online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Çeşitleri

Kıl dönmesi tıpta pilonidal sinüs olarak isimlendirilir. Kıl dönmesi çeşitleri bu makalemizde bilimsel kaynaklar ele alınarak hazırlanmıştır.

Kıl Dönmesi Türleri Nelerdir?

Pilonidal sinüs çeşitleri çok fazla değildir. Göbekte %1 oranında görülmekte olan rahatsızlık, kuyruk sokumu bölgesinde %99 oranında görülmektedir. Sıklıkla bacaklarda görülen batık ile karıştırılmaktadır. Batık çok farklı bir konu olduğu gibi tedavisi de farklıdır ayrıca tüy olan her yerde batık meydana gelebilmektedir. Özellikle bacaklar ve kasıklarda daha çok sorun yaratır.

kil-donmesi-cesitleri

Göbekte Kıl dönmesi

Oluşum şekli kuyruk sokumunda görülen ile yaklaşık aynıdır. Bölge ve bölgenin yukarı kısımlardan dökülen kıllar göbek çukuruna girer. Göbeğin derinlerine giren kıllar ve diğer pislikler temizlenemez ve yıkanırken içerde ıslanır, deri döküntülerini protein yapısında olması sebebiyle mikrop gelişir.

Göbekte Kıl Dönmesi Tedavisi

Genellikle derin temizlik yeterli olmakta, ameliyata ihtiyaç duyulmamaktadır. Seyrek olarak apse gelişebilir, bu durumda boşaltılması gerekir.

Vücut içinden çıkan sakal, tüy ya da kıllar yön değiştirip içeri doğru uzama gösterdiğinde ortaya çıkan problem  batıktır. Bu vaka çoğu zaman pilonidal sinüs ile karıştırılır fakat aynı değildir. Çok farklı rahatsızlıklardır.

Koltuk Altında Kıl Dönmesi

Çok nadir görülen bir bölgedir. Koltuk altına bir şekilde ulaşan kıl, tüy ve elbize tozu gibi yabancı maddeler kişi kolunu oynattıkça sürtünerek cilt altına giriş yaparlar ve burada birikirler. Vücut yabancı maddelerin girişini tespit ettiğinde savunmak için etrafını kapsülle sarar.

Kapsül herhangi bir zarar görmediği sürece hiç bir belirti görünmeyebilir ancak hasar alarak zedelendiğinde vücut yabancı maddelerle tekrar karşılaşır ve bu sefer yok etmek amacıyla bir sıvı salgılar. Sıvı vücuttan dışarı çıkamadığı için apse meydana gelerek, kişinin rahatsız olmasına sebebiyet verir.

Koltuk Altı Kıl Dönmesi Tedavisi

Apse oluşup şikayetlere maruz bıraktıktan sonra koltuk altına uygulanacak bölgesel uyuşturma ile küçük bir kesi yapılarak kapsül tamamen çıkarılır ve gizli dikişle dikilir. Küçük bir kesi uygulanacağı için rahatsız edici bir görünüme neden olmaz. Koltuk altı fazla terleyen bir bölge olan koltuk altı mikrop kapmaması için gizli dikiş tercih edilmektedir.

Kıl Dönmesi Dereceleri

Kalçaların arasından geçen orta hat ve uzanırken kalçaların birbirine değdiği alan ile deliklerin ilişkisine göre sınıflandırır.

Tip I: Asemptomatik delikler vardır. Bu hastalarda daha önce ne akıntı ne de apse öyküsü bulunur. Delikler sadece orta hatta yer alırlar.

Biz bu hastalara iyi kişisel hijyen (sık banyo, temiz ve pamuklu iç çamaşırı, geniş ve rahat pantolon ile uzun süreli oturmaktan kaçınma) ve lokal kıl temizliği önerilir. Zahmetsiz tedavi için uygun bir dönemdir.

Tip II: Yeni kıl dönmesi apsesi gelişmiş olgulardır. Bu apseler mutlaka orta hattın dışında, kenardan bir insizyon ile drene edilmeli ve mümkün olursa içerisindeki kıllar temizlemeye çalışılmalıdır. Tedaviye sık pansuman ve oral antibiotiklerle tedavi edilir. Apse düzeldikten sonra cerrahi tedavi yapılır.

Tip III: Daha önceden apse denajı ya da akıntı öyküsü olan deliklerin orta hatta yakın olduğunu ifade eder. Tercihen mikro sinüsektomi veya diğer çağdaş yöntemler uygulanır. Bazen bu hastalarda bir sinüs ağzında kronik inflamasyon ve akıntı olabilir.

Bu akıntı tedaviye engel değildir ancak ayrıca iltihap bulguları varsa bu hastalarda önce iltihabın tedavisinin yapılması daha sonra semptomların yatışmasını takiben Bascom girişimi yapılması başarıyla uygulanmakta olan bir yöntemdir.

Tip IV: Bir ya da daha çok sinüs ağzının naviküler bölge sınırları dışında olduğu olgulardır. Bu hastaların öyküsünde birçok kez apse oluşumu, drenaj ve akıntı atağı vardır. Yine bu hastalarda bazı sinüs ağızlarında aktif inflamasyon olabilir.

Tedavi bu durumda iki aşamalı girişimdir. Eğer inflamasyon yoksa tek seansta Bascom prosedürü ve lateral ağızların ayrı eliptik insizyonlarla çıkarılması ve primer kapatılması önerilir.

Tip V: Pilonidal sinüs cerrahisi sonrası tekrar gelişmiş olgulardır. Önceki girişimin başarısızlığının en büyük nedeni hastanın naviküler bölge  genişliğinin doğru tayin edilememesine bağlı olarak zamanla intergluteal sulkusun tekrar oluşmasıdır.

Bu bakımdan ilk girişimde naviküler bölge sınırlarının doğru saptanıp lateralizasyonun ve sulkus düzleştirilmesinin hastanın anatomisine uygun şekilde yapılması gerekir. Biz önceki girişim ne olursa olsun bu olgularda mikro sinüsektomi veya eğer ileriyse Karydakis flebini uyguluyoruz.

Ancak nüks bazen başarılı bir sulkus düzleştirmesi sağlanmışken de genelde orta hatta, katlantı yerlerine uyan noktalarda tek bir pit olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda sadece pit eksizyonu yeterli olabileceğinden öncelikle pit picking denenmesi önerilir.

Hastalık görülen kuyruk sokumu ve göbekte kıllar dışarıdan gelip doku içine girer batıkta ise o bölgedeki kılın yönü değişip doku içine doğru büyür yani pilonidal sinüsde canlı köke rastlanmazken batıkta büyüyen canlı kök vardır.

Pilonidal sinüs tedavisinde deri altında var olan yumağın uzaklaştırılması yeterliyken batık tedavisinde kökünde yakılarak yok edilmesi gerekir.

Yazan
Op. Dr. Atilla Kaya / Genel Cerrahi Uzmanı

Kaynak
https://jamanetwork.com/journals/jamasurgery/article-abstract/596017

177 Yorum Var

 1. Hocam benim kuyruk sokumu bölgesinde bir haftadır geçmeyen şiddetli agrı ve zonklama var kuyruk sokumu bölgemde kızarıklık var nedeni ve nasıl geçer

  1. büyük olasılıkla kıl dönmesi apsesidir,muayene olmalısınız ve apse tedavisi yapılmalı.apse zamanında tedavi edilmezse fistüle neden olabilir.doku toparlayınca kıl dönmesi tedavinizi planlamalısınız.sosyal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırın
   Op.Dr.Seher Şirin

 2. Hocam benim kuyruk sokumu bölgesinde bir haftadır iz yok çizik yok kızarıklık yok sadece şiddetli ağrı ve yanma var nedeni ve nasıl geçer

 3. benim yaklaşık 3 haftadır kuyruk sokumumda şişlik ve kızarıklık oluştu sadece şu bi kaç gündür de otururken sıkıntı yaşıyorum ağrım filan yok bi de ben 3 haftadır bilgisayar başındayım sürekli acaba bundan dolayı şişmiş olabilir mi?
  Op Dr seher Şirin
  hayır bilgisayar başında olmaktan değildir.büyük olasılıkla kıl dönmeniz vardı ve apse yaptı.muayene olmalısınız

  1. kıl dönmesi belirtilerinde delik ve sıvı gelmesi ağrı sızı filan yazıyor ama bene bunlardan hiç biri yok
   Op Dr seher Şirin
   delik gözle görülemeyecek kadar küçük olabilir.sıvı gelmesi her zaman olmaz

 4. Hocam merhaba bende temmuz da fark ettim.Acaba çok fazla ilerlemişmidir.Birde sivilce çıktı orda kan akıyordu önceden ama bu zamanlarda az akıyor
  Op Dr Adil Altınsoy
  Hayır ilerlememiştir, mikro sinüsektomi yöntemiyle yapabiliriz.

 5. Hocam penisin hemen yan tarafında bir nohut büyüklüğünde sıktığımda ağrı oluyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Teşhis için muayene etmek lazım.

 6. Merhaba hocam
  Bende makatta zaman zaman ağrı ve şişlik oluyor herhangi bir delik veya akıntı yok çok sık oturdugumda ağrı ve şişlik oluyor sonra bir iki günde geçiyor son olarak ağrı daha yoğun oldu ve şişlik de çok sert yapıda idi acaba kıl dönmesi mıdır
  Op Dr Ergun Aygören
  Şişlik olması kıl dönmesi düşündürür, muayeneye gelirseniz kesinleştirebiliriz.

 7. merhaba hocam bnim penisimin tam dibinde misket büyüklüğünde bir şişlik var ve bu 16 yaşımdayken çıkmıştı hala o şişlik duruyor ve arada içinden intihap akıyor son 3 haftadırda apiş aramda oyle şişlikler çıkıyor ve canımı cok yakıyor onlarda iltihalplanma gibi birşey çıkmıyor ve bi zaman sonra kayboluyor şimdi ise penisimin dibindeki nohut büyüklüğündeki o şişliğin tam dibinde yeni bir şişlik oluştu 2 gündür intihap akıyor ve feci derecede canımı yakıyor heleki ereksiyon oldugum zamanlar yürürken bile canımı yakıyor bu batık mıdır? yoksa kıl dönmesimidir sizce şimdiden teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  kıl dönmesi yada batık olabilir.kıl dönmesi o bölgede nadir görülür.gelirsen muayene ile değerlendirip sorunu tespit ve tedavi edebiliriz

 8. Hocam benim penisimin üstünde yani kılların olduğu yerde sivilce var herhalde içinde kıl vardı.kılı toplu iğne ile çıkarttım ve sonra jiletle aldım acaba kıl dönmesimi ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  büyük olasılıkla batıktır.kıl dönmesi daha çok kuyruk sokumunda olur

 9. Hocam merhaba bende bundan 1 yıl kadar once kuruk sokumuve kaba etin kesistigi yerde sislik meydana geldi kalcamda olusan sislik sonucu 2 defa abze temizlemesi yapildi suan kaşıntı ve hafif şislik var bu kıl dönmesimidir
  Op. Dr. Demet Ağras
  büyük olasılıkla kıl dönmesidir.apse varken tedavi edilmez,iyileşme gecikir.öncelikle apse tedavisi daha sonra kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.biz kliniğimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz.gelirseniz sosyal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz.sık tekrar eden apseler fistüle neden olur.fistülde tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır

 10. Hocam kuyruk sokumjnda şişlik vardı akıntıda yapıyorsu bıir yıl önce kendiliğinden köreldi 6 aydır hayar aldın da sanki kıl dönmesi gibi ama anlıyamadım ellediğimde kıl sanki deri içinde elleyince belli oluyor ve rahatsız ediyor sizce ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 11. Mrb hocam benim bi sorunum var gobegimin deliginde sislik oluyo ve cok kotu batiyo saglik ocagina gittim krem yazdi kremi 1 hafta kullandim ve 7 ci gunu kremi surerken sivilce gibi bir sey fark ettim gecer dedim fakat ertesi gun sivilce sandigim yaradan intahap gelmeye basladi napmaliyim hocam
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmesinin göbekte oluşan şekli olabilir. Sık sık iltihaplanabilir.İltihap geriledikten sonra muayene yapılıp ameliyat açısından değerlendirilmeli.
  Geçmiş olsun

 12. Merhaba benim bacağımın iç kısmında kıl dönmesi olmuştu doktorum kremle tedavi edilebilir diyerek krem vermişti kullandım ve gittiğimde geçtiğini söylemişti daha aradan 2 ay geçmedi ve şuan kıl dönmesi oluşan yerin yaklaşık 2 cm yakınında bir şişlik oluştu ve sıktığımda içinden irin ve kan çıktı çok küçükte bir kıl çıktı birdaha sıktığımda kıl çıkmadı kan çıktı ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hastalığınız bilinen kıl dönmesi değil, kıl batması veya kıl kökü iltihabı olabilir,antibiyotikli krem genellikle yeterli olur.

 13. Hocam mrb benim sorunum makkat ile kuyruk sokumu arasında hafif yara çıkıyor tantroyt kulandigim zaman yaklaşık bir hafta içerisinde geçiyor 3 ay içerisinde 3 defa dir çıkıyor agrı falan yok sadece lavaboya giderken hafif bir sizi oluyor oda su degdiğizaman. onun disinda akıntı şişme yok çok sert zemine oturmaktan olduğunu düşünüyorum sizce nedir hocam iyi günler
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Basit bir pişik tarzında dermatit de olabilir,kıl dönmesi de olabilir. Görmeden birşey söylemek yanlış olur.Idea Klinik da SGK lılara muayene ücretsiz.Size yakın bir şubemize gelirseniz daha kesin bir şeyler söyleyebiliriz.
  Geçmiş olsun

 14. hocam merhabalar kıl dönmesii yeni oluştu antibiyotik alarak şişliği indirdim fakat tedavi 5 ay sonra olsam ilerlermi bide ilerlerse çokmu ilerler kıl dönmesi bide ordaki kılları alsam olurmu
  Op Dr Atilla Kaya
  ilerleyebilir,apse oluşabilir,apse fistül oluşmasına neden olabilir.genel hijyene dikkat etmelisiniz,sık yıkanmalısınız ,günlük çamaşır değiştirmelisiniz.sadece o alandaki değil asıl sırt bölgesindeki kıllarıda temizlemeniz gerekir

 15. Kuyruk sokumumda sislik vardi 3 sene once cok agri oluyodu sisti patladi 1 hafta oldu tekrar agiriyo sisti intihap topladi 2 tane delik olustu ne yapmam lazim
  Op Dr Atilla Kaya
  öncelikle apsenizi tedavi ettirmelisiniz.apse iyileşip doku toparlayınca takrar apse oluşmasını önlemek için kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini iyice araştırmalısınız

 16. Hocam kuyruk sokumu üst bölgesinde sol tarafa doğru birbirine birleşik 2-3 tane şişlik var tomurcuk gibi 7-8 senedir belirti vardı fakat cok ufaktı şimdi baya büyüdü Dr gitmekten çekindiğim için gidemedim. kıl dönmesi olabilirmi bilgi verirmisiniz.
  Op Dr Atilla Kaya
  büyük olasılıkla kıl dönmesidir.artık tedavi olmalısınız.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

 17. merhaba hocam benim penisin üzerinde yani kılların olduğu yerde daha yeni bugün gördüm sivilce kadar bi şey acaba nedir dedi ki:

  merhaba hocam benim penisin üzerinde yani kılların olduğu yerde daha yeni bugün gördüm sivilce kadar bi şey acaba nedir
  Op Dr Adil Altınsoy
  Kıl dibi iltihabıdır müdahale gerekmez

 18. Merhaba doktor bey, kalcalarin birleştiği üst kısımda sizlama ve kizariklik var bir gün olmadı daha böyle. Elimle iyice kontrol ettim şişlik yok ayrıca bastırınca ağrı da olmuyor. Acaba cilt tahriş mi oldu, yoksa kil dönmesi mi var ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi olma ihtimali var,görüp karar vermek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni