online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Ameliyatsız Tedavi

Kıl dönmesi hastalığı içi geliştirilen tedaviler 3 başlıkta incelenebilir. Bunlar; klasik ameliyatlar, çağdaş ameliyatlar ve ameliyatsız tedavilerdir. Klasik ameliyatlarda amaç kıl dönmesi kapsülünün genişçe kesi yapılarak çıkartılmasıdır.
Kesinin geniş bir alanda yapılması pek çok dezavantaja neden olmaktadır.
Bu dezavantajların bertaraf edilmesi için kesi miktarının az olduğu çağdaş ameliyatlar geliştirilmiştir. Çağdaş ameliyatlar mikro cerrahi ile yapılan ameliyatlardır. Bu sayede klasik ameliyatlara göre oldukça avantajlıdır.

ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi

Ameliyattan korkanlar ve cerrahi işlem olmadan tedavi olmak isteyen hastalar için ise ameliyatsız tedaviler geliştirilmiştir.
Bu yazımızda ameliyatsız kıl dönmesi tedavileri ayrıntılı olarak ele alınarak incelenecektir.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavi Teknikleri Nelerdir?

Ameliyatsız tedavi teknikleri şunlardır; lazeri kristalize fenol tekniği, gümüş nitrat tekniği, sinüsotomi ve lazerle tedavidir.

Kristalize Fenol İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Lazerle Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Kılların giriş deliğinden ince aletlerle sinüs içeriği temizlenir. Lazer ışığıyla sinüsün iç yüzeyi, deliklerden sinüse kadar devam eden kanal ve delikler yakılır. Diğer ameliyatsız tekniklere kıyasla başarısı daha yüksektir. Kesme ve dikme işlemleri gerekmez.

Kirstalize Fenol Tekniği

Kesi ve dikiş yapılmadan uygulanan bir tedavi tekniğidir. Tedavi için kıl giriş deliklerinden ya da varsa apse çıkış deliğinden girilerek sinüsün içerisi temizlenir. Sonrasında oluşan boşluk kristalize fenol ya da kristalize formik asitle yıkanır. Kristalize fenol ve kristalize formic asit kimyasal içeriği neredeyse benzer olan kimyasal maddelerdir. Fenol yöntemi olarak da bilinir.
Sinüs boşluğunun fenol ile yıkanması sayesinde sinüs, kıllar, kılların sarılı olduğu kapsül yakılmış olur. Bu sayede yanan dokular yok olarak deliklerden akar.
Tedavi sinüs boşluğunda herhangi bir doku kalmadığında tamamlanmış olur. Tedavide kullanılan kimyasal maddenin yakıcı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle etken madde dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Aksi halde sağlıklı dokularda da yanık oluşturma riski bulunmaktadır.
Ameliyatsız tedaviler arasında riskli ancak başarısı pek yüksek olmayan bir tedavi şeklidir.

Gümüş Nitrat Tedavisi

Gümüş nitrat tedavisi uygulama basamakları olarak kristalize fenol tekniği ile aynıdır. İki tedavi arasındaki fark yalnızca kullanılan kimyasal maddenin farklı olmasıdır.
Gümüş nitratın yakıcı riski kristalize fenole göre daha düşüktür. Ancak gümüş nitratta kullanıldığı alanda yaklaşık 1 ay kadar kalıcı olan siyah bir iz bırakmaktadır.
Gümüş nitrat tedavisinin başarı oranı ve tekrar etme riski yaklaşık olarak kristalize fenol tekniği ile aynıdır.

Sinüsotomi Tekniği ile Kıl Dönmesi Tedavisi

Sinüsotomi tekniğinde de mantık diğer ameliyatsız yöntemler ile aynıdır. Ancak sinüsotomi tekniğinin uygulanması diğer tekniklere göre biraz daha farklıdır. Herhangi bir kimyasal madde kullanılmaması sayesinde kristalize fenol ve gümüş nitrat tedavisine göre daha avantajlıdır.

Sinüsotomi tekniğinde işlem kıl giriş deliklerinden ya da apse oluşmuş ise apsenin çıkış deliğinden gerçekleştirilir. Tedavide herhangi bir kesme ve dikme işlemi olmaması sayesinde 2-3 cm lik bir alanda lokal anestezi yapılarak uygulanabilir.

