online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Belirtileri

Genellikle hastalarımız tedaviye çok geç kalınmış şekilde gelirler. Bunun en büyük sebebi ise çok fazla belirtisi olmaması ve utanma sorunu nedeninden kaynaklıdır. Yinede bazı olgulara dikkat ettiğinizde doktor teşhisi olmadan bile kıl dönmesi olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü makat kısmında görülen hastalıklar (Hemoroid, Anal Fissür) vs bunlar direkt olarak makat ve makat içini ilgilendirir. Pilonidal sinüs ile makat yerine kuyruk sokumunda görülen bir hastalıktır.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Badem şeklinde şişlik
İlk başlarda cilt altında toplanan kıllar az olması nedeniyle ciddi bir soruna neden olmayıp 1-2 cm’lik alanda hafif şişlik vardır ama şişlik çok büyüyebilir. Badem gibi dense de meecimek kadar olabileceği gibi iri bir ceviz kadar da olabilir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı
Normalde ağrılı bir hastalık değildir, yumağın olduğu yer yani sinüs ezilirse veya mikrop kaparsa var olan şikayetlere ağrı da eklenir. Apseleşirse ağrı çok şiddetlenir.

Kuyruk Sokumunda Delik
Hastalığın olmazsa olmazıdır yani pişlonidal sinüs teşhisi koymak için delikleri görmek şarttır. Bir veya onlarca delik olaiblir, genellikle yakın 3-4 delik olur. Kuyruk sokumu kısmına dikkatli baktığınızda kılların cilt altına girdiği delik ve delikler görebilirsiniz bu delikler giriş delikleridir. Bunlara ek olarak içinden iltihap gelen çıkış deliği de olabilir. Çıkış deliği mutlaka olması gerekmez ama giriş deliği kesinllikle olması gerekir yoksa teşhis şüphe götürür.

Kuyruk Sokumunda Akıntı
Kıllara karşı vücudun yaptığı reaksiyonel salgıdır, tedaviye engel değildir. Mikrobik olması şart değildir.

Kuyruk Sokumu bölgesinde Çukurluk
Olması şart değildir, gamze gibi görünür, kılın girdiği delik bu çukurlukta olabilir.
İlerleyen zamanlarda ise ciddi şekilde pilonidal sinüs belirtileri görülmeye başlar.

Kıl Dönmesine Bağlı İltihap Oluşur

Her hastalık gibi tedavisi geciktikce ciddi şikayetlere neden olan pilonidal sinüs cilt altında artan kıllların olduğu yumak ciltte iltihap sorununa neden olur. Genelde tedavisi gecikmiş tüm hastalarda mutlaka iltihap vardır, ve tedaviden belli bir süre önce boşaltılması gerekir. İltihaplı alanlarda akıntı ve cildin zarar görmesi nedeniyle kötü koku sorunu ortaya çıkacaktır.

Kıl Dönmesi İltihabı Hastalarında Ağrı, Ateş ve Titreme Görülür

Cilt altında biriken yumağı bir kapsül içinde tutulmaktadır. Kapsül cilt altında biriken kılları cilde zarar vermesini engellemektedir. Genellikle sert şekilde oturmalara bağlı olarak kapsül patlayabilmektedir. Bu durumda cilt altında biriken kıllar serbest kalması nedeniyle cilde zarar vermeye başlayacaktır. Bu durumda en önemli belirti herhangi bir sağlık alt ve süt solunum sorunu yokken (nezle, grip vs) ortaya çıkan ağrı, ateş ve titremeler pilonidal sinüs hastalığının acil bir şekilde tedavi edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Kıl Dönmesi Belirtisi

Kıl Dönmesi Tedavisi

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda yer edinen Mikro Sinusektomi yöntemi sadece 10 dakika süren bir tedavi olup, 2cm’lik alanda yapılan kesi ile cilt altınd biriken kılların olduğu yumak çıkarılır ve cerrahi dikiş ile cilt kapatılır. Klasik ameliyatlara göre avantajları saymakla bitmeyen Mikro Sinüsektomi Op. Dr. Atilla KAYA tarafından Bascom ameliyatının geliştirilmiş ve modifiye edilmiş halidir. Op. Dr. Atilla KAYA’ya aşağıdaki yorum formundan sorularınızı iletiniz.

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ans.13077

62 Yorum Var

    1. hayır yok,kıl keseciği cerrahi olarak çıkarılmadığı sürece tedavi tam yapılmış sayılmaz.mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm

  1. Merhabalar hocam benim sorunum kuyruk sokumunda degilde sol bacak sop kalca eklem yerinde bir agrı var oturunca yada sol yanima yatinca sol kalcada agri olusuyor kil donmesimidir yoksa liflerlemi alakalidir??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?