online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi İyileşmesi

Kıl Dönmesi İyileşme Süreci

Pilonidal sinüs hastalığında tedavi süreci ve iyileşmesi hakkında aklınızdaki merak ettiğiniz soruların cevabını bulabileceğiniz makalemizi mutlaka kısa bir zamanınızı ayırarak okumalısınız.

kil-donmesi-iyilesmesi

Pilonidal sinüs  hastalığı üretken ve aktif yaş gurubu olan 18 – 25 yaşlarında en sık görülür. Diğer bir deyimle de bu yaş grubunda en sık rastlanan cerrahi hastalıktır. Aktif yaşam sürülmesi sebebiyle ameliyat sonrası iyileşme süresi hasta açısından çok önemlidir. Okula, dershaneye giden yada hayatını kazanmak için çalışan birinin ameliyat sebebiyle 3-4 hafta yatması ciddi iş gücü veya eğitim kaybına sebep olur. Hastalar bu kayıpları yaşamamak için tedavi olmayı erteler, bu durum hastalığın ilerlemesine ve tedavinin daha zor ve zahmetli olmasına yol açar. Çünkü çağdaş yöntemlerde pilonidal sinüs bir iki santimetre büyüklüğünde bir ameliyat yarası ile alınabilirken geç kalınmış ve ilerlemiş hastalarda çağdaş yöntemler uygulanamazsa klasik yöntemlerle yapmak gerekir, bu durumda büyükbir kesik sebebiyle 2-4 hafta istirahat gerekebilir. Yapılacak ameliyatın yarası da büyüdükçe iyileşme süresi de zahmetli ve uzun olur.

Kıl Dönmesi Ameliyatı İyileşmesi

Kıl dönmesi ameliyatından sonra ihtiyaç duyulacak istirahat ve ameliyatın iyileşme süresi sinüsün erken yada geç evre de olmasından çok uygulanacak ameliyat yöntemine göre çok farklılıklar gösterir. Pilonidal sinüsün  flap, direk kapama, asimetrik insizyon veya kapalı pansumansız denilen yöntemlerle ameliyat edilmesi halinde hasta 1-2 hafta evde yüzüstü yatmak zorunda kalır. Bu süre sonunda da hasta çok rahat değildir bu sebeple genellikle 1-2 ay istirahat raporu verilebilmektedir. Çalışan veya okuyan bir hasta için bu süre çok önemlidir.

Pilonidal sinüste (kıl dönmesi) en sık uygulanan ameliyat yöntemlerden biri olan açık bırakma yönteminde ise şiddetli ağrı 4-5 gün sürse de yara bakımı 4-5 ay sürdüğü için hastanın sosyal yaşamını olumsuz olarak etkilemektedir. Ancak dokuda dikiş gerginliği olmadığı için yara olsa da kabul edilebilir düzeyde bir ağrıyla bir hafta on gün sonra işe dönülebilir.
Flap yöntemlerinde (8 -10 çeşidi vardır) 1-2 gün gastanede kalınır. Dikişlerin alınacağı 15-16 gün istirahat gerekir. Dikişler alındıktan bir kaç gün sonra işe  veya okula dönülebilir.

Pilonidal sinüs tedavisinde tahmini iyileşme süreleri:

 • Açık bırakma yöntemi ————————————-3-5 ay
 • Primer kapatma oprs. ————————————-4-6 hafta
 • Flap operasyonları     ————————————–3-4 hafta
 • Microsinüsectomi        ————————————-0-3 gün

Tüm diğer ameliyat yöntemleriyle kıyaslandığında pilonidal sinüsün (kıl dönmesi) micro sinüsektomi yöntemiyle ameliyatı tartışmasız öne çıkmaktadır. Çünkü hasta ameliyat bittikten 20-30 dakika sonra ayakta evine gönderilebilir. Sonrasında yatak istirahatine ihtiyaç olmaz. Otururken direkt yaranın üstüne oturmamak şartıyla işine veya okuluna devam edebilir.

Kıl dönmesi (Pilonidal sinüs) tedavisinde mikro sinüsectomide bu kadar erken işe dönmenin yanında yara bakımı, pansuman, dikişi aldırma gibi uygulamalar içinde zaman kaybı olmamaktadır. Mikro sinüsektoi gibi diğer çağdaş yöntemler olan pit picking ve Bascom yöntemlerinde de aynı gün işe dönülebilir. Bunun yanında sinüsotomi gibi ameliyatsız girişimsel tedavi yöntemlerinde de tedavi sonrasında istirahate ihtiyaç duyulmaz ve istirahat edemeyecek hastalar için bir seçenek oluşturur.

Fenol yöntemi

Kullanılan diğer kimyasal madde gümüş nitrattan dolayı gümüş tedavisi de denmektedir. Bu uygulamada da aynı gün işe dönülebilir ama gerçek bir tedavi değildir. Kılların girdiği delikler ve sinüs kaldığı için tam bir tedavidir denemez. Hastalık aslında tedavi edilmemiş şikayetler azaltılmış olur. Bunu ağrılı çürük dişin ağrısını kesmek için ağrı kesici ilaç almaya benzetebiliriz. Ağrısı geçer ama diş hala çürüktür. Her ne kadar bazı uyanık klinikler ”ameliyatsız yöntem” diyerek hastayı kliniğe çekmeye çalışsa da gerkeçten sorunun çözülmediğini uygulayan kişi de bilmektedir.

2.472 Yorum Var

 1. Merhaba hocam flep yöntemi ile kıl dönmesi ameliyatı oldum ameliyattan 10 gün sonra dikislerimden bir tanesi ağrımaya başladı doktora gittim enfekte olmuş dedi dikişleri aldı açık iyileşecek dedi süreç ne kadar sürüyor hocam bir de her gün pansuman yapılacakmış pansumanlar ağrıtıyor bunu dindirecek bir şey var mı

 2. Hocam ben yeni açık ameliyat oldum 3 cm boyunda bir yarık var kanama oluyor diye içine gazlı bez bastırılmış bunu ne zaman çıkarmalıyım bu yara kapanırmı

 3. Microsinüsectomi yöntemi ile kıl dönmesi ameliyati oldum iyileşme süreci ne zamana kadar olur.Çok oturmak problem oluşturu mu iyi çalışmalar..

  1. Merhaba,
   Mikrosinusectomi yöntemi ile tedavi olduysanız ve usulüne uygun yapıldı ise hayatınızı sınırlamanıza gerek yok. Istediğinizi yapabilirsiniz.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 4. 9 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ne zaman geçer 45 gün rapor verdi doktor

  1. Yapılan yönteme bu süreç çok değişir. Mikrosinusektomi, pıt picking, bascom yada lazer ile tedavi edildikten rapora yatışa ihtiyacınız olmaz ama klasik yöntemlerle tedaviniz yapıldı ise 3 hafta, yara iyileşmesi gecikir enfeksiyon gelişirse 2-4 ay sürebilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam kıl dönmesinin bittiğini nasıl anlarız?
  Giriş deliği kapaninca bu hastalıkta kurtulmuş olabilirmiyiz???

  1. Hayır, kıl Ke seçimleri çıkaeılmadığı yada lazerle tedavi edilmediği sürece iyileşmez.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 6. Hocam merhaba 15 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum premier kapama yöntemi ile yaranın orta kısmına doğru birazcık bir açıklık var kapanmayan ara ara oradan akıntı oluyor sizce ne yapmam lazım

 7. Ben iki ay once amelyat oldum kil donmesinden dikisler falan alindi iltahaplanma oldu doktoruma gittim temizledi antibiyotik yazdi kullandim ama simdi kanama olmaya basladi biraz iltahaplanma kalmadi normalmi acaba ?

  1. Size kıl dönmesi apsesi tedavisi yapılmış. Durumunuz muayene ile değerlendirip kıl dönmesi tedavisi olmalısınız. Kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi ve lazer ile tedavi ediyoruz, normal yaşamına ara vermeniz gerekmiyor. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 8. merhaba 2 ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. Ameliyat kapalı şekilde gerçekleşti. hala ağrılarım var uzun süreli değil ama oranın üzerine baskı yapıldıysa veya biraz uzun oturduysam hemen ağrıyor neden olabilir

 9. Hocam 25 ağustosta ameliyat oldum üzün süre oturduğumda ağrı oluyor ders çalışırken çok oturuyorum fazla süre oturmaktan sıkıntı olur mu? spor hareketleri filan yaparken ağrı oluyor spor soluna gitsem bir problem olur mu acaba? 6 ayı geçti ameliyatımın ardından ve yaram dikilerek ameliyat oldum ameliyat yerinde herhangi bir sorun yok

  1. Merhaba,
   Ameliyarınızın hangi teknikle yapıldığını bilmediğim için doğru olmaz. Bazen iyileşme 8 aya kadar devam edebilir. Ağrı varsa doktorunuza kontrole gitmelisiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 10. Hocma kıl donmesin dikişler ne zaman geçer ve geçtikten sonra oturmakta zorluk çeker miyim

  1. Yapılan ameliyata göre değişir. Flap yöntemi ise oturmakta güçlük çekersiniz, ameliyat bölgesinde gerginlik olur.
   Öp. Dr. Ergün aygören

 11. Ne kadar sürede toparlarim bende olcam çok korkuyorum psikolojim bozuldu amilyatta hissediyomusunuz

  1. Tedavisini lazer, mikrosinusektomi gibi çağdaş yöntemlerle yaptırırsanız normal yaşamınıza ara vermeniz gerek kalmaz. Bilgi için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 12. Merhaba hocam ben kıl dönmesi ameliyatı oldum 1 seneden fazla oldu ama ameliyat sonrası yaram enfeksiyon kaptı bu yüzden de geç iyileşti işim gereği uzun süre oturmak zorundayım çok fazla oturunca ağrı olduğu için aynı şekilde oturmamaya çalışıyorum ve bazen akıntı oluyor bu kadar süre geçmesine rağmen ağrı ve akıntı olması normal mi midir?

  1. Akıntı nüks düşündürüyor, muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Butik klinik olduğumuz için pandemiye yönelik önlemlerimizi aldık ve randevulu çalışıyoruz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   1. Hocam 4-5 senedir kıl dönmesi var bende 3 delik oluşmuş sizce ameliyat olduktan sonra ne kadar sürer iyileşmem

    1. Merhaba
     Kliniklerimizde çağdaş yöntemler ile tedavi edilir Mikrosinusektomi sinusotomi pit picking yada bascom yöntemi ile tedaviniz yapılırsa normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmez 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. ‍♀️Bende kil donmesi ilaclarindan sonra kabizlik basladi 1 hafta dan fazla oldu nerdeyse kanama yapti hic birsey yiyemiyorum korkudan yogurt ve bol bol su tuketiyorum makatta cam kesigi gibi sık sık agrilar oluyor kabizlik var gecmiyor cok zor cikiyorum verilen TH….E Kremini sursem zarari olurmu ne yapmalıyım

  1. Kıl dönmesi tedavisinde apse varsa antibiyotik kullanılabilir. Antibiotiklerde kanama, kabızlık yapmaz. Kıl dönmesini tedavi ettirmelisiniz. Apsevarsa apse tedavisi yapılmalı, doku toparlayıncada kıl dönmesi tedavi edilmeli, kıl dönmesini tedavisi ilaçla yapılmaz. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz. Kliniklerimizzde kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ve lazerle yapıyoruz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 14. Merhabalar hocam,
  Ben kıl dönmesi ameliyatı oldum 3 ay önce. Bu süreçte 3 kere dikişim patladı. Şuan tekrar patladı ve kaynadı.Doktoruma gittim bir sorun olmadığını söyledi. Bunun tekrarlanmaması için ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.

  1. Tekrar tekrar açılıp kapanması tam iyileşmediğini, içerde akıntı yada enfeksiyon olduğunu düşündürüyor. Tekrar açılırsa değerlendirmek gerekir. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Nizam Kurtdere

 15. Hocam ben 14 haftalık hamileyim. Kuyruk sokumumda kıl dönmesi meydana geldi. Tedavi olabilir miyim?

  1. Apse varsa tedavi edilebilir,ama kıl dönmesinin tedavisi doğumdan sonraya bırakılmalı.
   Op. Dr. Seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni