online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse

Özellikle genç erkeklerde makat hastalıkları arasında ciddi anlamda yer tuttuğunu devamlı olarak vurgulamaktayız. Aslında makat hastalığı sınıfına sokulmaz ama çok yakın komşuluk sebebiyle proktoloji uzmanları ilgilenmektedir. Bütün hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis ve tedavinin ciddi anlamda yararları ve hastalarımız açısından hayati önem taşıdığından çeşitli yazılarımızla değinmiştik. Peki hastalığın tedavisi gecikmesi yada tedavisi yapılmazsa ne olur sorusuna Op. Dr. Atilla KAYA hazırladığı makale ile sorunun cevabını veriyor.

kil-donmesi-tedavi-edilmezse

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse

Pilonidal sinüs yani Türkçe adıyla pilonidal sinüs apse, ağrı ve iltihap gibi yeni bir sorun eklenmedikçe hastada ciddi şikayet yapmaz bu sebeple hastalar genellikle tedavilerini ertelerler. Bu erteleme hastalığın zamanla ilerlemesine ve tedavisinin daha zor ve daha zahmetli yapılmasına sebep olabilir. Bu zorluk ve zahmet hem cerrah için hem de hasta için geçerlidir.

Yalan yanlış bilinenler
Sıkça söylenen “ kıl dönmesi tedavi edilmezse omur iliğe sarılarak felce sebep olur, barsaklara dolaşarak öldürücü olur, kıllar uzayarak beyne ve kalbe gider “ gibi bilgiler tamamen gerçek dışı şehir efsaneleridir ve bunların hiçbiri gelişmez. Ancak bunların olmayacağı tedavinin ertelenmesine sebep olmamalıdır.

Kıl Dönmesinin Tedavisi Gecikirse

Tedavinin yapılmaması zamanla bölgede apse olmasına
Apsenin giderek daha sık ortaya çıkmasına
Yeni kıllar girmesine
Sinüsün giderek büyümesine
Kesilecek dokunun da buna paralel işlemin büyümesine
Normalde şikayet yapmazken ağrılar başlamasına
Akıntı eklenmesine
Kokulu akıntı olmasına
Kaşıntı olmasına sebep olur.
Her apse oluşumunda hasarlı doku artar ve yeni çıkış delikleri ortaya çıkabilir ve hastalık olan alan genişleyebilir. Diğer taraftan tedavi edilmedikçe kılların olduğu doku içine yeni kıllar gireceğinden sinüs büyüyebilir ve yeni giriş delikleri oluşabilir. Tüm bu durumlarda hastalıktan kaynaklanan şikayetler de artar.

Kıl Dönmesi İlerlemesi

Giriş deliklerinin sayısının artması ve apselere bağlı yeni akıntı deliklerinin oluşması ameliyatta çıkarılması gereken doku miktarının artmasına doğal olarak ameliyatın büyümesine sebep olur.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Bütün bu bilgiler ışığında pilonidal sinüs tesbit edildiği dönemde tedavi edilmeli ve uzun süre ertelenmemelidir.
Hastaların tedaviyi ertelemelerinin en önemli sebebi klasik ameliyatların getirdiği ciddi ıstıraptan korkmalarıdır. Oysa çağdaş yöntemler son derece rahattır, klasik ameliyatlar gibi eziyeti yoktur.
Klasik ameliyatlarda hastaların 12-15 gün yüzüstü istirahat etmesi gerekirken micro sinüsektomi ameliyatında hasta işlem bittikten 10 dakika sonra işine dönebildiği için işgücü kaybı korkusuyla ameliyatı ertelemek gerekmemektedir. Mikro sinüsektomiye benzer şekilde uygulanan Bascom Procedure, pit picking ve sinüsotomi yöntemlerinde de
Aynı gün işe dönülebilir
Pansuman gerekmez
Ağrı çok hafiftir
Genellikle dikiş olmaz
Kanama pek olmaz
İltihap çok seyrektir
İz kalmaz
Daha ekonomiktir
Kolay uygulanır
Kısa sürer
Üç gün sonra banyo yapılabilir
Yaralanma yeri küçü,k olduğu için tekrar ihtimali çok az % 3 civarıdır.
İstirahat gerekmez
Yatış pozisyonu önerilmez
İşlemden hemen sonra oturulabilir
Narkoz yapılmaz
Yatmak gerekmediği için refakatçiye ihtiyaç olmaz
Hasta geldiği şekilde geri dönebilir

Siz siz olun hastalığınız ne olursa olsun bilimsel veriler önerileri doğrultusunda tedavinizi yaptırın. Kendiliğinden ya da ilaçla geçme ihtimaliolmadığına göre bir an önce tedavi olup kurtulun. Sorun vücudunuzda duracağında çöpte dursun.
Acil bir durum olmamakla birlikte sosyal pozisyon ayarlanıp bir an önce sonuca gidilmelidir.

İlerlemiş Kıl Dönmesi Nasıl Ameliyat Edilir

Bütün hastalıkların tedavisinde erken teşhis ve erken tedaviye alınması en doğru yaklaşımdır. Çünkü hastalıkların çoğunun tedavisi geciktirilirse ilerler ve zaha zor ve büyük bir ameliyat gerekebilir. Tüm bunlar pilonidal sinüs için de geçerlidir. Her ne kadar halk arasında konuşulan; kıl büyür omur iliği sarar, bağırsaklara dolaşır gibi bilimsel gerçeklere aykırı inanışlar olsa da tedavisi geciktirilen pilonidal sinüs bulunduğu alanda daha sıkıntılı durumlara yol açabilir.

ilerlemis-kil-donmesi

Ekli fotoğrafta gördüğünüz vaka 20 yıl önce teşhis konmuş ancak kişi korktuğu için tedavisini ertelemiş buna bağlı olarak pilonidal sinüs sağ kalçaya doğru ilerlemiş ve çok sayıda delik oluşmasına sebep olmuş.

Bu kadar ilerlememiş bir pilonidal sinüs mikro sinüsektomiyle 10 dakikada tedavi edilebilir ve hasta 1 saat sonra işine dönebilirken bu şekilde ilerlemiş vakalarda çok daha büyük bir alan kesileceği için kişinin istirahat süresi yani iş gücü kaybı aylarca sürebilmektedir.

Bütün hastalıklarda olduğu gibi bunda da bekletmeksizin erken dönemde tedavinizi olmalısınız unutmayın beklemenin hiçbir faydası yok ama çok zararı olabilir.