online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Nedir

kil-donmesi-nedir

Kıl dönmesi daha çok tedbirsizlik sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. İnsan vücudunda ve saçında binlerce kıl bulunmaktadır. Vücutta bulunan bu kıl, tüy, cilt döküntüsü veya giydiğimiz elbiselerde bulunan toz gibi yabancı cisimler kuyruk sokumunda oluşturduğu delikten cilt altına girerek yumak oluşturmaktadır. Ensenizden aşağı doğru düşen bir saç teli her ne kadar inandırıcı gelmesede adeta bir vida görevi görmekte ve kuyruk sokumunuzun derisini sürtünme sonucunda delmektedir. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu delikten içeri diğer yabancı madde ve tüyler giriş sağlayarak yumak olmasına sebebiyet vermektedir.

Binlerce saç teli bulunan baştan gündelik olarak belli bir oranda saç teli dökülmektedir. Bu dökülmeler neredeyse farkedilmemektedir. Kuyruk sokumu bölgesine ulaşması sonucunda da rahat ve yayılarak oturulduğu taktirde vücudu delmesine olanak tanınmaktadır.

Kimlerde görülür ?
Daha çok 15-45 yaş arasında erkeklerde görülmektedir. Çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesinde karşılaşılan rahatsızlık ayrıca koltuk altı, göbek bölgelerinde de görülmektedir. 45 yaşını aşmış kişilerde görülmemektedir. Uzun süre oturan ve araç kullanan kişilerde sık görülmektedir.

Önlenebilir mi ?
Daha çok masa başı çalışan veya işi gereği sürece araç kullanan kişilerde görünmektedir. Kıl dönmesi için temizlik konusunda ihmalkarlık neden oluyor diyebiliriz. Günlük olarak kuyruk sokumu bölgesinin temizliği sağlandığı taktirde herhangi bir problem olmayacaktır. Az öncede bahsettiğimiz gibi enseden düşen kıl ve tüylerin sebep olduğu bu rahatsızlıkta kuyruk sokumu bölgesinin temizliği oldukça önem taşımaktadır. Önemsenmediği taktirde anlatılanlar gibi saç teli cildi delerek yumak oluşmasını sağlamakta ve apse oluşmasına fırsat vermektedir.

Nasıl geçer ?
Kendi kendine geçebilecek bir rahatsızlık olmadığı gibi krem, ilaç, ya da benzeri bitkisel ilaçlarla da tedavi edilmesi mümkün değildir. Çünkü kullanılan ilaçların cilt altında ki oluşmuş olan yumağı ve dışında ki kapsülü yok etme üstünlüğü bulunmamaktadır. Dolayısıyla kıl dönmesi için tedavi olunması gerekmektedir. Makat bölgesinde görülen tüm rahatsızlıklarda hastaların en büyük sıkıntısı utanma problemidir. Fakat yaşanılan bu utanmalar rahatsızlık için ilerlemelere yol açmakta ve kişiyi daha zor bir sürece sokmaktadır. Dolayısıyla hasta ve doktor arasında herhangi bir dalga geçici ya da rencide edici bir durum söz konusu olmayacağı için gönül rahatlığıyla muayene ve tedavi olabilirsiniz.

Kıl Dönmesi Nedenleri

Enseden Dökülen Saç Teli Deriyi Delip Girer
En çok kabul gören teori budur. Neredeyse bütün ekoller bu teoriyi doğru kabul eder
Teori Şöyledir;
Ensede sürekli saç değişimine bağlı olarak dökülen saç elbisenin içinde aşağı doğru iner, kalçaların arasına gelir ve orada takılır. Oraya takılan kıllar yürürken kalçalaın birbirine bitişik şekilde hareketi saç teline matkap ucu gibi fonksiyon kazanarak deriyi delmesi ile başlar. Bir kılın enseden düşüp kalcaların arasına girip burada deriyi delmesi için gereken süre 10-12 saat civarıdır.
Sonraki günlerde kılın girdiği yerde oluşan delikten kıllar girmeye devam eder. Kıllar vücuttan çıkar ama vücut için yabancı madde olarak görülür.
Yabancı saydığı bu madde ile karşılaşmamak için  vücuda kılın girdiği bölgede zarla kaplı bir alan oluşur. İşte içinde kıllar ve diğer yabancı cismlerin olduğu sinüs oluşur.
Yumağın etrafını vücut bir kapsül ile sarar.
Bu noktaya kadar kişi sert, hızlı veya uzun süre oturuşlar sonucunda kapsülün patlaması anına kadar hiç bir belirti hissetmez. Kapsül patladıktan sonra o alana mikrop bulaşır ve iltihaba neden olur, iltihap ilerleyerek apse yapar, apse de acı, ağrı gibi şikayetler başlamaktadır.
Pilonidal sinüs oluşumunda kuyruk sokumu bölgesine düşen kılların rol oynadığını belirtmiştik. Bu bölgeye düşen kıllar temizliğe dikkat edildiğinde herhangi bir soruna maruz bırakamamaktadır. Fakat temizliğe dikkat edilmemesi ve yayılarak oturma sebebiyle gösterilen sürtünmede tüy ya da kıllar deliklerden giriş yaparak birikmeye sebep olurlar. Yayılarak oturmanın dışında ileri geri yaparak oturmak, çok uzun zaman oturmak ve yine uzun zaman araç kullanmakta sebebiyet verebilmektedir. Cilt altında yumak halini alan yabancı cisimlerin etrafı vücut tarafından kapsül ile sarılmaktadır.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyat : Pilonidal sinüs yumak haline bürünür demiştik, bunun dışında da bir kapsül oluşmaktadır. Ameliyatta ki amaç pilonidal sinüsün oluştuğu kısımda kesi yapılarak yumağın ve etrafını saran kapsülün çıkarılmasıdır. Ameliyat ile yapılan tedavilerde nüksetme ihtimali %45 civarındadır.

Mikro sinüsektomi (Önermekteyiz) : Kliniklerimizde görev yapmakta olan genel cerrahi uzmanlarımız kıl dönmesi için mikro sinüsektomi yöntemini tavsiye ve tercih etmektedirler. Bu uygulama ile hasta sadece 5 dk kısa bir zaman zarfı içerisinde tedavi edilmektedir. Narkoz kullanılmadan sadece pilonidal sinüsün oluştuğu 2-3 cm’lik kısım uyuşturularak çok küçük bir alanda kesi yapılarak içerisinde ki yumak ve kapsül çıkarılır. Kesi olan yere de estetik dikiş uygulanarak kapatılır. Ameliyatla yapılan tedavide istirahat ve 10-15 gün kadar iş, sosyal ve özel hayat kaybı yaşanırken mikro sinüsektomi ile 5 dk da tedavi olup 15-20 dk dinlendikten sonra günlük yaşamızına kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Aşağıda yayınladığımız video da mikro sinüsektomi yöntemini canlı olarak izleyebilir ne kadar kısa zamanda ve kolay yapıldığını görebilirsiniz.

Ameliyatsız Tedaviler

Gümüş, fenol, kristalize formik asit gibi kimyasallarla yapılır. Aslında bunlar gerçek anlamda bir tedavi değildir, daha çok şikayetleri azaltmaya yönelik geçici uygulamalardır. Ağrıyan çürük dişin ağrısını kesmek için ağrı kesici almaya benzetebilirsiniz. Hastalığın asıl sebebi olan kılların giriş delikleri ve sinüs olduğu gibi kalmaktadır. Fenol, gümüş nitrar veya kristalize fenol adlı kimyasal maddelerle yakmaya çalışmak sinüsün yok olmasını sağlamaz.

90 Yorum Var

 1. Hocam ben 15 yaşındayım yaklaşık bir haftadır nohut büyüklüğünde sert bir şişkinlik var ne yapmalıyım

  1. 05426210888 nolu telefona whsatsapptan fotoğraf gönderirsen değerlendirebilirim kıl dönmesi düşündürüyor.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Merhaba hocam benimde sorunum kıl döğmesi 3 yıl önce kıl döğmesinden ameliyat oldum fakat tekrardan ağırılarım oluştu oturamıyorum ameliyat olduğum kısımda şişkinlik kaşıntı ve yanma var bunun için ne yapmam gerekiyor??? Op. Dr.Atilla Kaya

  1. kıl dönmeniz nüks etmiş olabilir.şişlik ve ağrı varsa apse gelişmiş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer uygunsa tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam 2 senelik kıl dönmesi var mikrosinusektomi yöntemi ile ameliyat olmak istiyorum bu ameliyatın fiyatı ne kadardır.

 4. 60 yaşındayım kalça çatalı baçlangıç kısmında sol kalça iç tarafında hafifi bir şişlik var (Mercimekten küçük) 2 gündür oryrma esnasında çok acı veriyır. Kıl dönmesi olabilir mi?

 5. Hocam 15 yaşındayım 1 yıldır kıl dönmesi var bunu aileme soyleyemiyorum utanıyorum ama artık ameliyat olmak istiyorum bu hafta annem gille konusucam 25 tatilde ameliyat olmak istiyorum 4 tane kıl donmesi deligi var hangi ameliyat yontemiyle olacagıma yardım edermisiniz.

  1. mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olabilirsin.böylece tatilden sonra okula devam etmende sorun yaşamazsın
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 6. hocam kuyruk sokumumda çok şiddetli ağrı acı ve şişlik var . sanırım apse. boşalttırmadan sadece antibiyotikle kurutulamaz mı.

  1. açtırmanız daha iyi olur.hemen iyileşme sürecine girer.fistül riski ortadan kalkar.şişliğin neden olduğu ağrıda ortadan kalkar.gecikmeden apsenizi açtırmanızı öneririm.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 7. Hocam bende 2 yila yakin bir suredir kil dönmesi var ameliyatı yarıyıl tatilinde olucam sorum sunlar delikten gelen iltihap akıntısı abdest bozarmi ve tatile kadar hastalığın ilerlememesi için yapmam gerekenler nelerdir?

  1. genel hijyene dikkat etmelisin.yarıyıl tatilini beklemenizde apse oluşumu açısından riskli,araştırıp mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olmanızı öneririm
   Op.Dr.Adil Altınsoy

  1. normalde kıl dönmesinde acı ağrı olmaz.ama kıl dönmesi apsesi varsa o zaman ağrı oluşur.muayene olmalısınız.apse varsa tedavi edilmeli.tedaviden 1,5-2 ay sonrada kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 8. Hocam bu kıldönmesi bende 1 aydır iltaplı bir akıntı ile devam ediyor size nasıl ulaşa bilirim
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  İdeaklinik Kadıköy Genel Cerrahi uzmanı
  Kadıköy: 0542 231 28 23,şişli 0532 463 96 82,Ankara: 0505 119 36 90,İzmir: 0542 295 52 54,Bursa: 0532 152 26 75

 9. Ben 15 yaşındayım kuyruk sokumum ağrıyodu sonra da orada bir kızarıklık ve şişkinlik var ve gidiklaniyo gibi kil dönmesi mıdır? Lütfen yanıtlayın. Ben bir sağlık meslek lisesi 10. Sınıf öğrencisiyim.
  Op Dr Ergun Aygören
  Idea Klinik Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  sıklıkla o bölgede kıl dönmesi oluşur.genel cerrahiye muayene olabilirsin.fakat tedavi olman gerekirse mikrosinusektomi yöntemini araştırmadan tedavi olmamalısın

  1. Hocam ben Ankarada yaşıyorum burada önerebileceğiniz bir yer var mi?
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
   Ankara’da Idea Klinik’ın şubesi var.0312 4343700,0505 1193690 numaralı telefonlardan randevu alıp gidebilirsiniz.
   Geçmiş olsun

  2. Ben size orada bir şişkinlik olduğunu söylemiştim ve büyük bir siskinlikti, kasiniyordu . Doktora daha gidemedim ama o şişlik neredeyse yok oldu ama biraz var farklı bir şey de olabilir mi? kaşıntım da artık yok.
   Op Dr Ergun Aygören
   Idea Klinik Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
   bu durumda muayene olmalısın

 10. Merhaba hocam ben belirtilerine baktım ve bende var randevu aldım doluymus ne yapanilirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Hangi şubemizden randevu talep ettiniz?Birkaç gün öncesinden randevu alırsanız rahatlıkla bulabilirsiniz. Acil dışında randevusuz mümkün olduğu kadar vermemeye çalışıyoruz. Çünkü müdahale de yapıldığı zaman hastalarımız çok beklemek zorunda kalıyorlar.
  Geçmiş olsun

 11. Hocam benim popomda çok küçük bir şişkinlik var ama kuyruk sokumunda falan yok eledigimde ve kendimi sıkıncca ağrıyor bu kıl Dönmesi midir
  Op Dr Ergun Aygören
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer kıl dönmesi varsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.

 12. Hocam meraba ben14 yasindayim kuyruk sokumumda bi kücücuk delik var kıl dönmesimi
  Op Dr Ergun Aygören
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirsen muayene ile durumunu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 13. Hocam 14-15yasindayımili popomda bir noktada bir şey var anlayamadım ama oturunca açıyor kıl dönmesi olabilirmi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kıl dönmesi olabilir.gelirsen muayene ile değerlendirip mikrosinusektpomi yöntemi ile okuluna ara vermeden tedavinizi yapabiliriz.

 14. Hocam kolay gelsin benim kuyruk sokumumda siskinlik var elimi attigim zaman kemik gibi hafif yumusaksi siskinlik geliyor ara ara agri yapiyor ne yapmam gerekiyor.
  Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
  bahsettiğiniz bölgede sıklıkla kıl dönmesi oluşur.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz

 15. Hocam Merhaba.

  Çok şiddetli ağrım var oturamıyorum neredeyse kızalıklık ve şişlik var. Kıl Dönmesi midir ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik Bakırköy Şb./Genel Cerrahi uzmanı
  Merhaba,
  Makata yakınsa makat apsesi,kuyruk sokumuna doğru ise kıl dönmesi apsesi olabilir. Her iki durumda da acilen muayene olmalısınız ve apse varsa cerrahi müdahaleyle apseyi boşalttırmalısınız.
  Geçmiş olsun

 16. hocam bugun muayene oldum kil donmesi varmis lazer tevasimi ulkemizde varmi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik Bakırköy Şb./Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıldönmesinin laser tedavisi yok. Sizi sosyal hayattan alıkoymayacak,kıl dönmesini en fazla 2 cm. den çıkaracağımız mikrosinüsektomi uyguluyoruz.Muayeneye gelirseniz mikrosinüsektomiye uygunluğunu değerlendirip ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
  Geçmiş olsun.

 17. Hocam kıl dönmesi ameliyatı oldum 6. Günüm bugun karidakis mi denen öyle bir yöntemle üst ve alt dikişlerinda akma yok ama eskiden ameliyat öncesi şişlik olan yerden iltihaplı kan aktığını söyledi yaklaşık 15 cm civarı kesi tekrar ameliyat olasılığım varmıdır acaba
  Op Dr Adil Altınsoy
  Bu bulgular tekrar ameliyat gerekeceğini göstermez

 18. Hocam Kuyruk Sokumunun Baya Bir Altında Bir Şişlik Var Elimi Sürttükce Acıyor Ama Sadece Oraya Elimle Deyersem
  Kıl Dönmesi Mi Bu ??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

 19. Selamin aleykum hoca af edersiniz ama daşşamin yaninda ufak sismis bi sivilce gibi bisy var ustundede 2 cm kıl var nedir acaba kil donmesinden supheleniyorum
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  o bölgede kıl dönmesinden çok batık görülür.gelirseniz muayene ile durumu kesinleştirip tedavinzi yapabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?