online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Ameliyatsız Tedavi

Pilonidal sinüs hastalığı bulunan insanların iyileşme sürecinde bilinmesi gerekenler ve insanların aldatılmalara maruz kalmaması için idea tedavi merkezi doktorlarımız insanları bilgilendirme amaçlı bir yazı hazırlamışlardır. Hastalık hakkında ve iyileşme sürecinde yapılması gerekenleri öğrenerek gereksiz zaman ve maddi anlamda kayıp yaşamanızı önlemek amaçlıdır.

kil-donmesi-tedavisi

Kıl Dönmesi Ameliyatsız Tedavi

Kıl dönmesinin ameliyatsız tedavisi mümkün değildir. çünkü cildin altındaki yumağın çıkarılması gerekir. Bu kıl yumağı,kılın giriş delikleri ve yumağın etrafını saran yapı çıkarılmadıkça tedavi tamamlanmış olmaz. Gümüş veya fenol tedavisi daha çok hastanın o dönemdeki şikayetini azaltmaya yöneliktir, bunu ağrıyan çürük diş için ağrı kesici almaya benzetebiliriz.

İlaçla Kıl Dönmesi Tedavi edilir mi?

Ne zaman ilaçla çürük diş düzeliyor dersek o zaman bu hastalık için de söyleyebiliriz, yani olacak iş değil. İlaçla kıl dönmesi tedavisi yapılır diyerek kozmetik bir ürünü insanlara ameliyat yapma fiyatına satan uyanıkların ürettiği hiçbir işe yaramaz ürünü değerlendirmeye almaya gerek yoktur.

Ameliyatsız diye yapılan tedavilerin en yaygın bilineni gümüş (gümüş nitrat – nitrat de argant ) tedavisi ve fenol ( phenol – kristalize formik asit – kristalize fenol ) tedavisidir.Bu tedavilerde kılın girdiği delikten ince aletlerle girilere yumak temizlenmeye çalışılır ancak

 • Kılların yeterince temizlendiğinden emin olunamaz
 • Kılların giriş deliği çıkarılmadığı için tekrar kıl girer
 • Kıl yumağı etrafındaki doku alınmadığından şişlik kalabilir

Tüm bu sebepler dolayısıyla gümüş ve fenol tedavisi sonrası görülen tekrar etme ihtimali % 70 ler civarındadır.

Son zamanlarda uygulayıcı sayısının artışıyla birlikte uygulamaya yenilikler eklenmekte ve kılın giriş deliği ve içerdeki sinüs bir bütün olarak çıkarılmaktadır.Ameliyatsız yöntemler gibi zahmetsiz uygulanan ve tekrar ihtimali % 3 civarında olan bu yöntem micro sinüsektomidir.

Fenol Tedavisi

Ameliyatsız diye yapılan tedavilerin en yaygın bilineni fenol ( phenol – kristalize formik asit – kristalize fenol ) tedavisidir. Bu tedavilerde kılın girdiği delikten ince aletlerle girilerek yumak temizlenmeye çalışılır, boşluk kazınır ve fenolle yıkanır. Burada amaç yumağı temizlemek ve oluşan boşlukta kalmış olabilecek cisimleri eritmek için kimyasal madde ile yakmaktır.
Teorik olarak çok pratik bir yöntem gibi görünsede gerçek bir tedaviden söz edilemez çünkü kılların giriş delikleri ya olduğu gibi kalmakta ya da aletlerin giriş çıkışıyla daha çok genişlemektedir. Gerek deliklerin kalması gerekse sinüsün ve sinüsü saran kapsülün kalması şikayetler azalsa da hastalığın iyileşmesini sağlamaz.
Zaten ”yapıyorum” diyen klinikler de gelen hastaların % 95 ine ‘ bu uygulama sizin için yeterli gelmez, sizi ameliyat etmemiz gerekir” diyerek ameliyata razı etmektedir. Yani aslında farenin önüne konan peynir gibi düşünülebilir.
Uygulamanın şu dezavantajları vardır.

