online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Çeşitleri

Kıl dönmesi tıpta pilonidal sinüs olarak isimlendirilir. Kıl dönmesi çeşitleri bu makalemizde bilimsel kaynaklar ele alınarak hazırlanmıştır.

Kıl Dönmesi Türleri Nelerdir?

Pilonidal sinüs çeşitleri çok fazla değildir. Göbekte %1 oranında görülmekte olan rahatsızlık, kuyruk sokumu bölgesinde %99 oranında görülmektedir. Sıklıkla bacaklarda görülen batık ile karıştırılmaktadır. Batık çok farklı bir konu olduğu gibi tedavisi de farklıdır ayrıca tüy olan her yerde batık meydana gelebilmektedir. Özellikle bacaklar ve kasıklarda daha çok sorun yaratır.

kil-donmesi-cesitleri

Göbekte Kıl dönmesi

Oluşum şekli kuyruk sokumunda görülen ile yaklaşık aynıdır. Bölge ve bölgenin yukarı kısımlardan dökülen kıllar göbek çukuruna girer. Göbeğin derinlerine giren kıllar ve diğer pislikler temizlenemez ve yıkanırken içerde ıslanır, deri döküntülerini protein yapısında olması sebebiyle mikrop gelişir.

Göbekte Kıl Dönmesi Tedavisi

Genellikle derin temizlik yeterli olmakta, ameliyata ihtiyaç duyulmamaktadır. Seyrek olarak apse gelişebilir, bu durumda boşaltılması gerekir.

Vücut içinden çıkan sakal, tüy ya da kıllar yön değiştirip içeri doğru uzama gösterdiğinde ortaya çıkan problem  batıktır. Bu vaka çoğu zaman pilonidal sinüs ile karıştırılır fakat aynı değildir. Çok farklı rahatsızlıklardır.

Koltuk Altında Kıl Dönmesi

Çok nadir görülen bir bölgedir. Koltuk altına bir şekilde ulaşan kıl, tüy ve elbize tozu gibi yabancı maddeler kişi kolunu oynattıkça sürtünerek cilt altına giriş yaparlar ve burada birikirler. Vücut yabancı maddelerin girişini tespit ettiğinde savunmak için etrafını kapsülle sarar.

Kapsül herhangi bir zarar görmediği sürece hiç bir belirti görünmeyebilir ancak hasar alarak zedelendiğinde vücut yabancı maddelerle tekrar karşılaşır ve bu sefer yok etmek amacıyla bir sıvı salgılar. Sıvı vücuttan dışarı çıkamadığı için apse meydana gelerek, kişinin rahatsız olmasına sebebiyet verir.

Koltuk Altı Kıl Dönmesi Tedavisi

Apse oluşup şikayetlere maruz bıraktıktan sonra koltuk altına uygulanacak bölgesel uyuşturma ile küçük bir kesi yapılarak kapsül tamamen çıkarılır ve gizli dikişle dikilir. Küçük bir kesi uygulanacağı için rahatsız edici bir görünüme neden olmaz. Koltuk altı fazla terleyen bir bölge olan koltuk altı mikrop kapmaması için gizli dikiş tercih edilmektedir.

Kıl Dönmesi Dereceleri

Kalçaların arasından geçen orta hat ve uzanırken kalçaların birbirine değdiği alan ile deliklerin ilişkisine göre sınıflandırır.

Tip I: Asemptomatik delikler vardır. Bu hastalarda daha önce ne akıntı ne de apse öyküsü bulunur. Delikler sadece orta hatta yer alırlar.

Biz bu hastalara iyi kişisel hijyen (sık banyo, temiz ve pamuklu iç çamaşırı, geniş ve rahat pantolon ile uzun süreli oturmaktan kaçınma) ve lokal kıl temizliği önerilir. Zahmetsiz tedavi için uygun bir dönemdir.

Tip II: Yeni kıl dönmesi apsesi gelişmiş olgulardır. Bu apseler mutlaka orta hattın dışında, kenardan bir insizyon ile drene edilmeli ve mümkün olursa içerisindeki kıllar temizlemeye çalışılmalıdır. Tedaviye sık pansuman ve oral antibiotiklerle tedavi edilir. Apse düzeldikten sonra cerrahi tedavi yapılır.

Tip III: Daha önceden apse denajı ya da akıntı öyküsü olan deliklerin orta hatta yakın olduğunu ifade eder. Tercihen mikro sinüsektomi veya diğer çağdaş yöntemler uygulanır. Bazen bu hastalarda bir sinüs ağzında kronik inflamasyon ve akıntı olabilir.

Bu akıntı tedaviye engel değildir ancak ayrıca iltihap bulguları varsa bu hastalarda önce iltihabın tedavisinin yapılması daha sonra semptomların yatışmasını takiben Bascom girişimi yapılması başarıyla uygulanmakta olan bir yöntemdir.

Tip IV: Bir ya da daha çok sinüs ağzının naviküler bölge sınırları dışında olduğu olgulardır. Bu hastaların öyküsünde birçok kez apse oluşumu, drenaj ve akıntı atağı vardır. Yine bu hastalarda bazı sinüs ağızlarında aktif inflamasyon olabilir.

Tedavi bu durumda iki aşamalı girişimdir. Eğer inflamasyon yoksa tek seansta Bascom prosedürü ve lateral ağızların ayrı eliptik insizyonlarla çıkarılması ve primer kapatılması önerilir.

Tip V: Pilonidal sinüs cerrahisi sonrası tekrar gelişmiş olgulardır. Önceki girişimin başarısızlığının en büyük nedeni hastanın naviküler bölge  genişliğinin doğru tayin edilememesine bağlı olarak zamanla intergluteal sulkusun tekrar oluşmasıdır.

Bu bakımdan ilk girişimde naviküler bölge sınırlarının doğru saptanıp lateralizasyonun ve sulkus düzleştirilmesinin hastanın anatomisine uygun şekilde yapılması gerekir. Biz önceki girişim ne olursa olsun bu olgularda mikro sinüsektomi veya eğer ileriyse Karydakis flebini uyguluyoruz.

Ancak nüks bazen başarılı bir sulkus düzleştirmesi sağlanmışken de genelde orta hatta, katlantı yerlerine uyan noktalarda tek bir pit olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda sadece pit eksizyonu yeterli olabileceğinden öncelikle pit picking denenmesi önerilir.

Hastalık görülen kuyruk sokumu ve göbekte kıllar dışarıdan gelip doku içine girer batıkta ise o bölgedeki kılın yönü değişip doku içine doğru büyür yani pilonidal sinüsde canlı köke rastlanmazken batıkta büyüyen canlı kök vardır.

Pilonidal sinüs tedavisinde deri altında var olan yumağın uzaklaştırılması yeterliyken batık tedavisinde kökünde yakılarak yok edilmesi gerekir.

Yazan
Op. Dr. Atilla Kaya / Genel Cerrahi Uzmanı

Kaynak
https://jamanetwork.com/journals/jamasurgery/article-abstract/596017

177 Yorum Var

 1. Hocam ben 2defa kıl dönmesi ameliyatı oldum 3cü çıktı Apse boşaltılıyor hep bitince ameliyat dediler bu kıl dönmesi neyden çıkıyor bunun sebebi ne nedir hocam

  1. Kuyruk sözümü yapınız neden oluyor bu nedenle hijyençok dikkat etmelisiniz. Hatta tüm sırt bölgesine lazer epilasyon yaptırabilirsiniz. Kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusekttomi yada lazer iletedavi ediyoruz. Kliniklerimizde pandemiye karşı gerekli önlemleri aldık, güvenle gelip tedavisini yaptırabilirsiniz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam merhaba. Kıl dönmesi ameliyatsız yöntemi her hasta olabilirmi. 2 3 yıldır kıl dönmesi varda korkudan olmadım. Şimdi ameliyatsız olarak çözüm olurmu.

  1. Kıl dönmesine oluşan keseciğin cerrahi olarak çıkarılması gerekir, çıkarılmazsa hastalık ilerler, apse gelişebilir ,kıl dönmesi tedavisinde en rahat yöntem mikrosinusektomidir, araştırmasını öneririm, Biz kliniklerimiz de kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile yapıyoruz

 3. Ben geçen sene kıl dönmesi için kapalı yöntem olan kristalize fenol yöntemi olmuştum ameliyat sonrasında da 3 ay geçtikten sonra da gayet iyi geçmişti ama dün sivilce gibi küçücük iltihap olmuş bugün iltihap ilerlemeden hemen apseyi drenaj yaptırdım doktor da 2 hafta sonra kontrole çağırdı.Sorum şu iltihabın olması yine nüks ettiğini mi gösteriyor yani bir daha mı operasyon süreci gerekli yoksa sadece iltihap yapmış olabilir mi yani nüks etmemiş olup ameliyat gerekmeye de bilir mi

  1. Fenomen yöntemine oluşan kıl keseceğim çıkarılmadığı için sürekli hastalığını bu şekilde yineleyecektir. Mikrosinusektomi yöntemini araştırıp tedavi olmanızı öneririm. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz

 4. Hocam kuyruk sokumumda şişkinlik oluşmaya başladı çok ağrı yapıyor oturamıyorum kıl dönmesi olabilir mi

  1. kıl dönmesi apsesi olabilir.muayene olup apse ise önce apse tedavisi olmalısınız.hastalığınızın ilerlememesi ve tekrar apse oluşmaması için de kıl dönmenizi tedavi ettirmenizi öneriirm.tedavi olmadan önce yatak istirahati,narkoz ve pansuman gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. hocam bende bir sivilce gibi siyah bi yara varda kil donmesi oldugunu dusunuyorum acaba size resmini atsam anlayabilirmisiniz

 6. Hocam yaklaşık iki haftadır akıntı var. Ağrı yok. Bölgeyi elimle sıktığımda akıntı artarak geliyor. İşim sebebiyle yaklasik bir bucuk ay cerrahi müdahale şansım yok. Günlük olarak bu şekilde akıntıyı artırarak çıkarsam ilerlemesine engel olur mu uygulamalı mıyım?

  1. herhangi bir sağlık personeli apseyi görüp değerlendirse iyi olur,apsenin bir an önce iyileşmesi için açılması gerekir
   Op.Dr.Seher Şirin

 7. Hocam kolay gelsin 2 yıl önce kıl dönmesi amaliyatı oldum suan hemen biraz altında gene bi sivilce gibi bisey var sizce tekrarlamış olabilir mi

  1. tekrarlamış ve kıl dönmesi apsesine neden olmuş olabilir.muayene olmalısınız.klinikleirmizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip apse varsa apse tedavisi uygunsa kıl dönmenizi tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 8. Hocam iyi günler benim göbek deligimin 5 cm altinda 1 aydir sislik var ben bu kesin sivilcedir diye ilk basta takmadim son 1 haftadir bastirinca sertlesigini gissettim ve son 3 gundur ustune yatamiyorum acaba kil donmesi olabilirmi ama delik yok su anda ayni bir sivilceye benziyor ama 1 aydir gecmiyor sertlesti ve cok aciyor agri yapiyoe bastirinca sizce ne yapmaliyim doktora gitmelimiyim cevaplarsaniz sevinirim

  1. delik gözle görülemeyecek kadar küçük olabilir.genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 9. bel bölgeme yakın kuyruk sokumunu 7 8 cm yukarısında iltahablı sivilce çıktı. bunun kıl dönmesi olma ihtimali nedir

 10. Hocam 1 hafta önce limberg flep tekniği ile ameliyat oldum ilk başta yara temizdi dren çıkarıldıktan sonra sürekli akıntı gelmeye başladı sebebi nedir

 11. hocam kuyruk sokumunda şişlik var hastaneye gittim kıl dönmesi var dediler fakat sadece az bir şislik delik felan yok benimki yeni başlangıç mı ve kolay iyileşirmiyim

  1. şişlik kıl dönmesi apsesi olabilir.kliniklerimizde kıl dönmesinde mikrosinusektomi yöntemi uyguluyoruz.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip apse varsa apse tedavisi yok eğer uygunsa kıl dönmenizi mikrosinusektomi yöntemi ile sosyal hataınıza ara vermeden tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 12. Merhaba doktor bey, koltuk altımda şişlik vardı ve ben bu şişliği derimi keseleyerek yok etmeye çalıştım, şişliğin içinden çok sayıda kıl çıktı ve iltihap aktı. Aynı sorunu bu kez kasığımda yaşıyorum ve bu şişlik patlamıyor inmiyor ne yapmalıyım?

  1. kasık bölgesinde kıl dönmesi nadir deolsa görülür.gelirseniz muayene ile değerlendirip apse varsa öncelikle apse tedavisi yok eğer uygunsa kıl dönmenizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 13. Merhaba doktor bey, kalçamda makat bölgesine 4-5 cm kadar uzakta sivilce gibi bir şey çıktı bir hafta önce sıktım intihap ve kıl çıktı içinden doktora gittim bana kıl dönmesi olmadığını farklı bir durum olduğunu söyledi ve antibiyotik hap verdi sizce kul dönmesi midir?

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirleim
   Op.Dr.Atilla Kaya

 14. doktor bey ben bu rahatsızlıgı 2 yıldır cekıyorum ve 3 kez acık bırakma yöntemiyle ameliyat oldum fakat her seferinde yara acıkken sıkıntı yok yara kapanmaya basladıgı anda sıslık ve agrı oluyor ve patlıyor akıntı hıc durmuyor benı sureklı kıl donmesı dıye amelıyat edıyorlar fakat cok derinden gelen bırsey olabılır mı acaba cunku doktor bır oncekınde bagırsaga kadar ınmıs ama temızledım demıstı tekrarlayınca suphelenmeye basladım ve hıc bır doktor anlamıyor benı

  1. genel hijyene dikkat etmediğiniz,kıl girişine engel olmadığınız sürece hastalığınızın nüks etmesi,iyileşmenin gerçekleşememesi normal.genel hijyene çok dikkat etmelisiniz.hergün yıkanmalı kuyruk sokumu bölgesini basınçlı su ile temizlemelisini.günlük çamaşır değiştirmelisiniz.bel,sırt ve kuyruk sokumu kıllarına mümkünse laser epilasyon yaptırmalısınız.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 15. Hocam yaklasık 2 hafta önce kuyruk sokumundan açık kıl dönmesi ameliyatı oldum. 2-3 günde bir akıntı oluyor ve sürekli kaşıntı yapıyor bu iyileştiğini mi gösterir? Açık ameliyatta tekrarlama olasılığı varmıdır? İyileşmem ne kadar sürer? Teşekkürler hocam.

  1. genel hijyene çok dikkat etmelisiniz.sık sık yıkayıp kuru tutmalısınız.iyileşme 2-4 ayı bulabilir
   Op. Dr. Atilla KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni