online randevu online randevu tedavi fiyatları

Ameliyat olan ne zaman oturabilir?

Bir çok ameliyattan sonra hastaya pozisyon önerilebilir, makat ve kalçalar bölgesinde yapılan ameliyatlardan sonra oturmaya yapılan ameliyata göre çok değişen süreler sonra müsaade edilir. Burada temel amaç hastanın rahatı kadar yapılan işlemin zarar görmemesidir.

Varis ameliyatı olanlar

Kıl Dönmesi Ameliyatından Sonra Ne Zaman Oturulabilir?

Pilonidal sinüs yani kıl dönmesi ameliyatı sonrası en çok sorulan sorulardan biri bu sorudur. Bunun dışında dikişlerim ne zaman alınacak? ve ne zaman banyo yapabilirim? Soruları da sık sorulmaktadır.
Ameliyatlarda yapılan ameliyat teknikleri çok farklı olduğundan bu soruların standart bir cevabı yoktur. Yapılan ameliyat tekniğine göre cevaplar değişmektedir.

Açık bırakma yöntemi
Kıl dönmesinin çıkarılıp yaranın açık bırakıldığı ameliyatların iyileşme süreleri 4 – 6  ayı bulabilmektedir. Bu süre içerisinde hasta sürekli açık yara pansumanı nedeniyle hareketleri kısıtlı ve ağrılı olmaktadır. Açık yara olmasına rağmen 5-6 gün sonra oturulabilir.

Primer kapatma
Sinüsün çıkarılıp yaranın direkt kapatılması şeklindeki uygulamada yara yüzeyi çok gergin ve ağrılı olmaktadır. Bu yüzden hasta uzun süre yüzü koyun yatmakta ve oturmaya en erken 15 gün sonra dikkatli bir şekilde başlamalıdır.

Flap Yöntemleri (deri kaydırma)
Pilonidal sinüs değişik geometrik şekillerde çıkarılıp yan taraftan flap dediğimiz benzer geometrik doku parçası deri ile birlikte serbestleştirilip çevrilerek yara kapatılırsa gerginlik daha az olmakta ancak hastalar yine de alınan doku parçasının büyüklüğüne göre 10 – 12 gün süreyle yaranın üzerine oturmamaları önerilmektedir.

Çağdaş yöntemler
Kliniğimizde uyguladığımız mini insizyonla (1-2 cm)sinüsün küçük yaradan çıkarılması (mikro sinüsektomi) ameliyatında yara çok küçük ve içerden gizli dikişlerle kapatıldığından hasta müdahaleden hemen sonra oturabilmekte ve normal aktivitelerine işine dönebilmektedir. Benzer tedavi yöntemleri olan Bascom, modifiye Bascom, pit picking ameliyatlarından sonra da hasta aynı gün oturabilmekte ve işine gidebilmektedir.

Kıl dönmeniz varsa hangi ameliyatla tedavi olduğunuz sonrası rahatlığınızı belirleyen en önemli faktördür bu sebeple hangi yöntemle olacağınızı iyi araştırmalı ve sizin için en uygun olanı yaptırmalısınız.
Yazan
Op. Dr. Atilla Kaya
Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21737387