online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Bütün hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da önemli olan hastalığın tekrarının engellenmesidir. Pilonidal sinüs ameliyatı olan kişilerde tekrar etme ihtimali yöntemlere ve kişinin dikkatine bağlı olarak % 3 ile % 47 arasında değişmektedir. Öncelikle tekrarı engellemeye yönelik uygulamalardan söz edeyim. Sayfanın sonunda genel yara bakımından vs söz edeceğim.
Yara bakımı ve pansuman uygulamaları bittikten, dikişler alındıktan sonra şunlar yaşam biçimi haline getirilirse tekrarlama ihtimali minimale indirilmiş olur
– Her banyoda o bölgeye duş tutulmalı, vücutta kullanılan lif veya benzeri malzeme buradan da geçirilmeli.
– Her tuvalette tuvalet kağıdı ile o bölge silinmeli
– Her kıyafet değişiminde kalçaların arası elle fırçalar gibi temizlenmeli
– Atlet külotun içine konmamalı dışına sallandırılmalıdır.
– Tarif edilen temizliğin rahat yapılabilmesi ve ense-sırt bölgesinden dökülen kılların tutunmasını önlemek için çok kıllı insanlar o alanı kıl dökücü kremle veya jiletle ayda 3-4 defa temizlemeli veya epilasyon yaptırmalıdır.
Lazer veya diğer yöntemlerle epilasyon yaptırarak kıllardan arındırmak tek başına tekrarı engellemede yetersizdir çünkü hastalığın nedeni o alandaki kıllar değil yukarıdan dökülen kılların orada uzun süre kalıp deriyi delerek içeri girmesidir. Önemli olan enseden oraya dökülen kılların bir an önce oradan uzaklaştırılmasıdır.
Eski teknikler insanlar üzerinde öylesine olumsuz olgular oluşturdu ki herşeyi sorar hale gelindi. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası nasıl pansuman yapılmalı, duş ne zaman alınmalı, dikişler ne zaman aldırılmalı gibi bir çok soru hastaların tedavi olmadan önce en çok cevabını aradığı sorular arasında gelmektedir. Fakat ve  ne yazık ki net cevap alamazlar. Çünkü  bu soruların cevabı yapılan kıl dönmesi ameliyatı yöntemi, yapan doktorun uygulama şekline göre değişmektedir. Hele birde ameliyatı kamu kurumu hastanelerinde olacaksanız işiniz zor olacaktır.  Dilerseniz size genel bilgiler ışığında bazı detayları aktaralım.

Gelelim sonraki dönemde yara ile ilgili neler yapılacağına.

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası ne zaman banyo yapılır

Mikro Sinüsektomi
Yapılan ameliyatın türü ve büyüklüğüne göre değişir. Mikro sinüsektomi (çağdaş ameliyat yöntemlerinden biri) dikişler estetik dikiş şeklinde konduğu için 3 gün sonra yara tam kapalı kabul edilir ve hasta 3 günün sonunda istediği gibi banyo yapabilir. Mikro Sinüsektomi nedir diyenler için kısaca özetleyim. Son yıllarda en gelişmiş kıl dönmesi tedavi yöntemidir. Şimdi birde diğer pilonidal sinüs tedavi yöntemlerindeki bilgilere göz atalım.

Açık bırakma yöntemi
Yine doktorun yaklaşımına göre değişmekle birlikte 3-5 gün sonra banyo yapılabilir. Yara da yıkanabilir ancak akla yatkın olmasa da bazı doktorlar 2 hafta banyo önermez. Bazen hastalar içine el girecek kadar kocaman bir yara varken banyo yapmaya çekinirler ama şu bilinmelidir; açık yara % 100 ihtimalle iltihaplanır ama bu iltihap sorun yaratmaz. İltihabın yara iyileşmesini geciktirmemesi için sıkça yıkanması daha iyidir. tabi ki bu konuda ameliyatınızı yapan doktorun söyledikleri ve söyleyecekleri mutlak uyulması gereken kurallardır. Asıl önemli olan doktorunuzun tarifidir.

Flap ve diğer kapalı yöntemler
Genellikle 14-15. günlerde dikişler alınır ve dikişler alındıktan 1-2 gün sonra banyo yapılabilir. Bu arada vücut ıslak bezlerle temizlenebilir. Çünkü bu kadar süre banyo yapmadan durmak zordur.

Kıl dönmesi ameliyatından kaç gün sonra dikişler alınır

İşin birde bu boyutu var dimi? Bu da yapılan ameliyata göre değişir. Ama neyseki mikro sinüsektomi üstünlüğü buradada karşımıza çıkıyor. Bu uygulamada estetik dikiş konduğu için dikişler görünmez ve kendiliğinden emilerek kaybolur. Yani dikiş aldırma gereği yoktur, rahat olunuz der Op. Dr. Atilla KAYA diğer kapalı pilonidal sinüs ameliyatı yöntemlerinde ise 14-15 gün. alınabilir. Bazı doktorlar ihtiyatlı davranıp 20 gün sonra almaktadır. Geç alınması dikiş deliği kalmasına ve hastalığın tekrarına sebep olabilir.

Kıl dönmesi pansumanı

Ne ameliyatmış arkadaş dedirten uygulamalardan biride ameliyattan sonraki dönemde pansuman uygulaması yine uygulanan yönteme göre değişir, ama mikro sinüsektomi olanlar diğerlerine göre avantajlı olup bu yöntemle tedavi sonrası hiç pansuman önerilmez kişi normal yaşamını sürdürür. Oh ilaç gibi dimi, pilonidal sinüs ameliyatı olmayan bilmez. Flap gibi diğer kapalı yöntemlerde dikiş alındıktan sonra pansumana son verilir. Açık bırakma yönteminde 3-6 ay süren pansuman olur çünkü yara ancak bu kadar sürede kapanır. 6 Ay sıkılmadan pansuman yaparım derseniz diğer pilonidal sinüs ameliyatlarını seçebilirsiniz.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası
Micro Sinüsectomi yöntemi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayın. Idea Klinik pilonidal sinüs tedavi merkezinde uygulanan yöntem sadece 10 dakika sürmekte ve narkoz, hastanede yatma gibi sorunlarda yoktur. Ameliyat sonrası ister evinize, ister işinize dönersiniz.

Kıl Dönmesi Ameliyatından Ne Kadar Sonra Spor Yapılabilir

Hastaların neredeyse tamamı genç olduğu için spor hayatlarında önemli bir yer tutmaktadır ve sporun da olduğu aktif hayatlarına ne zaman döenbileceklerini merak ederler.
Burada zamanlamayı iki sınıfta toplayabiliriz.
Çağdaş yöntemler olan micro sinüsectomi, pit picking, sinüsotomi ve bascom yöntemlerinden bir kaç gün sonra istenilen spor yapılabilir.
Klasik yöntemler olan primer kapatma, flaplar, açık bırakma, marsupializasyon yöntemlerinden sonra minimum 3 hafta tercihen bir ay yürüyüş dışındaki ağır sporlardan uzak durulmalıdır. Zaten ağrı da buna engel olacaktır.
http://www.mikrosinusektomi.com

Yazan
Op Dr Seher Şirin

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1365-2168.2000.01472.x

853 Yorum Var

 1. Hocam bı ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldum hala dikişleri almadım dikişler kendiliğinden emilir mi kaybolur mu ?

  1. Estetik yada emilen dikiş ise alınmasına gerek yok ama normal dikiş ise alınması gerekir zamanla enfeksiyon getirebilir, aldırmalısınız.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 2. hocam 5 ay önce ameliyat oldum bir sıkıntı yoktu sanırım zorlamışım bir kanama oldu, ama hemen durdu. Ardından peçete ıslatacak kadar az bir akıntı oldu. Çok küçük bir açıklık var tekrar nüks etmiş olabilir mi ?

 3. Hocam ben iki hafta once amelyat oldum primer olarak kapatildi dokturum vucut gelistirme yapabilirsin dedi sizce dugru mu yapabilirmiyim

  1. Yara yerinde enfeksiyon vb durum yoksa doktorunuzda yapabileceğiniz söylemiş, yapabilirsiniz.

 4. Hocam bende bu ameliyatı oldum 7 gün oldu doktor dik oturmamamı söyledi bu dediği lavoboda soruna yol açar lavaboya rahatça oturabilir miyim klozete

 5. Merhaba ,ameliyatımın 7. Günündeyim çok hafif kızarma ve biraz da yanmalar kaşıntılar oluşuyor ,neden olabilir?

 6. merhaba hocam 1 ay önce fenol yöntemi ile kıl dönmesi ameliyatı oldum ameliyattan 10 gün sonra kontrole gittiğimde spora baslayabiliceğimi söyledi doktorum fakat 10 gün bana çok kısa geldi ve ben biraz korkuyorum spora baslarsam dikişlerim atar mı hocam 1 ay oldu

 7. Hocam merhaba ben 19 yaşındayım kıl dönmesi ameliyatı oldum vücut geliştirme sporu yapıyorum ameliyat olalı 1 ay oldu ne zaman başlamalıyım spora yeniden

  1. Merhaba hangi teknikle yapıldı ameliyatınız bunu bilmediğim için öneride bulunmam doğru olmaz. Ameliyat bölgesi doktorumuz tarafından kontrol edilip ondan sonra karar verilmeli.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

   1. Hocam plonidal sinüs oldum şimdi üzerinden 50 gün geçti ama o bölgeden bi akıntı geliyor o bidaha tekrarlayacağını mı gösterir acaba

    1. Hayır ama dikkat etmeniz gerekir, yara yeri iyileşme sürecindeyken tekrar kıl girip hastalığın tekrarlamasına neden olabilir. Genel hijyen çok dikkat edin.
     Öp. Dr. Seher Şirin

 8. Hocam 1 ay önce amaliyat oldum kısa süre önce dikislerim alındı yarim santim kadar acilma oldu doktora gittiğimde bölgedeki tüyleri tuy dokucu ile temizlemem gerektiğini söyledi kendiliğinden kapanır dedi kullandım ama kızarma ve yanma oldu bunun başka yolu var mı yaptığım şey zarar verir mi ?

  1. Tahriş edebilir. Aileden birilerinin yardımını al. Yara yerine günlük bakım yap ve genel hijyen dikkat et.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. hocam merhaba 2010 senesinde kıl dönmesi ameliyatı oldum şu son 1 aydır özellikle emliyat yerimde çok ağrı ve yanma var oturup kalkamıyorum eğilemiyorum ayrıca aynı yerde kızarıklık ve şişlik mevcüt .nedendir acaba

  1. Kıl dönmesi nüks etmiş görünüyor. Önce apse tedavisi yapılmalı. Şişlik ve ağrı apse bulgusudur. Daha zora da kıl dönmesi tedavisi yapılır. Tedavi edilmeden önce dokunun tam olarak iyileşmesi gerekir. Yoksa iyileşme çok uzun sürer. Kıl dönmesini mikrosinusektomi, sinusotomi yada lazer ile tedavi ediyoruz, normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. hocam merhaba. ben 5 yıl önce kıl dönmesi yaşadım fakat bi ameliyat olmadı sanırım. 15 yaşındaydım. deri kesilmedi. tedavi sonrasında pansumanlar yapılmıştı düzenli olarak. ancak küçük bir yara kaldı. iltihap akıntısı kan akıntısı hep oldu. tampon yaptım her zaman. fakat şimdi aynı bölgede beyaz bi şişlik oluştu, acısı da var. napmalıyım? lazer ameliyatı olabilir miyim? bundan 20 gün sonra da tatile gideceğiz sıkıntı yaratır mı? umarım cevaplarsınız. psikolojimi çok kötü etkiliyor.

  1. Apse oluşmuş, önce apse tedavisi yapılmalı, apse tedavisinde bir ay sonra doku toparlayınca tedavinin mikrosinusektomi yada lswr yöntemi ile yapılabilir. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 11. hocam 7 gun once ameliyat oldum 15 yasindayim tam 35 tane zimba yoluyla dikis attilar 4 adette ip ile dikis mevcut 7 gun sonra aldiricam dikisleri dren 4.gununde cikarildi ve taburcu oldum eve geldigimden dren cikarildigindan beri ayaga kalktigimda kendimi hafif zorladigimda dikislerden birinde iltihapla karisik kan akiyor sebebi nedir acaba 7 gun sonra dikisleri aldirmaya gidicem o zamana kadar bekleyeyim mi

  1. Ameliyat alanı çok geniş olduğu için iyileşme uzun sürer ve akıntı olur. Pansumanlarınıza dikkat edin, iyileşme uzun süreceği için bu süreçte kıl girip hastalık tekrar edebilir, enfeksiyon gelişip iyileşme geçirebilir. Biz kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi yöntemi yada laserle tedavi ediyoruz, normal yaşamınıza ara vermeniz, pansuman, yara bakımıYatak istirahat, narkoz gerekmiyor, Aynı gün işine okuluna dönebiliyorsun.
   Öp. Dr. Seher Şirin

   1. pansumani sadece dren yerinde yapiyorum doktor dikislerde pansuman yapilmicak dedi suan o onceden kan akan yerden bir sey akmamaya basladi ama ustten asiri sekilde iltihap akiyor devamli olarak cumayi kadar bekleyeyim mi hastaneye gideyeyim mi sorun nedir cok korkuyorum

     1. Hocam ameliyat olali 1 ay 1 hafta oluyor tamamen iyilesti gibi 20 gundur hicbir sekilde ilthap kanama yok rahat bir sekilde oturup yatabiliyorum bir sıkıntı yok gibi gozukuyor tek sorum denize girebilir miyim daha dikisler alinmadan önce sordugumda suanda olmaz demislerdi ama uzerinden 2,3 hafta gecti ona gore denize giricem de

     2. Hocam ameliyat olalı 6-7 ay oldu hala bir süre oturduktan sonra fena bir ağrı oluyor. Acaba bunun nedeni nedir ve çözümü var mıdır? Ameliyat olmadan önce böyle bir ağrı olmuyordu mesela, 1 saat bile oturamıyorum. Acaba sorun nedir?

     3. Eğer klasik yöntemlerle ameliyat olduysanız doğudaki gerilmeye bağlı ağrı olabilir yada iltihabi bir durum varsa ona bağlı da ağrı olabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Doktorunuza kontrole gidebilirsiniz.
      Op. Dr. Atilla KAYA

 12. Hocam iyi gunler ocak ayinda pilonidal sinus ameliyati oldum 3-4 gun gectikten sonra drenini cikardik ondan sonra iltihap akmaya basladi iltihabi kuruttuktan sonra yaranin kapanmasi icin tentudroyt renginde kati bi ilac aldik onun sayesinde kapandi simdi kuyruk sokumunda cok kucuk bi yer kaldi ama altta cok kucuk hafif sulu akinti var bu ne olabilir endiseleniyoruz lutfen cevabinizi bekliyorum.

  1. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Bazen klasik ameliyatlarda yileşme çok uzun sürebilir fakat bu süreçte hijyene çok dikkat edilmezse nüksde olabilir. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. Doktor bey merhabalar ben 2 ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldum primer yöntem ile ameliyat olduğum günden beri şişlik gerginlik var o bölgede şişlik özellikle ortadan yanlara doğru şişliklerin çoğu geçti özellikle son 2 gündür şişlikler yarı yarıya azaldı diyebilirim şuanda kuyruk sokumu bölümünde tümsek gibi yanlara doğru gergin bir şişlik var orası ilerleyen günlerde geçer mi bilmiyorum ama her geçen gün şişlikler azalıyor ve bu şişlikler ameliyat olduktan günden beri var ve inmeye başladı yani ameliyattan 2 ay sonra gelişmiş bir olay değil tek değişim ameliyatla oluşan şişliğin olumlu yönde inmesi korona sebebiyle doktora gidemiyorum herhangi bir delik,kızarıklık,sivilce yok sadece ödem tarzı bastırınca ağrımayan bir şişkinlik gerginlik var bu normal mi yoksa tekrarlamış mıdır internette ameliyat sonrası ödem oluştuğunu 3 4 ay içinde bu şişliklerin geçeceğini okudum ama endişeleniyorum herhangi bir tekrarlama durumu söz konusu mu

  1. Kötü kokulu bir akıntı yoksa sadece şişlik varsa endişe edecek birşey yok. Bölgeyi sık sık yıkayıp kuru tutun, Tekrar kıl giri olmasın.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 14. Merhaba hocam ben amaliyat oldun kıl dönmesinden dikişler 20 gün durdu sonra dikişler alındı doktor akşam banyo ede bilirsin dededi ben banyo ederken yara açıldı bunun için ne yapabilirim

  1. Durumunu doktorunla paylaşmalısın,dikiş yeri açıldı ise iyileşme için açığa bırakabilir.yara yerine çok temiz bakıp ,pansuman yapmalısın.

 15. Hocam iyi günler bende ameliyat oldum makatin üstünde çok küçük bir delik var bunun nedeni nedir acaba?

  1. muaayene ile değerledirmek gerekir. kıl dönmesi tedavi öncesi enfeksiyon veakınttı varsaa içerde birikip iyileşmeyi geciktirmesin diye bırakılmış olabilir.
   Op. Dr. Seher Şirin

 16. Merhabalar hocam ben kil donmesinden ameliyat oldum sadece kesik yerin uzerine ara ara 4 tane dikis atti aralari cok acik kaldi 10 gun sonra gel bakariz dedi simdi 10 gun sonra yarama dikiş atabilir mi

  1. Ameliyat öncesi iltihabi bir durum yada akıntı varsa ameliyattan sonrada devam edeceği için akıntının içerde birikmemesi daha rahat akması için bu şekilde yapılmış olabilir.tekrar dikiş atması beklenmez.
   op.Dr.Adil Altınsoy

 17. Yaram açıldı dikiş yeri yani yarıldı böyle ikiye doktorum kapanır dedi ama zaman benim için şuan önemli ne zaman tam olarak sonuç alırım artık tamamen kurtuldum diyebilirim başlangıç seviyesindeydi ameliyat oldum

  1. Hangi teknikle ameliyat yapıldı bilemiyorum, eğer kesi büyükse açılabilir, Zaten ameliyat tekniklerinde açık bırakma yöntemi de var, günlük pansuman yapmanız gerekir ve kıl girişini mutlaka önlemelisiniz. Keşke ameliyat öncesi iyi araştırıp mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olsaydınız. Yara yeri açılsa bile 1,5-2çelik bir yara açıklığı olurdu.

 18. Merhaba hocam ben 10 gün önce ameliyat oldum dikişleri iki gün önce aldım çok küçük delik var doktorum herhangi bi sorun olmayacaktır duşunu alabilirsin dedi ?

 19. Merhaba hocam ben 2014 yılında kıl dönmesi ameliyatı oldum doktor 2 haftaya toparlarsın dedi düzenli olarak temizliğini ve pansumanını yapmama rağmen yara 4 yıl sonra kapandı hala sürekli olarak kapanıyor ve tekrar açılıyor doktora her soruşumda böyle olması gerekiyor diyor ne yapabilirim günlük hayatımı ve psikolojimi çok etkiliyor bu durum

  1. Kıl dönmesi nüks etmiş görünüyor.biz kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikrosinusetomi yada modifiye mikrosinusektomi yöntemi ile yapıyoruz. 05426210888 nolu telefondan bilgi alıp size en yakın kliniğimize gelirseniz en uygun yöntemle tedaviniz yapılacaktır.

   1. Merhaba 15 gün önce pronidal sinüs ameliyatı oldum 1 hafta sonra doktor yaraların iyileşmiş haftaya dikişlerini aldırabilirsin dedi Fakat 3 dikişten 1 tanesi açıldı yani dikiş tutmamış ve doktorum şuan tatilde bu yara kendi kendine kapanır mı yoksa başka bir cerraha gitmemi önerirmisiniz 3 yaradan 2 si iyi ama öbür yara açık diye iyi olanların da dikişini almadılar yara kapansın diye krem verdiler umarım yara kapanır

    1. Bu durumda yara genellikle pansuman ile kapanır, başka bir müdahaleye çok nadiren ihtiyaç duyulur.

    2. Merhaba hocam bende ameliyat oldum 10 gun sonra dıkkşlerım alındı yanlız bır turlu ıgleşmedı 6 gun sonra fark ettım ki ıcınde bır dikiş var ıkı ucuda amelyat yerıne batık yanı ıcerdeydı o pıskolojıyle öfkeyle bunu nasıl burda unuttular dıyerek evde cektım 1 hafta geçti ordan kan ve akıntı oluyor acaba yanlışmı yaptım o dıkışı ordan cekerek. Cevabınızı beklıyorum saygılar efendim

     1. Kıl dönmesi tedavisi eğer enfekteyken yada apseden sonra doku tam olarak toparlamadan yapılmışsa iyileşme çok uzun sürebilir. Yada tedavi klasik yöntemlerle yapıldıysa yine iyileşme uzun sürebilir.temizliğe dikkat edin, sık sık duşla yıkayın,kuru tutun
      Op. Dr. Adil Altınsoy

  2. Merhaba ben yaklaşık 10 ay once kıl dönmesi ameliyatı oldum benim sürecim biraz ağır geçti 1.5ay civarı yattım ve kötü oansuman sonucu 2 kez dikiş atıldı. 10 ay geçmesine ragmen cok oturduğumda baskı uygulandıgında agrı yapıyor bu kaynama sürecinden dolayı mı yoksa tekrarlama olasılıgından mıdır?

   1. Flap yöntemi ile texavi olduysanız doku kaydırma işlemi nedeniyle ağrı olabilşr ama bunun yanısıra tam iyileşmemiş olabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir.Çünkü klasik ameliyatlar sonrası bu tip sorunlar sık görülüyor. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
    Op. Dr. Seher Şirin

 20. Merhaba hocam 9 Eylül tarihinde kıl dönmesi ameliyatı oldum 20 gün sonra dikişleri aldırdım ve daha sonrası ise makat deliği nin biraz yanında 1 parmak girecek kadar delik oluştu sebebi nedir ? Ve nasıl önlem almalıyım tedavisi nedir ?

  1. Merhaba ben pilonidal sinüs amelıyatı oldum 4 dikiş atıldı 15 gun sonra alındı ama 2 dıkıa yerı kadar hafıf bı acıklık var herhangı bir akıntı ya da kan yok ama kapanmadı hala bu normal mı kapanması için ne yapmalıyım? Teşekkürler

   1. Ameliyat olalı ne kadar süre oldu bilmiyorum ama bölgeyi sık sık yıkayıp kuru tutun, Tekrar kıl girişi olmasın hastalığınız nüks etmesin.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni