online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Pansumanı

kil-donmesi-pansumani

Pansuman uygulaması özellikle plonidal sinüs hastalığında önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle eski yöntem ameliyatlar sonrasında sıkça başvurulan bir yöntem olan pilonidal sinüs pansuman uygulaması yeni çıkan ameliyatlar sayesinde tarihi karışmaya başlamaktadır.

Kıl Dönmesi Pansumanı nasıl yapılır ?

Kıl dönmesi sonrası bakım ameliyat kadar önemli olabilmektedir, pansumanın uygulaması yapılan tekniğe göre tekrar ihtimalini çok değiştirir.Yeterli ve zamanında yapılmaması yaraya tekrar kıl girmesine ve buda hastalığın tekrarına sebep olabilmektedir.

Ameliyat Sonrası

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası yapılan tekniğe göre 0-15 gün arası istirahat gereksiniminden doğan iş gücü kaybı yanında pansumanlarda iş gücü kaybına sebep olabilmektedir. Klasik ameliyatlar ve buna benzer flap ve karidakis ameliyatlarından sonra dikişler 12-15. günlerde alınıp pansumanlara son verilir buna karşın açık bırakma tekniğinde hasta işine erken dönsede 4-5 ay boyunca pansumanlara devam etmesi gerekir.

Bu pansumanlar göz ardı edilebilir gibi görünsede hasta iki gün aralarla bir sağlık kuruluşuna gitmek zorunda kalabilirsiniz. Aylarca sürebilen bu dönemde hasta her pansumanda acı duyar ve zaman kaybeder. Diğer taraftan küçük miktarlardada olsa ekonomik kayıp ve sağlık kuruluşuna iş yüküdür.

Pansumansız Kıl Dönmesi Ameliyatı

Micro sinüsektomide hiç yara bakımı önerilmez hasta ameliyattan 10 dakika sonra işine dönebilir yasaklanan tek şey ilk 48 saat banyodur. 2.günün sonunda hasta ameliyat bitiminde konan pansumanı kendi alır ve banyosunu yapar. Banyodan sonra tekrar pansumana gerek kalmaz. Tekrar kontrol gerekmez.

Pansuman Uzman Kontolünde Yapılmalı 

Yaranın bakımı esnasında kan ve alışılmadık akıntı görülmesi uzman kontrolü gerektirir özellikle akıntının kokulu olması iltihap olduğu yönünde bulgudur ve yaraya uzman müdahalesi gerekebilir. Ameliyat yerinde iltihap gelişmesi yaranın tekrar açılmasını gerektirebilir yada yara kendiliğinden açılabilir. Her iki durumda da hastalığın yeniden oluşma ihtimali çok artar.

Açık bırakma ameliyatları sonrası ve kapalı yapıldığı halde açılan ameliyatlardan sonra genel olarak sağlık kuruluşunda yaptırılsada hastanın evde kendinin bakım yapması iyileşme hızını çok artırır.

4-5.günden sonra günde 2 defa banyoda ameliyat bölgesine duş tutmak veya leğene konan sabunlu su ile bol su boca ederek yıkamak yara iyileşme süresini günaşırı yara bakımı uygulamasının yarısına kadar düşürmektedir.

Yıkamanın bu olumlu etkisi şu şekilde izah edilebilir;açık yarada % 100 ihtimalle iltihapolur seyrek pansumanlarda iltihap sadece 2 günde bir uzaklaştırılır ve yara nerdeyse sürekli iltihaplıdır sık yıkama işleminde ise iltihapsız dönemler çok daha uzun olur.İltihap yara iyileşmesini olumsuz etkilediği için iyileşme süresi kısalır.

Yöntemlere göre şu şekilde tarif edilebilir

Flap yönteminde pansuman

En sık uygulanan yöntemlerdendir ameliyat sonrasındaki ilk gün yaranın pansumanı değiştirilir ve emici alet çıkarılır. Sonraki dönemde iki günde bir pansumana gidilir. 12-15.günlerde dikişler alınır ve pansumana gerek kalmaz.

Açık bırakma yönteminde pansuman

Kıl dönmesinin olduğu alan genişçe çıkarılır ve açık bırakılır aylarca süren pansumanların sonunda yara kendiliğinden kapanır. Pansumanların yapılış şekliş ve sıklığı yara kapanma süresini çok etkiler.Sık ve iyi yapılan pansumanlarla yara 3 ayda kapanırken pansumanlar seyrek yapılırsa kapanma süresinin 5 – 6 aya kadar uzamasına sebep olabilir.

Klasik yöntemde pansuman

Açıklık dikişlerle kapatılır iki günde bir yara bakımı yapılır 14-15. günlerde dikişler alınır ve takibe uygulamasına son verilir.

Micro sinüsektomi ameliyatı sonrası pansuman

Ameliyatta 1-2 cm lik kesi gizli dikişlerle kapatıldığı için hiç gerekmez, hasta 3 gün sonra normal banyosunu yapar ve yarayı açık bırakır. Pansumana devam etmek gerekmez yani kapatmaya gerek yoktur çünkü yara yeri küçük ve kapalıdır.
Mikro sinüsektomi gibi diğer çağdaş yöntemler Bascom procedure, pit picking ve sinüsotomiden sonraki dönemde de yaraya bakım yapmak gerekmez. Tabiki küçük de olsa betedin benzeri ilçala silip kapatmanın sakıncası olmaz ama diğer yöntmelerde olduğu gibi çok ihtiyaç da yoktur.

Pilonidal Sinüs Ameliyatı Sonrası Banyo

Yine yönteme ve işlemi yapan cerrahın yaklaşımına göre değişir. Klasik yöntemlerden sonra banyo için genellikle dikiş alınıncaya kadar yaklaşık 15 gün kadar beklenir. Çağdaş yöntmeler olan mikro sinüsektomi, pit picking, bascom ve sinüsotomi sonrası banyo için genellikle 3 gün beklemek yeterlidir. Üçüncü günden sonra normal banyo yapılabilir, ameliyat bölgesi su ile yıkanabilir.
Uygun şekilde dikilmiş küçük kesikler 24 saat sonra kapalı kabul edildiği için yaraya su girmemesi beklenir, girse de sorun olmayacağı bilinmelidir.

KIl dönmesi Tekrarı Nasıl Önlenir

Tekrarda bir çok faktör etkili olabilmektedir, bunlardan en yaygın bilineni yapılan ameliyat yöntemidir ama yöntem kadar iyileştikten sonraki dönemde bölgenin temizliği de çok önemlidir.

463 Yorum Var

 1. hocam ben normal kıl donmesı amalıyatı oldum 15 dk falan surdu ama yaram acık ve sıgortam olmadıgı ıcın tam amalıyathanede olmadı normal odada oldu uyusturmadılarda canım cok yandı sızce kac gunde bır pansumana gıdebılıım ve banyo ne zamn yapılmalı

  1. Kıl dönmesi ameliyatı ameliyathane de yapılır.eğer apseniz varsa o açılmıştır.iyileşene kadar pansuman yapmanız gerekir.öncelikle de ameliyat mı oldunuz yoksa kıl dönmesi apseniz vardı o mu boşaltıldı,bilimesi gerekir

 2. Iyi akşamlar hocam ben 25 gün önce kıl Dönmesi ameliyatı oldum alt tarafimda baya açılma oldu 10 dikişim vardı ogun 4 unu aldı 6 dikişim kaldı ama ameliyat yerim açıldı hocam kapanirmi pansuman sabah akşam yapıyoruz hocam çok endişeliyim lütfen bilgilendirin beni iyi aksamlar

 3. Kıl dönmesi ameliyat olalı 20 gün oldu hafif bi delik açıldı ve sarı bişey ve kan akıyor ne yapmalıyım kıl dönmesi tekrarlamışmıdır?

 4. Açık ameliyat oldum ilk pansumani mi doktor yaptı ve sonraki pansuman lar için eşime tarif etti gazlı bezin ucunu biraz içeri sokupp üzerini kapatın dedi sabah hastaneye gittim bu şekilde yapilaj dedim görevli olmaz dedi enjeköre sanırım batikonlumu çekip yaraya tampon yaptı sindi ben tereddüte kaldım doktorumumu dinlemeliyim batikonsuz olarak yoksa batikonlumu olaçak hangisi daha etkili

  1. kıl dönmesi ameliyatından sonra dren koyulabilir eğer akıntının rahat akmasını sağlamak istiyorsanız yara ağzının kapanmasını önlemek içim gazlı bezin ucu yara içinde bırakılabilir.yaranın durumuna göre batikonlu yada batikonsuz olabilir
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 5. merhabalar hocam 10 agustosta kil donmesi ameliyati oldum 25 agustosta atilan 3 dikis alindi ve hemen aksamina hic dikis atilmamis gibi ameliyat yeri acilmisti doktoruma acilden ulastim kendi kapanacak dedi su an ameliyat yerim acik dus almamda sakinca olur mu ve hastaneye devamli gitmem sorun oldugundan evde esim pansuman yapiyor onerilerinize muhtacim cok tesekkurler

 6. Merhaba hocam benimki lazerli ameliyat oldu tampon pansuman dedi doktor bunu hergünmü yaptırcam ve verdiği kremlemi ayrıca aile hekımıne yaptırsam olurmu.

 7. Merhaba ben ameliyat olalı 10gün oldu 2gün sonra dikişlerimi aldırıcam dikişleri aldırdıktan sonra yara tamamen ne zaman kapanır

 8. Hocam bugün dikişlerimi aldırdım pansuman yaptırmaya davam etmelimiyim,üstüne oturabilirmiyim,banyo olabilirmiyim cevaplarsanız sevinirim saygılar…

 9. Merhaba ben 1 hafta önce kil donmesi ameliyatı oldum yalnız doktor bana hiç bir bilgi vermedi dikişler ne zaman alınacak duş ne zaman alınacak sadace 2 günde 1 pansuman yaptirmam gerektiğini söyledi bugün 7 gün ve çok kaşınmaya başladı rahatsız ediyor artık

  1. dikişlerin alınma süreci vb yapılan ameliyata ve tekniğe göre değişir,doktorun uza sormalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?