online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Belirtileri

Genellikle hastalarımız tedaviye çok geç kalınmış şekilde gelirler. Bunun en büyük sebebi ise çok fazla belirtisi olmaması ve utanma sorunu nedeninden kaynaklıdır. Yinede bazı olgulara dikkat ettiğinizde doktor teşhisi olmadan bile pilonidal sinüs olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü makat kısmında görülen hastalıklar (Hemoroid, Anal Fissür) vs bunlar direkt olarak makat ve makat içini ilgilendirir. Pilonidal sinüs ile makat yerine kuyruk sokumunda görülen bir hastalıktır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Badem şeklinde şişlik
İlk başlarda cilt altında toplanan kıllar az olması nedeniyle ciddi bir soruna neden olmayıp 1-2 cm’lik alanda hafif şişlik vardır ama şişlik çok büyüyebilir. Badem gibi dense de meecimek kadar olabileceği gibi iri bir ceviz kadar da olabilir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı
Normalde ağrılı bir hastalık değildir, yumağın olduğu yer yani sinüs ezilirse veya mikrop kaparsa var olan şikayetlere ağrı da eklenir. Apseleşirse ağrı çok şiddetlenir.

Kuyruk Sokumunda Delik
Hastalığın olmazsa olmazıdır yani pişlonidal sinüs teşhisi koymak için delikleri görmek şarttır. Bir veya onlarca delik olaiblir, genellikle yakın 3-4 delik olur. Kuyruk sokumu kısmına dikkatli baktığınızda kılların cilt altına girdiği delik ve delikler görebilirsiniz bu delikler giriş delikleridir. Bunlara ek olarak içinden iltihap gelen çıkış deliği de olabilir. Çıkış deliği mutlaka olması gerekmez ama giriş deliği kesinllikle olması gerekir yoksa teşhis şüphe götürür.

Kuyruk Sokumunda Akıntı
Kıllara karşı vücudun yaptığı reaksiyonel salgıdır, tedaviye engel değildir. Mikrobik olması şart değildir.

Kuyruk Sokumu bölgesinde Çukurluk
Olması şart değildir, gamze gibi görünür, kılın girdiği delik bu çukurlukta olabilir.
İlerleyen zamanlarda ise ciddi şekilde pilonidal sinüs belirtileri görülmeye başlar.

Kötü Koku

Akıntının verdiği bir kokudur, cerahat şeklinde akıntı mikrop üremesine ve pis kokuya neden olur. Dışarıdan uygulanan ilaçlar akıntıyı durdurmaz, temel sorun çözülene kadar sıkça yıkanmalı ve araya kağıt havlu konmalıdır.

Kuyruk Sokumunda Tahriş

Yine asıl sebep akan cerhatli akıntıdır. Cerhatin içinde mikrop öldürücü salgılar da vardır işte bu mikrop öldürücü etki deride tahriş ve taraya neden olur. Kötü koku için yapılan önlemler burada da geçerlidir.

Kıl Dönmesine Bağlı İltihap Oluşur

Her hastalık gibi tedavisi geciktikce ciddi şikayetlere neden olan pilonidal sinüs cilt altında artan kıllların olduğu yumak ciltte iltihap sorununa neden olur. Genelde tedavisi gecikmiş tüm hastalarda mutlaka iltihap vardır, ve tedaviden belli bir süre önce boşaltılması gerekir. İltihaplı alanlarda akıntı ve cildin zarar görmesi nedeniyle kötü koku sorunu ortaya çıkacaktır.

Kıl Dönmesi İltihabı Hastalarında Ağrı, Ateş ve Titreme Görülür

Cilt altında biriken yumağı bir kapsül içinde tutulmaktadır. Kapsül cilt altında biriken kılları cilde zarar vermesini engellemektedir. Genellikle sert şekilde oturmalara bağlı olarak kapsül patlayabilmektedir. Bu durumda cilt altında biriken kıllar serbest kalması nedeniyle cilde zarar vermeye başlayacaktır. Bu durumda en önemli belirti herhangi bir sağlık alt ve süt solunum sorunu yokken (nezle, grip vs) ortaya çıkan ağrı, ateş ve titremeler pilonidal sinüs hastalığının fazla geciktirilmeden tedavi edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Kıl Dönmesi Belirtisi

Kıl Dönmesi Tedavisi

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda yer edinen Mikro Sinusektomi yöntemi sadece 10 dakika süren bir işlem olup, 2 cm’lik alanda yapılan kesi ile cilt altınd biriken kılların olduğu yumak çıkarılır ve cerrahi dikiş ile cilt kapatılır. Klasik ameliyatlara göre avantajları saymakla bitmeyen Mikro Sinüsektomi Op. Dr. Atilla KAYA tarafından Bascom ameliyatının geliştirilmiş ve modifiye edilmiş halidir. Op. Dr. Atilla KAYA’ya aşağıdaki yorum formundan sorularınızı iletiniz.

KIl Dönmesinin Zararları

Bir ata sözü vardır “ yılanın başını küçükken ezmek gerekir “ bir çok hastalık için söylenebilir. En basitinden diş çürüğü erken dönemde dolgu veya kaplama gibi yöntemlerle tedavisi yapılırsa uzun yıllar kullanılabilir ancak diş çürük olarak bırakılırsa zamanla ilerler ve diş kurtarılamayacak hale gelir.

Kıl dönmesi bu duruma çok uymasa da tedavi edilmeden bekletilirse bir çok soruna yol açabilir.

Kıl Dönmesi Tedavisinin geciktirilmesi halinde görülebilecek zararlar;

Kıl dömesinin apseleşme olur ; Kılların biriktiği yumağın olduğu alanda iltihap gelişip ilerlemesi durumudur. Apsenin büyüklüğüne göre ciddi düzeyde ağrı olur ve bu apsenin oluşup tedavi edilmesi sürecinde çekilen eziyet kıl dönmesi tedavisinde çekilen eziyetten daha fazla olur. Diğer taraftan oluşan her apse hastalığın ilerlemesine sebep olur çünkü her apse yeni bir doku hasarı demektir.

İlerler şikayetler artar ; Burada yanlış anlaşılmaması gereken şu bilgiye dikkat etmek gerekir, halk arasında konuşulan “kıl dönmesi tedavi edilmezse kıllar büyüyüp omur iliği ve bağırsağa ilerler” sözü kesinlikle doğruyu yansıtmaz. Bu hastalıkta cilt altında biriken kıllar dökülen cansız kıllardır, berberde yere düşenlerden farksızdır ve büyümez. Ancak aynı delikten başka kıllar veya cilt döküntüsü, elbise tozu gibi yabancı cisimler giderek çoğalır ve hastalık ilerlemiş olur.

Yeni deliklerin açılması; Tedavi geciktirilirse yeni giriş delikleri açılabilir ve daha büyük bir ameliyat gerekebilir, ayrıca akıntı yapan çıkış deliklerinin sayısı da artarak sorunu büyütebilir.Özellikle uzağa açılan çıkış delikleri tedaviyi çok güç hale getirebilir.

Tedavi Edilmeyen Kıl Dönmesi Sonuç Olarak

Tüm bu sorunları bilerek pilonidal sinüs tespit edildiğinde acil olmasa da bekletmeksizin tedavi ettirilmelidir. Yoksa zamanla ilerleyip işe ara vermeden yaptırılabilecek mikro sinüsektomi ( Bascom ameliyatı ) yöntemiyle tedavi olma şansı kaybedilebilir. Unutmayın yılanı küçükken ezmek lazım yoksa aşağıdaki görüntüyü elde edersiniz.

Kıl Dönmesi Zararı

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ans.13077

78 Yorum Var

 1. Hocam benim 4 gündür kuyruk sokumumda agri var fakat sivilce sislik akinti yoktur sadece otururken canim yaniyor sizce bu nedir?

  1. Kıl dönmesi apsesi olabilir. Kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz, gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz. Eğer kıl dönmesi ise ve uygunsa mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile tedavisini yapabiliriz. Tedaviden sonra normal yaşamınıza devam edebilirsiniz. 05426210888 nolu telefondan bilgi, muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 2. Hocam iki gün önce kuyruk sokumumda bir ağrı başladı bı gün sonra ucu sivilce gibi çıkınca bende patlattim içinden kan ile karışık beyaz bı sıvı çıktı ağrısı geçmisti ama bugün daha çok ve daha geniş bir yer agriyo

  1. Kuyruk sonucunda ise kıl dönmesi apsesidir. Sivilce gibi olunca sadece ucunu açınca tekrar kapanmıştır.içerde iltihabı sıvı birikmiştir. Apsenin açılması ve boşaltılması gerekir. Klinikleeimizde corona enfeksiyonuna karşı tüm önlemler alınmış olup 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip randevu alarak muayene ve tedavi için gelebilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 3. Merhaba hocam kuyruk sokumunda badem buyuklugunde şişlik ve ağrı var. Oturunca oluyor. Şuan ameliyat olabilecek durumda değilim. Ağrıyı veya apseyi geçirecek idareten bi çozum var mı acaba

  1. Apse cerrahi olarak açılması, Çünkü giderek büyüyecek daha çok ağrıya neden olacak.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

 4. Merhaba hocam iki gece önce evde uzanırken kalkmak istedim ve çok ufak bı ağrı hissettim kuyruk sokumumda ertesi akşam sıcak suyla ovalayarak yıkadım ama ağrı dahada şiddetli hale geldi gece popomun üstüne oturamiyorum ağrım çok

  1. Şikayetinşz kıl dönmesi apsesi düşündürüyor. Eğer apse ise açılması duruma göre antibiotik başlanması gerekiyor. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayene ve tedavi için gelebilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam 4 gün önce kuyruk sokumum düştü dinlenmedigim icin bugun şislik oldu ve patladı en ilk iltihal aktı sonrasında kanama basladı simdi ise bir delik var sizce bu ne olabilir

  1. Kıl dönmesi olabilir.Kuyruk sokumunuzun üstüne düştüğünüzde kıl dönmesi apseniz patlamış olabilir. Önce apse tedavisi yapılmalı daha sonra doku toparlayınca bu 3-5 haftayı alabilir, o zamanda kıl dönmesi tedavisi yapılmalı.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 6. Merhaba hocam ,
  3 yıl önce kuyruk sokumumda bı ağrı vardı iltihap az da olsa akıntı yapıyordu.Hijyene dikkat etmem ve dinlenmem sonucu geçti.3 hafta önce oturuken agridigini hissettim.mercimek büyüklüğünde bı şişlik vardı.İgne ile müdahale ettim ancak iltahapsız kan çıktı.Agri geçti ancak 2 gün önce yine ağrımaya başladı.Kontrol ettiğimde yine şişlik olduğunu farkettim.Kıl dönmesi olma ihtimali nedir acaba?

  1. Kıl dönmesi düşündürüyor. İltihap oluşan bölgeye ulaşamamış olabilirsiniz. Muayene olmalısınız. Tedaviyi ertelerseniz hastalığınız ilerler. Kıl dönmesi tedavisini kliniğimizde mikrosinusektomi, sinusotomi ve laser ile tedavi ediyoruz. Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 7. 1 sene önce çalışırken kanama ve ağrılardan dayanamayıp genel cerrahiye gitmiştim ve kıl dönmesi teşhisi kondu ama doktor 4-5 sene de beklese bişey olmaz ne zaman gelirseniz ameliyatı yaparız dedi ama sigorta karşılamıyor
  21 yasındayım ve öğrenci değilim aileminkinden faydalanamıyorum
  ameliyat ücretleri ne kadar oluyor bilginiz var mi
  en azından aralığı bilsem o da yeter

  1. Ücretler ve extra bilgi için 05426210888 nolu telefonu arayabilir yada whatsapptan yazabilirsiniz.kliniklerimiz de kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile yapıyoruz, normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor.

 8. Ben bundan 15 sene once kıl dönmesi ameliyatı olmustum. Şimdi ayni yerde yine ayni belirti ve şislik agri var sol kalcamın tam Orta yerinde kıl dönmesi yeniler mi böyle

  1. Kıl dönmesi , eğer kıllı bir yapınız varsa ve gerekli önlemleri almadıysanız nüks edebilir.gecikmeden tedavi olmanızı öneririm. Mikrosinusectomi yöntemini araştırmadan ameliyat olmayın

  1. hayır yok,kıl keseciği cerrahi olarak çıkarılmadığı sürece tedavi tam yapılmış sayılmaz.mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm

 9. Merhabalar hocam benim sorunum kuyruk sokumunda degilde sol bacak sop kalca eklem yerinde bir agrı var oturunca yada sol yanima yatinca sol kalcada agri olusuyor kil donmesimidir yoksa liflerlemi alakalidir??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni