online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Ülkemizde bazı para gözlerin bu hastalığı bitkisel karışımlar vs ile tedavi edeceğini iddia ederken bazılarıda bilimsel yöntemlerle hastalığın tedavisine yönelik teknikler geliştirmektedir. Öyleki kıl dönmesi tedavisine yönelik günümüze dek 14 farklı teknik geliştirilmiştir. Tabi şuan uygulanan 2-3 tanesi olup hastaya en avantajlı olanlar gündemde kalabilmiştir. Bunlardan biride Mikro sinüsektomi olup şuan en başarılı kıl dönmesi ameliyatı olduğu söylenebilir. Çünkü mikro sinüsektomi ile tedavi olan bir hasta sadece 10 dakika zaman ayırması yeterli olup tedaviden sonra 15 dakika dinlendikten sonra yanında kimse olmasına gerek kalmadan ister evine, ister işine dönebilir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı ve Yapılışları

Aşağıda bugüne kadar geliştirilmiş kısmen uygulanan ve uygulanmayan kıl dönmesi ameliyatı ve uygulanış tekniklerini kısa ve özet şekilde ele alacağım. Merak ettiğiniz teknikleri sitemizdeki sayfalarında detaylı ve resimleri ile görebilirsiniz.

Çağdaş Kıl Dönmesi Ameliyatları

Mikro Sinüsektomi
Kıl dönmesi ameliyatı uygulamasında adeta devrim niteliğinde bir buluş sadece 2cm alan kesilip kıl yumağı çıkarılır ve kesilen alan cerrahi gizli dikiş ile dikilir. Herhangi bir iz ve yara kalmadığı gibi tüm işlem sadece 10 dakika sürer. Hasta diğer yöntemlerde olduğu gibi yüzüstü yatma gereği ve pansuman yaptırması gerekmez. Aynı şekilde işgücü kaybıda yaşanmayan bu yöntemle yapılan tedavi sonunda hasta ne yapacağına kendisi karar verir. Evine, işine okuluna yada tatile tamamen özgürdür.

Yöntemin diğer avantajları sayfanın sonunda ayrıntılı ele alınmıştır.

Pit Picking
eyrel yapılan çağdaş yöntemdir. En kolaya kaçılan ve bir okadarda körü körüne yapılan kıl dönmesi ameliyatı türü pit picking kılların girdiği yeri küçük bir şekilde kesip yumağın olduğu yeri görmeden kazıma işlemdir. Hekimin kararına göre tamamlanan kazıma işlemi sonunda cilt altında ciddi oranda kılların olduğu yumak kalabilmektedir. Çünkü görmeden yapıyor ve temizlendiğinden emin olması imkansızdır.

Bascom Procedure

Mikro sinüsektomiye benzer şekilde uygulanır. Temel mantıkolabilecek en küçük deri keserek sinüsü çıkarmak ve sağlık dokuyu en az düzeyde çıkarmaktır. Aynı gün işe dönülebilmesi en büyük avantajıdır.

Sinüsotomi

Ameliyatsız sınıfa girmektedir. Giriş delikleri küçük bir alet yardımıyla alınır sinüsün için çelik fırçayla temizlenir.

Klasik Kıl Dönemsi Ameliyatları

Karydakis Ameliyatı

karidakis-ameliyati

Klasik yöntemler arasında kabul edilir. Klasik ameliyatların en iyisi denilebilir. Yunan bir cerrahın tarif ettiği ameliyattır, mantık olarak flap ameliyatlarına benzer yani yan taraftan cilt kaydırma ameliyatıdır. Bazı kaynaklarda D flep olarak ta yazılmaktadır. Yan taraftan kaydırılan cilt ayrı parça halinde değil hafif kaydırma şeklinde orta hatta alınır. Çıkarılan dokunun şekli D gibi olduğu için D flap denir, çıkarılan doku bu şekilde olsa da deri dikildiğinde çizgi şeklinde iz kalır.
Kıl dönmesini içeren cilt kesisi tam ortadan değil ortanın bir tarafından biraz fazla olacak şekilde yapılır ve az kesilen tarafın cildi orta tarafa çekilerek dikilir. Burada temel amaç tüm flap ameliyatlarında olduğu gibi orta hattın yerine değiştirmek daha doğrusu orta hatta yandan deri kaydırmaktır. Tekrar ihtimali diğer flap ameliyatlarına yakındır.

Karidakis Üstünlükleri;
Az iz kalır
Uygulaması kolaydır
Ağrı daha azdır
Az cilt kesildiği için kanama iltihap gibi riskleri azdır
2-3 günde işe dönülebilir
Karidakis Ameliyatının Olumsuz Yönleri
Mikro sinüsektomi ( bascom ) ameliyatına göre büyüktür
Gereksiz yere çıkarılan sağlam doku fazladır
Narkoz gerektirir
Hastanede yapılamsı gerekir
2-3 gün istirahat gerekir.
Uygulamayı bilen cerrah sayısı azdır.
Yataklı kurum gerektirdiği için biraz pahalı bir yöntemdir.
Bu olumsuzluklarına rağmen diğer klasik ameliyatlara kıyasla çok daha iyi bir ameliyattır.

Karidakis ameliyatı diğer klasik ameliyatlar sınıfına girer ancak çağdaş ameliyat yöntemleri olan mikro sinüsektomi, bascom, modifiye bascom, pit picking ve sinüsotomi yöntemlerinin bir çok avantajına da sahiptir. özellikle işe dönüş zamanı klasik yöntemlerden çok erkendir. Çağdaş tekniklerin uygulanamayacağı kadar ileri, vakalarda avantaj sağlamaktadır. Yöntem Idea Kliniklerinde çalışan tüm proctoloji uzmanlarınca uygulanmaktadır.
Genel olarak değerlendirildiğinde çağdaş ameliyatlardan daha zahmetlidir ama diğer klasik ameliyatlardan çok daha kolaydır.

Flap Ameliyatları
Bir çok tekniği geliştirilmiş olan bu yöntemin uygulanışı pilonidal sinüs yumağı olan kısmı keserek oluşan boşluğa ise cilt ve cilt altı ile beraber kas zarı içeren daha dayanıklı cilt paçasını o alana dikme yöntemidir. Bu teknik ve buna benzer geliştirilmiş olan Limberg Flap, Modifiye Limbeg Flap, Oval Flap, W Flap, Yan Flap gibi bazı teknikler geliştirilmiş fakat genel yapı hep benzer şekilde olmuştur. Yukarıda bahsi geçen mikro sinüsektomi ile flap ameliyatı karşılaştırması için bir video ekledik ve farkı bizzat görmenizi amaçladık.

modifiye-limberg-flep

Açık Bırakma Yöntemi
Hekim pilonidal sinüs yumağının olduğu yer ve etrafından akıntı olan yerleride içine alacak şekilde geniş bir alanda cildi kesip alıyor. Bunun içinde sağlıklı bölgede bulunuyor. Halen teknolojik anlamda gelişmemiş yerlerde uygulanan bu teknik ile tedavi olduğunuzda iyileşme süreciniz 6 ay sürebilmektedir. Açık bırakılan alan sizde önemli bir yaraya neden olacaktır.

Kıl Dönmesi Açık Bırakma Ameliyatı Ne Kadar Sürede Kapanır

Aşağıdaki resimlerde de görüleceği gibi kıl dönmesi ameliyatları içinde en geniş yara bırakılan ve kapanması 5 – 6 ayı bulan bir yöntemdir. Her ne kadar yapan cerrah taburcu ederken ” bir ayda kapanır, günlük pansumanlara gel” dese de 5 aydan önce kapandığı görülen vaka yoktur. Bu kadar uzun ve zahmetli uğraş sebebiyle bu hastalığın tedavisi konusunda tecrübeli klinik ve doktorların giderek daha az yapmaktadır.

açık bırakma yöntemiyle kıl dönmesi ameliyatı

kıl dönmesi açık bırakma yöntemi

kıl dönmesinin açık bırakma ameliyatı

Yöntemin avantajları

Her cerrah uygulayabilir
Her pilonidal sinüs hastasına uygulanabilir
Ameliyatı cerrah açısından kolaydır ve çabucak bitirilebilir

Açık bırakma tekniğinin olumsuzlukları
4-6 ay kadar yara bakımı ve pansuman gerekebilir
Abartılı ameliyat izi kalır
İş gücü kaybı uzundur
Narkoz gerektirir
Yatmak gerektiği için yataklı tedavi kurumunda yapılabilir.
Aylarca kokulu akıntı olur
Pansuman uzun sürdüğü için hastaya zaman kaybı ve ekonomik yük getirir.

Tüm bu olumsuzluklar göz önüne alındığında en son tercih edilecek yöntem olmalıdır. Her ne kadar cerrah açısından dikiş vs gerekmediği için kolay olsa da hastanın aylarca pansumanlarla sürünmemesi için zorunlu kalmadıkça yapmamak gerekir.

fig2-2k12-62-69

Yarı Açık Bırakma
Yukarda anlatılan yöntemle hemen hemen aynı olup bundaki fark ise tam açık bırakmak yerine cildi zemine dikerek daha az boşluk ve bu şekilde biraz daha az bir yara oluşmasını sağlayacak şekilde geliştirilmiş bir yöntemdir.

yari-acik-birakma-ameliyati

Premier Kapatma
En eski kıl dönmesi ameliyatı yöntemlerinden olup uygulanışı en kolay türlerdendir. Kıl dönemsi yumağının olduğu yer kesilip çıkarıldıktan sonra dikilen alan maalesef tekrarlama oranı nerdeyse %50 olup kısa bir süre sonra kişi tekrar Pilonidal sinüs problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Tüm hekimlerin bildiği fakat yenilikçi hekimlerin terkettiği bir yöntemdir.

fig1-2k12-62-69fig3-2k12-62-69Ameliyat sonrası gerginliğin en fazla olduğu tekniktir ve bu gerginlik ağrının en önemli sebebidir. Pilonidal sinüs ameliyatları arasında ameliyat sonrası ağrının en fazla yaşandığı tekniktir.
Üstünlükleri sebebiyle yerini yavaş yavaş flap yöntemlerine bırakmıştır,yenilikleri izleyen kliniklerde oldukça az yapılmaktadır.

Kürtaj (kazıma ) Yöntemi

Kazıma yöntemi başarısı düşük ameliyatlardandır bu sebeple yaygın bir şekilde yapılmamaktadır. Kıl yumağının üst kısmındaki deri parçası genişçe alınır kıl yumağının olduğu boşluk kıllardan arındırılı çok küçük kaşık benzeri uç kısmı keskin aletle zemin kazınır. Kazınan bu bölge açık bırakılır. Açık bırakma tekniğine benzer bir uygulamadır. Açık bırakma yönteminde sinüs zemindeki temiz dokuya kadar kesilerek çıkarılırken küretaj yöntemide sinüsün arka duvarı olduğu yere bırakılır. Açık bırakmaya tek üstünlüğü sinüsün arka duvarı alınmadığı için daha az kanama olur.
Pilonidal sinüs ameliyatları içinde en geniş yara bırakılan ve kapanması 3-5 ayı bulan bir yöntemdir.
Yöntemin üstünlükleri
Ciddi bir avantajı yoktur.
Her pilonidal sinüs hastasına uygulanabilir
Ameliyatı cerrah açısından kolaydır ve çabucak bitirilebilir
Küretaj kıl dönmesi
Küretaj tekniğinin dezavantajları
3-5 ay kadar yara bakımı ve pansuman gerekir
Abartılı ameliyat izi kalır
İş gücü kaybı uzundur
Narkoz gerektirir
Yatmak gerektiği için yataklı tedavi kurumunda yapılabilir.
Aylarca kokulu akıntı olur
Pansuman uzun sürdüğü için hastaya zaman kaybı ve ekonomik yük getirir.
Tüm bu olumsuzluklar göz önüne alındığında en son tercih edilecek yöntem olmalıdır.
Benzer uygulamapilonidal sinüs apsesi hastalığının tedavisinde de kullanılmıştır ama çok sık tekrarladığı için terkedilmiştir.

 

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl Dönmesi Mikro Sinüsektomi Avantajları

En büyük avantajı hiç bir şekilde sizin özgürlüğünüzü alıkoyan bir yöntem değildir. Tedaviniz maksimum 30 dakika sürer bu süreçten sonra ister evinize, işinize okulunuza, tatilinize dönersiniz. Diğer yöntemlerde ise nereye önce bir kaç gün hastanede kalacaksınız.

Pansuman Gerekmez; 4cm alanda yapılan kesiden kıl yumağı çıkarılıp cerrahi dikiş ile kapatılır. Ameliyat kısmı hiç bir şekilde pansuman gerektirmez. Diğerlerinde ise 6 ay kadar günlük pansuman yaptırması gerekir.

İşgücü Kaybı Olmaz; Yukardada belirttiğim gibi micro sinusektomi ile yapılan pilonidal sinüs ameliyatı size işgücü kaybı yaşatmaz. Ameliyat sonrası işinize dönebilir, fakat dinlenmek isterseniz hekimlerimiz size rapor verecektir.

İz Kalmaz; Her ne kadar geri planda kalsa da özellikle kadınlarda kalçaların üzerinde kocaman bir Z harfi olması son derece rahatsız edebilmektedir., yine açık bırakam yönteminde büyük ve derin bir çukurluk kalabilir. Çağdaş yöntemlerde normalde gözle görünür iz kalmaz.

Ciddi ağrı olmaz; Klasik yöntemlerde geniş doku çıkarmanın getirdiği deri gerginliği ve dikişler 10-15 gün kadar rahatsız edici ağrı yapabilir, yeni yöntemlerde genellikle ağrı kesici almayı gerektirecek düzeyde ağrı olmaz.

Dren konmaz; Klasik cerrahi yapıldığında çok fazla doku ve buna paralel çok fazla damar kesildiği için deri dikildikten sonra derinin altında kan birikebilir, işte bu birikebilecek kanın birikmemesi için kanı emici vakumlu alet takılır. Çağdaş ameliyatlarda yaralama alanı çok küçük olduğu için drene ihtiyaç duyulmaz.

Ameliyat ücreti; Eski yöntemlerde hastane, yatak ücreti, narkoz ücreti, narkoz öncesi yapılan tahlillerin ücreti, konsultasyonların ücreti ekleneceği için yeni yöntemlerden çok daha pahalı olur.

İstanbul Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi

Uzman hekim kadrosu ile hizmet veren Idea Klinik üç farklı şubesi ile Bakırköy şubede Op Dr Seher ŞİRİN ve Op. Dr. Atilla KAYA  yönetiminde gerçekleşmektedir. Pilonidal sinüs tedavisi için yalnızca mikro sinüsektomi ve diğer çağdaş yöntemleri uyguluyoruz.

İzmir Kıl Dönmesi Tedavisi

Özellikle çağdaş yöntemler konusunda yetkin genel cerrahi uzamnı Op Dr Demet Ağras’tır, mikro sinüsektomiyi araştırmadan karar vermemelisiniz.

Bursa Kıl Dönmesi Tedavisi

Bursa’da Op Dr Ergun Aygören tüm pilonidal sinüs ameliyatalrı konusunda özellikle mikro sinüsektomi konusunda tecrübeli cerrahlardandır.

Ankara Kıl Dönmesi Tedavisi

Ankara’da Pilonidal sinüsün tedavi yöntemleri konusunda Op Dr Adil Altınsoy yaptığı çağdaş amekiyatlarla öne çıkmaktadır.

191 Yorum Var

 1. Hocam ben yaklaşık 1. 5 sene önce ameliyat oldum ve ikide bir yırtılıp açılıyor ve ben doktoruma gidiyorum ve bana verdiği cevap sert bir yeremei oturuyosun diyor bende simit şeklinde bir yastık ile oturuyorum gittiğim yerde ve benim yaram 1.5 senedir iylesmedi sürekli pansuman yapıp duruyorum ve kapndiktan sonra 20 gün içinde bidaha açılıyor ve ben yine pansuman yapıyorum hiç bir yerde oturamiyorum hep yan oturuyom nasıl geçer ve başka tedavi yontemi varmı yeniden ameliyat olmam gerekiyormu anlamadim yardımcı olursanız sevinirim tşk ederim

  1. Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz muayene le değerlendirilir, nüks mü yoksa yaa iyileşmesnde gecikmeli değerrlendirilir ona göre tedavi planlarım. 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderebilir, bilgi alabilir bunun yanısıra muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba hocam ben daha önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ve tekrarladı mikro sinüsektomi tekniğiyle tekrardan ameliyat olabilirmiyim

  1. tüm kıl dönmeleri mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edilebilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer uygunsa apse yoksa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 3. Merhaba hocam ben 24 eylül 2018 de pilonidal kist ameliyatı oldum 10 gün oldu dikişlerim alınmadı yaramda akıntı var pansumanı sürekli yapıyoruz ben dikişlerin arasında küçük bi yara açıldı ordan akıyor ben duş alabilirmiyim teşekkürederim

  1. enfeksiyon gelişmiş olabilir yada apse tam iyileşmeden ameliyat olduysanız akıntı olması normal.doktorunuza kontrole gidin

  2. Merhaba hocam nasılsınız…

   Ben devlet hastanesinde kuyrukta flap yöntemi z plasti ile 16 gün önce ameliyat oldum. Ve dün Dikişlerim alındı. Kuyruk kemiğinin o tarafta küçük bir yer yara açık kalmış iyi kaynamamış. Doktorum bana FİTO KREM verdi haftaya gel muayene tekrar dedi Bu kapatır dedi. Her gün de pansuman yap dedi
   Ve ortada şişkinlik ne zaman iner ve ne zaman iyileşebilirim. Hocam oturamıyorum. Oturursam da ağrı oluyor. Yardımcı olunuz hocam

 4. Hocam ben 6 ay önce kuyruk sokumundan amalyat
  Oldum halen oturamıyom Z şekilinde 20/30.dikiş
  Attılar 1 hafta hastahane yattım yanı sağ tarafınfan
  Sola doğru kaydırmışlar çok acayip kesmişler
  Kuyruk sokumunu düzlenmiş oturunca geriliyor
  Ben yurt dışında yaşıyorum yani orda oldum
  Hocam bu normalmı yaşım 54 bilgi verirseniz
  Tşkr ederim

  1. Merhaba hocam tekrar size bşr sorum olacaktı hocam hastahaneye
   Kontrola gittim beni amalyat eden
   Cerraha amalyattan menmun olmadığımı söyledim oda dediki
   Bir sene geçmesi lazım iyi olmasa
   Tekrar kuruk sokumu düzlemişler ya
   Oturumca gerilme oluyor ordan
   Tekrar amalyat etmek istiyorlar
   Bende çok korkuyorum acaba dahamı kötü olur hocam yardımcı
   Olursanız menmun kalrım tşkr ederim

   1. kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip yönlendirebiliriz.

    1. hocam İyi günler bende geçen günlerde amaleyet oldum yaram şekli ise yaramın etrafı yani uc tarafları dikişli gözüküyor ve lokal anestezi yapmışlardı bu tekniğin adı nedir acaba

     1. Ameliyat tekniğini kıl dönmesinin tipi belirler. Doktorunuza sormalısınız.
      Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 5. Hocam ben bascom yöntemi ile ameliyat oldum dikişlerim alındı ama küçük bir delik kaldı bu delikten nüks edermi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni