online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Belirtileri

Genellikle hastalarımız tedaviye çok geç kalınmış şekilde gelirler. Bunun en büyük sebebi ise çok fazla belirtisi olmaması ve utanma sorunu nedeninden kaynaklıdır. Yinede bazı olgulara dikkat ettiğinizde doktor teşhisi olmadan bile pilonidal sinüs olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü makat kısmında görülen hastalıklar (Hemoroid, Anal Fissür) vs bunlar direkt olarak makat ve makat içini ilgilendirir. Pilonidal sinüs ile makat yerine kuyruk sokumunda görülen bir hastalıktır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Badem şeklinde şişlik
İlk başlarda cilt altında toplanan kıllar az olması nedeniyle ciddi bir soruna neden olmayıp 1-2 cm’lik alanda hafif şişlik vardır ama şişlik çok büyüyebilir. Badem gibi dense de meecimek kadar olabileceği gibi iri bir ceviz kadar da olabilir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı
Normalde ağrılı bir hastalık değildir, yumağın olduğu yer yani sinüs ezilirse veya mikrop kaparsa var olan şikayetlere ağrı da eklenir. Apseleşirse ağrı çok şiddetlenir.

Kuyruk Sokumunda Delik
Hastalığın olmazsa olmazıdır yani pişlonidal sinüs teşhisi koymak için delikleri görmek şarttır. Bir veya onlarca delik olaiblir, genellikle yakın 3-4 delik olur. Kuyruk sokumu kısmına dikkatli baktığınızda kılların cilt altına girdiği delik ve delikler görebilirsiniz bu delikler giriş delikleridir. Bunlara ek olarak içinden iltihap gelen çıkış deliği de olabilir. Çıkış deliği mutlaka olması gerekmez ama giriş deliği kesinllikle olması gerekir yoksa teşhis şüphe götürür.

Kuyruk Sokumunda Akıntı
Kıllara karşı vücudun yaptığı reaksiyonel salgıdır, tedaviye engel değildir. Mikrobik olması şart değildir.

Kuyruk Sokumu bölgesinde Çukurluk
Olması şart değildir, gamze gibi görünür, kılın girdiği delik bu çukurlukta olabilir.
İlerleyen zamanlarda ise ciddi şekilde pilonidal sinüs belirtileri görülmeye başlar.

Kötü Koku

Akıntının verdiği bir kokudur, cerahat şeklinde akıntı mikrop üremesine ve pis kokuya neden olur. Dışarıdan uygulanan ilaçlar akıntıyı durdurmaz, temel sorun çözülene kadar sıkça yıkanmalı ve araya kağıt havlu konmalıdır.

Kuyruk Sokumunda Tahriş

Yine asıl sebep akan cerhatli akıntıdır. Cerhatin içinde mikrop öldürücü salgılar da vardır işte bu mikrop öldürücü etki deride tahriş ve taraya neden olur. Kötü koku için yapılan önlemler burada da geçerlidir.

Kıl Dönmesine Bağlı İltihap Oluşur

Her hastalık gibi tedavisi geciktikce ciddi şikayetlere neden olan pilonidal sinüs cilt altında artan kıllların olduğu yumak ciltte iltihap sorununa neden olur. Genelde tedavisi gecikmiş tüm hastalarda mutlaka iltihap vardır, ve tedaviden belli bir süre önce boşaltılması gerekir. İltihaplı alanlarda akıntı ve cildin zarar görmesi nedeniyle kötü koku sorunu ortaya çıkacaktır.

Kıl Dönmesi İltihabı Hastalarında Ağrı, Ateş ve Titreme Görülür

Cilt altında biriken yumağı bir kapsül içinde tutulmaktadır. Kapsül cilt altında biriken kılları cilde zarar vermesini engellemektedir. Genellikle sert şekilde oturmalara bağlı olarak kapsül patlayabilmektedir. Bu durumda cilt altında biriken kıllar serbest kalması nedeniyle cilde zarar vermeye başlayacaktır. Bu durumda en önemli belirti herhangi bir sağlık alt ve süt solunum sorunu yokken (nezle, grip vs) ortaya çıkan ağrı, ateş ve titremeler pilonidal sinüs hastalığının fazla geciktirilmeden tedavi edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Kıl Dönmesi Belirtisi

Kıl Dönmesi Tedavisi

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda yer edinen Mikro Sinusektomi yöntemi sadece 10 dakika süren bir işlem olup, 2 cm’lik alanda yapılan kesi ile cilt altınd biriken kılların olduğu yumak çıkarılır ve cerrahi dikiş ile cilt kapatılır. Klasik ameliyatlara göre avantajları saymakla bitmeyen Mikro Sinüsektomi Op. Dr. Atilla KAYA tarafından Bascom ameliyatının geliştirilmiş ve modifiye edilmiş halidir. Op. Dr. Atilla KAYA’ya aşağıdaki yorum formundan sorularınızı iletiniz.

KIl Dönmesinin Zararları

Bir ata sözü vardır “ yılanın başını küçükken ezmek gerekir “ bir çok hastalık için söylenebilir. En basitinden diş çürüğü erken dönemde dolgu veya kaplama gibi yöntemlerle tedavisi yapılırsa uzun yıllar kullanılabilir ancak diş çürük olarak bırakılırsa zamanla ilerler ve diş kurtarılamayacak hale gelir.

Kıl dönmesi bu duruma çok uymasa da tedavi edilmeden bekletilirse bir çok soruna yol açabilir.

Kıl Dönmesi Tedavisinin geciktirilmesi halinde görülebilecek zararlar;

Kıl dömesinin apseleşme olur ; Kılların biriktiği yumağın olduğu alanda iltihap gelişip ilerlemesi durumudur. Apsenin büyüklüğüne göre ciddi düzeyde ağrı olur ve bu apsenin oluşup tedavi edilmesi sürecinde çekilen eziyet kıl dönmesi tedavisinde çekilen eziyetten daha fazla olur. Diğer taraftan oluşan her apse hastalığın ilerlemesine sebep olur çünkü her apse yeni bir doku hasarı demektir.

İlerler şikayetler artar ; Burada yanlış anlaşılmaması gereken şu bilgiye dikkat etmek gerekir, halk arasında konuşulan “kıl dönmesi tedavi edilmezse kıllar büyüyüp omur iliği ve bağırsağa ilerler” sözü kesinlikle doğruyu yansıtmaz. Bu hastalıkta cilt altında biriken kıllar dökülen cansız kıllardır, berberde yere düşenlerden farksızdır ve büyümez. Ancak aynı delikten başka kıllar veya cilt döküntüsü, elbise tozu gibi yabancı cisimler giderek çoğalır ve hastalık ilerlemiş olur.

Yeni deliklerin açılması; Tedavi geciktirilirse yeni giriş delikleri açılabilir ve daha büyük bir ameliyat gerekebilir, ayrıca akıntı yapan çıkış deliklerinin sayısı da artarak sorunu büyütebilir.Özellikle uzağa açılan çıkış delikleri tedaviyi çok güç hale getirebilir.

Tedavi Edilmeyen Kıl Dönmesi Sonuç Olarak

Tüm bu sorunları bilerek pilonidal sinüs tespit edildiğinde acil olmasa da bekletmeksizin tedavi ettirilmelidir. Yoksa zamanla ilerleyip işe ara vermeden yaptırılabilecek mikro sinüsektomi ( Bascom ameliyatı ) yöntemiyle tedavi olma şansı kaybedilebilir. Unutmayın yılanı küçükken ezmek lazım yoksa aşağıdaki görüntüyü elde edersiniz.

Kıl Dönmesi Zararı

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ans.13077