online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Bütün hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da önemli olan hastalığın tekrarının engellenmesidir. Pilonidal sinüs ameliyatı olan kişilerde tekrar etme ihtimali yöntemlere ve kişinin dikkatine bağlı olarak % 3 ile % 47 arasında değişmektedir. Öncelikle tekrarı engellemeye yönelik uygulamalardan söz edeyim. Sayfanın sonunda genel yara bakımından vs söz edeceğim.
Yara bakımı ve pansuman uygulamaları bittikten, dikişler alındıktan sonra şunlar yaşam biçimi haline getirilirse tekrarlama ihtimali minimale indirilmiş olur
– Her banyoda o bölgeye duş tutulmalı, vücutta kullanılan lif veya benzeri malzeme buradan da geçirilmeli.
– Her tuvalette tuvalet kağıdı ile o bölge silinmeli
– Her kıyafet değişiminde kalçaların arası elle fırçalar gibi temizlenmeli
– Atlet külotun içine konmamalı dışına sallandırılmalıdır.
– Tarif edilen temizliğin rahat yapılabilmesi ve ense-sırt bölgesinden dökülen kılların tutunmasını önlemek için çok kıllı insanlar o alanı kıl dökücü kremle veya jiletle ayda 3-4 defa temizlemeli veya epilasyon yaptırmalıdır.
Lazer veya diğer yöntemlerle epilasyon yaptırarak kıllardan arındırmak tek başına tekrarı engellemede yetersizdir çünkü hastalığın nedeni o alandaki kıllar değil yukarıdan dökülen kılların orada uzun süre kalıp deriyi delerek içeri girmesidir. Önemli olan enseden oraya dökülen kılların bir an önce oradan uzaklaştırılmasıdır.
Eski teknikler insanlar üzerinde öylesine olumsuz olgular oluşturdu ki herşeyi sorar hale gelindi. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası nasıl pansuman yapılmalı, duş ne zaman alınmalı, dikişler ne zaman aldırılmalı gibi bir çok soru hastaların tedavi olmadan önce en çok cevabını aradığı sorular arasında gelmektedir. Fakat ve  ne yazık ki net cevap alamazlar. Çünkü  bu soruların cevabı yapılan kıl dönmesi ameliyatı yöntemi, yapan doktorun uygulama şekline göre değişmektedir. Hele birde ameliyatı kamu kurumu hastanelerinde olacaksanız işiniz zor olacaktır.  Dilerseniz size genel bilgiler ışığında bazı detayları aktaralım.

Gelelim sonraki dönemde yara ile ilgili neler yapılacağına.

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası ne zaman banyo yapılır

Mikro Sinüsektomi
Yapılan ameliyatın türü ve büyüklüğüne göre değişir. Mikro sinüsektomi (çağdaş ameliyat yöntemlerinden biri) dikişler estetik dikiş şeklinde konduğu için 3 gün sonra yara tam kapalı kabul edilir ve hasta 3 günün sonunda istediği gibi banyo yapabilir. Mikro Sinüsektomi nedir diyenler için kısaca özetleyim. Son yıllarda en gelişmiş kıl dönmesi tedavi yöntemidir. Şimdi birde diğer pilonidal sinüs tedavi yöntemlerindeki bilgilere göz atalım.

Açık bırakma yöntemi
Yine doktorun yaklaşımına göre değişmekle birlikte 3-5 gün sonra banyo yapılabilir. Yara da yıkanabilir ancak akla yatkın olmasa da bazı doktorlar 2 hafta banyo önermez. Bazen hastalar içine el girecek kadar kocaman bir yara varken banyo yapmaya çekinirler ama şu bilinmelidir; açık yara % 100 ihtimalle iltihaplanır ama bu iltihap sorun yaratmaz. İltihabın yara iyileşmesini geciktirmemesi için sıkça yıkanması daha iyidir. tabi ki bu konuda ameliyatınızı yapan doktorun söyledikleri ve söyleyecekleri mutlak uyulması gereken kurallardır. Asıl önemli olan doktorunuzun tarifidir.

Flap ve diğer kapalı yöntemler
Genellikle 14-15. günlerde dikişler alınır ve dikişler alındıktan 1-2 gün sonra banyo yapılabilir. Bu arada vücut ıslak bezlerle temizlenebilir. Çünkü bu kadar süre banyo yapmadan durmak zordur.

Kıl dönmesi ameliyatından kaç gün sonra dikişler alınır

İşin birde bu boyutu var dimi? Bu da yapılan ameliyata göre değişir. Ama neyseki mikro sinüsektomi üstünlüğü buradada karşımıza çıkıyor. Bu uygulamada estetik dikiş konduğu için dikişler görünmez ve kendiliğinden emilerek kaybolur. Yani dikiş aldırma gereği yoktur, rahat olunuz der Op. Dr. Atilla KAYA diğer kapalı pilonidal sinüs ameliyatı yöntemlerinde ise 14-15 gün. alınabilir. Bazı doktorlar ihtiyatlı davranıp 20 gün sonra almaktadır. Geç alınması dikiş deliği kalmasına ve hastalığın tekrarına sebep olabilir.

Kıl dönmesi pansumanı

Ne ameliyatmış arkadaş dedirten uygulamalardan biride ameliyattan sonraki dönemde pansuman uygulaması yine uygulanan yönteme göre değişir, ama mikro sinüsektomi olanlar diğerlerine göre avantajlı olup bu yöntemle tedavi sonrası hiç pansuman önerilmez kişi normal yaşamını sürdürür. Oh ilaç gibi dimi, pilonidal sinüs ameliyatı olmayan bilmez. Flap gibi diğer kapalı yöntemlerde dikiş alındıktan sonra pansumana son verilir. Açık bırakma yönteminde 3-6 ay süren pansuman olur çünkü yara ancak bu kadar sürede kapanır. 6 Ay sıkılmadan pansuman yaparım derseniz diğer pilonidal sinüs ameliyatlarını seçebilirsiniz.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası
Micro Sinüsectomi yöntemi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayın. Idea Klinik pilonidal sinüs tedavi merkezinde uygulanan yöntem sadece 10 dakika sürmekte ve narkoz, hastanede yatma gibi sorunlarda yoktur. Ameliyat sonrası ister evinize, ister işinize dönersiniz.

Kıl Dönmesi Ameliyatından Ne Kadar Sonra Spor Yapılabilir

Hastaların neredeyse tamamı genç olduğu için spor hayatlarında önemli bir yer tutmaktadır ve sporun da olduğu aktif hayatlarına ne zaman döenbileceklerini merak ederler.
Burada zamanlamayı iki sınıfta toplayabiliriz.
Çağdaş yöntemler olan micro sinüsectomi, pit picking, sinüsotomi ve bascom yöntemlerinden bir kaç gün sonra istenilen spor yapılabilir.
Klasik yöntemler olan primer kapatma, flaplar, açık bırakma, marsupializasyon yöntemlerinden sonra minimum 3 hafta tercihen bir ay yürüyüş dışındaki ağır sporlardan uzak durulmalıdır. Zaten ağrı da buna engel olacaktır.
http://www.mikrosinusektomi.com

Yazan
Op Dr Seher Şirin

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1365-2168.2000.01472.x

853 Yorum Var

 1. Merhabalar 4 hafta önce limberg flap yöntemi ile ameliyat oldum yaramda 1 cm kadar açıklık oluştu. Her gün pansumanı mı yapıyorum tahmini ne zaman okula gidebilirim. Oturduğumda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum.

  1. Merhaba,
   yara iyileşmesini hızlandıran bakımlar var,doktorundan yardım almalısın
   Op.Dr.İbrahim Kavak

 2. Merhaba ben 8 gün önce Bahçelievler devlet hastanesinde ameliyat oldum diren girişi ve bi altındaki 2 dikiş arası delik kapanmadı diğer yerler kapandı günde 3 defa evde pansuman yapıp temizliyoruz ama buna rağmen iltihap çok sarı bir iltihap temizliyoruz vatikonla 4 defa sonra pansumanı yapıyoruz 2 saat sonra bakıyorum pansuman dan iltihap çıkıyor ilaçlarımı da düzenli kullanıyorum.

  1. Merhaba,
   Enfeksiyon gelişmiş olabilir. Ek önerileri olabilir bu nedenle doktoruna görünmeni öneririm.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam merhaba 2018 yılında ameliyat oldum 2019 da yaram açıldı ve nitrat çubuğuyla yaktılar yaram tekrardan kapandı.
  Ama birkaç gündür ağrı vardı baktırdım ve yaramda tekrardan 1cmlik açılma olmuş.
  Neyden kaynaklaniyo olabilir

 4. Merhabalar ben 1 buçuk sene önce kıl dönmesi ameliyatı oldum olduğum günden beri sırt üstü yatamıyorum hareket yapamıyorum ayda bir şişiyor kanıyor kabuk bağlıyor sürekli akıntım oluyor şişkinlik var deri altinda sanki içinde küçük bir taş varmış gibi sert ikinci ameliyatı ol açık yapalım diyorlar sizce ne yapmalıyım

  1. Merhaba,
   Nüks etmiş olabilir, muayene olmalısınız. Kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini çağdaş yöntemlerle yapıyoruz, normal yaşamına ara vermeniz gerekmiyor. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Merhabalar bugun 3 kez lazerle kıl dönmesi ameliyatı oldum lazerin basarılı olup olmadığını nasıl öğrenebilirşm artık son bulmasını istiyorum

  1. Merhaba,
   Başarılı olup olmadığını söylemek için çok erken. Nüksü önlemek istiyorsanız sorunun asıl çözümü sizde, genel hijyen çok dikkat edeceksiniz, günde en az iki defa bölgeyi bol suyla yıkayıp kılları uzaklaştıracaksınız. Mümkünse lazer epilasyon yaptırarak dökülen kılların tutunmasını ve girişini önlemelisiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

   1. Hocam hergün akşam iş cıksında dusumu alıp mutlaka o bölgeyi temizliyorum tüy dokucu krem ile ayda 2 defa alıyorum elimden geldiği kadar dikkat ediyorum ama sorun devam ediyor 3 ameliyatı oldum lazerle şimdi 3 haftaya giriyorum delik acık ve akıntı yapıor

 6. Merhabalar hocamm.
  Yaklaşık 20 gün önce amaliyat oldum 9 dikiş atılmıştı. diren 7.gün alındı dikişlerim ise 17 gün sonra alındı. ve bu süreye kadar hergün pansuman yaptırdım. Ancak en alttaki dikiş olan yer düzgün pansuman yapılmadığını farkettık ve orası enfeksiyon kapmıştı sonra ilaç ve pansumanla iyileşti yara kapandı. Ancak işim gereği 45 dk oturduktan sonra bir ağrı başlıyor o bölgede kalkınca düzeliyor. uyuşuklukta oluyor o ağrı zamanla geçer mi ? yada tekrarlanma olasılığı varmı

  1. Ameliyat sonrası erken dönem olduğu için şikayetleriniz normal, zamanla geçecektir. Nüksü önlemek için genel hijyen dikkat etmelisiniz.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

  2. hocam merhaba 2. kez kıl dönmesi ameliyatı oldum ama ilk ameliyatta 23 dikiş atıldı ameliyattan ne kadar zaman sonra dikişlerin oraya dövme yaptırabilirim

   1. Merhaba,
    Tam iyileşme ne zaman gerçekleşirse.Bu konuda doktorunun önerisini dikkate almalısın
    Op.Dr.Seher Şirin

 7. Merhaba.bu gün ameliyatımın tam 9. Günü flap yöntemiyle ameliyat oldum.dren 6. Gün alındı.ameliyatımın başlangıç noktasında anüsün olduğu taraftan hafif nemlilik oluyor her pansumanda fark ediyoruz.pansumanı annem yapıyor.Geri kalan tüm dikişler kuru fakat en alttaki dikiş nemli ve hafif bezi kirletiyor sizce iltihap belirtisimidir.rengi şeffaf.

 8. 1 yıl önce ameliyat oldum şimdi yaramda 1 cm lik açıklık var ve kan geliyor neden

  1. Nüksetmiş yada enfeksiyon gelişmiş olabilir. Muayene olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz,
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 9. merhabalar ben 2 sene önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. olduktan sonra akıntı gibi vs bir durum olmadı 10 cmlik parmak kalınlığında bir dikişim var 2 senedir bir sıkıntım olmadı fakat sorum şu spor yaptığım için yere yatıp yarım kalkmalar ya da tam dikişimin üstüne oturup bacak hareketleri yapma gibi sporum var ve kalkarken ya da sporda üstüne otururken hafif sızlıyor (normal hayatta sıkıntım yok oturma yatma sadece spor esnası oluyor) dikişe bir zarar gelir mi ya da kıl dönmesi tekrarlanır mı bu durumdan dolayı onu merak ediyorum teşekkürler.

  1. Klasik yöntemlerle tedavi olduysanız normal, özellikle flap yönteminde gerginlik olur.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 10. hocam merhaba. 5 gün önce flap kapalı yöntemiyke kıl dönmesi ameliyatı oldum. her gün pansuman yapıyorum. doktor 15 gün sonra dikişlerini alabilirsin dedi fakat gazlı bezle yaptığım pansumanda gazlı bezde ertesi gün çok az bir kan veya akıntı oluyor tam bilmiyorum. ayrıca dikişlerin açıldığını nasıl anlarım. teşekkürler

  1. Doktorunuza kontrole gidebilirsiniz, 20 yıldır klasik cerrahi yapmadığım ve hayvanların çağdaş yöntemlerle tedavi ettiğim için bu sorularıma karşılaşıyorum. Her sorunda her hekimin yaklaşımı farklıdır, bu iyileşmeyi olumlu yönde etkiler yapılan teknikle birlikte
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. Yaklaşık 1 buçuk sene önce devlet hastanesinde kıl dönmesi ameliyatı oldum, daha sonra yaram açıldı ve özel bi hastanede ameliyattan 1 ay sonra tekrar ameliyat oldum. 1 buçuk senedir gayet iyiydi ancak dün yaramda kanama meydana geldi ve ailem ameliyat yarasında daha önce olmayan bi açıklık gördüklerini söylediler sizce ne yapmalıyım

  1. Muayene ile değerlendirmek gerekir.Nüks etmiş olabilir.
   Op. Dr. İbrahim Kavak

 12. Hocam ben kıl dönmesi ameliyatı oldum dikiş atıldı tamamen temiz akıntı ağrı felan yok pansuman yapmamız bize söylenmedi sizce ne yapmalıyım

  1. Unutulmuş olabilir. Pansuman yapıp, bol duru suyla yıkayın kurulayıp, temiz gazlı bezle kapatın
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 13. Merhaba ben 2019 da ameliyyat oldum arfından 2020 de ameliyyat oldum ve ilk ameliyatımda dikiş atıldı ve bir süre sonra da dikişi kestiler.1 yıldır hiç bir şey olmuyor çok şükür ama sırtımdan dökülen kıklar oraya giriyor ve her defasında alıyoruz.ameliyyat bölgemde küçük bir delik var ve orası 1 yıldır açık kalıyor ve hiçbir iltihap ve akıncı sivilce görmedik.O küçük deliğin açık kalması normalmıdır.

  1. Normal değildir. Kıl dönmesi tekrarladım, Tekrar tedavi olmalısınız. Kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile tedavi ediyoruz. Normal yaşamına ara vermeniz gerekmiyor. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 14. Merhaba birkaç hafta önce fenol kristal tedavisi oldum bölge kuyruk sokumu çok az biryer kaldı kapanmasına yaranın ama şimdi dokununca ağrımaya başladı sıcaklık akıntı yok bu nedir ?

  1. Ağrı sıklıkla apse nedeniyle görülür. Fenomen tedavisi başarısı düşük bir tedavi şeklidir. Kıl kestiği çıkarılmadığı sürece tedavi olmuş sayılmazsınız. Biz kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile tedavi ediyoruz. Aynı gün normal yaşamınıza dönebiliyorsunuz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi, muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 15. Hocam 6 gun once kil donmesi ameliyati oldum yaramda diren vardi icerdeki pis kani cekmek icin gittigim doktor bey 4 gun sonra kontrolde aldi direni hergun pasuman yapiyorum fakat yarimda akinti var bu korkulacak biseymidir..

  1. Hocam 1 ay önce ameliyat oldum dikişler alındıktan hemen sorna oradan intihap çıkmaya başladı ne yapmalıyım.

 16. Merhabalar 4 Şubat 2020 tarihinde kıl dönmesi ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası dikiş atıldı fakat nekrotik doku meydana geldiği için dikişler alınıp yara açık halde bırakıldı ve o şekilde kapandı. Yaklaşık 1 saat önce iltihap kokusu aldım ve peçete ile ameliyat olduğum noktayı silince peçeteye çok az da olsa iltihap bulaştı. Aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen yarada iltihap olması sizce gözümü korkutmalı mı ?

  1. Merhaba,
   Evet korkutmalı, Bu kıl dönmenizin nüks ettiğini düşündürüyor. Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz muayene ile değerlendirilir, mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile tedavinin yapılır. Narkoz, yatak istirahat ve pansuman gerekmez. Normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmez. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil altınsoy

   1. Ameliyattan sonra ameliyat yerine bastırdığımızda intihap akıyor ameliyattan sonra olabilecek bişeymidir. Bu arada ameliyat yerim dikişli

 17. Merhabalar ta geçen aylarda kıl dönmesi çıktı bende pandemiden dolayı amaliyat yapmadılar sonra doğal yöntemlerle kıl dönmesi ni çıkarmaya çalıştık ve çıktı biraz iyileşmişti sonra hemen hemen 7-8 ay geçti tekrar kıl dönmesi çıktı bende tekrar doğal malzemeleri kıl dönmesi nin üzerine koyuyoruz inş çıkar bu sefer o bölgeyi temiz tutmaya çalışıcam. Acaba amaliyat olmama gerek varmı? çünkü çok korkuyorum.

  1. Kıl dönmesini evde tedavi etmeniz mümkün değil, Bu uğraşılarınızla ciddi enfeksiyon gelişebilir. Kliniklerimizde pandemiye yönelik ciddi önlemler aldık ve randevulu hasta kabul ediyoruz. Gelirseniz kıl dönmesini normal yaşımınıza ara vermeden mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile hangi yöntem uygunsa ise tedavinizi yapabiliriz. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 18. Merhabalar 11 mart ta kıl dönmesi ameliyatı oldum yara 5 6 ay sonra kapandi sonra tekrar acildi iltihap kan gibi seyler geliyor tekrar ameliyat gerekir mi corona var hastaneye gitmeye korkuyorum suan yara 3 4 cm açık iltihap geliyor ne yapmam lazım soyler misiniz lütfen

  1. Nüks etmiş olabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Eğer nüks yoksa yara iyileşmesini hızlandırıcı bakım yapmak gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Butik klinik olduğumuz için pandemiye yönelik önlemlerimizi aldık ve randevulu çalışıyoruz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

   1. Merhabalar ben 14 yaşındayım 4 5 gün önce spinal anestezi ile kıl dönmesi ameliyati oldum banyo yaparsam sıkıntı çıkarmı ayrıca yürüyebiliyorum ara sıra ameliyat yeri zonkluyor normalmidir ve banyo yapabilirmiyim ve yürümek sıkıntı çıkarır mı lütfen tüm sorularima cevap verebilirseniz hepsine cevap verin şimdiden teşekkürler

    1. Hangi yöntemle tedavi edildiğini bilmediğim için yorum yapmamız doğru olmaz. Doktorunuza sormalısınız.
     Öp. Dr. Ergün Aygören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni