online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Pansumanı

kil-donmesi-pansumani

Pansuman uygulaması özellikle plonidal sinüs hastalığında önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle eski yöntem ameliyatlar sonrasında sıkça başvurulan bir yöntem olan pilonidal sinüs pansuman uygulaması yeni çıkan ameliyatlar sayesinde tarihi karışmaya başlamaktadır.

Kıl Dönmesi Pansumanı nasıl yapılır ?

Kıl dönmesi sonrası bakım ameliyat kadar önemli olabilmektedir, pansumanın uygulaması yapılan tekniğe göre tekrar ihtimalini çok değiştirir.Yeterli ve zamanında yapılmaması yaraya tekrar kıl girmesine ve buda hastalığın tekrarına sebep olabilmektedir.

Ameliyat Sonrası

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası yapılan tekniğe göre 0-15 gün arası istirahat gereksiniminden doğan iş gücü kaybı yanında pansumanlarda iş gücü kaybına sebep olabilmektedir. Klasik ameliyatlar ve buna benzer flap ve karidakis ameliyatlarından sonra dikişler 12-15. günlerde alınıp pansumanlara son verilir buna karşın açık bırakma tekniğinde hasta işine erken dönsede 4-5 ay boyunca pansumanlara devam etmesi gerekir.

Bu pansumanlar göz ardı edilebilir gibi görünsede hasta iki gün aralarla bir sağlık kuruluşuna gitmek zorunda kalabilirsiniz. Aylarca sürebilen bu dönemde hasta her pansumanda acı duyar ve zaman kaybeder. Diğer taraftan küçük miktarlardada olsa ekonomik kayıp ve sağlık kuruluşuna iş yüküdür.

Pansumansız Kıl Dönmesi Ameliyatı

Micro sinüsektomide hiç yara bakımı önerilmez hasta ameliyattan 10 dakika sonra işine dönebilir yasaklanan tek şey ilk 48 saat banyodur. 2.günün sonunda hasta ameliyat bitiminde konan pansumanı kendi alır ve banyosunu yapar. Banyodan sonra tekrar pansumana gerek kalmaz. Tekrar kontrol gerekmez.

Pansuman Uzman Kontolünde Yapılmalı 

Yaranın bakımı esnasında kan ve alışılmadık akıntı görülmesi uzman kontrolü gerektirir özellikle akıntının kokulu olması iltihap olduğu yönünde bulgudur ve yaraya uzman müdahalesi gerekebilir. Ameliyat yerinde iltihap gelişmesi yaranın tekrar açılmasını gerektirebilir yada yara kendiliğinden açılabilir. Her iki durumda da hastalığın yeniden oluşma ihtimali çok artar.

Açık bırakma ameliyatları sonrası ve kapalı yapıldığı halde açılan ameliyatlardan sonra genel olarak sağlık kuruluşunda yaptırılsada hastanın evde kendinin bakım yapması iyileşme hızını çok artırır.

4-5.günden sonra günde 2 defa banyoda ameliyat bölgesine duş tutmak veya leğene konan sabunlu su ile bol su boca ederek yıkamak yara iyileşme süresini günaşırı yara bakımı uygulamasının yarısına kadar düşürmektedir.

Yıkamanın bu olumlu etkisi şu şekilde izah edilebilir;açık yarada % 100 ihtimalle iltihapolur seyrek pansumanlarda iltihap sadece 2 günde bir uzaklaştırılır ve yara nerdeyse sürekli iltihaplıdır sık yıkama işleminde ise iltihapsız dönemler çok daha uzun olur.İltihap yara iyileşmesini olumsuz etkilediği için iyileşme süresi kısalır.

Yöntemlere göre şu şekilde tarif edilebilir

Flap yönteminde pansuman

En sık uygulanan yöntemlerdendir ameliyat sonrasındaki ilk gün yaranın pansumanı değiştirilir ve emici alet çıkarılır. Sonraki dönemde iki günde bir pansumana gidilir. 12-15.günlerde dikişler alınır ve pansumana gerek kalmaz.

Açık bırakma yönteminde pansuman

Kıl dönmesinin olduğu alan genişçe çıkarılır ve açık bırakılır aylarca süren pansumanların sonunda yara kendiliğinden kapanır. Pansumanların yapılış şekliş ve sıklığı yara kapanma süresini çok etkiler.Sık ve iyi yapılan pansumanlarla yara 3 ayda kapanırken pansumanlar seyrek yapılırsa kapanma süresinin 5 – 6 aya kadar uzamasına sebep olabilir.

