online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi İyileşmesi

Kıl Dönmesi İyileşme Süreci

Pilonidal sinüs hastalığında tedavi süreci ve iyileşmesi hakkında aklınızdaki merak ettiğiniz soruların cevabını bulabileceğiniz makalemizi mutlaka kısa bir zamanınızı ayırarak okumalısınız.

kil-donmesi-iyilesmesi

Pilonidal sinüs  hastalığı üretken ve aktif yaş gurubu olan 18 – 25 yaşlarında en sık görülür. Diğer bir deyimle de bu yaş grubunda en sık rastlanan cerrahi hastalıktır. Aktif yaşam sürülmesi sebebiyle ameliyat sonrası iyileşme süresi hasta açısından çok önemlidir. Okula, dershaneye giden yada hayatını kazanmak için çalışan birinin ameliyat sebebiyle 3-4 hafta yatması ciddi iş gücü veya eğitim kaybına sebep olur. Hastalar bu kayıpları yaşamamak için tedavi olmayı erteler, bu durum hastalığın ilerlemesine ve tedavinin daha zor ve zahmetli olmasına yol açar. Çünkü çağdaş yöntemlerde pilonidal sinüs bir iki santimetre büyüklüğünde bir ameliyat yarası ile alınabilirken geç kalınmış ve ilerlemiş hastalarda çağdaş yöntemler uygulanamazsa klasik yöntemlerle yapmak gerekir, bu durumda büyükbir kesik sebebiyle 2-4 hafta istirahat gerekebilir. Yapılacak ameliyatın yarası da büyüdükçe iyileşme süresi de zahmetli ve uzun olur.

Kıl Dönmesi Ameliyatı İyileşmesi

Kıl dönmesi ameliyatından sonra ihtiyaç duyulacak istirahat ve ameliyatın iyileşme süresi sinüsün erken yada geç evre de olmasından çok uygulanacak ameliyat yöntemine göre çok farklılıklar gösterir. Pilonidal sinüsün  flap, direk kapama, asimetrik insizyon veya kapalı pansumansız denilen yöntemlerle ameliyat edilmesi halinde hasta 1-2 hafta evde yüzüstü yatmak zorunda kalır. Bu süre sonunda da hasta çok rahat değildir bu sebeple genellikle 1-2 ay istirahat raporu verilebilmektedir. Çalışan veya okuyan bir hasta için bu süre çok önemlidir.

Pilonidal sinüste (kıl dönmesi) en sık uygulanan ameliyat yöntemlerden biri olan açık bırakma yönteminde ise şiddetli ağrı 4-5 gün sürse de yara bakımı 4-5 ay sürdüğü için hastanın sosyal yaşamını olumsuz olarak etkilemektedir. Ancak dokuda dikiş gerginliği olmadığı için yara olsa da kabul edilebilir düzeyde bir ağrıyla bir hafta on gün sonra işe dönülebilir.
Flap yöntemlerinde (8 -10 çeşidi vardır) 1-2 gün gastanede kalınır. Dikişlerin alınacağı 15-16 gün istirahat gerekir. Dikişler alındıktan bir kaç gün sonra işe  veya okula dönülebilir.

Pilonidal sinüs tedavisinde tahmini iyileşme süreleri:

 • Açık bırakma yöntemi ————————————-3-5 ay
 • Primer kapatma oprs. ————————————-4-6 hafta
 • Flap operasyonları     ————————————–3-4 hafta
 • Microsinüsectomi        ————————————-0-3 gün

Tüm diğer ameliyat yöntemleriyle kıyaslandığında pilonidal sinüsün (kıl dönmesi) micro sinüsektomi yöntemiyle ameliyatı tartışmasız öne çıkmaktadır. Çünkü hasta ameliyat bittikten 20-30 dakika sonra ayakta evine gönderilebilir. Sonrasında yatak istirahatine ihtiyaç olmaz. Otururken direkt yaranın üstüne oturmamak şartıyla işine veya okuluna devam edebilir.

Kıl dönmesi (Pilonidal sinüs) tedavisinde mikro sinüsectomide bu kadar erken işe dönmenin yanında yara bakımı, pansuman, dikişi aldırma gibi uygulamalar içinde zaman kaybı olmamaktadır. Mikro sinüsektoi gibi diğer çağdaş yöntemler olan pit picking ve Bascom yöntemlerinde de aynı gün işe dönülebilir. Bunun yanında sinüsotomi gibi ameliyatsız girişimsel tedavi yöntemlerinde de tedavi sonrasında istirahate ihtiyaç duyulmaz ve istirahat edemeyecek hastalar için bir seçenek oluşturur.

Fenol yöntemi

Kullanılan diğer kimyasal madde gümüş nitrattan dolayı gümüş tedavisi de denmektedir. Bu uygulamada da aynı gün işe dönülebilir ama gerçek bir tedavi değildir. Kılların girdiği delikler ve sinüs kaldığı için tam bir tedavidir denemez. Hastalık aslında tedavi edilmemiş şikayetler azaltılmış olur. Bunu ağrılı çürük dişin ağrısını kesmek için ağrı kesici ilaç almaya benzetebiliriz. Ağrısı geçer ama diş hala çürüktür. Her ne kadar bazı uyanık klinikler ”ameliyatsız yöntem” diyerek hastayı kliniğe çekmeye çalışsa da gerkeçten sorunun çözülmediğini uygulayan kişi de bilmektedir.

2.443 Yorum Var

 1. Merhabalar attila bey 6 ay önce ameliyat oldum 2 gündür cok kötü ağrı yapıyor sizce nedendir?

 2. hocam benim kil donmesi var ama korkuyorum aldirmaya cok agrim oluyor.
  ne zaman iyi olurum olsam amilat sofor oldugum icin isden uzak kallamiyorum

  1. kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz,gelin değerlendirelim,uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz,bu yöntemde normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmez.şu an ağrınız olduğu için apse olabilir eğer apse varsa öncelikle apse tedavisi yapılmalı,doku toparlayınca kıl dönmesi tedavisi yapılmalıdır.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam 1 ay oldu ameliyat olalı ağrı sizi yok akıntı yok kucuk bır delik var bukadar uzun suruyor mu iyileşmesi yoksa

 4. Merhabalar hocam 2 hafta oldu ameliyat olali ameliyat olduğum bölgede şiskinlik var şiskinlik inermi

 5. Yaklaşık 3 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum patoloji sonucu temiz çıkmıştı ama bugün aniden ameliyat yerimde ağrı oluştu acaba tekrarlamış olabilir mi ?

  1. nüks etmiş olabilir.ağrı varsa apse gelişiyor olabilir.genel cerrahiye muayene olmalısınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 6. 2 ay önce açık kıl dönmesi ameliyatı oldum ve şuan baya iyileşme var yaramın küçük bir kısmı açık sadece bu şekilde temiz denizlere girsem bir sorun olur mu?

 7. Hocam ben askeri personelim 3 ay önce ameliyat oldum başhekim yaptı ameliyatımı 6-7 tane dikiş attı
  25 gün dinledikten sonra birliğime gittim ordada iyileşmedi enfeksiyon kaptı iltihap oluştu meme şeklinde
  Geçen hafta tekrar ameliyat oldum doktor açık bıraktık biraz yukarı kaldırdık dedi bide tampon koydum oraya dedi 1 hafta hastanede yattım 1 ay rapor verdi Hocam 1 ayda iyileşebilirmiyim bu benim son sanşım 1 ayda iyileşmezse mecburen sözleşmemi fesh edecekler

 8. Mikrosinüsenktomi ile ameliyat oldum, dikiş atıldı, 3 hafta geçti, bölgeye peçete sürünce hafif sarı renkli bir sıvı gelmeye devam ediyor, yara kapanmadı galiba, durum normal midir?

 9. Merhaba kil dönmesi oluştu bende 2 delik oluşmuş ameliyat olmam gerekiyor devlet hastanelerde hangi yöntem kullanılıyor

 10. Hocam ameliyat olali 40 gün oldu 20. Gün kapandi dedim doktora gittim biraz kotu iyileşmiş dedi ve yeniden yardı ve o iki yanak kapanmayacak dedi yara assadan iyileşecek dedi ama yine kapandi ne yapmaliyim ama ağrı , sızı, akinti yok

  1. mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olursanız 3 gün sonra spor yapabilirsiniz
   Op.dr.Adil Altınsoy

 11. Hocam iyi günler kolay gelsin.Ameliyat olalı 5 gün oldu fakat ameliyatlı bölgeden bir nebze kan ve pıhtı çıkışı olmuş sanki,dikişler yerinden duruyor sizce nedeni nedir,normal midir doktora başvurmak lazım mıdır?

 12. Hocam bir buçuk ay oldu kanturan yağ sürebilirmiyim iyi olurmu birde başka bir ameliyat olabilir miyim ?

 13. Askerim ameliyat eden doktora kontrole gittim hic ilgilenmedi bile basindan savdi ameliyat olali 4 ay oldu hala rahatca oturamiyorum biraz yuruyunce uzun sure ayakta durunca yara yerim kasiliyo agrimaya basliyo otururken kalkarken zorluk cekiyorum sonra ameliyatli yerim yaniyo sanki hocam orasi devemli ates gibi oluyo sanki orda kalp var boyle saat gibi tık tık atiyo zonkluyo bunlar neden olabilir napmam lazim hocam ameliyati hatay iskenderun da oldum doktorlar askerim diye hic ilgilenmedilerr caresizim napicagimi bilmiyorum.

 14. Hocam ameliyat olali 4 ay oldu 8 tane dikis attilar ama hala agriyo boyle uzun sure gezince uzerine biraz fazla oturunca hafif agrilar giriyo rahatca oturamiyor hafif hafif zonkluyo napmam lazim lutfen yardim edin

 15. Hocam ameliyat olduktan 3 gün sonra kalkarken şiddetli ağrı oluyo ama ilk 3 gün hiç ağrı yoktu ameliyat yeri açık olduğu için olabilir mi dikiş atılmadı

 16. 3 gun once ameliat oldum açik ameliat agri yok pasuman 2 gundur yapamiorum polikinlik kapali enn fazla ne olur

 17. Kıl dönmesi ameliyatı oldum dikişlerimin tamamı alındı yaranin sol tarafinda ağrı var bazen oluyor doktor iyi olduğunu soyledi son dikişler alinirken doktor akıntı yaradan çıkacak dedi bu ağrı bazen neden oluyor

 18. Hocam 1 ay sonra askeri mülakatlarim var doktora gidicem ama apse yapınca 2 aya kadar bekleme süresi varmış mikro tedavi yöntemiyle Hemen tedavi edilebilir?

  1. eğer apsenin üstünden 1 ay kadar süre geçmişse mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz.yine de gelin değerlendirelim.doku toparlamışsa tedavi edilebilir
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?