online randevu online randevu tedavi fiyatları

Koltuk Altında Kıl Dönmesi Olur mu? Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi yani pilonidal sinüs denilen hastalığın neredeyse tamamı kuyruk sokumunda olur, % 1 oranında vücudun diğer yerlerinde görülebilir.

Kuyruk sokumu dışında gördüğümüz yerler sıklık sırasına göre şöyle sıralanabilir

– Göbek çukuru
– Parmak araları (daha çok kuaförlerde görülür, meslek hastalığı olarak değerlendirilir.)
– Koltuk altı.

Koltuk altında görülme sıklığı çok çok seyrektir. Oluşum mantığı diğer yerlerdekilerle aynıdır.

Koltuk Altında Kıl Dönmesi Neden Olur?

Yukarıda bahsedildiği gibi diğer bölgelerde görülenlerin sebebine benzerdir. O civara sürüklenerek gelen kıllar, tüyler, elbise tozu gibi yanacı sizimler kolun hareketiyle oluşan sürtünme sayesinde deriyi delerek deri altına girer. Yabancı cisim olduğu için vücut etrafını kapsülle sararak sınırlar.

Bu kapsül sağlam olduğu sürece orada küçük bir şişlik dışında rahatsız edici belirti vermez ancak kapsül zedelenirse vücut yabancı cisimleri eritmek için salgı yapar. Bu salgı cisimleri eritemediği için akıntı olarak devam eder. Akıntının dışarı akmasında engel çıkarsa doku içinde birikir ve mikrop bulaşması sonucu iltihaplanma olur. İltihap ilerleyerek apse şeklini alır.

Koltuk Altında Apse

Aşağıda ayrıntısını yazacağımız hidradenitis süpürativa, Türkçe adıyla köpek memesi bu bölge apselerinin çoğundan sorumlu olan hastalıktır. Seyrek olarak apsenin nedeni kıl dönmesi olabilmektedir.

Bütün apseler gibi bu apseler de olgunlaştığında uygun şekilde boşaltılmalıdır yoksa giderek ilerler ve kendi bulduğu en zayıf yerden patlar. Patlayıncaya kadar ciddi ağrı yaşanmasına neden olur. Apse boşaltıldıktan sonra antibiyotik başlanır. Boşaltılmadan başlanan antibiotiğin iyileştirici etkisi olmaz.

Köpek Memesi

Koltuk altında gördüğümüz iltihaplı hastalıkların en sık görülenidir, hidr adenitis süpürativa denir. Mikrobik bir hastalıktır, aynı kişide tekrar tekrar çıkar. Sebebi o bölgedeki kılların dibinden mikrop girer, bir diğer sebebi de kılların kökünden alınmasından dolayı geri çıkarken doku altında büyür yani bir tür batıktır.

Köpek Memesi Tedavisi

Sakin dönemde genellikle tedavi önerilmez ve yapılmaz, apseleştiğinde basit bir cerrahi işlemle boşaltılır. Şişlik dönemi çok ağrılı olur. Farklı noktalardan çok sayıda çıkıyorsa ve çok sık tekrarlarsa o bölgenin sorunlu derisi alınıp dikişle kapatılır. Geniş alana yayılmış şekilde tekrarlıyorsa bu durumda direk dikişle kapatılamayacağı için sağlıksız cilt alınır yerine daha sağlıklı deri nakledilebilir.

Koltuk Altında Kıl Dönmesi Tedavisi

Yukarıda bahsedildiği gibi diğer bölgelerde görülene benzer şekilde ameliyatla tedavi edilir. Bölgesel uyuşturma ile deri altındaki kıl veya diğer yabancı cisimlerin oluşturduğu sinüs kapsülü ile birlikte çıkarılır, deri uygun şekilde dikilerek kapatılır. Terlemenin fazla olduğu yer olduğundan dikişlerden mikrop kapmaması için gizli dikişle kapatmak daha doğrudur. Estetik dikiş de denilen bu kapatma şeklinin şu avantajları da vardır; ağrı daha az olur, ertesi gün banyo yapılabilir, pansumana gerek duyulmaz, izi daha az kalır, emilen türden konduysa dikiş almak gerekmez, iltihaplanma riski daha düşüktür.

Hastalıktan Korunma

Bütün hastalıklarda olduğu gibi en akıllıca yaklaşım hastalığın oluşumunu engelleyecek önlemler almaktır. Bir defa bu sorunlardan biri yaşandığında temel sorun olan kılları yok etmek için epilasyon tercihen de lazer epilasyon yaptırmak akıllıca olur.