Klasik yöntemde pansuman

Açıklık dikişlerle kapatılır iki günde bir yara bakımı yapılır 14-15. günlerde dikişler alınır ve takibe uygulamasına son verilir.

Micro sinüsektomi ameliyatı sonrası pansuman

Ameliyatta 1-2 cm lik kesi gizli dikişlerle kapatıldığı için hiç gerekmez, hasta 3 gün sonra normal banyosunu yapar ve yarayı açık bırakır. Pansumana devam etmek gerekmez yani kapatmaya gerek yoktur çünkü yara yeri küçük ve kapalıdır.
Mikro sinüsektomi gibi diğer çağdaş yöntemler Bascom procedure, pit picking ve sinüsotomiden sonraki dönemde de yaraya bakım yapmak gerekmez. Tabiki küçük de olsa betadin benzeri ilaçla silip kapatmanın sakıncası olmaz ama diğer yöntemlerde olduğu gibi çok ihtiyaç da yoktur.

Pilonidal Sinüs Ameliyatı Sonrası Banyo

Yine yönteme ve işlemi yapan cerrahın yaklaşımına göre değişir. Klasik yöntemlerden sonra banyo için genellikle dikiş alınıncaya kadar yaklaşık 15 gün kadar beklenir. Çağdaş yöntemler olan mikro sinüsektomi, pit picking, bascom ve sinüsotomi sonrası banyo için genellikle 3 gün beklemek yeterlidir. Üçüncü günden sonra normal banyo yapılabilir, ameliyat bölgesi su ile yıkanabilir.
Uygun şekilde dikilmiş küçük kesikler 24 saat sonra kapalı kabul edildiği için yaraya su girmemesi beklenir, girse de sorun olmayacağı bilinmelidir.

Kıl dönmesi Tekrarı Nasıl Önlenir

Tekrarda bir çok faktör etkili olabilmektedir, bunlardan en yaygın bilineni yapılan ameliyat yöntemidir ama yöntem kadar iyileştikten sonraki dönemde bölgenin temizliği de çok önemlidir.

Lazer Epilasyon Kıl Dönmesini Önler mi?

Lazer epilasyon bölgedeki kılları kalıcı olarak yok eder ama hastalığın temel sebebi bölge kılları değil enseden dökülen kıllardır. Bu sebeple epilasyon sorunu tamamen çözmez ama bölgenin kıllardan arındırılması bölge temizliğinin daha iyi yapılmasını sağlar ayrıca kıl olmadığı için enseden dökülen kıllar burada takılamaz ve düşer. işte bu iki sebeple lazer epilasyon yararlıdır ama temizlik çok daha yararlıdır.

475 Yorum Var

 1. Merhaba, 15 gün önce klasik yöntemle kıl dönmesi amaliyatı oldum. Bugün dikişler alındı. Pansumana devam edilmeli mi? Oturmaya başlayabilir miyim? Dikişler açılmaması Kaç gün ne yapmalıyım? Görüşlerinizi rica ederim. Saygılarımla.

  1. yara yeri hakkında bilgim olmadığı için yorum yapamıyorum,doktorunuza sormalısınız
   Op. Dr. Atilla KAYA

 2. Merhaba 10 gün önce pilonidal sinüs ameliyatı oldum iki gündür yarada kanama var duş almam ve yaraya su değmesi sıkıntı olur mu?

 3. Hocam 20 gun once 2.defa kil donmesi ameliyati oldum fakat yara bolgesinde surekli yanma oluyordu pansumanlari evde yapmamizi soylemisti dr.ama yarada sisme ve acilma oldu kontrole gittigimde iltihaplanmis ondan yara ici yaniyor dedi ve melhem yazdi bende evde pansumana son verip saglik kurulusunda yaptirmaya karar verdim fakat iyilesme olmuyordu ameliyattan sonra 15.gununde yine gittim kontrole yaraya iyi bakamamissin dedi ve dikişlerini aldir acik tedavi edecegiz dedi doktorum rif 250 yazdi 5 gundur kullaniyorum hic fayda etmedi aksine yara tamamen acildi icinde beyaz renkte iltihap var her pansumanimi yapan hemsire cok kötü deyip moralimi bozuyorlar bu kendiliginden kapanır mı ne yapmam lazim yara kapanmadan tekrarlamami oldu acaba

 4. Hocam merhaba,

  20 gün önce lazer tekniği ile kıl dönmesi ameliyatı oldum, herhangi bir ağrım sızım yok, fakat yara açık bırakıldı. Oradan sürekli iltihap akıntısı geliyor. İltihap akması normal bir durum mudur ?

 5. hocam merabalar 10 gün önce ameliyat oldum bu ikinci olusum daha once acik birakarak yapmislardi ama tekrarladi.bu seferki bana cok sıkıntı verdi kuyruk sokumundan baslayarak assaya doru 10 12 cm kesik var.oturamiorum dikisler sizliyor ve cok agri yapiyor.pansumanıda surekli yapiorum.dikislerim henuz kaynamamis ve hicte cabuk kaynicak gibi durmuyor.şöfor oldugum icin calisamiyorumda oturamiorum.ne yapmami tavsiye edersiniz.tesekkur ederim

 6. Merhaba hocam kızım uc gun once acık kıldonmesı ameliyatı oldu. Doktor iki gun de bir pansuman yaptırın dedi ama yaranın ıcınde sargı bezi gibi birsey vardı hemşire onu almadı acaba sargı bezi nezaman alınacak yara yuvarlak bicimde. Ve nezaman dus yapabilir saygılar

 7. Hocam 5 gün önce kuyruk sokumumda bir ağrı başladı. Acile gittim kıl dönmesi dediler ve orayı deldiler iltihaplı olduğunu söylediler antibiyotik kullanıyorum delidikleri yer açık duş alsam su temas etse sorun olur mu ?

  1. sorun olmaz alabilirsiniz.apse iyileşip doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirin,tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
   Op.Dr.Ergun Aygören

 8. Hocam berhaba ben 10 önce kıldönmesi ameliyatı oldum şimdi duş alabilirmiyim dikişler duruyor

 9. Hocam ben 3 ay önce mikrosinüsektomi yöntemi ile ameliyat oldum 3 gündür otururken yanma hissediyorum ve birden iltihap geldi normal mi

 10. Hocam bende acik birakma yontemi ile oldum yaklasik 4 ay oldu ameliyat olali 2cmlik yara kaldı hala sızıntı şeklinde kanama ve ağrı oluyor oturunca normal mi ve hızlı iyileşmesi için krem sürmeyi önerir misiniz yara sulandırdığı için sadece gazlı bez mi kullanmalıyım

  1. muayene ile değerlendirip,extra iyileşmeyi hızlandıran yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 11. Kizim 20 gun onca kil donmesi amaliyati oldu amaliyat yeri cok buyuk ve dikisleri aciliyor doktoru normal diyor agrisida oluyor hergun pansumana gidiyor ne kadar surede bu sekilde iyilesir bir sorun olurmu

 12. Hocam merhabalar ben 20 gün önce ameliyat oldum pansumana sık sık gidiyorum fakat akıntı var enfeksiyon kapmış oldugumu ogrendim bu şekilde yaranın ıslanması sorun olur mu yani duşa girebilirmiyim ?

  1. sorun olmaz,duş alıp yara yerini de ılık suyla yıkayabilirsiniz.duştan çıkınca kurulayıp,antiseptik solusyon sürebilirsiniz.

 13. Hoca17 gün önce kıl dönmesi ameliyatı yara aöık bırakıldı ve ampul antibiyotik kullanılmasını söyledi doktorumuz bugün ise ampul bitti lakin benim kontrolüm 27sinde acaba ampule devam etmem gerekir mi yoksa batikon ile devam mı etmeliyim

 14. Hocam 12 mart 2018 yanı 3 gün önce açık yara yöntemi ile kıl dönmesi ameliyatı oldum. Doktor 15 güne tamamen açık kısım kapanır dedi ama yorumlarda 6 ay a kadar varabilir deniliyor. Bir an evvel normal yaşantıma dönmem lazım ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursaniz sevinirim
  Saygılarımla

  1. yara yerine çok iyi bakmanız,genel hijyene dikkat etmeniz,kıl girişini önlemeniz gerekir

 15. Selam hocam yaklaşık 20 yıldır bende kil dönmesi var ama şimdiye kadar ağrısını görmedim ama yaklaşık 7 gündür 2 kalçamda şişme oluştu ve acil bölümüne gittim bana antibiyotik verdi ve ağrı kesici verdi pazartesi sabahı hast gitti genel cerraha fişini kestim bana dedi kil dönmesi oluşmuş bana ilaç yazdırdı ve 10 gün içinde ameliyat olacaksin dedi sizin dediğinizin yöntemi söyledim mikro sinüsektom doktor söyledim senin yaran bunu geçmiş dedi açık ameliyat olacaksın

  1. gelirseniz muayene ile değerlendirip,mikrosinusektomi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 16. Merhaba hocam üç buçuk ay önce kıl dönmesi açık ameliyat oldum çok az yaram kalmıştı ilk defa dün gece sırt üstü yatmışım sabah pansumanımda kan vardı acıyın vaktim yaram açılmış delik gibi görünüyor lütfen acil yorum yaparsanız çok sevinirim

  1. tekrar kıl girip hastalığınız nüks etmiş olabilir.kontrole gitmelisiniz.yada size en yakın kliniğimize gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirebiliriz.muayene ücretsiz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 17. Hocam Merhabalar öncelikle…Ben 12 Aralık 2017 günü Doku kaydırması ile Kıl Dönmesi ameliyatı oldum.Dikişlerim alındıktan 1 Hafta sonra Yaramın aşağısına doğru 1 ila 2 cm açılma oldu.Doktoruma gittim bana yaranın çabuk iyileşmesi için krem verdi lakin yaram çok küçülmesine rahmen geçmedi ve çok çok ufak bir açıklık kaldı.Bizde çareyi başka doktora gitmekte bulduk.Doktora gittiğimde yarama doktorların kullandığı makasımsı bir şeyi açık olan yarama soktu ve yaramı çok az açıp kirli bir sıvı akıttı.Diğer doktorum bana pansumana gerek yok demişti.Lakin bu yeni gittiğim doktor diğer doktorun dediğine kızdı normalde bazı yaralar için pansuman gerekmez dedi ama buna pansuman lazım dedi yaramın mikrobunu akıttıktan sonra bana antibiyotik ve batikon yazdı ve batikonun deliğe iyice akıtmamı söyledi.Yaramın geçiceğini ama beni biraz uğraştıracağını söyledi.Sayın Hocam doktorun bunu demesi bile benim psikolojik olarak düzeltmedi.Sizce Kıl Dönmesi tekrar etmiş olabilir mi?Birde yaramda tünel gibi bir şey oluştuğunu söyledi sizde ne olabilir?

  1. nüks için erken ama nüks de etmiş olabilir.durum değerlendirip extra iyileştirme yöntemleri kullanılabilir
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 18. Merhaba hocam bir hafta önce ameliyat oldum.ilk bes gün günlük pansuman yapıldı.sonrasinda sadece evde yarayi kapatmadan rif 125mg ampul ilacini yaraya dökün dedi doktor.suan doktoruma ulasamadigim icin buradan yaziyorum.ben ilacı gunluk iki defa dokuyorum yaraya ama emin degilim bir mi olmali iki mi? Sizce iki defa dökmek herhangi bir soruna yol açar mı? teşekkürler.

  1. hayır iki defa yapmak sorun olmaz.temizliğe dikkat edin.tekrar kıl girişine engel olmalısınız
   Op. Dr. Seher ŞİRİN

 19. Merhaba tekrar rahatsız ediyorum hocam 8gun önce kıl dönmesi ameliyatı oldum iğne ucu kadar açıklık varmış kanama yapıyor pansuman yapan sağlıkçı yakılacak dedi doktor pazartesi gel dedi takma operaayonu aci hissettirirmi operasyonun adı nedir bilgi verirmisiniz

  1. doktorunuz herhangi birşey söylememiş ne yapılacağına dair.bu nedenle yara yerini görmeden yorum yapmak doğru değil

     1. Acaba yapılırken bölge ugusturulucakmi ? Bir acı hissedeceksiniz cevaplarsaniz çok sevnirim

     2. mikrosinusektomi yöntemi lokal anestezi ile yapılır.bölge uyuşturulur
      Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni