online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kist Dermoid Sakral

Kist dermoid sakral kelime olarak kuyruk sokumu ( sakral ) , dermorid (derisinde) kist oluşmasıdır. KDS olarak kısaltılır ayrıca pilonidal sinüs, pilonidal cyst ve kıl dönmesi olarak da isimlendirilmektedir. Kuyruk sokumunda kistler oluşması halidir. İsterseniz bir konuyu daha fazla uzatmadan halkımızın verdiği isimle konuyu açıklayalım. Türkçe’de kıl dönmesi adıyla çevrilmiştir, latince yaygın adı pilonidal sinüs yada pilonidal sinüstür.

Pilonidal Sinüs

Kist Dermoid Sakral Nedir? 1
Kuyruk skoumunda derinin altında kıllar, elbise tozu, deri döküntüsü gibi yabancı cisimler birikmesi hastalığıdır. 5-35 Yaş arası erkekleri daha çok etkiler. Özellikle genç erkeklerde görülen bir hastalık olup, adından da anlaşılacağı üzere daha çok kuyruk sokumunda seyrek olarak ta göbek deliğinde oluşur. Erkeklerde görülme sıklığı kadınların 10 katıdır, kıllı ve fazla kilo problemi olan insanlarda ise görülme sıklığı daha da fazladır. Aslında bir hastalıktan öte hatalı yaşayış şekline göre ortaya çıkar.

Kist Dermoid Sakral Neden Olur?
En sık sebebi enseden dökülen kılların kalçaların hareketi ve otururken oluşan basınç sebebiyle cildi delip içeri girmesidir. Kıl yanı sıra elbise tozu, cilt döküntüleri de girebilir. Yani temel sebep kişinin bölge hijyenine dikkat etmemesidir. Kalçaların arası, kuyruk sokumu alanı temiz tutulursa kıllar doku içine giremez ve hastalık oluşmaz.

Nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?
Kalçaların arasında üst kısımda kılların giriş deliği mutlaka vardır, akıntı, şişlik, ağrı gibi bulgularda sık görülür. İltihap veya iltihabın ilerlemiş formu apse olması halinde ciddi ağrı olur. Tedavi geciktirilirse hem giriş deliği sayısı artar hem de çıkış delikleri uzak mesafelere açılabilir bu sebeple çok ertelenmeden tedavi yapılmalıdır.

Dermoid Kist Nedir Tanısı Nasıl Konur? Derinin alatında içerisinde kıllar, elbise tosu yada deri döküntüleri olan bir kisttir. Tanısı muayeneyle konur, bazı kliniklerde ultrason hatta bazılarında MR istenmektedir bunları istemenin tek mantığı ekonomik olabilir bunun dışında muayeneyle % 100 yakın doğrulukla teşhis edilebilir. Ek tetkiklere yada teknolojilere ihtiyaç duyulmaz.

Kist Dermoid Sakral Tedavisi
Cerrahi yöntem kabul edilir tek tedavi yöntemi olup, çok sayıda ameliyat tarif edilmiştir. On civarı klasik ameliyat dört farklı çağdaş ameliyat yapılmaktadır. Ameliyatsız yöntem diye yapılmaya çalışılan fenol, gümüş, kristalize fenol gibi yöntemler hastaya zaman kaybından başka bir şey kazandırmaz. Çünkü kılların giriş delikleri ve sinüs kaldığı için gerçek bir tedavi değildir. 15 ten fazla ameliyat tekniği tanımlanmıştır. Bunların tekrar etme ihtimalleri %3 ile %47 arasında değişmektedir. Yaralanmanın küçük olması sebebiyle en az tekrarlayan çağdaş ameliyat yöntemleri mikro sinüsektomi, sinüsotomi, pit picking ve Bascom yöntemleridir. Klasik yöntemler arasında en başarılı olan Karidakis yöntemidir, karidakis yöntemi ayrı sayfada ayrıntılı incelenmiştir. Flep ameliyatı düşünüyorsanız kesinlikle karidakisi araştırmadan karar vermeyin.

KDS Apsesi nedir, neden olur?
Kıl yumağının olduğu alanda iltihaplanma olur iltihap dışarı rahatça akıyorsa genellikle ciddi sorun olmaz ama oluşan iltihap dışarı akamazsa şişmeye başlar ve giderek dayanılmaz bir ağrı oluşur. Bir an önce boşaltılması gerekir. Boşaltıldıktan 2 ay sonra cyst dermoid sakral ameliyatı yapılmalıdır.

Korunmak için ne yapmalı?
En doğru yaklaşım budur gerek hastalığın oluşmaması gerekse ameliyat sonrası tekrarlamaması için bölge yukardan dökülen kıllardan arındırılmalıdır. Çünkü bu bir hastalık olmayıp, daha çok hatalı yaşam tarzına bağlı ortaya çıkar.