online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Belirtileri

Genellikle hastalarımız tedaviye çok geç kalınmış şekilde gelirler. Bunun en büyük sebebi ise çok fazla belirtisi olmaması ve utanma sorunu nedeninden kaynaklıdır. Yinede bazı olgulara dikkat ettiğinizde doktor teşhisi olmadan bile pilonidal sinüs olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü makat kısmında görülen hastalıklar (Hemoroid, Anal Fissür) vs bunlar direkt olarak makat ve makat içini ilgilendirir. Pilonidal sinüs ile makat yerine kuyruk sokumunda görülen bir hastalıktır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Badem şeklinde şişlik
İlk başlarda cilt altında toplanan kıllar az olması nedeniyle ciddi bir soruna neden olmayıp 1-2 cm’lik alanda hafif şişlik vardır ama şişlik çok büyüyebilir. Badem gibi dense de meecimek kadar olabileceği gibi iri bir ceviz kadar da olabilir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı
Normalde ağrılı bir hastalık değildir, yumağın olduğu yer yani sinüs ezilirse veya mikrop kaparsa var olan şikayetlere ağrı da eklenir. Apseleşirse ağrı çok şiddetlenir.

Kuyruk Sokumunda Delik
Hastalığın olmazsa olmazıdır yani pişlonidal sinüs teşhisi koymak için delikleri görmek şarttır. Bir veya onlarca delik olaiblir, genellikle yakın 3-4 delik olur. Kuyruk sokumu kısmına dikkatli baktığınızda kılların cilt altına girdiği delik ve delikler görebilirsiniz bu delikler giriş delikleridir. Bunlara ek olarak içinden iltihap gelen çıkış deliği de olabilir. Çıkış deliği mutlaka olması gerekmez ama giriş deliği kesinllikle olması gerekir yoksa teşhis şüphe götürür.

Kuyruk Sokumunda Akıntı
Kıllara karşı vücudun yaptığı reaksiyonel salgıdır, tedaviye engel değildir. Mikrobik olması şart değildir.

Kuyruk Sokumu bölgesinde Çukurluk
Olması şart değildir, gamze gibi görünür, kılın girdiği delik bu çukurlukta olabilir.
İlerleyen zamanlarda ise ciddi şekilde pilonidal sinüs belirtileri görülmeye başlar.

Kötü Koku

Akıntının verdiği bir kokudur, cerahat şeklinde akıntı mikrop üremesine ve pis kokuya neden olur. Dışarıdan uygulanan ilaçlar akıntıyı durdurmaz, temel sorun çözülene kadar sıkça yıkanmalı ve araya kağıt havlu konmalıdır.

Kuyruk Sokumunda Tahriş

Yine asıl sebep akan cerhatli akıntıdır. Cerhatin içinde mikrop öldürücü salgılar da vardır işte bu mikrop öldürücü etki deride tahriş ve taraya neden olur. Kötü koku için yapılan önlemler burada da geçerlidir.

Kıl Dönmesine Bağlı İltihap Oluşur

Her hastalık gibi tedavisi geciktikce ciddi şikayetlere neden olan pilonidal sinüs cilt altında artan kıllların olduğu yumak ciltte iltihap sorununa neden olur. Genelde tedavisi gecikmiş tüm hastalarda mutlaka iltihap vardır, ve tedaviden belli bir süre önce boşaltılması gerekir. İltihaplı alanlarda akıntı ve cildin zarar görmesi nedeniyle kötü koku sorunu ortaya çıkacaktır.

Kıl Dönmesi İltihabı Hastalarında Ağrı, Ateş ve Titreme Görülür

Cilt altında biriken yumağı bir kapsül içinde tutulmaktadır. Kapsül cilt altında biriken kılları cilde zarar vermesini engellemektedir. Genellikle sert şekilde oturmalara bağlı olarak kapsül patlayabilmektedir. Bu durumda cilt altında biriken kıllar serbest kalması nedeniyle cilde zarar vermeye başlayacaktır. Bu durumda en önemli belirti herhangi bir sağlık alt ve süt solunum sorunu yokken (nezle, grip vs) ortaya çıkan ağrı, ateş ve titremeler pilonidal sinüs hastalığının fazla geciktirilmeden tedavi edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Kıl Dönmesi Belirtisi

Kıl Dönmesi Tedavisi

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda yer edinen Mikro Sinusektomi yöntemi sadece 10 dakika süren bir işlem olup, 2 cm’lik alanda yapılan kesi ile cilt altınd biriken kılların olduğu yumak çıkarılır ve cerrahi dikiş ile cilt kapatılır. Klasik ameliyatlara göre avantajları saymakla bitmeyen Mikro Sinüsektomi Op. Dr. Atilla KAYA tarafından Bascom ameliyatının geliştirilmiş ve modifiye edilmiş halidir. Op. Dr. Atilla KAYA’ya aşağıdaki yorum formundan sorularınızı iletiniz.

KIl Dönmesinin Zararları

Bir ata sözü vardır “ yılanın başını küçükken ezmek gerekir “ bir çok hastalık için söylenebilir. En basitinden diş çürüğü erken dönemde dolgu veya kaplama gibi yöntemlerle tedavisi yapılırsa uzun yıllar kullanılabilir ancak diş çürük olarak bırakılırsa zamanla ilerler ve diş kurtarılamayacak hale gelir.

Kıl dönmesi bu duruma çok uymasa da tedavi edilmeden bekletilirse bir çok soruna yol açabilir.

Kıl Dönmesi Tedavisinin geciktirilmesi halinde görülebilecek zararlar;

Kıl dömesinin apseleşme olur ; Kılların biriktiği yumağın olduğu alanda iltihap gelişip ilerlemesi durumudur. Apsenin büyüklüğüne göre ciddi düzeyde ağrı olur ve bu apsenin oluşup tedavi edilmesi sürecinde çekilen eziyet kıl dönmesi tedavisinde çekilen eziyetten daha fazla olur. Diğer taraftan oluşan her apse hastalığın ilerlemesine sebep olur çünkü her apse yeni bir doku hasarı demektir.

İlerler şikayetler artar ; Burada yanlış anlaşılmaması gereken şu bilgiye dikkat etmek gerekir, halk arasında konuşulan “kıl dönmesi tedavi edilmezse kıllar büyüyüp omur iliği ve bağırsağa ilerler” sözü kesinlikle doğruyu yansıtmaz. Bu hastalıkta cilt altında biriken kıllar dökülen cansız kıllardır, berberde yere düşenlerden farksızdır ve büyümez. Ancak aynı delikten başka kıllar veya cilt döküntüsü, elbise tozu gibi yabancı cisimler giderek çoğalır ve hastalık ilerlemiş olur.

Yeni deliklerin açılması; Tedavi geciktirilirse yeni giriş delikleri açılabilir ve daha büyük bir ameliyat gerekebilir, ayrıca akıntı yapan çıkış deliklerinin sayısı da artarak sorunu büyütebilir.Özellikle uzağa açılan çıkış delikleri tedaviyi çok güç hale getirebilir.

Tedavi Edilmeyen Kıl Dönmesi Sonuç Olarak

Tüm bu sorunları bilerek pilonidal sinüs tespit edildiğinde acil olmasa da bekletmeksizin tedavi ettirilmelidir. Yoksa zamanla ilerleyip işe ara vermeden yaptırılabilecek mikro sinüsektomi ( Bascom ameliyatı ) yöntemiyle tedavi olma şansı kaybedilebilir. Unutmayın yılanı küçükken ezmek lazım yoksa aşağıdaki görüntüyü elde edersiniz.

Kıl Dönmesi Zararı

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ans.13077

78 Yorum Var

 1. Hocam merhabalar , kolay gelsin öncelikle. Benim kuyruk sokumunda elle tutulur bir şekilde et parçasi (KURU ÜZÜM KADAR) kıl dönmesi mi yoksa başka bişey mi. Tekler.

  1. büyük olasılıkla kıl dönmesidir,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 2. Sert Bir Zeminde Çok Uzun Süre Oturduktan Sonra Kuyruk Sokumumda Ağrı Basladı Sonra Azaldı Artıp Azalıyor Ara Ara . Yalnız şişlik iltihap vs. hiçbirşey bulunmuyor sadece ağrı ben kemik vy benzeri bir zedelenmedir diye gittim fakat baştan savarcasına bakıp kıl dönmesi olduğu ameliyat dendi fakat hiçbir belirti yok. Sadece ağrı. Bu Şekilde muayene olabilir mi güvenmeli miyim ?
  Bu arada 1 ay oldu ağrı var hala daha bir iltihap şişkinlik yok.

  1. kıl dönmesi tanısı gözle muayene ile konulabilir.kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisi uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile yapılmaktadır
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam anüsün 2-3 cm üstünde ufak bir çöküklük var. Kaşıntı yapıyor genelde ama sonradan geçiyor. Kıl dönmesimidir? Kıl dönmesinin belirtileri nelerdir?

  1. kıl dönmesi olabilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilir yada kliniğimize gelip muayene olabilirsiniz.kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Hocam benim 7 ay once kuyruk sokumumda rhatsizlik olusunca genel cerrahinina gttim.baya iltihap ve agri vardi oturamiyordum dogru duzgun doktor kil donmesini oldugunu soyledi sonra amaliyat gunu verdi tabi ilk once ilac verdi iltihap ve agri gecince amaliyat olmadim simdi bu aralar kasinti olmaya basladi acaba tekrrdan iltihapmi olusmaya basladi ve ilac kullaninca agrilar gecince gecmismidir kil donmesi

  1. hayır geçmemişdir.içerde oluşan kıl keseciği cerrahi olarak çıkarılmadığı sürece kıl dönmesi tedavi edilmiş sayılmaz.tekrar apse oluşuypr olabilir.kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. hocam kuyruk sokumunda 3 aydır bir yara çıkıyor iğleşiyor mekik filan çekince deri tahriş olup tekrar yara çıkıyor sürekli tekratlayan biri yara sorunum var

  1. kıl dönmesi olabilir.kliniklerimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip,sorunu tespit edip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 6. Hocam birkaç gün önce göbek deliğimin 1- 2 cm yanında grimsi bir kabarıklık farkettim. Ağrım yok akınti vs yok ama dokunduğumda altta az da olsa birikme var gibi hissediyorum. Ameliyat gerektirir mi? Ne yapmalıyım

  1. size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 7. Hocam kıl dönmesi ağrısı nerelerde hissedilir sol kalça da olur mu bele doğru olur mu?

 8. Merhabalar eşimin kasığında kıl dönmesi gibi bisi çıktı bahadırca var geçmedi birazda büyüdü kabuk bağladı yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz durumunuzu daha net değelendirebiliriz,yada gelirseniz kliniklerimizde muayene ücretsiz.bahsettiğiniz alanda kıl dönmesi nadir görülür,daha çok batık olabilir
   Op.Dr.Ergun Aygören

 9. Herkese merhabalar kasımda mikrosinisektomi ile tedavi oldum.operasyondan 2 ay sonra elimle dokununca kuyruk sokumunun sağında mercimek kadar şişlik farkettim ve şuan şişliğe bastırınca biraz daha genişlemiş gibi ve mor biraz . Ama delik yok işin garip kısmı. Sadece mercimek kadar şişlik . 0.3 cm yoktur bile. Aynadan bakınca görünen giriş deliği vb de yok . Sadece sağda ufak morluğu olan çizgi. Kuyruk sokumunda kırmızılık da var fakat işlem sonrasında da vardı. Tek korkum tekrarlaması yardımcı olursanız sevirim.

 10. hocam bizim bir tanıdığın bacakları çözülüyordu. yani adım atamıyordu. doktora gitti kıl dönmesi teşhisi koydular. tedavi oldu geçti. ama bakıyorum belirtilerde hiç bacakların çözülmesinden bahsedilmiyor

 11. Hocam sol kalcamın hemen hemen bacak kısmıyla birleşen yerde oturunca bir sızı hissediyorum sanki aşınmış gibi deri çatlağı mı kıl dönmesi mi acaba ?

  1. o alanda kıl dönmesi pek görülmez.batık olabilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf göndeririseniz durumunuzu daha net değerlendirebiliriz
   Op.dr.Atilla Kaya

 12. Selamlar,
  Yumurtalikla makat arasinda bir delik olustugunu fark ettim. Herhangi bir agri, siskinlik vs bir sey yok ama temas ettigim anda bir aci hissediyorum. Yorumunuz ne olabilir?

  1. muayene olmalısın.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.ergun Aygören

 13. Kuyruk sokumunda hafif şişlik ve ağrı var oturup kalkarken zorlanyorum sizce kıl dönmesimi

  1. büyük olasılıkla kıl dönmesi apsesidir.genel cerrahi uzmanına görünüp apse tedavisi yaptırın.doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirin.mikrosinusektomi yöntemini araştırın
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 14. hocam hafif agrısı da oluyo ve uyusma ben doktora gıttım ama derı catlagı dedı krem verdı ama krem hıc bır yer de bulunmadı

 15. hocam kıl sokumundan asagı dogru kırmızı çizgi oluşuyor egık halde durduk ca o çizginin rengı morarıyor makatta cevresı kızarıyor neden olblr

  1. Merve: Merhaba,
   Şikayetiniz dermatit olabilir. Bunun içinde genel cerrahi veya cildiyeye muayene olmanız gerekir. Tüm kliniklerimizde genel cerrahi uzmanı vardır. 0212 246 10 04 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

  1. testislerdeki sertlik şişlik ürolojinin konusu olabilir.bu nedenle geciktirmeden muayene olmalısınız

 16. Hocam bir kaç ay önce kuyruk sokumunda şişlik olmuştu fakat şimdi geçti şişlik felan yok ama dokununca hafif ağrı yapiyor. Ne Olabilir.
  Op.Dr.Nizam KURTDEERE
  Kıl dönmesi olma ihtimali var muayene ile kesin tanı konabilir.

 17. Hocam kuyruk sokumunda ufak bir şişlik var bazen oturdugumda agri oluyorr bazzen kasinma yapiyor ne olabilir hocam
  Op Dr Nizam Kurtdere
  kıl dönmesi apsesi olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip apse ise apse tedavisi uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınızıa ara vermeden mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni