online randevu online randevu tedavi fiyatları

Pit Picking

kil-donmesi-pit-picking-yontemi

Kıl giriş deliklerinin alınıp bu deliklerden kıl yumağının olduğu yerin kazınarak temizlenmesi şeklinde uygulanır.Yöntem olarak Bascom ameliyatıyla fenol yönteminin karışımına benzer bir uygulamadır. En önemli dez avantajı fenol yönteminde olduğu gibi içerinin yeterince temizlendiğinden emin olunamamasıdır çünkü temizleme işi körleme yapılmaktadır.

Pit PikingPit Picking Ne Demek?

Pit delik picking (piking okunur) toplamak demektir. Yani delikleri almak olarak Türkçeleştirilebilir. Kılın giriş delikleri küçük kesik yada punch denilen aletle alınır oluşan bu açıklıklardan girilerek doku için aletlerle temizlenir.

Erken dönem hastalarda (1.-2.derece) uygulanabilmektedir,ilerlemiş vakalarda (3.-4.-5. derece) uygulama şansı yoktur.İşlem kısa sürede yapılabilir, işlemden hemen sonra hasta normal yaşamına dönebilir. Uzak mesafede çıkış deliği olan hastalara uygulaması daha zor ve başarısı daha düşüktür. Başlangıç seviyesinde uygulanabilme sınırı buradan kaynaklanmaktadır. Deliklerin alındığı noktalar birer dikişle kapatılabilir ancak iltihaplanma ve apseye dönişme ihtimali nedeniyle delikler genellikle açık bırakılır. Deliklerin sayısı ve büyüklüğüne göre 2-3 haftada kendiliğinden kapanır ancak bu sürede yeniden kıl girmemesi için bölge temizliğine çok dikkat edilmelidir. Doku içindeki sinüs bir bütün olarak çıkarılmadığı için tekrar ihtimali vardır.

Yöntemin en büyük üstünlüğü büyük bir ameliyat olmadığı için kişi işlemden hemen sonra kalkıp işine, okuluna yada sosyal yaşamına dönebilir. Ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde minimal bir ağrı olabilir.

Pit Picking Yapılan Hastaneler;

Hastaneler alışık olunan klasik yöntemleri yapmaktadır bu sebeple daha çok kıl dönmesi tedavisine yoğunlaşmış proctoloji uzmanlarının bildiği yöntemdir. Çağdaş yöntemler arasında sayılır ve yenilikleri yakından takip eden cerrahlar arasında uygulaması sıktır. Çağdaş kıl dönmesi ameliyatları dendiğinde pit piking yanı sıra Bascom procedur, sinüsotomi ve mikro sinüsektomi yöntemleri akla gelmektedir. Hastalığın düzeyine göre bu yöntemlerden biri seçilir. İlerlemiş hastalarda klasik yöntemlerden Karidakis yöntemi tercih edilir. Gerek çağdaş teknikler gerekse Karidakis yöntemi Idea Kliniğin dört büyük şehirdeki altı şubesi doktorları tarafından da yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.