online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Nedir

kil-donmesi-nedir

Kıl dönmesi daha çok tedbirsizlik sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. İnsan vücudunda ve saçında binlerce kıl bulunmaktadır. Vücutta bulunan bu kıl, tüy, cilt döküntüsü veya giydiğimiz elbiselerde bulunan toz gibi yabancı cisimler kuyruk sokumunda oluşturduğu delikten cilt altına girerek yumak oluşturmaktadır. Ensenizden aşağı doğru düşen bir saç teli her ne kadar inandırıcı gelmesede adeta bir vida görevi görmekte ve kuyruk sokumunuzun derisini sürtünme sonucunda delmektedir. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu delikten içeri diğer yabancı madde ve tüyler giriş sağlayarak yumak olmasına sebebiyet vermektedir.

Binlerce saç teli bulunan baştan gündelik olarak belli bir oranda saç teli dökülmektedir. Bu dökülmeler neredeyse farkedilmemektedir. Kuyruk sokumu bölgesine ulaşması sonucunda da rahat ve yayılarak oturulduğu taktirde vücudu delmesine olanak tanınmaktadır.

Kimlerde görülür ?
Daha çok 15-45 yaş arasında erkeklerde görülmektedir. Çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesinde karşılaşılan rahatsızlık ayrıca koltuk altı, göbek bölgelerinde de görülmektedir. 45 yaşını aşmış kişilerde görülmemektedir. Uzun süre oturan ve araç kullanan kişilerde sık görülmektedir.

Önlenebilir mi ?
Daha çok masa başı çalışan veya işi gereği sürece araç kullanan kişilerde görünmektedir. Kıl dönmesi için temizlik konusunda ihmalkarlık neden oluyor diyebiliriz. Günlük olarak kuyruk sokumu bölgesinin temizliği sağlandığı taktirde herhangi bir problem olmayacaktır. Az öncede bahsettiğimiz gibi enseden düşen kıl ve tüylerin sebep olduğu bu rahatsızlıkta kuyruk sokumu bölgesinin temizliği oldukça önem taşımaktadır. Önemsenmediği taktirde anlatılanlar gibi saç teli cildi delerek yumak oluşmasını sağlamakta ve apse oluşmasına fırsat vermektedir.

Nasıl geçer ?
Kendi kendine geçebilecek bir rahatsızlık olmadığı gibi krem, ilaç, ya da benzeri bitkisel ilaçlarla da tedavi edilmesi mümkün değildir. Çünkü kullanılan ilaçların cilt altında ki oluşmuş olan yumağı ve dışında ki kapsülü yok etme üstünlüğü bulunmamaktadır. Dolayısıyla kıl dönmesi için tedavi olunması gerekmektedir. Makat bölgesinde görülen tüm rahatsızlıklarda hastaların en büyük sıkıntısı utanma problemidir. Fakat yaşanılan bu utanmalar rahatsızlık için ilerlemelere yol açmakta ve kişiyi daha zor bir sürece sokmaktadır. Dolayısıyla hasta ve doktor arasında herhangi bir dalga geçici ya da rencide edici bir durum söz konusu olmayacağı için gönül rahatlığıyla muayene ve tedavi olabilirsiniz.

