online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Bütün hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da önemli olan hastalığın tekrarının engellenmesidir. Pilonidal sinüs ameliyatı olan kişilerde tekrar etme ihtimali yöntemlere ve kişinin dikkatine bağlı olarak % 3 ile % 47 arasında değişmektedir. Öncelikle tekrarı engellemeye yönelik uygulamalardan söz edeyim. Sayfanın sonunda genel yara bakımından vs söz edeceğim.
Yara bakımı ve pansuman uygulamaları bittikten, dikişler alındıktan sonra şunlar yaşam biçimi haline getirilirse tekrarlama ihtimali minimale indirilmiş olur
– Her banyoda o bölgeye duş tutulmalı, vücutta kullanılan lif veya benzeri malzeme buradan da geçirilmeli.
– Her tuvalette tuvalet kağıdı ile o bölge silinmeli
– Her kıyafet değişiminde kalçaların arası elle fırçalar gibi temizlenmeli
– Atlet külotun içine konmamalı dışına sallandırılmalıdır.
– Tarif edilen temizliğin rahat yapılabilmesi ve ense-sırt bölgesinden dökülen kılların tutunmasını önlemek için çok kıllı insanlar o alanı kıl dökücü kremle veya jiletle ayda 3-4 defa temizlemeli veya epilasyon yaptırmalıdır.
Lazer veya diğer yöntemlerle epilasyon yaptırarak kıllardan arındırmak tek başına tekrarı engellemede yetersizdir çünkü hastalığın nedeni o alandaki kıllar değil yukarıdan dökülen kılların orada uzun süre kalıp deriyi delerek içeri girmesidir. Önemli olan enseden oraya dökülen kılların bir an önce oradan uzaklaştırılmasıdır.
Eski teknikler insanlar üzerinde öylesine olumsuz olgular oluşturdu ki herşeyi sorar hale gelindi. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası nasıl pansuman yapılmalı, duş ne zaman alınmalı, dikişler ne zaman aldırılmalı gibi bir çok soru hastaların tedavi olmadan önce en çok cevabını aradığı sorular arasında gelmektedir. Fakat ve  ne yazık ki net cevap alamazlar. Çünkü  bu soruların cevabı yapılan kıl dönmesi ameliyatı yöntemi, yapan doktorun uygulama şekline göre değişmektedir. Hele birde ameliyatı kamu kurumu hastanelerinde olacaksanız işiniz zor olacaktır.  Dilerseniz size genel bilgiler ışığında bazı detayları aktaralım.

Gelelim sonraki dönemde yara ile ilgili neler yapılacağına.

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası ne zaman banyo yapılır

Mikro Sinüsektomi
Yapılan ameliyatın türü ve büyüklüğüne göre değişir. Mikro sinüsektomi (çağdaş ameliyat yöntemlerinden biri) dikişler estetik dikiş şeklinde konduğu için 3 gün sonra yara tam kapalı kabul edilir ve hasta 3 günün sonunda istediği gibi banyo yapabilir. Mikro Sinüsektomi nedir diyenler için kısaca özetleyim. Son yıllarda en gelişmiş kıl dönmesi tedavi yöntemidir. Şimdi birde diğer pilonidal sinüs tedavi yöntemlerindeki bilgilere göz atalım.

Açık bırakma yöntemi
Yine doktorun yaklaşımına göre değişmekle birlikte 3-5 gün sonra banyo yapılabilir. Yara da yıkanabilir ancak akla yatkın olmasa da bazı doktorlar 2 hafta banyo önermez. Bazen hastalar içine el girecek kadar kocaman bir yara varken banyo yapmaya çekinirler ama şu bilinmelidir; açık yara % 100 ihtimalle iltihaplanır ama bu iltihap sorun yaratmaz. İltihabın yara iyileşmesini geciktirmemesi için sıkça yıkanması daha iyidir. tabi ki bu konuda ameliyatınızı yapan doktorun söyledikleri ve söyleyecekleri mutlak uyulması gereken kurallardır. Asıl önemli olan doktorunuzun tarifidir.

Flap ve diğer kapalı yöntemler
Genellikle 14-15. günlerde dikişler alınır ve dikişler alındıktan 1-2 gün sonra banyo yapılabilir. Bu arada vücut ıslak bezlerle temizlenebilir. Çünkü bu kadar süre banyo yapmadan durmak zordur.

Kıl dönmesi ameliyatından kaç gün sonra dikişler alınır

İşin birde bu boyutu var dimi? Bu da yapılan ameliyata göre değişir. Ama neyseki mikro sinüsektomi üstünlüğü buradada karşımıza çıkıyor. Bu uygulamada estetik dikiş konduğu için dikişler görünmez ve kendiliğinden emilerek kaybolur. Yani dikiş aldırma gereği yoktur, rahat olunuz der Op. Dr. Atilla KAYA diğer kapalı pilonidal sinüs ameliyatı yöntemlerinde ise 14-15 gün. alınabilir. Bazı doktorlar ihtiyatlı davranıp 20 gün sonra almaktadır. Geç alınması dikiş deliği kalmasına ve hastalığın tekrarına sebep olabilir.

Kıl dönmesi pansumanı

Ne ameliyatmış arkadaş dedirten uygulamalardan biride ameliyattan sonraki dönemde pansuman uygulaması yine uygulanan yönteme göre değişir, ama mikro sinüsektomi olanlar diğerlerine göre avantajlı olup bu yöntemle tedavi sonrası hiç pansuman önerilmez kişi normal yaşamını sürdürür. Oh ilaç gibi dimi, pilonidal sinüs ameliyatı olmayan bilmez. Flap gibi diğer kapalı yöntemlerde dikiş alındıktan sonra pansumana son verilir. Açık bırakma yönteminde 3-6 ay süren pansuman olur çünkü yara ancak bu kadar sürede kapanır. 6 Ay sıkılmadan pansuman yaparım derseniz diğer pilonidal sinüs ameliyatlarını seçebilirsiniz.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası
Micro Sinüsectomi yöntemi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayın. Idea Klinik pilonidal sinüs tedavi merkezinde uygulanan yöntem sadece 10 dakika sürmekte ve narkoz, hastanede yatma gibi sorunlarda yoktur. Ameliyat sonrası ister evinize, ister işinize dönersiniz.

Kıl Dönmesi Ameliyatından Ne Kadar Sonra Spor Yapılabilir

Hastaların neredeyse tamamı genç olduğu için spor hayatlarında önemli bir yer tutmaktadır ve sporun da olduğu aktif hayatlarına ne zaman döenbileceklerini merak ederler.
Burada zamanlamayı iki sınıfta toplayabiliriz.
Çağdaş yöntemler olan micro sinüsectomi, pit picking, sinüsotomi ve bascom yöntemlerinden bir kaç gün sonra istenilen spor yapılabilir.
Klasik yöntemler olan primer kapatma, flaplar, açık bırakma, marsupializasyon yöntemlerinden sonra minimum 3 hafta tercihen bir ay yürüyüş dışındaki ağır sporlardan uzak durulmalıdır. Zaten ağrı da buna engel olacaktır.
http://www.mikrosinusektomi.com

Yazan
Op Dr Seher Şirin

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1365-2168.2000.01472.x

776 Yorum Var

 1. Merhaba hocam ben amaliyat oldun kıl dönmesinden dikişler 20 gün durdu sonra dikişler alındı doktor akşam banyo ede bilirsin dededi ben banyo ederken yara açıldı bunun için ne yapabilirim

  1. Durumunu doktorunla paylaşmalısın,dikiş yeri açıldı ise iyileşme için açığa bırakabilir.yara yerine çok temiz bakıp ,pansuman yapmalısın.

 2. Hocam iyi günler bende ameliyat oldum makatin üstünde çok küçük bir delik var bunun nedeni nedir acaba?

  1. muaayene ile değerledirmek gerekir. kıl dönmesi tedavi öncesi enfeksiyon veakınttı varsaa içerde birikip iyileşmeyi geciktirmesin diye bırakılmış olabilir.
   Op. Dr. Seher Şirin

 3. Merhabalar hocam ben kil donmesinden ameliyat oldum sadece kesik yerin uzerine ara ara 4 tane dikis atti aralari cok acik kaldi 10 gun sonra gel bakariz dedi simdi 10 gun sonra yarama dikiş atabilir mi

  1. Ameliyat öncesi iltihabi bir durum yada akıntı varsa ameliyattan sonrada devam edeceği için akıntının içerde birikmemesi daha rahat akması için bu şekilde yapılmış olabilir.tekrar dikiş atması beklenmez.
   op.Dr.Adil Altınsoy

 4. Yaram açıldı dikiş yeri yani yarıldı böyle ikiye doktorum kapanır dedi ama zaman benim için şuan önemli ne zaman tam olarak sonuç alırım artık tamamen kurtuldum diyebilirim başlangıç seviyesindeydi ameliyat oldum

  1. Hangi teknikle ameliyat yapıldı bilemiyorum, eğer kesi büyükse açılabilir, Zaten ameliyat tekniklerinde açık bırakma yöntemi de var, günlük pansuman yapmanız gerekir ve kıl girişini mutlaka önlemelisiniz. Keşke ameliyat öncesi iyi araştırıp mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olsaydınız. Yara yeri açılsa bile 1,5-2çelik bir yara açıklığı olurdu.

 5. Merhaba hocam ben 10 gün önce ameliyat oldum dikişleri iki gün önce aldım çok küçük delik var doktorum herhangi bi sorun olmayacaktır duşunu alabilirsin dedi ?

 6. Merhaba hocam ben 2014 yılında kıl dönmesi ameliyatı oldum doktor 2 haftaya toparlarsın dedi düzenli olarak temizliğini ve pansumanını yapmama rağmen yara 4 yıl sonra kapandı hala sürekli olarak kapanıyor ve tekrar açılıyor doktora her soruşumda böyle olması gerekiyor diyor ne yapabilirim günlük hayatımı ve psikolojimi çok etkiliyor bu durum

  1. Kıl dönmesi nüks etmiş görünüyor.biz kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikrosinusetomi yada modifiye mikrosinusektomi yöntemi ile yapıyoruz. 05426210888 nolu telefondan bilgi alıp size en yakın kliniğimize gelirseniz en uygun yöntemle tedaviniz yapılacaktır.

   1. Merhaba 15 gün önce pronidal sinüs ameliyatı oldum 1 hafta sonra doktor yaraların iyileşmiş haftaya dikişlerini aldırabilirsin dedi Fakat 3 dikişten 1 tanesi açıldı yani dikiş tutmamış ve doktorum şuan tatilde bu yara kendi kendine kapanır mı yoksa başka bir cerraha gitmemi önerirmisiniz 3 yaradan 2 si iyi ama öbür yara açık diye iyi olanların da dikişini almadılar yara kapansın diye krem verdiler umarım yara kapanır

    1. Bu durumda yara genellikle pansuman ile kapanır, başka bir müdahaleye çok nadiren ihtiyaç duyulur.

    2. Merhaba hocam bende ameliyat oldum 10 gun sonra dıkkşlerım alındı yanlız bır turlu ıgleşmedı 6 gun sonra fark ettım ki ıcınde bır dikiş var ıkı ucuda amelyat yerıne batık yanı ıcerdeydı o pıskolojıyle öfkeyle bunu nasıl burda unuttular dıyerek evde cektım 1 hafta geçti ordan kan ve akıntı oluyor acaba yanlışmı yaptım o dıkışı ordan cekerek. Cevabınızı beklıyorum saygılar efendim

     1. Kıl dönmesi tedavisi eğer enfekteyken yada apseden sonra doku tam olarak toparlamadan yapılmışsa iyileşme çok uzun sürebilir. Yada tedavi klasik yöntemlerle yapıldıysa yine iyileşme uzun sürebilir.temizliğe dikkat edin, sık sık duşla yıkayın,kuru tutun
      Op. Dr. Adil Altınsoy

  2. Merhaba ben yaklaşık 10 ay once kıl dönmesi ameliyatı oldum benim sürecim biraz ağır geçti 1.5ay civarı yattım ve kötü oansuman sonucu 2 kez dikiş atıldı. 10 ay geçmesine ragmen cok oturduğumda baskı uygulandıgında agrı yapıyor bu kaynama sürecinden dolayı mı yoksa tekrarlama olasılıgından mıdır?

   1. flap tekniği ile ameliyat olduysanız ağrı olabilir ,eğer flap değilse nüks etmiş olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir.
    Op. Dr. Atilla Kaya

 7. Merhaba hocam 9 Eylül tarihinde kıl dönmesi ameliyatı oldum 20 gün sonra dikişleri aldırdım ve daha sonrası ise makat deliği nin biraz yanında 1 parmak girecek kadar delik oluştu sebebi nedir ? Ve nasıl önlem almalıyım tedavisi nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.