– Kılların tamamı alınamaz
– Giriş delikleri çıkarılmadığı için tekrar kıl girer
– Sinüs (Kıl yumağı etrafındaki doku) alınmadığından şişlik kalabilir
– Cilt altında kimyasal yanık dokular kaldığı için iltihap yapabilir
Tüm bu sebepler dolayısıyla fenol tedavisi sonrası hastalığın tekrar etme ihtimali % 70 lerden daha fazladır. Tekrarın bu kadar yüksek olması sebebiyle yapan doktor sayı çok azdır.
Pilonidal sinüsün ameliyatsız tedavisi mümkün değildir çünkü cildin altındaki yumağın çıkarılması gerekir. Bu yumağı, kılların girdiği delikler ve kıllarla dolu yumağın etrafını saran yapı çıkarılmadıkça tedavi tamamlanmış olmaz.

Gümüş Nitrat Tedavisi

Ameliyatsız tedaviler arasında en yaygın uygulanandır.Gümüş nitrat kimyasal olarak yakıcı etkiye sahip bir kimyasal maddedir,tedavide bu yakıcı etkisinden yararlanılır.Gümüş tedavisinde kılların girdiği delikten ince aletlerle girilerek sinüs içindeki yumak temizlenmeye çalışılır, boşluk kazınır ve gümüş nitratla yıkanır.Burada amaç yumağı temizlemek ve oluşan boşlukta kalmış olabilecek cisimleri eritmek için kimyasal madde ile yakmaktır.Teorik olarak çok pratik bir yöntem gibi görünür ama şu olumsuzlukları vardır.

 • Başarısız olma yada tekrarlama ihtimali % 70 ler düzeyindedir,en fazla tekrar bu yöntemde görülür.
 • Körleme çalışıldığı için kılların tamamının alındığından emin olunamaz
 • Giriş delikleri çıkarılmadığı için tekrar kıl girer
 • Sinüs (Kıl yumağı etrafındaki doku) alınmadığından şişlik kalabilir.
 • Cilt altında yanık dokular kaldığı için iltihap riski yüksektir

Bu kadar olumsuzluklar sebebiyle yaygınlaşamaıştır.

Gümüş nitrat tedavisi kadar kolay uygulanan mikro sinüsektomi bu ve fenol yöntminden çok üstün olduğu için o tercih edilmektedir.

Kıl Dönmesi Bitkisel Tedavisi

Bir çok hastalıkta kullanılan bir yöntem olmasına karşın pilonidal sinüs tedavisinde istediğiniz sonuca ulaşmanız çok zordur.

kil-donmesi-bitkisel-cozumu

Bitkisel Kıl Dönmesi Tedavi

Pilonidal  dışardan cilt altına giren kılların yumak yapmasıdır ve cilt üzerinden uygulanacak beşeri ilaçlar veya bitkisel ürünler hastalığın iyileşmesi yönünde hiçbir etki sağlamazlar tam tersi hastalığın bekleyerek ilerlemesine sebep olabilirler.

Ne hikmetse tıpla hiçbir ilişkisi olmayan bu hastalığın ne olduğu konusunda en ufak fikri dahi olmayan iki farklı profesörün soğan ve ısırgan otu gibi tedavi önerileri olsada bunların hastalığı iyileştirmek gibi bir etkisi yoktur.

Bu profesörlerden daha uyanık olanların ürettiği hazır bir ürün ise bitkisel polifenoller ile hastalığı tedavi ediyormuş şeklinde ifadeler kullansada fahiş fiyattan satılan bu ürününde hastayı aldatarak parasını almak dışında herhangi bir etkisi olamaz.

Bitkisel ilaçların sizin cildinizin altınızda toplanmış olan kıllar ve diğer yabancı cisimlere ulaşma şansı yoktur. Nasıl bitkisel ilaçlar çürük bir dişi yenileyemiyorsa, bu da onunla aynı ihtimaldedir. Bitkisel ilaçlarla tedavi olmaya çalışıldığı süreç içerisinde yalnızca hastalığın ilerlemesine yardımcı olunmaktadır. Kıl dönmesinin tek çözümü kıl yumağının kapsülü ve kılların giriş deliklerinin birlikte vücuttan alınmasıdır.

Kıl Dönmesi Kürü

Bu konuda en yaygın bilinen ısırgan otu lapasının hastalığın olduğu yere uygulanmasıdır. internette en sık karşılaşılan bilgidir ve bilginin kaynağı bu fikri ortaya atan bir profesöre aittir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey kendini tıp profesörü gibi lanse eden yada ettiren bu profesörün tıp fakültesinin kapısından bile girmemiş olmasıdır. Yani tıp eğitimi dahi almamış farklı bir meslek sahibi bu kişi intenette insanları yanlış yönlendirecek şekilde ahkam kesmektedir. Halbuki ısırgan otunun içinde hastalığı etkileyecek herhangi bir madde bulunmamaktadır. Yukarıda bahsedildiği gibi hayatında bir tek pilonidal sinüs hastası dahi görmemiş birinin anlamsız önerisidir.

Isırgan otu lapası

Siz siz olun profesör ünvanı almış bile olsa tıp eğitimiyle hiçbir ilişkisi olmayan bu kişilerin hiçbir bilimsel değeri olmayan bu tür ürün ve önerilerinden uzak durun yoksa hastalığınızın ilerlemesine ve bu sebeple daha zor bir ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz. Unutmayın pilonool üreten kişiler de ısırgan otu kürü öneren kişi de hayatları boyunca bir tek pilonidal sinüs hastası muayene etmemişlerdi çünkü kendilerini tıp profesörü gibi lanse etmeye çalışsalar da aslında tıp fakültesinin kapısından bile girmemiş kimya mühendisleridir.

Pilonol L 25

Yine tıp eğitimi dahi almamış bazı uyanıkların üretip piyasaya verdiği para tuzağı ürünlerden biridir. Bitkisel polifenol diye kendi uydurdukları bir şeye ameliyattan korkan insanları da inandırmaya çalışmaktadırlar. Yukarıda yazan mantıkla en küçük bir olumlu etkisi olması beklenmeyen bir üründür. Hastalığınızın tedavisini geciktirdiği için ilerlemesi dışında bir etkisi olmayacaktır.

Lütfen milyonlarca hasta üzerinde uygulanmış bilimsel yöntemleri araştırıp bilimsel veriler ışığında tedavi olun, şarlatanlardan uzak durun

 Micro Sinüsektomi Ameliyatı

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi olarak ta adlandırılan mikro sinüsektomi yöntemin farkları şu şekilde özetlenebilir;Klasik ameliyatlarda asıl hastalıklı alan olan kıl yumağı (sinüs) çıkarmak için cilt 12-25 cm kesilir oluşan açıklık ya açık bırakılır yada çeşitli şekillerde dikilir. Micro sinüsektomi yönteminde aynı kıl yumağı (sinüs) cildi 1-1,5 cm kesilen yerden çıkarılırp oluşan 1 cm – 1.5 cm açıklığı gizli dikişlerle kapatılır.

Bu sayede hasta tedaviden 10 dakika sonra arabasını sürerek işine dönebilir. Cilt altında kıl kırıntısı veya başka yabancı cisim kalma ihtimali sıfıra indirilir.

Fenol yönteminden farklı olarak kılın giriş delikleride alındığı ve ameliyata bağlı yaralanma çok küçük olduğu için tekrar etme ihtimali çok düşüktür.

18 Yorum Var

 1. merhaba sayın derdimize deva bulan ustatlarımız.kıl dönmesi ameliyatı oldum.ameliyat öncesi insan psikolojik olarak ölüyor.genel cerrah servisinde aç susuz bekliyorsunuz.ameliyata daha girmeden ameliyat için giden insanları gördükçe insan kendini koyun hissedior.cerrah doktoruna varana kadar sedyeden sedyeye bindiriyorlar.resmen insan ruhen ölüyor.hele doktorunuz asık suratlı ise dahada ölüyor insan.ben artık bu ameliyattan spnra hastahane yüzünü görmek istemiyorım.

  1. bu nedenle tedavi şeklinizi seçerken iyi araştırmalısınız
   Op.Dr.Demet Ağras

 2. Bendede kıl dönmesi var yanliz hastaneye adimimi bile atamiyorum bu yontem nasil uygulaniyor ve garantisi varmi

  1. klinikte lokal anestezi altında uygulanıyor.yöntem den dolayı tekrarlamaz.sizin uygulamalarınızdan dolayı tekrarlar,bu yüzden garantiyi biz değil siz vereceksiniz.genel hijyen kurallarına uyacağım,günlük çamaşırımı değiştireceğim,sırt bölgesi kıllarıma gerekirse laser epilasyon yaptıracağım diye. :).yani nüks etmemesi için iş yine sizde bitiyor.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam ben 3 ay önce ameliyat oldum 2 hafta önce yara tamamen kapandı ama bugün baktım yara açılmış biraz ve akıntı gelmiş doktora gittim eğer yara kapanmassa geri asit yöntemi uygulayacak dedi asit yöntemi de tedaviye cewap vermezse bidaha ameliyat olacaksın dedi siz ne düşünüyorsunuz acaba bu konuda öğrenmek istedim
  OP.Dr.Nizam KURTDERE
  Doktorunuz size gerekli açıklamayı yapmış,görmeden farklı bir şey söyleyemeyiz.

 4. Merhaba hocam benim koltuk altında kahverengi bir benim var doğuştan. Şimdi o ben şişti ve biraz büyüdü. Acaba kıl dönmesi olabilir mi kansere falan çevirir diye çok korkuyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Büyüyen benlerin,alınıp patolojide incelenmesi gerekir.

 5. Hoçam merhabalar 42 yaşındayim yaklaşık 15 yildır çekiyorum bu derdi son 6 senedir amalitler yaptırdım surekli tekrarliyor artık kesilecek bi yeri de kalmadı 2013.12.25.da amaliyet oldum şimdi şu anda tekrar oluştu tekrar amaliyete girmeye korkuyorum çunki amaliyet sonrası çekeceğimi biliyorum lütfen ama çok çok lütfen rıca ediyorum benim mesajıma cavab verseniz çok sevinirim teşekkürler
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  yeniden ameliyat dışında yapacak bir şey yok

 6. hocam cinsel bölgede kıl dönmesi olurmu blmiyorum ama daha bir hafta anca olmustur morluk faln yok hocam bide intapı aktı az şişmişti intapı aktktan sonra şişlik kalmadı kanadı bide hocam bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dibi iltihabı olabilir

 7. hocam benım koltuk altımda 3 ay once bır sıslık cıktı turkıyede deyılım fasda yasıyorum doktora gıttım kıl donmesı oldugunu soyledı ılac verdı.tahlıl falan yapılmadı tabı.ama bundan ıkı ay once kendılıgınden patladı bıraz ıltıhap aktı ama tam olarak gecmedı ne yapmam gerekıyo lütfen cevap yazarmısınız cok huzursuzum,
  Op.Dr.Atilla KAYA
  koltuk altında kıl dönmesi değil köpek memesi denilen hastalık olur ve ameliyat gerekmez,sabırlı olun düzelir,kılları kökünden çekmeden temizleyin

 8. mrb hocam bende yaklaşık 2 senedir kıl dönmesi var nerdeyse hergün boşalıyor o ama şişlik hep var sinüsektomi yöntemiyle bu rahatsızlıktan kurtulabilirmiyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet kurtulabilirsiniz.

 9. mrb hocam.malesef kıl dönmesi bende de var fakat bu uzun bir süredir olduğunu düşünüyorum bu tedavi yeni başlamamş hastalık için mii yoksa uzun süreli olan içinde kullanılabilir mi? cevaplarsanız sevinirim teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesinde sürenin önemi yok

 10. hocam,bende yaklaşık 9 aydır kıl dönmesi var sanırım.ama hiç doktora gitmedim korktuğum için zaten başlarda anlamamıştım ben ama şimdi morluk oluştu ve ağrı yapıyor.okula gittiğim ve çalıştığım için uzun süre vaktim de yok.ne yapabilirim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  mikro sinüsektomi yöntemiyle okula ara vermeden tedavi olabilirsiniz

 11. MRB HOCAM BEN DEVLET MEMURUYUM VE YAPTIGIM ISTE OTURARAK BENDE DE YAKLASIK 3 HAFTA ONCE KIL DONMESI BELIRDI DOKTORA GITTIM ILAC TEDAVISI UYGULADIM FAKAT GECMEDI VE APSE YI BASIT BI OPERASYONLA ALDI 1 AY SONRA FELAN AMELIYAT OL DENDI BANA AMELIYAT OLACAGIM BU DURUMDA KAC GUN RAPOR VERILIR BANA VE BIRDE OTURARAK CALISMAK AMELIYATTAN SONRA ZARAR LI MIDIR TESEKKUR EDERIM
  Op.Dr.Atilla KAYA
  oturarak çalışmanızın sakıncası olmaz
  uygulanacak tekniğe göre istirahat süresi değişir,mikro sinüsektomi sonrası on dakikadır.

 12. mrb bende kıl dönmesi var apseli şuan hemen amelyat olurmu sizde şehir dışından gelecegim icin bilgi verirseniz sevinirim saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şu an apsenin boşaltılması gerekir boşalttıktan 2 ay sonra mikro sinüsektomi yapılabilir.

 13. hocam merhaba.kil dönmesi bendede var.devletin yeni sistem uyguladıgı saglık sigortalıyım.ücret tam olarak ne kadar oldugunu ögrenebilirmiyim teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  herşey dahil 390 TL

 14. bn 1,5 yıl önce ameliyat oldum 1 ay önce apse yaptığı söylendi şimdi iltahap boşaltılıyo bu bnm tekrar ameliyat olmamı gerektiriyor mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet kıl dönmesi tekrarlamış gibi görünüyor.

 15. İyi günler hocam,oğlumda ortaokuldan beri kıl dönmesi rakatsızlığı var.Doktora gitmek istemiyor.Şırınga ile mersol sıkıyoruz ,cımbızla temizliyoruz kılları ,ama tam aldığımızı sanmıyorum.10 gündür de üst kısımda sertleşmiş morarmış çiban gibi sertlikler var.Azıcık ucu açılmış akmış ama semsert .Ben korkmaya başladım.Devamlı akıntı var ama kokmuyor.Mümkünse acil olarak cevabınızı bekliyorum.İyi günler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sizin yapacakalrınızla tedavi olması mümkün değil,ilaçla tedaviside yok,ameliyat yaptırmalısınız
  mikro sinüsektomi yöntemi kolaydır ona razı olur incelesin

 16. merhaba ben sait bende 20.01.2012 de randevu aldım okuduğum ve çevren aldığım bilgilere göre bende de kıl dönmesi var yarın belli olacak ama eğer kıl dönmesi ise bende ameliyattan çekindiğim için micro sinüsektomi yöntemi tercih etmek istiyorum fakat üçret olarak ne kadar a oluyor teşekür ederim kolay gelsin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  herşey dahil resmi belgesi olanlara 390 olmayanlara 920 tl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?