online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Bütün hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da önemli olan hastalığın tekrarının engellenmesidir. Pilonidal sinüs ameliyatı olan kişilerde tekrar etme ihtimali yöntemlere ve kişinin dikkatine bağlı olarak % 3 ile % 47 arasında değişmektedir. Öncelikle tekrarı engellemeye yönelik uygulamalardan söz edeyim. Sayfanın sonunda genel yara bakımından vs söz edeceğim.
Yara bakımı ve pansuman uygulamaları bittikten, dikişler alındıktan sonra şunlar yaşam biçimi haline getirilirse tekrarlama ihtimali minimale indirilmiş olur
– Her banyoda o bölgeye duş tutulmalı, vücutta kullanılan lif veya benzeri malzeme buradan da geçirilmeli.
– Her tuvalette tuvalet kağıdı ile o bölge silinmeli
– Her kıyafet değişiminde kalçaların arası elle fırçalar gibi temizlenmeli
– Atlet külotun içine konmamalı dışına sallandırılmalıdır.
– Tarif edilen temizliğin rahat yapılabilmesi ve ense-sırt bölgesinden dökülen kılların tutunmasını önlemek için çok kıllı insanlar o alanı kıl dökücü kremle veya jiletle ayda 3-4 defa temizlemeli veya epilasyon yaptırmalıdır.
Lazer veya diğer yöntemlerle epilasyon yaptırarak kıllardan arındırmak tek başına tekrarı engellemede yetersizdir çünkü hastalığın nedeni o alandaki kıllar değil yukarıdan dökülen kılların orada uzun süre kalıp deriyi delerek içeri girmesidir. Önemli olan enseden oraya dökülen kılların bir an önce oradan uzaklaştırılmasıdır.
Eski teknikler insanlar üzerinde öylesine olumsuz olgular oluşturdu ki herşeyi sorar hale gelindi. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası nasıl pansuman yapılmalı, duş ne zaman alınmalı, dikişler ne zaman aldırılmalı gibi bir çok soru hastaların tedavi olmadan önce en çok cevabını aradığı sorular arasında gelmektedir. Fakat ve  ne yazık ki net cevap alamazlar. Çünkü  bu soruların cevabı yapılan kıl dönmesi ameliyatı yöntemi, yapan doktorun uygulama şekline göre değişmektedir. Hele birde ameliyatı kamu kurumu hastanelerinde olacaksanız işiniz zor olacaktır.  Dilerseniz size genel bilgiler ışığında bazı detayları aktaralım.

Gelelim sonraki dönemde yara ile ilgili neler yapılacağına.

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası ne zaman banyo yapılır

Mikro Sinüsektomi
Yapılan ameliyatın türü ve büyüklüğüne göre değişir. Mikro sinüsektomi (çağdaş ameliyat yöntemlerinden biri) dikişler estetik dikiş şeklinde konduğu için 3 gün sonra yara tam kapalı kabul edilir ve hasta 3 günün sonunda istediği gibi banyo yapabilir. Mikro Sinüsektomi nedir diyenler için kısaca özetleyim. Son yıllarda en gelişmiş kıl dönmesi tedavi yöntemidir. Şimdi birde diğer pilonidal sinüs tedavi yöntemlerindeki bilgilere göz atalım.

Açık bırakma yöntemi
Yine doktorun yaklaşımına göre değişmekle birlikte 3-5 gün sonra banyo yapılabilir. Yara da yıkanabilir ancak akla yatkın olmasa da bazı doktorlar 2 hafta banyo önermez. Bazen hastalar içine el girecek kadar kocaman bir yara varken banyo yapmaya çekinirler ama şu bilinmelidir; açık yara % 100 ihtimalle iltihaplanır ama bu iltihap sorun yaratmaz. İltihabın yara iyileşmesini geciktirmemesi için sıkça yıkanması daha iyidir. tabi ki bu konuda ameliyatınızı yapan doktorun söyledikleri ve söyleyecekleri mutlak uyulması gereken kurallardır. Asıl önemli olan doktorunuzun tarifidir.

Flap ve diğer kapalı yöntemler
Genellikle 14-15. günlerde dikişler alınır ve dikişler alındıktan 1-2 gün sonra banyo yapılabilir. Bu arada vücut ıslak bezlerle temizlenebilir. Çünkü bu kadar süre banyo yapmadan durmak zordur.

Kıl dönmesi ameliyatından kaç gün sonra dikişler alınır

İşin birde bu boyutu var dimi? Bu da yapılan ameliyata göre değişir. Ama neyseki mikro sinüsektomi üstünlüğü buradada karşımıza çıkıyor. Bu uygulamada estetik dikiş konduğu için dikişler görünmez ve kendiliğinden emilerek kaybolur. Yani dikiş aldırma gereği yoktur, rahat olunuz der Op. Dr. Atilla KAYA diğer kapalı pilonidal sinüs ameliyatı yöntemlerinde ise 14-15 gün. alınabilir. Bazı doktorlar ihtiyatlı davranıp 20 gün sonra almaktadır. Geç alınması dikiş deliği kalmasına ve hastalığın tekrarına sebep olabilir.

Kıl dönmesi pansumanı

Ne ameliyatmış arkadaş dedirten uygulamalardan biride ameliyattan sonraki dönemde pansuman uygulaması yine uygulanan yönteme göre değişir, ama mikro sinüsektomi olanlar diğerlerine göre avantajlı olup bu yöntemle tedavi sonrası hiç pansuman önerilmez kişi normal yaşamını sürdürür. Oh ilaç gibi dimi, pilonidal sinüs ameliyatı olmayan bilmez. Flap gibi diğer kapalı yöntemlerde dikiş alındıktan sonra pansumana son verilir. Açık bırakma yönteminde 3-6 ay süren pansuman olur çünkü yara ancak bu kadar sürede kapanır. 6 Ay sıkılmadan pansuman yaparım derseniz diğer pilonidal sinüs ameliyatlarını seçebilirsiniz.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası
Micro Sinüsectomi yöntemi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayın. Idea Klinik pilonidal sinüs tedavi merkezinde uygulanan yöntem sadece 10 dakika sürmekte ve narkoz, hastanede yatma gibi sorunlarda yoktur. Ameliyat sonrası ister evinize, ister işinize dönersiniz.

Kıl Dönmesi Ameliyatından Ne Kadar Sonra Spor Yapılabilir

Hastaların neredeyse tamamı genç olduğu için spor hayatlarında önemli bir yer tutmaktadır ve sporun da olduğu aktif hayatlarına ne zaman döenbileceklerini merak ederler.
Burada zamanlamayı iki sınıfta toplayabiliriz.
Çağdaş yöntemler olan micro sinüsectomi, pit picking, sinüsotomi ve bascom yöntemlerinden bir kaç gün sonra istenilen spor yapılabilir.
Klasik yöntemler olan primer kapatma, flaplar, açık bırakma, marsupializasyon yöntemlerinden sonra minimum 3 hafta tercihen bir ay yürüyüş dışındaki ağır sporlardan uzak durulmalıdır. Zaten ağrı da buna engel olacaktır.
http://www.mikrosinusektomi.com

Yazan
Op Dr Seher Şirin

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1365-2168.2000.01472.x

847 Yorum Var

 1. Hocam ameliyat olalı bir ay oldu. Yara açık bırakılıp kendiliğinden kapanmaya bıraktı doktorum. Banyo yapmak yok dedi ama şuan bebek tırnağı büyüklüğünde bir açıklık kaldı sadece. Ne zaman banyo yapabilirim aceba onu soracaktım.

  1. Bizim bu konudaki uygulamanın tam tersi olduğu için doktorunuzun görüşlerini almalısınız. Çünkü biz kirliliği azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak ,nüksü önlemek için sık yıkamaya özen gösteriyoruz

 2. Merhaba hocam 21 gün önce mikro sinusektomi yöntemiyle ameliyat oldum 15 gün sonra dikiş alınacağı söylendi gittiğimde ameliyat yerinde iltihap akıntısı ve ağrılarım devam ediyordu 21 gün sonra alicam dedi bugün dikisleri aldırdım ameliyat yerimin açık olduğunu hala iltihap akabilcegini normal olduğunu söyledi, yorumunuzu alabilir miyim kafam çok karisik

  1. Eğer ameliyat öncesi apse geçirdiyseniz, apseden sonra yeterli süre dokunun toparlamasını beklemediyseniz, yine ameliyat öncesi akıntınız varsa normal. Temizliğe ve pansumanlarınıza özen gösterin, doktorunuzun önerilerini dinleyin

  1. Yapılan yönteme göre bu süreç çok değişir. Mikrosinusektomi yöntemi ile texavi oldutsanız hemen normal yaşamınıza dönebilirsiniz. Doktorunuzdan bilgi almalısınız.

 3. Merhaba kıl donmesi oldum hocam yaklasık 1 hafta oluyor vucudumda cok sislik var sizce normel mi hocam kuyruk sokumundan oldum

  1. Sorununuzu ta olarak anlayamadım,kıl dönmesi ameiyatımı oldunuz yoksa kıl dönmesi hastalığınız mı var

 4. Ameliyat oldum hiç bir doktor adama akıllı bilgi vermiyor 25 gün olucak agrı sızı yok rahat hareket edebilorum yalnız iltihap hala geliyor dikiş alınmalımı hocam

  1. Xikiş alınması gerekir.doktorunuzla görüşmelisiniz.akıntı varsa nedeni de araştırılmalı,kötü koku varsa akıntı da enfeksiyon geliişmiş olabilir.kontrole gitmelisiniz

 5. Merhaba ben 12 gun once kil donmesi ameliyati oldum normal dikişli fakat bugun dikislerimjn acildigini farkettim haftasonu oldugunu icin doktora gidemiyorum cok acıyor 2 gun beklemek zorundayim dikisler pronlem yaratir mi daha cok acilir ki ?

  1. Ameliyat olmadan önce apse varsa ve tam iyleşmeden ameliyat olduysanız enfeksiyon gelişmiş olabilir. Doktorunuza kontrole gidin

 6. Hocam merhaba bende lokal anestezi ameliyat ti oldum pasumanimda daha duruyor 3 gün oldu ameliyat olalı banyo yapmam gerekiyor mu

  1. mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olduysanız yapabilirsiniz ama yine de doktorunuza sormanızda fayda var

 7. 2 ay once amaliyat oldum yaram kapandi ama simdi geri acilmaya basladi ve akinti oluyoo ne ypmaliyim

 8. Hocam ben 13 agustosta amelyat oldum ameliyattan sonra dikiş atılmıştı 15 gün sorma dikişlerim alındı doktor intihap var dedi dikişler alındıktan sonra yaram açıkladı ve duşa gir gel dedi doktor ama ben korkorkumdan duşa giremiyorum birşey olur mu çünkü yaram açık ve baya derin

 9. Merhaba hocam ben yaklasik 1 ay önce kol donmesi ameliyati oldum. Doktor yarayi açık birakti hergun yıkayıp pansuman yaptim. şuanda yara nerdeyse kapanmis pozisyonda çok küçük bisi kalmış. Sorum su olucak, denize girsem bi sıkıntı olur mu?

 10. Hocam merhaba yaklaşık 25 gün önce flap yöntemi ile kul dönmesi ameliyatı oldum. Ameliyattan 15 gün sonra dikişlerim alındı. Gün geçtikçe iki tane delik oluştu ve şu an parmağın içine girecek şekilde delikler var. Sizce normal mi doktora 1 hafta sonra gideceğim. Şu anda ne yapayım? Acı yok ama korkuyorum lütfen yardım edin.

 11. Merhaba hocam ben ameliyattan çok korkuyorum. Lokal anestezi şeklinde olmak istemiyorum. Genel anestezi uygulamak mümkün mü?

  1. genel anestezinin kendi içinde riskleri var.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 12. Merhaba hocam ben ameliyat olduktan 30-45 gün sonra dikiş yerleri şişti ne anlama geliyor bu

 13. Hocam merhaba
  Klasik yontem kil donmesi ameliyati oldum.Bugun 1 hafta oldu doktor dikisleri 15 gunde aliriz demisti.2 gun sonra sehir disina gitmem gerekiyordu festival gibi bi ortam acaba gitmemde sikinti olur mu ?

 14. hocam ben flap yöntemiyle kuyruk sokumundan ameliyat oldum.4.aya girdi yara yok fakat ara kısımda bir delik kaldı kapanmıyor neden dir?

 15. Merhaba hocam ben asker de kıl dönmesi ameliyatı oldum aradan bir sene geçti ameliyat yerim açıldı tekrar ameliyat oldum şimdi ameliyat yerim kalcamda makat üstünde açıldı ne yapabilirim

  1. tedavi olup,arkasından kıl dönmesinin nüksünü önlemek için tüm sırt bölgesi kıllarına laser epilasyon yaptırmalısınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 16. Hocam ben kıl dönmesi ameliyatı oldum ameliyattan bir kac ay sonra ufak bir delik oluştu o normal midir yoksa bir daha mi olmusumdur bazen agri da var hocam ?

  1. tekrar kıl girişi olmuş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.seher Şirin

 17. Hocam merhaba, 2 temmuzda ameliyat oldum, geçen hafta dikişleri aldırdım. Rahatlıkla oturup yaşantıma devam edebiliyorum. Fakat 2 gün sonra İstanbuldan Sinopa otobüs yolculuğu yapmam gerekiyor. Yaklaşık 9-10 saatlik. Bir sıkıntı yaratır mı bu durum? Hastalık tekrarlar mı?

  Teşekkürler.

  1. hangi yöntemle ameliyat olduğunuzu bilmiyorum,doktorunuza kontrole gidin,yara yerini değerlendirsin

 18. Hocam yaklaşık 1.5 ay önce primer kapatma yöntrmiyle ameliyat oldum dikiş alınması gibi bir durum olmadı. Fakat dün gece ameliyat yerinin alt tarafında tahriş hissi ve acı verici bir durum olunca ufak bir şekilde kan aktığını gördüm. Size sorun nedir, endişelenmrli miyim?

 19. Ben 27 haziran da ameliyat oldum kuyruk sokumundan 10 cm kestiler 9 dikiş yedim bu dikişlerin 6 sını ameliyattan 18 gün sonra aldılar diğer 3 ünüde 23 gün sonra aldılar ve aldıktan sonra sadece ağrım başladı ne yapabilirim 2 gün sonra işe başlicam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni