online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Tedavi Ücretleri

Tedavi ücretleri hastalığa ve hastalıkla ilgili bazı faktörler ile ilişki olarak değişiklik gösteren bir kavramdır. Tedavi yapan yer, tercih edilen yöntem, kullanılan malzeme gibi bir çok faktör bu ücretleri etkileyebilir.

Ücret SGK’lı hastalar için 1500 TL olup, sosyal güvencesi olmayan hastalar için 3000 TL’dir. Uzman ve tecrübeli eller tarafından yapılması uygundur.

Makat hastalıkları denildiğinde Türkiye’de ki en gelişmiş pilonidal sinüs tedavi merkezi IDEA Klinik’leridir. Proktoloji yani makat hastalıkları konusunda hizmet vermektedir. Türkiye’nin 4 büyük ilinde toplamda 6 şubesi olan IDEA Klinik’lerinde çeşitli yöntemlerle kıl dönmesi tedavisi olabilirsiniz. Aşağıda kullanılan yöntemler ve fiyatları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kıl Dönmesi Tedavi Fiyatları Ne Kadar?

Ücretler kurumlara göre değişiyor olsa da çoğunlukla 3000-6000 arasında olduğu bilinmektedir. Özellikle hastanın sosyal güvencesinin olması bu ücretleri oldukça düşürmektedir. Dilerseniz şimdi uyguladığımız yöntemlerden ve ücretlerinden bahsedelim.

Mikro Sinüsektomi
Kıl dönmesi tedavisine yönelik geçmişten günümüze yaklaşık 15-16 adet yöntem geliştirilmiştir. Günümüzde hem doktor hem de hasta için ortak avantajları olan en uygun yöntem mikro sinüsektomi yöntemidir. IDEA Klinik Bakırköy doktorlarından olan Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilen bu yöntem ülkemizde bir çok cerrah tarafından yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Klasik ameliyatlarda çok büyük kesik ve dikişlerle yapılan bu ameliyat için mikro sinüsektomi yönteminde yalnızca 1-2cm’lik kesiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kesi içinden çıkarılan yabancı maddeler kapsülüyle birlikte çıkarılarak kendinden emilen dikişle kapatılmalıdır. Bu yöntemin ücreti SGK’lı hastalar için 1350 TL olup, sosyal güvencesi olmayan hastalar için 2700 TL’dir. Uzman ve tecrübeli eller tarafından yapılması uygundur.

Sinüsotomi
Sinüsotomi kıl ve yabancı maddelerin giriş ve çıkış deliklerinin genişletilmesi ile beraber cilt altında bulunan yabancı maddelerin etrafında ki kapsül ile beraber küret kullanılması ile temizlenilmesine dayanır. Bu yöntem de IDEA Klinik Şişli genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Nizam KURTDERE tarafından geliştirilmiştir. Mikro sinüsektomi yönteminde olduğu gibi narkoz ve ameliyathane şartları gerektirmeyen bir uygulama olduğundan SGK’lı olan hastaların tedavi ücretleri 1350 TL, sosyal güvencesi olmayan hastaların ise ödeyeceği tutar 2700 TL’dir.

İlerlemiş Vakıalar İçin Hastanede Yapılan Tedaviler
Üstte belirttiğimiz iki yöntem ile pilonidal sinüs hastalarının tedavisi %95’i rahatlıkla ve sorunsuz yapılabilmektedir. Fakat çok ilerlemiş vakıaların bazılarının hastane ortamında tedaviye alınması gerekmektedir. Bu doğrultuda anlaşmalı olduğumuz hastanelerin ameliyatları kullanılmaktadır. Tüm genel cerrahi uzmanlarımız ameliyat ile yapacağı tedavilerde karidakis yöntemini tercih etmektedir. Bu tedavinin ücreti de 3500-5000 TL arasında değişiklik göstermektedir. En doğru ücret muayene esnasında doktor tarafından verilebilmektedir. Bu ücret narkoz, narkoz öncesi uygulanacak tahliller, film ücretleri ve yatak ücreti gibi ek hizmetler nedeniyle artış gösterebilir.

Ameliyatsız ya da ayakta olarak tabir edilen yöntemlerin uygulanması doğrultusunda kişiler son derece avantajlıdır. 10-15 dakika kadar kısa süren tedavinin ardından hastalar kendi imkanlarıyla yürüyerek merkezimizi terk eder ve evlerinde istirahat etmeye gereksinim duymazlar. Bunun dışında iş, özel ve sosyal hayat kaybı da söz konusu olmamaktadır.

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse

Özellikle genç erkeklerde makat hastalıkları arasında ciddi anlamda yer tuttuğunu devamlı olarak vurgulamaktayız. Aslında makat hastalığı sınıfına sokulmaz ama çok yakın komşuluk sebebiyle proktoloji uzmanları ilgilenmektedir. Bütün hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis ve tedavinin ciddi anlamda yararları ve hastalarımız açısından hayati önem taşıdığından çeşitli yazılarımızla değinmiştik. Peki hastalığın tedavisi gecikkirse yada hiç yapılmazsa ne olur sorusuna Op. Dr. Atilla KAYA hazırladığı makale ile sorunun cevabını veriyor.

kil-donmesi-tedavi-edilmezse

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse

Pilonidal sinüs yani Türkçe adıyla pilonidal sinüs apse, ağrı ve iltihap gibi yeni bir sorun eklenmedikçe hastada ciddi şikayet yapmaz bu sebeple hastalar genellikle tedavilerini ertelerler. Bu erteleme hastalığın zamanla ilerlemesine ve tedavisinin daha zor ve daha zahmetli yapılmasına sebep olabilir. Bu zorluk ve zahmet hem cerrah için hem de hasta için geçerlidir.

Yalan yanlış bilinenler
Sıkça söylenen “ kıl dönmesi tedavi edilmezse omur iliğe sarılarak felce sebep olur, barsaklara dolaşarak öldürücü olur, kıllar uzayarak beyne ve kalbe gider “ gibi bilgiler tamamen gerçek dışı şehir efsaneleridir ve bunların hiçbiri gelişmez. Ancak bunların olmayacağı tedavinin ertelenmesine sebep olmamalıdır.

Kıl Dönmesinin Tedavisi Gecikirse

Tedavinin yapılmaması zamanla bölgede apse olmasına
Apsenin giderek daha sık ortaya çıkmasına
Yeni kıllar girmesine
Sinüsün giderek büyümesine
Kesilecek dokunun da buna paralel büyümesine
Normalde şikayet yapmazken ağrılar başlamasına
Akıntı eklenmesine
Kokulu akıntı olmasına
Kaşıntı olmasına sebep olur.
Her apse oluşumunda hasarlı doku artar ve yeni çıkış delikleri ortaya çıkabilir ve hastalık olan alan genişleyebilir. Diğer taraftan tedavi edilmedikçe kılların olduğu doku içine yeni kıllar gireceğinden sinüs büyüyebilir ve yeni giriş delikleri oluşabilir. Tüm bu durumlarda

Kıl Dönmesi İlerlemesi

Giriş deliklerinin sayısının artması ve apselere bağlı yeni akıntı deliklerinin oluşması ameliyatta çıkarılması gereken doku miktarının artmasına doğal olarak ameliyatın büyümesine sebep olur.

97 Yorum Var

 1. MERHABA HOCAM MAKATIMIN EN ÜST KISMINDA YUVARLAK BİRŞEY VAR MİSKET GİBİ KIL DÖNMESİMİ ACABALAR NE YAPMAM GEREKLİ

 2. Kuyruk sokumumda delik var ve delikten oturduğum zaman kan veya iltihap geliyor ve o delik 3 aydan beri var .Geçen gün delikten küçük kıl yumağı geldi bunun için ne yapabilirim? Lütfen birşey söyleyin!!!…

  1. kıl dönmeniz var,tedavi edilmesi gerekir.apse hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur.size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip eğer uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 3. Selamlar yakIşık bir senedir anal bölgede hangi bir kavuz olmadan veya ıkınma olmadan normal şekilde tuvalet ihtiyacını giderdim halde gözdeki dereceler sürtülme yani o bölgedeki etlerin üstü yol olmuş gibi bir hal alma durumu Var daha önce bir çok doktora gösterdim Bağırsakları kadar kamerayla baktılar ama hiçbir şey bulamadılar bu kanamalar her 3.04 günde bir başlıyor ve daha sonra kayboluyor sanki jiletle kesiyorlarmış gibi bir şeyz bunun için nasıl bir uygulama yapabilirsiniz yurtdışında kalıyorum ulaşırsanız sevinirim

  1. sorun makattamı yoksa kuyruk sokumunda mı?ifadenizde bu net değil.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,gelirseniz muayene le değerlendirip sorununuzu tespit ve tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 4. Merhabalar dün kuyruk sokumu bölgesinde lavaboya gittiğimde kanama olduğunu farkettim. Kanı iyice temizledim. Kanın çıktığı noktayı tespit etmeye çalıştım. Ama bulamadım. Bugün de kuyruk sokumu bölgesine peçete yerleştirdim. İltihap gelmişti. Sizce bu neden kaynaklanır. Kan gelmesi kıl dönmesinin göstergesi midir? Teşekkürler

  1. kıl dönmesi apsesi olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip apse varsa apse tedavisi eğer uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmenizi tedavi edebiliriz.
   Op.Dr.Ergun Aygören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?