online randevu online randevu tedavi fiyatları

Karydakis Yöntemi

Pilonidal sinüs ameliyatlarından klasik yöntemlerin en son tarif edilenidir. Yunan bir carrahın tarifi olduğu için kendi adını vermiştir. Literatürda D Flap olarak da anılmaktadır, D flap denmesinin sebebi kesilen deri parçasının büyük D harfi şeklinde olmasıdır.

Karydakis Ameliyatı Nasıl Yapılır

Yukarıda bahsedildiği gibi bir tür flep yöntemidir. Sinüs ve giriş deliklerini içeren D harfi harfi şeklinde deri kesilir, sinüsün çıkarıldığından emin olunacak kadar derinliğe inilir. D nin dik olan bacağına ters C şeklinde olan kısmı dikilir. Kesik sağ veya solda olacak şekilde kesildiği için dikildiğinde dikiş hattı ortada değil kenara kaymış olur.

Orta hattın kenara kaydırılmasının bazı avantajları vardır
Ağrı daha azdır
iltihap riski düşüktür
Tekrar etme ihtimali azdır
Büyük kesmek gerekmez

Karydakis Yöntemi Zor mudur?

Klasik cerrahi uygulamalar arasında en rahat olan yöntemdir. Hasta açısından zorluk derececesini şöyle tarif edebiliriz; diğer flep ameliyatları, primer kapatma yöntemlerinin zorluğunu 10 kabul edersek, mikro sinüsektomi, pit picking, bascom ve sinüsotomi gibi çağdaş ameliyatların zorluğunu 1 kabul edersek karydakisi 3 olarak değerlendirebiliriz. Yani eski yöntemlerin zorluğu olmaz ama çağdaş yöntemlerden biraz daha zordur.

Karidakis Ameliyatı Yapılan Hastaneler

Aslında amaliyatı hastane yapmaz, hastanede bir cerrah yapar. Gidilen hastanedeki cerrah yöntemi uygulamayı biliyorsa yapar ama bilmiyorsa o zaman size farklı yöntemlerin avantajlarını sayarak ona razı etmeye çalışır. Yani araştırma yaparken hastane değil doktor ismi araştırın. Türkiye’nin en yaygın şubeleri olan İdea Klinik tüm şubelerinde güvenle yaptırabilirsiniz.

Karidakis Ameliyat Fiyatları

Bölgesel uyuşturma ile yapılması zordur bu sebeple hastane ortamında daha doğrusu narkoz verilebilen ortamda yapılması gerekir. Hastane ortamı gerektirmesi sebebiyle gidilecek hastane, hastanın SGK sının olup olmaması, hastanede kalış süresi gibi diğer masraflar net değildir. Ortalama 2500- 4500 TL arasında değişmektedir.
Karidakis Ameliyatının Avantajları
İşe dönüş diğer klasik ameliyatlardan daha kısadır, 3.-4. günde işe dönülebilir.
İz daha azdır (flap yöntemlerinden)
Ağrı hafiftir
Nüks ihtimali düşüktür
Dren çok gerekli değilidir
Çok ilerlemiş vakalarda da uygulanabilir.
İltihap riski düşüktür

Olumsuzlukları
Belirgin olumsuzluğu yoktur, tek sorun yapmayı bilen cerrah sayısı azdır. Gittiğiniz doktor uygulamayı bilmiyorsa sizi farklı yöntemlere razı edecektir.