online randevu online randevu tedavi fiyatları

Romboid FLep

Daha önceki konularımızda bugüne kadar 10’dan fazla kıl dönmesi ameliyatı geliştirildiğinden bahsetmiştik, işte onlardan biride Romboid flep (rhomboid flap) olup, Romboid kelime anlamı olarak eşkenar olmayan kare şeklini tarif etmektedir. En uygun tanımlama “ baklava dilimi “ şeklidir. Flep ise kaydırılacak parçaya denir. Yani baklava dilimi şeklinde yapılan deri kaydırma işlemidir. 7-8 çeşit flep ameliyatlarından sık yapılan bir türüdür.

Kıl Dönmesi Romboid Flep

Kıl Dönmesi Romboid FLep Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Çıkarılan geniş doku parçasının oluşturduğu açıklığı yandaki cildi çekerek kapatmak yerine yan tarafından cilt kaydırılır. Temel amaç gerginliğin azaltılmasıdır. Gerginlik daha az olunca ağrı, yara açılması, tekrarlama gibi sorunlar daha az görülür. Aslında sorun 1 cm lik bir alandadır ama ameliyatın tekniği gereği çok abartılı düzeyde kesik yapılmaktadır. Öyle ki çıkarılması gereken kısım 1-2 santimetre küp iken 20-50 cm küp doku çıkarılır, çıkarılan dokunun % 90 lık kısmı gereksiz yere çıkarılan sağlıklı dokudur. Bascom, mikro sinüsektomi, pit picking gibi ameliyatların tarif edilmesiyle uygulayıcısı giderek azalmaktadır. Bunun en önemli sebebi hastaların aktif yaşamlarına haftalarca ara vermek istememeleridir.

Romboid flep ameliyatı şu olumsuzluklara sebep olur;

 • Abartılı ameliyat izi kalır (özellikle kadınlar için son derece rahatsız edici olur)
 • Dren konduğu için 2-3 gün hastanede yatmayı gerektirir.
 • 30-40 dikiş atıldığı için 12-15 gün yatak istirahatı gerektirir.
 • Çok yer kesildiği için kanama, iltihaplanma, yara açılması gibi sorunlar olabilir
 • Çok ilerlemiş class 5 vakalar dışındaki kıl dönmelerinde son derece gereksizdir, daha az doku hasarı olan ameliyatlar tercih edilmelidir.

Genel olarak değerlendirildiğinde gerçekte 1-2 cm lik alanda olan hastalıklı dokuyu almak için 20 – 40 cm lik cildi kesmek son derece gereksiz bir uygulamadır. Yöntemleri iyi araştırmadan karar vermemelisiniz. Unutmayın hepsinin birbirine üstünlüğü olan 15 çeşit ameliyat yapılabilmektedir.

2 Yorum Var

 1. Hocam Merhabalar.. Ben yaklaşık6 gün önce “v” seklinde popomun sag yanağından gelen ortadan Aşagı inmek sureti ile dikiş atılan bu yontem ile Ameliyat oldum ve diren çıkartıldı. Ağrım var ancak iltihap kötü koku allaha şükürhiçbiriyok Iyilesme sureci kaç gün olur? Ve ben banyo yapabilirmiyim ? (Dikisler alınmadı)
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biz 3 gün sonra banyoya izin veriyoruz.İyileşme 15-20 günde olur.

 2. Hocam ben 1 hafta önce romboit yöntemiyle ameliyat oldum 30 dikiş var şu an. Yaranın bazı kısımlarında iltihaplı akıntı mevcut ve dren hala çıkarılmadı. Akıntı normal mi? Normal hayatane zaman dönerim ? Sağolun
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Drenin alınması lazım,20 günde iyileşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.