online randevu online randevu tedavi fiyatları

Yarı Açık Bırakma Ameliyatı

yari-acik-birakma-ameliyati

Açık bırakma ameliyatıyla primer kapatma nın karışımı bir ameliyattır,marsupializasyon ameliyatı denir.hastalıklı bölge etraftaki geniş sağlıklı doku ile birlikte çıkarılır,oluşan geniş açıklık cildin kesik kenarları kuyruk sokumu kemiğine dikilir her iki tarafta aynı şekilde dikilir ve ortada 1-2 cm açık yer bırakılır.Başarısı düşük ve açık gibi zahmetli bir bakım dönemi olduğu için seyrek yapılan bir ameliyattır.Açık bırakma ve pirimer kapatma ameliyatları gibi ilk tarif edilenlerdendir.

Direk kapamadan farkı şunlardır

Daha az gerginlik olduğu için ağrı daha azdır

Tam kapatılmadığı için iltihap apseye dönüşüp sorun yaratmaz

Dren koymak gerekmez

Gerginlik daha az olduğu için ağrı daha azdır

İşe dönüş daha erken olabilir (bir hafta 10 gün)

Açık bırakmadan farkı şunlardır

Daha az yer açık bırakıldığı için kapanması daha kısa sürede ( 1-2 ayda ) tamamlanır

Daha az iz kalır

Teknik biraz daha zahmetlidir

Açık kısım az olduğu için akıntıda az olur

Pansumanları daha kolaydır

Bilgi birikimi ve tecrübe gerektirmediği için her cerrah yapabilir

Yarı açık bırakma tekniği ( marsupializasyon operasyonu ) giderek daha az yapılan bir ameliyattır.

Yarı Açık Bırakma Ameliyatı

7 Yorum Var

 1. Slm hocam ben belcikadan yaziyorum
  7 ay once kuyruk kemigimde abse olusmustu ve o zamandan bu zamana kadar 2 defa ameliyat olmustum 10 cantim derin ve baya bi actilar . Hergun hemsire pansoeman yapmaya geliyor ama halen daha kapalmadi cok az kaldi kapalmasina kapalmiyor ama hocam ve yarinda kontrola gidecem bakalim ne diyecek .
  Doktor bidaha ameliyat yapacagiz derse bana onerin olurmu hocam
  Mesela mikrosinusektomi yapmam daha iyi olurmu bu saatten sonra hocam gercekten 7 ay cekiyorum napacagimi sasirdim
  Ve mikrosinusektomi ameliyat ayni anda kapaniyormu geri yoksa dikismi yapiyonuz hocam Saygilar
  Op Dr Atilla Kaya
  kıl dönmesi türkiyede sık görülen bir hastalık olduğu için ülkemizde tedavi yöntemleri daha çok araştırılmış ve gelişmiştir.tedavinizi mümkünse türkyede yaptırmanızı öneririm.mikrosinusektomi için değerlendirmek gerekir ama yara yeri hala açıksa ne yapılabilir bilemiyorum.siz info @ideaklinik.com adresine fotoğraf gönderin ,fotoğraf üzerinden değerlendirebilirim

 2. Hocam merhabalar,
  31 Temmuz’da yarı kapama yöntemi ile kıl dönmesi ameliyatı oldum. Ameliyatın 2. ayından sonra ameliyat yeri kızla kapanmaya başladı. Tam iyileştim derken doktorum yaranın alt tarafında açık kalan yeri kendi eliyle açtı. Sebebini sorduğumda iltihabı daha iyi aksın açıklamasını yaptı. Asıl yara kapandı fakat doktorun eliyle açtığı yer çok uzun bir süre açık kaldı. Bu sürede pansumanlarımı yaptırdım kapanmak bilmeyince kantaron yağına başladım. Niyahet 3,5 hafta önce kapandı. Fakat kapanan yerde siyah bir şeyler vardı yani cildin altında bir leke gibi… Sağlam kapanmadığı belli oluyordu. Kapandıktan bir hafta sonra tekrar açıldı. Ameliyatı Adana’da olmuştum ama ben Ankara’da öğrenciyim. Ankara’da bir doktora gittim. Şu an bir şey gözükmüyor. Yara hassas bit bölgede yürürken otururken geriliyor olabilir o yüzden geç kapanmış ve açılmış olabilir dedi. Yaranın elle açıldığını söyleyince belki de o bölgede tekrar bir nüks olayı olabilir ama şu an görünmüyor, 4,5 ay iyileşmesi için erken bir süre biraz bekle kapanmasa tekrar ameliyat edece yara tazelemesi yapacağız dedi.
  Yara tekrar kapandı yaklaşık 5 gün önce… Ancak dün duş aldığımda tekrar açıldığını fark ettim. Bu yara sürekli açılıp kapanacak mı? Nüks etme ihtimali olabilir mi? Ayrıca 4,5 ay geçti ama halen otururken rahatsız oluyorum. Üstelik son günlerde batmalar ve gerginlik hissi de oluyor nedeni nedir?
  Kapanmayan yara, yara mıdır?
  Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Nüks etmiş olma ihtimali var görüp değerlendirmek lazım.

 3. Hocam babam mikrosinussectomiye uygun bakmiyor pek yari açik ile ameliyat olursam 1 ayda okula dönebilir miyim?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yaranın büyüklüğüne bağlı olarak iyileşme süresi daha uzun olabilir.

 4. Hocam ben bu yöntemle 15 tatilde ameliyat olmayi dusunuyorum okul kapanmadan 1 hafta once ameliyat olmayi planliyorum ve okul acilfiktan 1 hafta sonra da okula gitmemeyi dusunuyorum yani 1 ayda okula geri dönebilir miyim yada benj nasil bir süreç bekler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Mikrosinüsektomi ameliyatına uygunsa ertesi gün bile okula gidebilirsiniz.Nadiren enfeksiyon,dikiş açılması durumu olabilir. O zaman bile okula gitmenizde bir sakınca olmaz.Öncesinde Idea Klinik’ın size yakın bir şubesine gelirseniz değerlendirelim,ayrıntılı bilgi verelim
  Geçmiş olsun

 5. Merhaba,
  Bundan yaklaşık 25 gün önce yarı açık bırakma yöntemiyle ameliyat oldum. 2 günde bir pansuman yapıyoruz fakat pansumanı açtığımda azıcık beyaz akıntı gibi şeyler olduğunu gördüm iltihap mı kapmıştır acaba bilgiledirirseniz sevinirim..
  Saygılar..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yara makata yakın olduğu için iltihaplanma sık olur,pansumana devam edeceksiniz.

 6. Merhaba hocam .bundan 8 ay önce bartolin kistim vardı ve marsupializasyon yöntemiyle ameliyat oldum.fakat bu ayki adet dönemimde tekrar şişlik oldu ve sancım var ..tekrarlamış olabilirmi acaba?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Aynı yerde ise infeksyon tekrarlamış olabilir,muayene olmanızda fayda var.

 7. Hocam merhaba saygılar.
  10 gün önce yarı açık bırakma tekniğiyle bi operasyon geçirdim. Bu hadisenin tekrarlama ihtimali nedir ? Ve cerrahların bu tekniği daha az kullnmalarındaki amaç nedir. Saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  marsupializasyon yöntemi deniyor % 10 civarı tekrar eder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.