Kıl Dönmesi Nedenleri

Enseden Dökülen Saç Teli Deriyi Delip Girer
En çok kabul gören teori budur. Neredeyse bütün ekoller bu teoriyi doğru kabul eder
Teori Şöyledir;
Ensede sürekli saç değişimine bağlı olarak dökülen saç elbisenin içinde aşağı doğru iner, kalçaların arasına gelir ve orada takılır. Oraya takılan kıllar yürürken kalçalaın birbirine bitişik şekilde hareketi saç teline matkap ucu gibi fonksiyon kazanarak deriyi delmesi ile başlar. Bir kılın enseden düşüp kalcaların arasına girip burada deriyi delmesi için gereken süre 10-12 saat civarıdır.
Sonraki günlerde kılın girdiği yerde oluşan delikten kıllar girmeye devam eder. Kıllar vücuttan çıkar ama vücut için yabancı madde olarak görülür.
Yabancı saydığı bu madde ile karşılaşmamak için  vücuda kılın girdiği bölgede zarla kaplı bir alan oluşur. İşte içinde kıllar ve diğer yabancı cismlerin olduğu sinüs oluşur.
Yumağın etrafını vücut bir kapsül ile sarar.
Bu noktaya kadar kişi sert, hızlı veya uzun süre oturuşlar sonucunda kapsülün patlaması anına kadar hiç bir belirti hissetmez. Kapsül patladıktan sonra o alana mikrop bulaşır ve iltihaba neden olur, iltihap ilerleyerek apse yapar, apse de acı, ağrı gibi şikayetler başlamaktadır.
Pilonidal sinüs oluşumunda kuyruk sokumu bölgesine düşen kılların rol oynadığını belirtmiştik. Bu bölgeye düşen kıllar temizliğe dikkat edildiğinde herhangi bir soruna maruz bırakamamaktadır. Fakat temizliğe dikkat edilmemesi ve yayılarak oturma sebebiyle gösterilen sürtünmede tüy ya da kıllar deliklerden giriş yaparak birikmeye sebep olurlar. Yayılarak oturmanın dışında ileri geri yaparak oturmak, çok uzun zaman oturmak ve yine uzun zaman araç kullanmakta sebebiyet verebilmektedir. Cilt altında yumak halini alan yabancı cisimlerin etrafı vücut tarafından kapsül ile sarılmaktadır.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyat : Pilonidal sinüs yumak haline bürünür demiştik, bunun dışında da bir kapsül oluşmaktadır. Ameliyatta ki amaç pilonidal sinüsün oluştuğu kısımda kesi yapılarak yumağın ve etrafını saran kapsülün çıkarılmasıdır. Ameliyat ile yapılan tedavilerde nüksetme ihtimali %45 civarındadır.

Mikro sinüsektomi (Önermekteyiz) : Kliniklerimizde görev yapmakta olan genel cerrahi uzmanlarımız kıl dönmesi için mikro sinüsektomi yöntemini tavsiye ve tercih etmektedirler. Bu uygulama ile hasta sadece 5 dk kısa bir zaman zarfı içerisinde tedavi edilmektedir. Narkoz kullanılmadan sadece pilonidal sinüsün oluştuğu 2-3 cm’lik kısım uyuşturularak çok küçük bir alanda kesi yapılarak içerisinde ki yumak ve kapsül çıkarılır. Kesi olan yere de estetik dikiş uygulanarak kapatılır. Ameliyatla yapılan tedavide istirahat ve 10-15 gün kadar iş, sosyal ve özel hayat kaybı yaşanırken mikro sinüsektomi ile 5 dk da tedavi olup 15-20 dk dinlendikten sonra günlük yaşamızına kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Aşağıda yayınladığımız video da mikro sinüsektomi yöntemini canlı olarak izleyebilir ne kadar kısa zamanda ve kolay yapıldığını görebilirsiniz.

Ameliyatsız Tedaviler

Gümüş, fenol, kristalize formik asit gibi kimyasallarla yapılır. Aslında bunlar gerçek anlamda bir tedavi değildir, daha çok şikayetleri azaltmaya yönelik geçici uygulamalardır. Ağrıyan çürük dişin ağrısını kesmek için ağrı kesici almaya benzetebilirsiniz. Hastalığın asıl sebebi olan kılların giriş delikleri ve sinüs olduğu gibi kalmaktadır. Fenol, gümüş nitrar veya kristalize fenol adlı kimyasal maddelerle yakmaya çalışmak sinüsün yok olmasını sağlamaz.

90 Yorum Var

 1. Hocam merhaba ben 25 gün önce ameliyat oldum dikişler 10 gün önce alındı çok rahattım ama iç çamaşırımda akıntı izleri görüyorum hastalık tekrar mı etti veya abse falanmı yaptı abse yaptıysa bunun çözümü nasıl olur ?

  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Bu kadar sürede tekrarlamaz
  yara açılmış olabilir

 2. Hocam merhaba benim yasim 14-15 kuyruk sokumumda misketten biraz daha ufak siskinlik var daha oncelerinde kanama yapti ve intihap gibi bisey gelmisti oturunca aci yapmiyor ama elleyince coz az aci yapiyor. Yani Acimiyor fakat kan geldi sizce ne olabilir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Kuyruk sokumunda şişlik kıl dönmesini akla getirir

 3. Hocam ben ocakta ameliyat oldum yaram kapanmadı vede okulum olduğu için tekrar ameliyat olamıyorum sizin yöntemle ameliyat yapma şansımız varmı yara kapanması gerekiyormu?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Durumunu görüp ona göre değerlendirme yapabiliriz.

 4. Hocam bu kil dönmesi ameliyat hemen olmasımi lazım tesis konulunca
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kıl dönmesi acil bir hastalık değildir.ama apse gelişebilir.apseye bağlı komplikasyonlar ortaya çıkabilir.bu nedenle bir an önce planlayıp yaptırmakta fayda var

 5. Hocam bnm popamda belli bir nokta acıyor ellimle bastırdığımda acısı birazdaha artıyor birde kendimi sıktığımda o nokta acıyor doktara gitmedim sizce ne olabilir.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anlattığın şikayetler belirli bir hastalığa uymuyor,muayene ve bazı tetkikler gerekebilir.

 6. Peki Hocam kıl dönmesinin apse olduğunu nasıl anlarım ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kızarıklık şişlik ve şiddetli eğrı olur.

 7. Hocam merhabalar.Galiba bende kıl dönmesi var.Olmasa bile olduğunu farz edelim benim Nisan 12’ye kadar Karabük’te sınavlarım var ve Ankara ya da İstanbul’a gelme şansım yok.Sizin kliniğinizde tedavi olmak istiyorum acaba bu kıl dönmesi ne zamandan sonra tehlikeye girer çün ki yaklaşık 2 hafta boyunca kliniğinize gelemeyeceğim.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  apse olmadığı sürece sorun olmaz.ama ne zaman apse gelişir bu kestirilemezki

 8. Merhaba doktor bey. Benim yazın kuyruk sokumumda bir şişlik vardı.Bunu yağ bezesi sandım oynaya sıka patlattım sanırım.Ondan sonra bi şikayetim veya bi şişlik olmadı.Fakat dün tekrar bi şişlik oldu yine yağ bezesidir diye sıktım şişlik indi ama yine hafif bi şişlik var. Şişliğe baktıktan sonra bi delik olduğunu gördüm acaba kıl dönmesi midir? Yani bana engel olmuyor kan acı akıntı yok. Acaba ameliyat gerekli mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bekledikçe hastalığınız ilerler ve tedavisi zorlaşır.bu nedenle tedavi olmanız gerekir.tedavi olmadan önce microsinusectomi yöntemini araştırmanızı öneririm

 9. Hocam meraba popmda kırmızı üç tane şişlik vardı çok acıyodu sonra şişlik indi daha açık reng izi kaldı aynı şey genıtal bolgedede oldu kırmızı kırmızı kızarıklar kıl donmesımıdır?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  fronkülit olabilir

 10. Hocam 12 sene önce iki kere açık kıl dönmesi ameliyatı oldum.ve şimdi makata yakın bir yerde tekrar etti.apse için 15 gün antibiyotik kullandım.Mart sonu istanbuldayım.sizin yonteminizle ameliyat olabilirmiyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene ile durumunuzu değerlendirir microsinusectomi yöntemi ile tedavinizi gerçekleştirebiliriz

 11. Hocam bn 4 5 aydir kil donmesi var doktora fln gitmedin ama kucucuk delik var bi tane eskiden kan pislik geliyodu simdi gelmiyo agri sislikde yk ama belim agriyo sol tarafim 1 haftadir nerdeysr kalcanin ust tarafi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sizde kıl dönmesi tarif ediyorsunuz,iltihaplanınca şikayetler kendini gösteriyor,ancak bunun bel ağrısı ile ilgisi yok.

 12. Hocam benim poponun bi tarafında sert bisi var akinti falan yok sikarsam aciyor,sikmassam acimiyor.belli olmuyor bazen elimle kontrol ediyorum zorla buluyorum sizce kil donmesimi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  orta hatta yakınsa yada kuyruk sokumuna kıl dönmesidir

 13. hocam,kuyruk sokumumun üst kesimlerinde son 3 aydır aynı yerde tekrarlayan (bugün 3. Tekrar) olan şişlik var arada ağrı da oluyor ama akıntı veya delik yok. Acaba kıl dönmesimidir? Ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük olasılıkla kıl dönmesidir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz teşhisi kesinleştirir apse oluşmadan microsınusectomi yöntemi ile tedavinizi gerçekleştirebiliriz.iş,okul ve sosyal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan.

 14. Merheba hocam.Benim kuyruk sokumumda bir tane küçük delik var ve akıntı geliyor.Akıntı sürekli var bunu 3 ay önce fark ettiğimde azdı fakat şimdi çok.Acaba kıl dönmesi bu görmeden teşhis koyamazsınız ama fikriniz nedir ne yapmamı önerirsiniz.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifiniz kıl dönmesine uyuyor,www.nizamkurtdere.com dan ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 15. hocam kuyruk sokumumda sadece kasinti var kil donmesi olabilir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek başına kaşıntı kıl dönmesi değildir.küçücükde olsa mutlaka bir delik vardır.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayenenizi yaparız.eğer kıl dönmesi ise işinize okulunuza sosyal hayatınıza ara vermenizi gerektirmeyen microsinusectomi yöntemi ile tedavinizi yaparız

 16. hocam meraba ben regl donmimdeyim vajinal bolgemde 1 haftadir bi şişlik olustu sivilce sandim ellemedim iner diye sonra bugun fark ettim şişlik biraz siyahlasmisti siktim hatta iğneyle hafif actim siktikca oluk oluk kan geldi. hocam Kil donmesi midirr kan boşaldı ama emin olamıyyorum Kil var midir?????
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o bölgede kıl dönmesi değil batık olabilir.ama yinede doktora gidin başka şeyler olmasın

 17. Kuyruk sokumunda ciban buyuklunde ya bezesi gibi bisey var kil donmesi olarak dusunuyorum ilk 3 gun kicimin ustune oturamadim simdi bi aci sizi yok napmam gerekiyo.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi olabilir ve muayene ile kesin karar verilir,öyleyse ameliyat gerekir.

 18. hocam merhab yaşım 34/ 4 gündür kuruk sokumda şişkinlik oldu ve dyanamadım acile gitim kıl dönmesimi yoksa çıbanmı doktor tehşis koyamadı cerah hocayla görü dedi ve o gün ağır kesici vurdu sabah baktım kendi boşalmış biraz rahatlandım ve halen 4 gündür boşalıyor ne yamalıyım hocam kıl dönmesi ıolurmu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetler kıl dönmesi absesine uyuyor,iltihap kuruyunca cerrahi müdahale gerekir.

 19. hocam benim popomda gamze var ve orayla biraz fazla oynuyorum arada kanıyor doktora göründüm kıl dönmesi yok dedi kendin yapmışsın dedi ama aynı zamanda kuyruk sokumumda da ağrı var ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  yazdıklarınız kıl dönmesine benziyor ama muayenede görmemiş olması zor bir ihtimal, başka bir cerraha muayene olun

 20. Hocam bende kıl dönmesi var iki defa iltahabi akittilar simdi ameliyat olmam gerekiyor is dolayisiyla su an yaptiramiyorum. Bu aralar bayag agrilarim oluyor oturuken yatarken ve su an kil donmesi olan yer siyahlasmis bunun nedeni nedir ? Kitlenin ust tarafindada ufak siskinlik var ve biraz kasiniiyor sizce bu nedir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İltihap tarif ediyorsunuz,muhtemelen sinüsünüz büyüyor.Ameliyat olmalısınız,bizim yaptığımız yöntemle 1-2 günde işe dönebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?