Lokal olarak uyuşturma yapıldıktan sonra dermal punch ve radyo frekans cihazı ile kıl giriş delikleri bir miktar genişletilir.

Genişletilen bu deliklerden ince spiral tel fırçlarla girilerek kıllar, kıl kapsülü ve granuslasyon dokuları temizlenir. İşlem sırasında varsa etraf dokularda oluşan iltihaplarda temizlenir.

Temizlik işlemi tamamladıktan sonra enfeksiyon oluşumunu engellemek için temizlenen alan antiseptik solüsyonla yıkanır.

Tedavi sonrasında dikiş atılması tercih edilmez. Ancak bazı durumlarda doktor ve hastanın tercihine bağlı olarak tek dikiş atılabilir. Tedavide kesme ve dikme işlemi olmaması herhangi bir iz kalmamasını sağlar. Bu sayede hasta tedavi sonrasında herhangi bir estetik kaygı ve rahatsızlık yaşamaz.

Tedavi yaklaşık olarak 10 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Bölgesel uyuşturma yapılması sayesinde hasta tedavi esnasında herhangi bir acı hissetmez. Tedavi sonrasında uyuşturmanın etkisi geçtikten sonra hafif düzeyde bir ağrı hissedilebilir. Tedavinin tamamlanmasının ardından hasta 15 dakika dinlendirildikten sonra iş hayatına ve sosyal hayatına dönebilir.

Lazer ile Kıl Dönmesi Tedavisi

Lazer cihazı sağlık alanında pek çok tedavide kullanılan bir cihazdır. Kıl dönmesi tedavisi de bunlardan yalnızca birisidir. Lazer tedavisi “Laser ablation of the fistula tracté” kısaca (LAFT) adı ile de anılmaktadır. Lazer cihazı sayesinde kıl dönmesi hastalığı çok kısa sürede, düşük tekrar riski ile acısız ve ağrısız bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Lazerle tedavi için ilk olarak kıl dönmesinin olduğu 2-3 cm lik alana lokal anestezi yapılır. Bu sayede hasta tedavi sırasında hiç acı hissetmez.

Kıl dönmesi kuyruk sokumu yani kalça bölgesinde bir bölgede kılların deri altına girmesi ile oluşmaktadır. İşlem öncesinde sinüs ve kılların giriş delikleri küretlerle temizlenir. Bu sayede yabancı cisimler uzaklaştırılmış olur. Sonrasında 2 mm çapındaki lazer probu ile deliklerden girilerek sinüs boşluğu ve kıl giriş delikleri 360 derece yani tüm açılardan etki edecek şekilde yakılır.

En sonunda ise kılların girerken oluşturduğu kanal (fistül) yakılır. Yakma işlemi tamamlandıktan sonra yara pansuman yapılarak kapatılır ve tedavi tamamlanmış olur.

Tedavi de hiçbir kesi uygulanmaz. Uygulamanın tamamı cilt altından gerçekleştirilir. Bu sayede tedavi sonrasında fark edilebilir bir iz kalmaz.

Lazerle Bütün Kıl Dönmesi Vakıaları Tedavi Edilebilir Mi?

Lazer tedavisi çok ileri dereceli kıl dönmesi problemleri hariç bütün vakıalarda başarılı bir şekilde uygulanabilir. Yaklaşık olarak kıl dönmesi hastalarının %95 den fazlasının tedavisi lazer yöntemi ile gerçekleştirilebilmektedir. Lazer tedavisi uygulanamayan hastalarda ise mikro cerrahi girişim olan mikro sinüsektomi yöntemi uygulanmaktadır.

Mikro Sinüsektomi ile Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mikro sinüsektomi klasik ameliyat tekniklerine alternatif olarak geliştirilmiş minimal kesi ile uygulanabilen bir cerrahi girişimdir.

Çağdaş ameliyatlar arasında en son geliştirilen tekniktir.

Mikro sinüsektomi tekniği lokal anestezi ile uygulanabilen bir tekniktir. Minimal kesi yapılması sayesinde genel anesteziye gerek kalmadan uygulanabilmektedir.

Lokal anestezi ile uyuşturulan alanda 2*2 cm boyutunda bir kesi yapılır. Açılan bu kesiden kıllar kendisini çevreleyen kapsül ile birlikte çıkarılır. Sonrasın bölge estetik dikişlerle kapatılır. Estetik dikiş atılması ve kesinin az olması sayesinde işlem sonrasında belirgin bir iz kalmaz.

Tedavi sonrasında hasta kısa bir süre dinlendikten sonra gündelik hayatına dönebilir.

Mikro sinüsektomi de ameliyatsız teknikler gibi hastane ve ameliyathane ortamına ihtiyaç duyulmadan uygulanabilir. Bu sayede klasik ameliyatlara göre ekonomik bir tedavi tekniğidir.

Kıl Dönmesi İçin En Avantajlı Tedavi Hangisidir?

En avantajlı tedavi hastaya en uygun olan tedavidir. Bu nedenle en avantajlı tedavi hangisidir sorusuna net bir cevap verilmesi mantıklı değildir. Hangi tedavinin uygulanacağı doktor muayenesi ile hastalığın ilerleme derecesine göre belirlenmektedir.

Kıl dönmesi tedavisinde öncelik sorunun cerrahi müdahale olmaksızın tedavi edilmesidir. Hastaların pek çoğunda tedavi sinüsotomi, lazer tedavisi gibi ameliyatsız yöntemlere tedavi edilebilmektedir. Ancak bazı hastalarda sorunun çok ileri dereceli olması ameliyatsız tedavilerin yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Bu tür vakıalarda ise tedavi çağdaş tekniklerle, hasta konforu yüksek olacak şekilde yapılmaktadır.

İdea Klinik şubelerinde kıl dönmesi hastalığının tedavisi proktoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır. Proktoloji uzmanları özel olarak makat hastalıkları alanına odaklanmaktadır. Bu sayede makat hastalıkları alanında ortaya çıkan yeni tedavi yöntemlerini yakından takip ederek uygulamaktadırlar.

İdea Klinik şubelerinde ameliyatsız yöntemlerle, acı ve ağrı hissetmeden, işinize ara vermeden 10 dakika kadar kısa bir süre kıl dönmesi tedavinizi olabilirsiniz.

34 Yorum Var

 1. 2012 yılında kıl dönmesi ameliyatı oldum ardından 2013 de bir ameliyat daha geçirdim kil dönmesi ile ilgili 2015 yolunda 3. Ameliyatı oldum şuan yeniden tekrarlıyor akıntı oluyor ve leblebi kadar yeniden şişlik oluştu artık ameliyat masasına yatmaktan korkar oldum ama mecbur olucam devlet hastanesinde olmak istemiyorum sizde bu ameliyat ücreti nedir veya bu lazer tedavi yöntemi ?

  1. Merhaba,
   05426210888 nolu telefondan ücret bilgisi ve randevu alabilirsiniz. Şişlik varsa apse vardır önce apse tedavi edilmeli 1-1,5 ay sonra doku toparlayınca mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile hangi yöntem uygunsa tedavinizi yapabiliriz. Bu yöntemlerle yatak istirahatı gerekmez, sosyal yaşamınıza devam edebilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Çalışan memurum suan idari izindeyim(tip-1 diyabet var) şuan kıl dönmesi baya şişti ağrı yapıyor ameliyat için ne kadar ücret öderim ve ne zaman ayağa kalkarım bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba,
   05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Şişlik varsa apse vardır önce apse tedavi edilmeli 1-1,5 ay sonra doku toparlayınca mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile hangi yöntem uygunsa tedavinizi yapabiliriz. Bu yöntemlerle yatış gerekmez, sosyal yaşamınıza devam edebilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. İyi günler hocam 7 ay önce bi operasyon gecirdim amalıyat yerim kapanmıştı şimdi tekrar bi acılma var tetrarlamış olabilirmi amalıyat olan yer neden acılmıştır

  1. Nüks olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan size en yakın şubemizi öğrenip muayene olabilirsiniz, muayenemiz ücretsizdir.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 4. merhaba hocam ben 7 ay önce PIT PICKING metoduyla kil dönmesi ameliyati oldum ama bu güne kadar akinti durmadi son günlerde ameliyat olan bölgede sismeler olustu ve cok agrili oluyor .acik ameliyattan sonraki iyilesme dönemi zorlu oldugu icin istemedim.bundan sonra hangi yöntemle ameliyat olabilirim
  saygilarimla

  1. Durumunuzu muayene ile değerlendirmek gerekir.ameliyat gerekmeyebilir.muayeneden sonra en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 5. merhaba sayın derdimize deva bulan ustatlarımız.kıl dönmesi ameliyatı oldum.ameliyat öncesi insan psikolojik olarak ölüyor.genel cerrah servisinde aç susuz bekliyorsunuz.ameliyata daha girmeden ameliyat için giden insanları gördükçe insan kendini koyun hissedior.cerrah doktoruna varana kadar sedyeden sedyeye bindiriyorlar.resmen insan ruhen ölüyor.hele doktorunuz asık suratlı ise dahada ölüyor insan.ben artık bu ameliyattan spnra hastahane yüzünü görmek istemiyorım.

  1. bu nedenle tedavi şeklinizi seçerken iyi araştırmalısınız
   Op.Dr.Demet Ağras

   1. 3 defa ameliyat oldum son olarak 2010 yilinda flot yöntemi z olarak yapildi 28 dikiş atildi ama yine sişme ve akinti oluşmaya başladi 37 yaşindayim 18 yaşindan beri cekiyorum bi turlü care bulamadim aydin nazillide ikamet ediyorum

    1. Tüm kıl dönemlerini nükslerde dahil mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile tedavi ediyoruz, 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve size en yakın kliniğimizi öğrenip muayene ve tedavi olabilirsiniz.
     Öp. Dr. Adil Altınsoy

 6. Bendede kıl dönmesi var yanliz hastaneye adimimi bile atamiyorum bu yontem nasil uygulaniyor ve garantisi varmi

  1. klinikte lokal anestezi altında uygulanıyor.yöntem den dolayı tekrarlamaz.sizin uygulamalarınızdan dolayı tekrarlar,bu yüzden garantiyi biz değil siz vereceksiniz.genel hijyen kurallarına uyacağım,günlük çamaşırımı değiştireceğim,sırt bölgesi kıllarıma gerekirse laser epilasyon yaptıracağım diye. :).yani nüks etmemesi için iş yine sizde bitiyor.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. Hocam ben 3 ay önce ameliyat oldum 2 hafta önce yara tamamen kapandı ama bugün baktım yara açılmış biraz ve akıntı gelmiş doktora gittim eğer yara kapanmassa geri asit yöntemi uygulayacak dedi asit yöntemi de tedaviye cewap vermezse bidaha ameliyat olacaksın dedi siz ne düşünüyorsunuz acaba bu konuda öğrenmek istedim
  OP.Dr.Nizam KURTDERE
  Doktorunuz size gerekli açıklamayı yapmış,görmeden farklı bir şey söyleyemeyiz.

 8. Merhaba hocam benim koltuk altında kahverengi bir benim var doğuştan. Şimdi o ben şişti ve biraz büyüdü. Acaba kıl dönmesi olabilir mi kansere falan çevirir diye çok korkuyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Büyüyen benlerin,alınıp patolojide incelenmesi gerekir.

 9. Hoçam merhabalar 42 yaşındayim yaklaşık 15 yildır çekiyorum bu derdi son 6 senedir amalitler yaptırdım surekli tekrarliyor artık kesilecek bi yeri de kalmadı 2013.12.25.da amaliyet oldum şimdi şu anda tekrar oluştu tekrar amaliyete girmeye korkuyorum çunki amaliyet sonrası çekeceğimi biliyorum lütfen ama çok çok lütfen rıca ediyorum benim mesajıma cavab verseniz çok sevinirim teşekkürler
  Op. Dr. Seher ŞİRİN
  yeniden ameliyat dışında yapacak bir şey yok

 10. hocam cinsel bölgede kıl dönmesi olurmu blmiyorum ama daha bir hafta anca olmustur morluk faln yok hocam bide intapı aktı az şişmişti intapı aktktan sonra şişlik kalmadı kanadı bide hocam bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dibi iltihabı olabilir

 11. hocam benım koltuk altımda 3 ay once bır sıslık cıktı turkıyede deyılım fasda yasıyorum doktora gıttım kıl donmesı oldugunu soyledı ılac verdı.tahlıl falan yapılmadı tabı.ama bundan ıkı ay once kendılıgınden patladı bıraz ıltıhap aktı ama tam olarak gecmedı ne yapmam gerekıyo lütfen cevap yazarmısınız cok huzursuzum,
  Op.Dr.Atilla KAYA
  koltuk altında kıl dönmesi değil köpek memesi denilen hastalık olur ve ameliyat gerekmez,sabırlı olun düzelir,kılları kökünden çekmeden temizleyin

 12. mrb hocam bende yaklaşık 2 senedir kıl dönmesi var nerdeyse hergün boşalıyor o ama şişlik hep var sinüsektomi yöntemiyle bu rahatsızlıktan kurtulabilirmiyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet kurtulabilirsiniz.

 13. mrb hocam.malesef kıl dönmesi bende de var fakat bu uzun bir süredir olduğunu düşünüyorum bu tedavi yeni başlamamş hastalık için mii yoksa uzun süreli olan içinde kullanılabilir mi? cevaplarsanız sevinirim teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesinde sürenin önemi yok

 14. hocam,bende yaklaşık 9 aydır kıl dönmesi var sanırım.ama hiç doktora gitmedim korktuğum için zaten başlarda anlamamıştım ben ama şimdi morluk oluştu ve ağrı yapıyor.okula gittiğim ve çalıştığım için uzun süre vaktim de yok.ne yapabilirim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  mikro sinüsektomi yöntemiyle okula ara vermeden tedavi olabilirsiniz

 15. MRB HOCAM BEN DEVLET MEMURUYUM VE YAPTIGIM ISTE OTURARAK BENDE DE YAKLASIK 3 HAFTA ONCE KIL DONMESI BELIRDI DOKTORA GITTIM ILAC TEDAVISI UYGULADIM FAKAT GECMEDI VE APSE YI BASIT BI OPERASYONLA ALDI 1 AY SONRA FELAN AMELIYAT OL DENDI BANA AMELIYAT OLACAGIM BU DURUMDA KAC GUN RAPOR VERILIR BANA VE BIRDE OTURARAK CALISMAK AMELIYATTAN SONRA ZARAR LI MIDIR TESEKKUR EDERIM
  Op.Dr.Atilla KAYA
  oturarak çalışmanızın sakıncası olmaz
  uygulanacak tekniğe göre istirahat süresi değişir,mikro sinüsektomi sonrası on dakikadır.

 16. mrb bende kıl dönmesi var apseli şuan hemen amelyat olurmu sizde şehir dışından gelecegim icin bilgi verirseniz sevinirim saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şu an apsenin boşaltılması gerekir boşalttıktan 2 ay sonra mikro sinüsektomi yapılabilir.

 17. hocam merhaba.kil dönmesi bendede var.devletin yeni sistem uyguladıgı saglık sigortalıyım.ücret tam olarak ne kadar oldugunu ögrenebilirmiyim teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  herşey dahil 390 TL

 18. bn 1,5 yıl önce ameliyat oldum 1 ay önce apse yaptığı söylendi şimdi iltahap boşaltılıyo bu bnm tekrar ameliyat olmamı gerektiriyor mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet kıl dönmesi tekrarlamış gibi görünüyor.

 19. İyi günler hocam,oğlumda ortaokuldan beri kıl dönmesi rakatsızlığı var.Doktora gitmek istemiyor.Şırınga ile mersol sıkıyoruz ,cımbızla temizliyoruz kılları ,ama tam aldığımızı sanmıyorum.10 gündür de üst kısımda sertleşmiş morarmış çiban gibi sertlikler var.Azıcık ucu açılmış akmış ama semsert .Ben korkmaya başladım.Devamlı akıntı var ama kokmuyor.Mümkünse acil olarak cevabınızı bekliyorum.İyi günler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sizin yapacakalrınızla tedavi olması mümkün değil,ilaçla tedaviside yok,ameliyat yaptırmalısınız
  mikro sinüsektomi yöntemi kolaydır ona razı olur incelesin

 20. merhaba ben sait bende 20.01.2012 de randevu aldım okuduğum ve çevren aldığım bilgilere göre bende de kıl dönmesi var yarın belli olacak ama eğer kıl dönmesi ise bende ameliyattan çekindiğim için micro sinüsektomi yöntemi tercih etmek istiyorum fakat üçret olarak ne kadar a oluyor teşekür ederim kolay gelsin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  herşey dahil resmi belgesi olanlara 390 olmayanlara 920 tl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni