adil ALTİNSOY

 4. Kuyruk sokumu civarında hafif şişlik ve Ağrı var ne olabilir acaba ? Ve hangi bölüme gitmem gerekir

  1. Kuyruk sokumundaki şişlik genellikle kıl dönmesine bağlı apse bulgusudur. Kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip ücretsiz muayene olabilirsiniz.

 5. Hocam makat tan bağımsız makata çok yakın yerde 3 yılı aşkın zamandır sivilce gibi birşey var en az günde bir defa patlayıp biraz iltihap akıyor ardından biraz kan sonra tekrar aynı şeyleri yaşıyorum ve hiç doktora gitmedim ağrısıda yok acaba ne olabilir

  1. fistül yada kıl dönmesi olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir,eğer fistül ise daha fazla tedavinizi geciktirmeyin,hastalığınız tedavi edilmediği sürece ilerler ve komplike hale gelir

  1. merhaba Esra hanım
   kuyruk sokumunda şişlik ve ağrı ,sıklıkla kıl dönmesi apsesi bulgusudur,genel cerrahiye gidip apseyi boşalttırmanız gerekir.apse tedavisinden 1-1,5 ay sonra doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.doku toparlamadan tedavi ettiriseniz iyileşme çok gecikir.biz kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile,narkozsuza,pansumana ,yatak istirahatine ihtiyaç duymadan lokal anestezi altında ,sosyal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavi edebiliyoruz

 6. Merhaba benim kuyruk sokumunda apse olustu doktora gittim kist apse yapmis dedi antibiyotik verdi kullandim kendi kendine patladi derim açıldı ama uzun sure oturamıyorum vede eğilip doğrulamiyorum sol tarafim cok acıyor bicak batmis gibi

  1. tedavi edilebilmesi için apsenin iyileşip dokunun toparlaması gerekir.size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz

 7. Hocam kuyruk sokumunda yumruk buyuklugunden biraz daha kucuk bir siskinlik var ve asiri derecese agriyor 4 5 gundur boyle.ne yapmaliyim

   1. Kuyruk sokumunda yakın içte kemiksi bir beze var di farmasi nin çay ağacı sos seromunu kulanmaya başladım ve içteki şişlik dışa ati ve şuanda dışta şişlik var yumuşak yapıda iki ucu var şişliğin sivilceye benzer iki uc oluştu çok agritiyo ve oturamıyorum rahatsız ediyo ne yapamam gerekiyo

    1. Muayene ile değerlendirmek gerekir 05426210888 nolu telefondan randevu alabilirsiniz.
     Öp. Dr. Nizam Kurtdere

 8. Merhaba poc diye tabir ettiğimiz kemiğin hemen alt kısmında elle bastirdigimda şişlik hissediyorum.agri fakat oturuken tahris olmuş hissinde rahatsız ediyor.daha öncede bir muayine de intihap vardı doktor büyüğü sıkarak patlattı küçük var buda ilaçla tedavi verdi. Né yapmalıyım

  1. şikayetiniz kıl dönmesi apsesini düşündürüyor.diğer apseninde açılması daha erken iyileşmeyi sağlar.tahriş olmuş hissi apsenin oluşturduğu hassasiyetten kaynaklanıyordur.apse tedavisinden 1-1,5 ay sonra da kıl dönmenizi doku toparlayınca tedavi ettirmelisiniz.tedavi olmadan narkoz,yatak istirahati gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırmadan tedavi olmayın
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 9. Merhaba hocam benim kuyruk sokumu otururken kalkarken ve bastırdığımda ağrılar acılar oluyor acaba zedelenmesi ve kendiliğinden geçer mi

  1. kuyruk sokunmunda ağrı-acı kıl dönmesi bulgusu olabilir.muayene ile değerlendirilmeli
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 10. bir yıl önçe kızım düştü romazizmadedilerama otumakta zorlanıyor kalçasında sivil ce benzeri bir şeyler çık

 11. Merhaba Doktor Bey Ben bundan 16 sene yağ fabrikasında çalışıyordum ve ayağım kaydı çok şidetli bir şekilde kuyruk sokumum üzerine düştüm ve 16 senedir çekiyorum ağrısini bunun bir çehresi yok mu

 12. Merhabalar hocam benim kuyruk sokumumda yani kalcamin sag tarafinda en ustte sislik var ve sivilce benzeri bisey yok icerisinde iltihap olsa bile cikabilecek yer yok fakat aci veriyor oturken kalkarken yatarken hatta yururken bile 3 veya 5 yil once ayni sey olmustu fakat bu sefer sivilce gibi bisey vardi ve orayi patlatinca iltihap akmisti ve rahatlamistim fakat bu sislik 3 veya 4 ayda bir tekrarliyor kendi kendine iniyor akinti falan olmadan simdi tekrar sisti ve rahat edemiyorum ne yatabiliyorum ne oturabiliyorum rahat rahat bu sislik nedir ne yapmam gerekir doktora gitmeye utaniyorum birazda korkuyorum ameliyat falan olurum diye yardimci olursaniz sevinirim iyi gunler

  1. kliniklerimiz de kıl dönmesi muayenesi ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirebilirip tedavinizi planlayabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 13. Merhaba hocam ben 20 gün önce ameliyat oldum 8 dikişim vardı 6 gün önce dikişim alındı iki tane dikişim açıklık var günlük pansuman yapıyorum ne kadar sürer acaba nelere dikkat etmen lazım banyo yapsam mikrop kapar mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni