online randevu online randevu tedavi fiyatları

Flep Yöntemi İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Asıl yazılışı flap tır, Türkçeye okunduğu gibi flep olarak yerleşmiş bir kelimedir. Türkçe karşılığı doku kaydırmadır. Bu doku kaydırma genellikle deri kaydırma şeklindedir. Sayfada daha çok flep ameliyatları ele alınmıştır ama mikro sinüsektomi yöntemini araştırmadan hangi yöntemle ameliyat olacağınıza karar vermemelisiniz.

flep-yontemiyle-kil-donmesi-tedavisi

Kaydırılan doku dil şeklinde kökü vücuda bağlı olabildiği gibi, vücudun bir yerinden tamamen ayırarak (free flap) alınıp bir başka yerine dikme şeklinde de yapılabilmektedir.

Sayfa içeriği kıl dönmesi hastalığının tedavisinde kullanılan fleplerdir. İsim farkı kaydırılacak dokunun şekli veya ilk defa tarif eden cerrahın adıyla konmuştur. Temel amaç hepsinde aynıdır sorunlu dokuyu çıkarıp yerine yan taraftan deri getirerek sorunsuz alan oluşturmak ve orta hat hassasiyetini azaltmaktır. Karidakis ameliyatı dığındakilerde alışık olunan bir şekilde hastalıklı dokunun 20-30 kjatı kadar sağlıklı döku çıkarılmaktadır ve bu da ciddi iş gücü kaybı ve ekstra sıkıntılara neden olmaktadır. Yaşanan bu sıkıntılar sebebiyle son yıllarda flep ameliyatları yerlerini çağdaş yöntemler olan Bascom, mikro sinüsektomi, pit picking, sinüsotomi ameliyatlarına bırakmaktadır. Yenilikleri yakından takip eden cerrahlar çağdaş yöntemlerle ameliyat yapmakta çok ileri vakalarda flep yöntemlerinden Karidakis ameliyatını tercih etmektedir.

Flep Yöntemi

Modifiye Limberg Ameliyatı
Limberge benzer şekilde yapılır kullanılan taraf farklıdır. Limberge üstünlüğü; limberg flepte alt köşede gamze oluşması önlenir ve buna bağlı olarak hastalığın tekrarlama ihtimalini azalır.

Oval Flep
Kesilen doku baklava dilimi gibi değil yumurta gibi oval yapıdadır. En büyük avantajı baklava dilimi gibi kesildiğinde köşelerde doku çürümesi görülebilirken oval kesikte doku çürümesi olmaz. Genel avantaj ve dezavantajları limberge benzerdir.

W-Y flep
Çok iler vakalarda, kalçalara yayılmış hastalarda uygulanan çok büyük bir ameliyattır. Yan duran W harfi şeklinde kesilerek alınr ve doku benzer şekilde kesilerek oraya kaydırılır. Ameliyattan sonra kötü görünen bir iz kalır.

Diğer flap ameliyatları ile aynı mantıkla yapılır.Hastalıklı bölge genişçe çıkarılır ve yan taraflardan cilt kaydırılır.Temel amaç yanlardaki sağlıklı cildi orta kesime getirmek ve bunu yaparken gerginliğe sebep olmamaktır.

Yapılan flap ameliyatlarının en ağıdır çünkü kesilen cilt çok fazladır.Ameliyat sonrası kalacak iz miktarı da buna paralel olarak daha fazla olur.

Çok ilerlemiş kıl dönmelerinin tedavisinde tercih edilebilir ancak uygulayan cerrah sayısı çok azdır ve yaygın değildir.

W şeklinde kesik yapılır ve bu şekilde bir iz kalır.

Flap ameliyatlarının genel avantaj ve dezavantajları bu yöntem içinde geçerlidir.Kıl dönmesi ameliyatları içinde en az yapılandır.

Abartılı iz bırakması sebebiyle bayanlar için son derece rahatsız edici olabilir.

W flap

W flap çizim

Karidakis Ameliyatı

Flepler arasında en iyisidir. En son tarif edilmiş flep tekniğidir, Yunanlı bir cerrah tarafından ilk defa yapılmıştır. Kesilerek çıkarılan doku D harfi şeklinde kesilir D nin düz çizgisi alttan serbestleştirlerek eğik çizgiye dikilir. En kolay uygulanan klasik yöntemdir. Diğer klasik yöntemlerde olduğu gibi hastanın 12-15 gün yatması gerekmez. 2-3 gün içinde işine dönebilir. Tekrar ihtimali diğerlerine göre çok daha düşüktür ve kanama, iltihaplanma, dikiş açılması gibi sorunlar en az bu teknikte görülür. Diğer klasik yöntemler gibi ileri vakalara da uygulanabilir. Genel anestezi (narkoz) veya belden aşağı uyuşturularak yapılır bölgesel uyuşturmayla yapılması zordur.

Limberg Flep Yöntemi

Resme dikkat edildiğinde aslında sorun 1 santimlik alandadır ama ameliyatın tekniği gereği abartılı düzeyde kesik yapılmaktadır. Pilonidal sinüsün olduğu alanı alıp yan taraftan cilt çekme ameliyatıdır. Ameliyatın mantığı çıkarılan dokudan sonra cilt dikildiğinde gerginlik olmasını engellemek ve ortaya yan taraftan daha dayanıklı cilt getirmektir.

Orta alandan sinüsün olduğu yer baklava dilimi şeklinde çıkarılır sağ taraftan aynı ölçülerde cilt bir kenarı sağlam bırakılıp 3 kenarı kesilerek boş alana dikilir.

Genel olarak değerlendirildiğinde gerçekte 1-2 santimlik alanda olan kıl dönmesini almak için 20 santimlik cilt kesilmiştir. Tarvmatik bir ameliyattır ve abartılı iz bırakır. Aşağıda resimlerini göreceğiniz ameliyat Bascom ameliyatıyla çok daha küçük bir alandan yapılabilirdi. Bu şekilde yapılsaydı 20 cm lik değil 2-3 cm lik iz kalıdı.

limberg flap yapılacak kıl dönmesi
limberg flap yapılacak kıl dönmesi

 

limberg flap ameliyatında çıkarılan yer ve kesilecek bölge
limberg flap ameliyatında çıkarılan yer ve kesilecek bölge

 

limberg flap operasyonu dikişin yapılmış alan
Operasyondan sonra bir tarafın dikilmiş hali

 

limberg flap
limberg flap ameliyatı

Fotoğraflar dikkatle incelendiğinde şu rahatlıkla görülebilmektedir; Hastalıklı alan 2 cm dedir ancak çıkarılan dokunun hacimsel miktarı bunun 20 katına yakındır yani küçücük hastalıklı alan çıkarmak için bunun 20 katı kadar da sağlıklı doku gereksi yere çıkarılmaktadır. İşte çağdaş yöntemlerden en büyük farkı budur yani gereksiz yere çıkarılan sağlıklı doku çok fazladır. Peki bu gereksi yere çıkarılan doku hastada ne sorunlara neden olur?
Limberg Flep Olanlar Şu Sorunları Yaşayabilir;
Daha çok yer kesilmesine bağlı ağrı fazla olur
Kesik büyük olduğu için iz de büyük olur özellikle kadınlar için kalacak iz önemlidir, iz büyükçe bir Z harfi şeklinde olur.
Gerginlik azalsa da yine fazla olur
Yara iltihaplanma riski yükselir çünkü oluşan doku tahribatı büyüktür
Yara açılırsa ki bütün ameliyatlarda açılabilir, çok geniş açık yara kalır doğal olarak kapanması aylar alır
Köşelerde kanlanma az olduğu için deride çürüme olabilir
Kanama riski yüksektir bu sebeple standart olarak dren denilen vakum takılır
12-15 gün belli pozisyonda yatmayı gerektirir ve doğal olarak işe gidilemez.

Bu olumsuzlukları nedeniyle çağdaş yöntemleri öğrenen cerrah sayısı arttıkça bu yöntemi uygulayanların sayısı azalmaktadır. Bazı değişiklilerle tarif edilen modifiye limberg de yaklaşık aynıdır.

Bunların dışında uygulaması büyük oranda terk edilmiş farklı doku kaydırma yöntemleri de vardır ancak günümüzde pek uygulayan kalmadığı için yazma gereği duyulmamıştır. Bunun yanı sıra Karidakis dışındakiler yaşanan sorunlar nedeniyle giderek daha az uygulanmakta ve çağdaş kıl dönmesi ameliyatları tercih edilmektedir. Çağdaş kıl dönmesi ameliyatları olarak 4 yöntem halihazırda giderek yaygınlaşan bir şekilde yapılmaktadır. Bunlar; Bascom procedur, mikro sinüsektomi, pit picking ve sinüsotomidir. Bu yöntemlerde hasta 10 dakika sonra refakatçiye ihtiyaç duymadan kalkıp işine döenbilir. Yatak istirahatı önerilmez.

Kıl Dönmesi Romboid FLep Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Çıkarılan geniş doku parçasının oluşturduğu açıklığı yandaki cildi çekerek kapatmak yerine yan tarafından cilt kaydırılır. Temel amaç gerginliğin azaltılmasıdır. Gerginlik daha az olunca ağrı, yara açılması, tekrarlama gibi sorunlar daha az görülür. Aslında sorun 1 cm lik bir alandadır ama ameliyatın tekniği gereği çok abartılı düzeyde kesik yapılmaktadır. Öyle ki çıkarılması gereken kısım 1-2 santimetre küp iken 20-50 cm küp doku çıkarılır, çıkarılan dokunun % 90 lık kısmı gereksiz yere çıkarılan sağlıklı dokudur.

Romboid flep ameliyatı şu olumsuzluklara sebep olur;

 • Abartılı ameliyat izi kalır (özellikle kadınlar için son derece rahatsız edici olur)
 • Dren konduğu için 2-3 gün hastanede yatmayı gerektirir.
 • 30-40 dikiş atıldığı için 12-15 gün yatak istirahatı gerektirir.
 • Çok yer kesildiği için kanama, iltihaplanma, yara açılması gibi sorunlar olabilir
 • Çok ilerlemiş class 5 vakalar dışındaki kıl dönmelerinde son derece gereksizdir, daha az doku hasarı olan ameliyatlar tercih edilmelidir.

Genel olarak değerlendirildiğinde gerçekte 1-2 cm lik alanda olan hastalıklı dokuyu almak için 20 – 40 cm lik cildi kesmek son derece gereksiz bir uygulamadır. Yöntemleri iyi araştırmadan karar vermemelisiniz. Unutmayın hepsinin birbirine üstünlüğü olan 15 çeşit ameliyat yapılabilmektedir.

11 Yorum Var

 1. Hocam merhaba

  Flap yöntemle ameliyat oldum yaklaşık 2 sene önce. Dikiş yerlerinde kaşıntı başladı normal midir? Aynı zamanda ameliyatlı bölgenin 3-4 cm yanında sivilce gibi kaşınan bir kırmızı nokta var ancak şişlik veya akıntı yok. Sivilce midir yoksa kıl dönmesi başlangıcı mıdır ? Teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen hastalığın tekrarladı, kesin tanı için muayene etmek lazım.

 2. Merhaba Doktor Bey,
  Öncelikle 5 Ağustos’ta flap yöntemi ile ameliyat oldum. 16 dikişim vardı. 15.gün dikişlerimin bir kısmı alındı ve anüs’e yakın olan yerde ki dikişlerim alınmadı. Sebebi ise yarada açılma meydana gelmiş 4-5 cm uzunluğunda. Oranın pansuman ile kapanacağı söylendi. Düzenli olarak pansumanlarımı yaptırdım. Dikişlerimi aldılar ve yara hala tam kapanmadı. 1 cm lik bir açıklık var. Onun kapanmasını bekliyorum. Benim bu iyileşme süreci içerisinde akıntı veya kanamam olmadı. Ama nüks etmesinden korkuyorum. Yara açık iken kıl girişi olması mümkün olabilir mi? Nüks belirtileri ne zaman belli olur? Yaklaşık olarak 2 ay olacak ameliyat olalı. Tekrar nüks eder ise mikro sinusektomi yöntemi ile ameliyat olacağım. İlginize teşekkür ederim

  1. yara kapanması yarada açılma olduğu için 2-4 ay sürebilir.daha önce flap yöntemi ile tedavi olduğunuz için iyileşme tam gerçekleşemezse mikrosinusektomi yöntemi uygulanamayabilir.muayene ile değerlendirilir.nüksü önlemek için genel hijyene çok dikkat etmeli,günlük duş almalı,günlük çamaşır değiştirmelisiniz.sırt ve kalça bölgesini kıllardan arındırmalısınız
   Op.Dr.Demet Ağras

 3. mrb ben kıl dönmesi ameliyatı olmak istiyorum bir cok farklı yöntem oldugunu duydum benim açımdan en önemlisi risksiz ve günlük hayatımı etkilemicek olması bana hangisini önerirsiniz ?

  1. narkoz,yatak istirahati ve pansuman gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olabilirsiniz.
   Op.Dr.Demet Ağras

 4. Hocam ben 2 aya yakın önce kıl dönmesi amaliyatı oldum dikisli beyaz rengte akıntı geliyordu amaliyatı oldum hala geliyor sebebi ne olabilir askerim yardımcı olursanız sevinirim yoksa sonunda kafama sıkacam böyle giderse çıldırmak üzereym

  1. kıl dönmesinde uygulanan klasik ameliyatlarda iyileşme uzun sürebilir.doktorunuza kontrole gidin.tedavide ek yöntemler kullanılabilir
   Op.Dr.Ergun Aygören

 5. Hocam bende bu teknikle ameliyat oldum 14 gün oldu dren i çıkarmadılar işim gereği evde duramıyorum malum polis olunca alıştık sokaklara napmam gerek 4 senedir var di bu hastalik.

  1. Yusuf bey
   flep yöntemnde dren akıntı bittikten 1 gün sonra çıkarılır.eğer hala akıntı varsa dren kalabilir.temizliğinize çok dikkat etmelsiniz,günlük yıkanmalı ve iççamaşırı değiştirmelisiniz ki kıllar tutunup içeri girip nükse neden olmasın.imkanınız varsa tüm sırt bölgesi kıllarına laser epilasyon yaptırabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Hocama ben 15 yaşındayım haftada bu yöntemle olucam ve futbol oynuyorum iyileşme süresi kaç gün olur
  Op Dr Atilla Kaya
  2-4 aya kadar uzayabilir. flap yönteminde ciltte kaydırma olduğu için uzun süre spor yapamayabilirsiniz

 7. Hocam ben 14 yasindayim 4 aydir bende kil dunmesi var hic ameliyat olmadim lutfen bana ne yapacagimi soylermisiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Ameliyat olmalısınız ama öncesinde yöntemleri iyi araştırın çünkü çok değişik yöntemler var, özellikle iz kalmayan mikro sinüsektomi bayanlar açısından öenmli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?