online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

kil-donmesi-apsesi-nasil-bo

Kıl dönmesi latince adıyla pilonidal sinüs hastalığına maruz kalan insanlar için sayfamızda kapsamlı bilgiler vermektedir.

Pilonidal sinüs apsesi nedir, neden oluşur ve alınabilecek önlemler gibi bilgileri sırasıyla anlatmaya çalışalım.
Pilonidal sinüs apsesinin nasıl kolay ve hızlı boşaltıldığını bu videomuzda izleyebilirsiniz;

Apse Boşaltma Video

Kıl Dönmesinde Apse Neden Olur?

Daha önce ki yazımızda bu hastalığın neden ve nasıl oluştuğu hakkında bilgiler vermiştik. Fakat özetle tekrar hatırlayalım.

Deri, kıl, tüy elbise tozu veya benzeri diğer yabancı cisimlerin cildi delerek cilt altında birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Vücut bu yabancı maddeleri farkettiğinde etrafını zarla kaplayarak kapsül oluşturmaktadır. Bu zar sayesinde yabancı maddelerle dokunun karşı karşıya gelmesini sınırlayarak kişide akıntı iltihap gibi şikayet oluşması engellenmekte ve hastalık farkedilmemektedir.

Fakat bu kapsül sert oturma, seyahat ya da düşme gibi hareketler sonucunda hasar gördüğünden vücut yabancı maddelerle karşı karşıya gelmektedir. Dolayısıyla bu cisimleri eriterek tahrip etmek amacıyla sıvı salgılar. Fakat salgılanan sıvı bu yabancı maddeleri yok edemediğinden dolayı akıntı olmasına neden olmaktadır. Kılların cilt altına girmek için açmış oldukları yollar kapandığından salgı doku içerisinde birikme gösterir. Biriken bu akıntı süt gibi kokuşmaya eğilimli bir sıvıdır ve vücudun ısıssının yüksek olması sebebiyle kısa sürede kokuşma yani iltihap oluşmasına sebep olur. Oluşan bu iltihap 2-4 günde ilerleme gösterir ve artar daha sonrasında ise şişlik olmasına sebep olmaktadır. Normal şartlarda şikayet yapmayan pilonidal sinüs bu dönemde çok fazla ağrı yapmakla beraber dayanılmaz bir halde alabilmektedir.

Kıl Dönmesi Apse Tedavisi

Apse oluştuğu zaman artık tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tespit edildiği gibi acil olarak bir cerrahi tarafından boşaltılması gerekir. Boşaltılmadığı taktirde kendiliğinden boşalır fakat doku hasarı ilerlemiş olmaktadır. Bu tavsiye ve tercih edilmeyen bir durumdur. Ek olarak boşalma işlemine antiobiotik kullanımı ile başlanır ancak antibiotik tek başına yeterli olmamaktadır.

Apse kendiliğinden ya da cerrahi tarafından boşalma gösterdikten 1,5 – 2 ay sonra kıl dönmesinin kendisi tedavi edilmelidir. Aksi taktirde apse tekrarlama göstererek, hastalığın daha ileri bir seviyeye çıkmasına olanak tanımaktadır.

Kıl Dömesi Apsesi Nasıl Boşaltılır

Aslında son derece basittir. Yaklaşık 2 CM lik deri bölgesel olarak uyuşturulur, 1-2 cm lik deri kısmı kesilir. Deri kesildiği anda cerahat basınçla boşalır, hasta o anda rahatlamaya başlar. Cerahat o kadar kötüo kadar ağır kokar ki bir anda oda dayanılmaz bir pis kokuyla dolar. Apsenin içi hafif temizlenir, cerahatın rahat akması ve erken kapanmaması için açılan deliğe bir cisim konur. Ertesi gün alınabilir. Sonrası bakım uygulayan doktora göre dğişmekle birlikte ertesi gün pansuman yenilenir, bir sonraki gün banyo yapılır. Haftalarca banyoyu yasaklamak gereksizdir.

Kıl Dönmesi İltihabı

Apsenin oluşumundan önce iltihaplanma olur, günler içinde ilerler. İltihap düzeyinde iyileşme sağlanamazsa apseleşme kaçınılmazdır. Kuyruk sokumundan sürekli akıntı olması iltihap olarak yorumlanabilir ama gerçek bir iltihap değildir. Vücudun kılı eritmek için yaptığı sagıdır.

Kıl Dönmesi Apsesi Boşaltma Ücreti

Hastanın rsmi kurum üyeliğine göre değişir. SGK sı olanlar için 1000 TL SGK sı olmayanlar için 2000 TL dir.  Çok daha yüksek ücretler alınabilmektedir. Bu ücretler İdea Klinik ücretleridir. Bölgesel uyuşturmadan korkan hastalara narkoz altında, hastane ortamında boşaltma yapılabilir. Bu durumda hastane, tahlil, narkoz ücretleri de ekleneceği için ödenecek bu ücretlerin 2-3 katına çıkabilir. Narkozla boşaltma aslında son derece gereksiz ve daha riskli bir yaklaşımdır. Apsenin boşaltılmasında sonra uygulanan pansumanlardan ücret alınmaz.

Apsenin tedavisinin geciktirilmesi temel hastalığın biraz daha ilerlemesine neden olur bu sebeple fazla ilerlemeden ve tekrarlamasına müsade etmeden asıl hastalık ortadan kaldırılmalıdır.

Apse Boşaltıldıktan Sonra Pansuman

Ciddi bir bakım gerektirmez, genel olarak şöyle yaklaşım vardır. Ertesi gün pansuman açılır, eğer apsenin boşaltıldığı deliğe akıntının devamın sağlamak için bir şey konduysa o alınır. Yeniden konabilir veya konmadan yara kapatılır. Bir sonraki gün pansuman alınıp banyo yapılabilir. Kıyafetlerin kirlenmemesi için kağıt havlu koymak yeterlidir.
Apseden sonra pansumanın bu şekilde değil de günlük pansumanlar halinde uygulanması da yanlış değildir. Bu durumu her yiğidin yoğurdu farklı yemesine benzetebilirsiniz.
Bir diğer pansuman ve takip şu şekilde yapılır;
Drenaj yapılıp boşaltıldığı günün ertesi gün apsenin içine konulan dren alınır, cerahat varsa yeniden boşaltılır, tekrar içine dren konur ve kapatılır.
Dreni yenileme işi 3-4 gün yapılır, pansumana 2 hafta kadar devam edilir.

Yazan
Op Dr Demet AĞRAS Proktoloji Genel Cerrahi Uzmanı

Kaynak
http://dspace.trakya.edu.tr/xmlui/handle/1/385#sthash.0G9ebOo9.dpbs

909 Yorum Var

  1. Merhaba
   Ücretle ilgili 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 1. SELAMUNALEYKÜM HOCAM KUYRUK KEMİĞİM ŞİŞ VE AĞRI YAPIYORDU İLTİHAP İLE KAN BERABER AKIP AKIP DURDU 1-2 GÜN SONRA NE AĞRI NE DE AKINTI VAR KIL DÖNMESİMİDİR BU YAŞIM 15

  1. Merhaba,
   Büyük olasılıkla kıl dönmesindendir. Kliniklerimizde muayene ücretsiz gelirsen durumunu değerlendirebiliriz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 2. Hocam benim yaklaşık 1,5 yıldır kuyruk sokumu n da kıl dönmesi var doktora gittim ameliyat olmamı söyledi ama bu tür vidyoları izlediğimde derin bir yara açıyorlar ve benim iş hayatımı birazda olsa etkiler düşünüyorum bu hastalığın giderilmesi hususunda daha uygun bir yöntem bulunmaktamıdır.

  1. Merhaba,
   Kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi, sinusotomi, pıt picking, bascom ve lazer gibi çağdaş yöntemlerle yapıyoruz. Aynı gün işinize diyebilirsiniz, normal yaşamına ara vermeniz gerekmez. 05426210888 nolu telefondan ayrıntılı bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 3. Kuyruk sokumunda bir delik vardı dr gittim kıl dönmesi başlangıcı dedi sonra agrı yaptı yine gittim antibiyotik verdi ama orda bir şişlik var ağrı yok ama şişlik var ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba,
   Kıl dönmesi varsa ve şişlik ve ağrı varsa kıl dönmesi apsesi olmuştur. Kırmızılık belirginleşince apsenizi bir klinikte açtırabilirsiniz, açtırmasanız da kendi haline patlayabilir ama iyileşmesi uzun sürer. Apse tedavisi yapılsın yapılmasın apse iyileştikten sonra mutlaka kıl dönmesi tedavisi olmalısınız. Kıl dönmesi hastaları apse tedavisinde sonra hastalıktan kurtulduklarını zannediyorlar ama durum öyle değil, içerdeki apseye neden olan kıl keseceğim çıkarılmadığı sürece tedavi edilmiş olmaz, Tekrar eden apseler hastalığın ilerlemesine ve tedavisinin zorlaşmasına neden olur. Kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi ve lazer ile tedavi ediyoruz. Aynı gün normal yaşamınıza dönebiliyorsunuz, işinize, okulumuza ara vermeniz gerekmiyor. Narkoz ve aylarca süren pansuman gerekmiyor. 05426210888 nolu telefondan ayrıntılı bilgi, muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam merhaba ben kıl dönmesi ameliyatı geçirdim hiç ağrım geçmedi 14 ay geçti üstünden 3 kere apse kapladı şuan yine şişdi sanırım temizlenmemis ne yapmalıyım sert bir şekilde şişiyor ameliyat yerim.

  1. Merhaba,
   Durumunuzu muayene ile değerlendirmek gerekir, klasik yöntemlerle ameliyat olduysanız iyileşme sürecindeyken içeri tekrar kıl girip iyileeşmeyi engellemiş olabilir. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayene olun, kıl dönmesi muayenesi ücretsizdir. mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile hangi yöntem uygunsa tedavinizi yapabiliriz. Bu yöntemlerle yatak istirahatı gerekmez, sosyal yaşamınıza devam edebilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Merhaba hocam benim özel bölgemin yanağının yanında şişlik olduğunu hissettim elimi sürdüğümde içinde sert top gibi bişey hissttiö onu sıktığımda içinden sarı iltihap ve kan aktı ama sonrasında o şişlik inmedi. Kendiliğinden şiş inermi

  1. Büyük olasılıkla kıl batmasına bağlı apse oluyor, apseyi tam olarak boşaltırsanız şişlik azalır ama ödem olabilir, bu daha uzun sürede geriler. Tedavi edebiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Nizam Kurtdere

 6. Merhaba hocam yaklaşık 10 günden beri makat kısmında yumurta büyüklüğünde şişlik var ve inanılmaz derecede ağrı var yürümekte güçlük cekiyorum uyuyamıyor egilemiyorum acısından sürekli ağlıyorum ama korkuyorum hastaneye gitmeye kesildiğini gördüm başka bi tedavisi var mı acaba evde yapmamız gereken bişey varmı yada kendiliğinden patlar mı?

  1. Makata yakınsa anal apse olabilir, anal apsenin tedavisi gecikirse fistüle neden olur.fistül de tedavisi zor ve uzun süren bir hastalık bu nedenle daha fazla gecikmeden apseyi açtırın.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 7. hocam ben 20 gün önce apseyi cerrahi yöntemle doktor boşalttı şimdi ameliyat gerekiyor mu veya ne zaman ameliyat olmam gerekiyor

  1. Eğer tam iyileşme sağlanıp doku toparladıysa tedavinizi mikrosinusektomi yada laser ile yapabiliriz. Apse üzerinden yeterince zaman geçmiş.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 8. Hocam bende kil donmesi oldu doktora giddim apse olmus intihap igne verdi gecirmedi 2 aydir intihap var akinti var gecmiyo ne yapmaliyim

  1. size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz değerlendirilir ve mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 9. Hocam öncelikle merhaba bende de kıl dönmesi var apse yaptı ilk defa çok şiş baya ağırıyo doktor a gittim bi ilaç verdi bunu kullan dedi 1 hafta sonra üniye baslıcagimi falan da söyledim bu ilaç ı kullan kılı kurutur falan dedi şişliği de siringayla çekeriz dedi bu yolla çözülür mü 5 gün sonra üniversiteye baslıcam eskisi gibi olur muyum ?

  1. kıl dönmesi apsesi olmuş,apse ne kadar erken açılırsa o kadar erken iyileşir.apse tedavisinden sonra doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirmenizi öneririm.tedavi edilmediği sürece hastalık ilerler.kıl dönmesi tedavisi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
   Op.Dr.atilla Kaya

 10. Slm hocam ben kıl dönmesi ameliyatı oldum bundan 6 sene önce şimdide apse oluşmuş doktor boşaltma yapmadı iğne yazdı bunda bir sakınca varmıdır acaba

  1. kıl dönmeniz nüks edip apseye neden olmuş,apse iyileşince kıl dönmesi tedavisi olmalısınız.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
   Op.Dr.Seher Şirin

 11. Hocam ben daha once yedi kere kil donmesi apsesi bosalttirdim cerrahi yöntemle sonra yeni yontemle kil dönmesi tedavisi oldum fenol deniliyor ama yeniden tekrarladi alt kismindan ne yapmam gerekiyo tekrar ayni seyleri yasamaktan biktim artik

  1. nüksün en önemli nedenlerinden biri hijyen yetersizliği.tüm sırt bölgesi kıllarını uzaklaştırmanızda fayda var.laser epilasyon yaptırabilirsiniz.günlük çamaşır değiştirip günlük duş almalısınız.eğer nüks varsa tekrar tedavi olmanız ve önlem almanız gerekir
   Op.Dr.Ergun Aygören

 12. Kuyruk sokumumda kil donemsi apsesi bircok kez oldu .en son haziran 2018de oldu tekrar apse olusmadi ama tas gibi bir kitle orda kaldı ve bu kitle cok acimasada bazen aciyor bazen kiltle yok oluyor gibi oluyor ama sonra yine çıkıyor . bu kitle ne olabilir?

  1. kıl dönmesi keseciğidir.muayene olup tedavi olmanızı öneririm.tedaviyi ertelemenız hastalığın ilerlemesine ve apseye neden olur.mikrosinusektomi yöntemini araştırıp tedavi olmanızı öneririm
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 13. Merhaba hocam iyi günler. Kıl dönmesi apsesi aldırdım. Daha sonra da kıl dönmesi ameliyatı olmadım. Aradan 1 yıl geçti şimdi yeniden apse oluştu şiş ağrılı ve akıntılı, yaklaşık 5 gündür böyle.

  1. apse iyileşpi doku toparlayınca tedavi olmalısınız.apse hastalığın daha hızlı ilerlemesine ve fistül oluşmasına neden olabilir.tedavi olmadan önce normal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 14. Merhaba benim kuyruk sokumu bölgesinde hafif ağrı vardı bi kaç gün içinde ağrı siddetlendi dayanılmaz bi hal aldı yürüyemeyecek dereceye geldim. Bölgede şişlik ve sivilce vardı kendim iğne ile patlatip iltihabı akıttım temiz tutmaya çalıştım. Şu anda bi sorun yok ama iğne ile deldiğim için delik gibi bişey var şişlik varken yoktu deldikten sonra oluştu. Ne yapmalıyım.

  1. kıl dönmesi apsesi oluşmuş,doktora görünün.apseniz tam olarak düzelip dokular toparladıktan sonra kıl dönmenizi tedavi ettirin.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm
   Op.Dr.Ergun Aygören

 15. hocam ben 46 gün önce kıl dönmesinden ameliyet oldum, şu son iki haftadan beri ameliyat olduğum bölgede intihap akıyor neden acaba, tedavisi nedir? acaba bana yardımcı olursanız sevirim … iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni