online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Çeşitleri

Kıl dönmesi tıpta pilonidal sinüs olarak isimlendirilir. Kıl dönmesi çeşitleri bu makalemizde bilimsel kaynaklar ele alınarak hazırlanmıştır.

Kıl Dönmesi Türleri Nelerdir?

Pilonidal sinüs çeşitleri çok fazla değildir. Göbekte %1 oranında görülmekte olan rahatsızlık, kuyruk sokumu bölgesinde %99 oranında görülmektedir. Sıklıkla bacaklarda görülen batık ile karıştırılmaktadır. Batık çok farklı bir konu olduğu gibi tedavisi de farklıdır ayrıca tüy olan her yerde batık meydana gelebilmektedir. Özellikle bacaklar ve kasıklarda daha çok sorun yaratır.

kil-donmesi-cesitleri

Göbekte Kıl dönmesi

Oluşum şekli kuyruk sokumunda görülen ile yaklaşık aynıdır. Bölge ve bölgenin yukarı kısımlardan dökülen kıllar göbek çukuruna girer. Göbeğin derinlerine giren kıllar ve diğer pislikler temizlenemez ve yıkanırken içerde ıslanır, deri döküntülerini protein yapısında olması sebebiyle mikrop gelişir.

Göbekte Kıl Dönmesi Tedavisi

Genellikle derin temizlik yeterli olmakta, ameliyata ihtiyaç duyulmamaktadır. Seyrek olarak apse gelişebilir, bu durumda boşaltılması gerekir.

Vücut içinden çıkan sakal, tüy ya da kıllar yön değiştirip içeri doğru uzama gösterdiğinde ortaya çıkan problem  batıktır. Bu vaka çoğu zaman pilonidal sinüs ile karıştırılır fakat aynı değildir. Çok farklı rahatsızlıklardır.

Koltuk Altında Kıl Dönmesi

Çok nadir görülen bir bölgedir. Koltuk altına bir şekilde ulaşan kıl, tüy ve elbize tozu gibi yabancı maddeler kişi kolunu oynattıkça sürtünerek cilt altına giriş yaparlar ve burada birikirler. Vücut yabancı maddelerin girişini tespit ettiğinde savunmak için etrafını kapsülle sarar.

Kapsül herhangi bir zarar görmediği sürece hiç bir belirti görünmeyebilir ancak hasar alarak zedelendiğinde vücut yabancı maddelerle tekrar karşılaşır ve bu sefer yok etmek amacıyla bir sıvı salgılar. Sıvı vücuttan dışarı çıkamadığı için apse meydana gelerek, kişinin rahatsız olmasına sebebiyet verir.

Koltuk Altı Kıl Dönmesi Tedavisi

Apse oluşup şikayetlere maruz bıraktıktan sonra koltuk altına uygulanacak bölgesel uyuşturma ile küçük bir kesi yapılarak kapsül tamamen çıkarılır ve gizli dikişle dikilir. Küçük bir kesi uygulanacağı için rahatsız edici bir görünüme neden olmaz. Koltuk altı fazla terleyen bir bölge olan koltuk altı mikrop kapmaması için gizli dikiş tercih edilmektedir.

Kıl Dönmesi Dereceleri

Kalçaların arasından geçen orta hat ve uzanırken kalçaların birbirine değdiği alan ile deliklerin ilişkisine göre sınıflandırır.

Tip I: Asemptomatik delikler vardır. Bu hastalarda daha önce ne akıntı ne de apse öyküsü bulunur. Delikler sadece orta hatta yer alırlar.

Biz bu hastalara iyi kişisel hijyen (sık banyo, temiz ve pamuklu iç çamaşırı, geniş ve rahat pantolon ile uzun süreli oturmaktan kaçınma) ve lokal kıl temizliği önerilir. Zahmetsiz tedavi için uygun bir dönemdir.

Tip II: Yeni kıl dönmesi apsesi gelişmiş olgulardır. Bu apseler mutlaka orta hattın dışında, kenardan bir insizyon ile drene edilmeli ve mümkün olursa içerisindeki kıllar temizlemeye çalışılmalıdır. Tedaviye sık pansuman ve oral antibiotiklerle tedavi edilir. Apse düzeldikten sonra cerrahi tedavi yapılır.

Tip III: Daha önceden apse denajı ya da akıntı öyküsü olan deliklerin orta hatta yakın olduğunu ifade eder. Tercihen mikro sinüsektomi veya diğer çağdaş yöntemler uygulanır. Bazen bu hastalarda bir sinüs ağzında kronik inflamasyon ve akıntı olabilir.

Bu akıntı tedaviye engel değildir ancak ayrıca iltihap bulguları varsa bu hastalarda önce iltihabın tedavisinin yapılması daha sonra semptomların yatışmasını takiben Bascom girişimi yapılması başarıyla uygulanmakta olan bir yöntemdir.

Tip IV: Bir ya da daha çok sinüs ağzının naviküler bölge sınırları dışında olduğu olgulardır. Bu hastaların öyküsünde birçok kez apse oluşumu, drenaj ve akıntı atağı vardır. Yine bu hastalarda bazı sinüs ağızlarında aktif inflamasyon olabilir.

Tedavi bu durumda iki aşamalı girişimdir. Eğer inflamasyon yoksa tek seansta Bascom prosedürü ve lateral ağızların ayrı eliptik insizyonlarla çıkarılması ve primer kapatılması önerilir.

Tip V: Pilonidal sinüs cerrahisi sonrası tekrar gelişmiş olgulardır. Önceki girişimin başarısızlığının en büyük nedeni hastanın naviküler bölge  genişliğinin doğru tayin edilememesine bağlı olarak zamanla intergluteal sulkusun tekrar oluşmasıdır.

Bu bakımdan ilk girişimde naviküler bölge sınırlarının doğru saptanıp lateralizasyonun ve sulkus düzleştirilmesinin hastanın anatomisine uygun şekilde yapılması gerekir. Biz önceki girişim ne olursa olsun bu olgularda mikro sinüsektomi veya eğer ileriyse Karydakis flebini uyguluyoruz.

Ancak nüks bazen başarılı bir sulkus düzleştirmesi sağlanmışken de genelde orta hatta, katlantı yerlerine uyan noktalarda tek bir pit olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda sadece pit eksizyonu yeterli olabileceğinden öncelikle pit picking denenmesi önerilir.

Hastalık görülen kuyruk sokumu ve göbekte kıllar dışarıdan gelip doku içine girer batıkta ise o bölgedeki kılın yönü değişip doku içine doğru büyür yani pilonidal sinüsde canlı köke rastlanmazken batıkta büyüyen canlı kök vardır.

Pilonidal sinüs tedavisinde deri altında var olan yumağın uzaklaştırılması yeterliyken batık tedavisinde kökünde yakılarak yok edilmesi gerekir.

Yazan
Op. Dr. Atilla Kaya / Genel Cerrahi Uzmanı

Kaynak
https://jamanetwork.com/journals/jamasurgery/article-abstract/596017

175 Yorum Var

 1. Merhaba hocam kuyruk sokumu üzerinde agri ve sislik var yerde oturamiyorum bi haftadir gecmedi szce sebebi ne dir ilk defa sislik oldu kil donmesimi
  Op Dr Adil Altınsoy
  Kıl dönmesi apsesine benziyor, boşalttırmanız iyi olur. 1-2 ay sonra da mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olmalısınız

 2. Hocam ıyı gunler kuyruk sokumumda bir delik açıldı acı yok şişkinlik yok sadece kanla beraber akıntı var araştırmam kıl dönmesi 2 ay oldu akıntı olalalı geç kalmışmıyımdır. Ameliyat şartmıdır basit bir operasyonmu olur 2 aylık süre yoksa videolardaki gibi kesip parçamı alıyorsunuz
  Op.Dr Atilla KAYA
  kıl dönmesinde oluşan sinusun mutlaka çıkarılması gerekir çıkarılmadığı sürece hastalık nüks eder.biz kıl dönmesini mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz ve hemen işinize dönebiliyorsunuz

 3. Merhaba hocam benimde bi sorum olacak gobek bolgemin ust tarafinda kucuk kucuk kıl kisleri var. Üstleride iltihaplaniyo surekli . sivilce gibi .doktor oyle kalir demisti ama bununda bi ameliyati falan varmi bilghi verebilirmisiniZ ?
  Op. Dr. Adil ALTINSOY
  kıl dibi iltihabı olabilir.tekrar etmemesi için laser epilasyon yaptırabilirsiniz

 4. Merhaba hocam bi sorum olacak 2 gun oldu farkedeli popo deligimin orda kucuk bi sislik var ben tras ta yapiyorum oralari ne olabilir agri yok ama batiyor biraz.oralari tras yapmk dogrumu yalnismi bilmiyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Traş olabilirsiniz,şişlik için görüp ona göre yorum yapabiliriz.

 5. 14 yaşındayım kuyruk sokumumda şişlik vardı patladı ve kan akıyor kıl dönmesi ise eğer ameliyatsız geçebilir mi?
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  kıl dönmesi apsesi oluşmuş ve patlamış.apse tedavisi yaptırmalısın.doku toparladıktan sonra kıl dönmesi ameliyatı olmalısın.ameliyat olmadan önce normal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm

 6. Benim penisimin ust tarafinda yani gobegimle penisimin arasindaki yer ciban gibi degil yalniz
  sanki derinin altina kucuk misket gibi birsey koymuslar doktora gitmedim pazartesi gunu gidecegim bi bilgi verirmisiniz ??
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  görmeden birşey söylemek zor.muayene olmalısınız

 7. Bugün popomda bi morluk fark ettim aniden oldu içinde bi işlik vardı kıl dönmesi olabilir mi ayrıca birde hafif bir beyazlık ama ucu yok bilgilendirir misiniz?
  Op. Dr. Demet Ağras
  kıl dönmesi olabilir.kliniklerimizde muayene ücretsiz gelirseniz duruunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 8. doktora gittim batma var deyip çıkardı akıntı kanama hala devam ediyor ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniklerimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip öneride bulunabiliriz

 9. 2 aydır kuyruk sokumumda ağrı vardı kan ve akıntı oluyordu birde delik vardı doktora gittim erken gelmişsin sadece batık olmuş dedi ve çıkardı ama hala ağrı akıntı ve kanama var ne yapmalıyım
  Op.Dr.Seher Şirin
  kıl dönmesi tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

  1. Merhaba hocam bende 3.5 sene önce olmuştu hiç tedavi olmadim şimdi ise çok nadir ağrı yapıyor doktora gidersem ameliyat yaparlar mi ve iglesme süreci ne kadar sürer üniversite 3.sinif öğrencisiyim derslerim aksasin istemiyorum
   Op Dr Atilla Kaya
   derslerinin aksamasını istemiyorsan mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısın

 10. merhaba dün kıl dönmesinden ameliyat olmam gerekiyordu özel günümden ertelendi bende kışa doğru Olmayı düşünüyorum riskli olurmu Dr m 40 dikişli 2 sıra Dikiş atacağını söyledi ılk 20 Dikiş ameliyattan 20 gün sonra diğer 20 Dikiş 20 gün sonra alacağını Söyledi iyileşme süresi 1.5 ay sizce doğrumu bu tedavi türü 2 ay uzatsam ameliyat süresini sıkıntı çıkarım
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  yapılacak ameliyat tekniğini iyi araştırmalısın.yoksa pişman olabilirsin.bu dönemde apse yaparsa sıkıntı oluşturabilir.onun dışında bir sorun olmaz.tedavi gecikir.mikrosinusektomi yöntemini mutlaka araştırmalısın

 11. Merhaba kuyruk sokumunda bir kaç gündür hafif şişlik vardı şüphelenilen kıl dönmesine den sıkınca kıl çıktı sonra yaklaşık 100 tane kıl cikardik akıntı kızarıklık yoktu. Doktora gitmeye gerek varmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doktora gitmeniz gerekir.kıl dönmesinde içerde oluşan sinus çıkarılmadığı sürece hastalığınız nüks eder,kliniğimzde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 12. Hocam bende 6 aya yakındır var kıl donmesi mi emin değilim yasim 16 bu yaslarda pek olacağını sanmıyorum akma sislik nadir var ama kanama yok bu sislige sinir yakıcı dokebilirmiyiz
  Op. Dr. Demet Ağras
  kuyruk sokumunda yada orta hatta yakın ise kıl dönmesi olabilir.yaş grubunda görülebilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 13. Mrba hocam benim kuyruk sokumumda bi kücûk delik olmus sislik var akintisi varr cook rahatsiz oluyorum bu kil donmesi midir
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Evet tarifiniz kıl dönmesine uyuyor

 14. Hocam kasık bölgemde kıl donmesi gibi bisiden supelendim nohut büyüklüğünde bisi ucunda delik vardi bende sıktım iltihat cikti biraz sonra kan geldi kıl cildimden görünüyodu derinin altından bende iğneyle cikardim bir gün oldu hala şiş gecer mi yoksa ameliyatlık bi iş olur mu lütfen …..
  Op. Dr. Demet Ağras
  kasık bölgesinde kıl dönmesi olmaz batık olabilir

 15. Merhabalar öncelikle. 15 yaşındayım 184cm boy – 73kg yapısındayım. Baya kıllı bir vucudum var. Size sorum şu 3 haftadir kuyruk sokumumda ağrı vardı. Kıl dönmesi diyor akrabam biliyordu ama ķıl toplanmiş halde deri dışinda duruyor yani şişlik yok. Ama sanki ip baglamissin gibi duruyor tahminim 2 veya 3 cm birsey. Bu kıl donmesimidir? Ameliyat olurmuyum
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Evet kıl dönmesine benziyor mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olmalısınız

 16. Hocam benim kuyruk sokumumda bir toplanmis killar var ama ice girmemis derinin disinda toplanmis gibi sanki iple baglanmis gibi kil donmesimidir? Yaklasik 2 veya 3 cm birsey. Ama otururken agri yapiyor 3 haftadir oldu. Yaş 15 ama ben surekli pc basinda oluyorum ondan diyorlar boy 184cm kilom 72
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Kaykılarak oturmak kıl dönmesi yapabilir

 17. hocam gobek deligimde kıl cıktı 4 5 tane 3 4 santım ama hıc iltihap fılan gelmio acaba kıl donmesimi doktora fılan gıtmedım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  göbek deliğinde nadir görülür.genel cerrahiye görünmenizi öneriirm.eğer kıl dönmesi ise daha fazla ilerlemeden tedavinizi yaptırın

 18. hocam iyi günler benim kuyruk sokumunda kıl dönmesi var sanırım ancak çok yaşamımı etkilemediği için ihmalde bulundum sanırım çünkü iltihap ağzı ikinci si belirdi ve sürekli akma ve şişlik hatta kuyruk sokumu kemiğinde ağrı yapmaktadır.bu durumun tedavisinde ameliyatsız yani o bölgeden kaba etin temizlenerek alınmadan tedavisi mümkünmüdür.
  Op. Dr. Demet Ağras
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.daha fazla ertelemeyin

 19. mrb hocam ben 27 yaşındayım ve kendimi bildim bileli bacaklarda kaşık bölgelerinde battıktan dolayı iltihaplı ağrılı ve içinde kıl çıkan sivilce lerle uğraşıyorum ve bitmek bilmiyor bi yer iyi lesiyo başka biyer tekrar aynı yer vucudumdan bazen ben bile tiksiniyom bıktım artık görüntü yü gectim ağrısı ve kıl çıkmayana kadar şişip iltihaplanması ve izlerin kalmasi beni mahvediyo başka bi hastalık belirtisimidir sizce ve nezamana kadar cekicem daha lütfen yardım edin antibiyotik çok kullandım geçmedi lütfen cbplayin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en iyi kurtuluş yolu laser epilasyondur.başka seçenek yok.

 20. merhaba hocam bende kıl dönmesi var makatta yarık oluşmuş bugun doktora gittim ameliyatı kısın yapalım dedi ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kışı beklemeye gerek yok.eğer makat çatlağı varsa muayene ile tespit edip botoxla ameliyatsız tedavi edebiliriz.kıl dönmenizi ise mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni