online randevu online randevu tedavi fiyatları

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır?

Pilonidal sinüs ameliyatları iki sınıfa ayrılır; klasik ameliyat yöntemleri ve çağdaş ameliyat teknikleri. Çağdaş ameliyatlar arasında en yaygın uygulanandır. Bugüne kadar geliştirilmiş olan en başarılı kıl dönmesi tedavi yöntemi olan Mikro Sinüsektomi kıl dönmesi sorunu olanları oldukça sevindirecektir. Eski klasik kıl dönmesi ameliyatı anlayışına son verip hayal bile edemeyeceğiniz avantajları göreceksiniz. Örnek vermek gerekirse klasik yöntemlerde tedavi sonrasında en az 1-2 ay istirahat etmek gerekirsen mikro sinüsektomi ise sadece bir kaç dakikalık dinlenme sonucunda ister evinize ister işinize dönebilirsiniz.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı

Idea klinik kıl dönmesi tedavi merkezi tarafından geliştirilen bu yöntem Bakırköy şubemizde Op. Dr.lar Seher ŞİRİN ve  Atilla KAYA, Kadıköy şubemizde Op. Dr. Alirıza Şahap BARLAS, Nişantaşı Şubemizde Op.Dr.Nizam KURTDERE, Ankara Şubemizde Op.Dr.Adil Altınsoy, İzmir şubede Op.Dr.Demet Ağras, Bursa Şubede Op.Dr.Ergun Aygören tarafından uygulanmaktadır. Klasik yöntemlere göre üstünlükleri çok fazla olan Mikro Sinüsektomi lokal anestezi süresi dahil sadece 10 dakikalık bir sürede gerçekleşmektedir. Modifiye Bascom Procedür olarak ta adlandırılan bu ameliyat diğer çağdaş teknikler  Bascom ameliyatı, pit pickin ve sinüsotomi ameliyatlarıyla aynı sınıftadır yani çağdaş teknikler olarak adlandırılırlar.

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır

Diğer yöntemlerde mevcut olan narkoz yada belden aşağısını uyuşturmak yerine sadece ameliyat edilecek 1-2 cm lik dar bir bölgeye lokal anestezi uygulayarak kıl yumağının olduğu alanda 2 cm kesi yapılır. Bu oran klasik yöntemlerde 30 cm olabilmektedir. 2 cm kesi yapılan alandan kıl yumağı çıkarılarak estetik dikiş ile kapatılır, seyrek olarak bir tane normal dikiş konabilir. Tüm işlem sadece bu kadardır. Birden fazla deliği olan kıl dönmelerinde gerekirse iki yerden 1.5-2 cm lik kesilerek yine hastanın sosyal yaşamına ara vermeden tedavisi yapılabilmektedir.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Sonrası

Yine diğer kıl dönmesi ameliyatları ile kıyaslayacak olursak bir çok farkını göreceksiniz. Klasik kıl dönmesi ameliyatında hasta ameliyat sonrası bir kaç gün hastanede kalması gerekmektedir. Mikro Sinüsektomi tekniğinde ise tedavi sonrası 15 dakika dinlendikten sonra ister evinize, ister işinize döner hatta aracınızı kendiniz kullanırsınız. Yanınızda rafaketçi yada yardımcı birine kesinlikle gerek duymasınız. Hastaneden çıktıktan sonra 12 – 15 gün kadar yüzüstü yatak gerekirken çağdaş yöntemlerde hasta istediği pozisyonda yatabilir ve oturabilir. Ameliyatta doku yaralanması klasik ameliyatlara kıyasla çok daha küçük olduğu için en az tekrarlayan ameliyatlardandır.

İş Gücü Kaybı ve Pansuman Yok
Diğerlerinde hem aylarca evde yatmak, hemde iş gücü kaybı yaşanırken aynı zamanda günlük pansuman yapmak yada yaptırmak gerekmektediir. Mikrosinüsektomi tedavi olduğunuz andan itibaren tek yapmanız gereken sadece o bölgeyi temiz tutmaktır. 72 saat sonra işlem sonrası konulan tamponu alıp banyo yapabilirsiniz. İlk banyodan sonra dilediğiniz kadar banyo yapabilirsiniz, tamponu aldıktan sonra tekrar pansuman gerekmez ancak bölgenin nemini azaltmak için araya bir parça kağıt havlu koymak iyi olur, pansuman gerekmez.

Mikro Sinüsektomi

Tek Fiyat ve SGK Avantajı
Aşağıdaki iletişim numaralarından randevu alabilir ve mikrosinüsektomi fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Size en yakın şubemizi gelebilirsiniz.

Mikro Sinüsektomi Yönteminin Avantajları Nelerdir?

 • İş kaybı süresi; Klasik ameliyat sonrası 15 gün yüz üstü, toplam 1-2 ay istirahat gerekirken micro sinüsektomide bu süre dakikalarla sınırlıdır hasta aynı gün işine veya okuluna gidebilir.
 • Ağrı; İş gücü kaybının en önemli sebebi ağrıdır, klasik ameliyatlarda gerginlik fazla olduğu için ağrı 1-2 hafta devam eder.
 • Açık ameliyatta ameliyat sonrası diğer ameliyatlara kıyasla daha az ağrı olur ancak bu yöntemde de aylarca süren pansumanlar da ciddi ağrı olabilmektedir.
 • Klasik ameliyatlarda 15 gün, açık bırakma yönteminde 3-4 ay pansuman gerekir. Buna karşın mikro sinüsektomi yönteminde yara bakımı veya pansuman gerekmez hasta 3 gün sonra normal banyosunu yapabilir.
 • Tekrar ihtimali; Kıl dönmesi hastalığında en önemli sorundur çünkü yapılan tedavi yöntemine göre tekrar ihtimali %3 ile %70 arasında değişmektedir. Micro sinüsektomi yönteminde yaralanma miktarı küçük olduğu için, tekrar ihtimali %3 le en düşük tedavi yöntemidir.
 • Anestezi (narkoz) gereksinimi; Micro sinüsektomide 1cm’lik alanın uyuşturulması yeterli olmaktadır. Diğer ameliyat tekniklerinin tümünde narkoz veya belden aşağısının uyuşturulması gerekir ki bunların riskleri vardır.
 • İltihap (enfeksiyon) ihtimali; Micro sinüsektomide ameliyat esnasında oluşturulan doku hasarı klasik yöntemlerden çok daha az olduğu için iltihaplanma riskide çok daha azdır.
 • Ameliyata bağlı iz; Arka tarafta kaldığı için genellikle önemsenmez ama bayan hastalarda flep yöntemlerinde rahatsız edecek düzeyde iz kalmaktadır, diğer yöntemlerdeki iz daha küçüktür ancak micro sinüsektomide algılanabilir bir iz kalmaz, kadın hastalar için çok önemli olabilir.

Kıl dönmesi tedavisi yaptırılmadan önce tedavi seçeneklerini doktorunuzla ayrıntılı bir şekilde konuşmalısınız, çünkü tedavinin sonunda hiç pansuman gerekmeyeceği gibi 4-5 ay boyunca günaşırı pansuman yaptırmak zorunda kalabilir veya işinize ara vermeden tedavi olabileceğiniz gibi haftalarca yüzüstü yatmanız önerilebilir.

Pilonidal sinüs tedavisinde 10 farklı cerrahi yöntem olduğunu ve sizin en iyisini araştırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu ameliyatların hepsinin avantajları ve dezavantajları nedir öğrenip aklınza yatanı uygulamalısınız.

Micro Sinüsectomi Yapan Hastaneler

Çağdaş yöntemleri takip eden genel cerrah yada proctoloji uzmanı olan her devlet hastanesi ve her özel hastanede yapılmaktadır, yüksek teknoloji gerektirmeyen bu yöntem tamamen cerrahın eğitimi ile ilgilidir. İdea Kliniğin altı şubesinde de rutin ameliyatlar arasındadır ve son 11 yıldır uygulanmaktadır.

 

59 Yorum Var

 1. Merhaba 1,5 ay önce kıl dönmesi apsesi vardı onu aldılar şimdi ameliyat mı olmalıyım ya da kıl dönmesi belirtisini vs falan mı göstermeli de olmalıyım?

  1. merhaba Felix
   kıl dönmesi tedavisi için en uygun dönem,tekrar apse oluşmasını beklemeyin,mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden narkozsuz,yatak istirahatine ihtiyaç olmadan tedavi olabilirsiniz

 2. Merhabalar hocam 12 mayısta kuyruk sokumumds bir ağrı hissettim.13 mayısta iste kuyruk sokumumda sol tarafta bir şişlik olduğunu ve bu şişliğin giderek arttığını gördüm ve buradaki bir hastahaneye gittim bana ilac verdiler suan o şişlik yani apse patladı ben ankarada askerim 7 haziranda terhis olup izmire gelicem mikro sinüsektomi olma şansım varmıdır?
  Şimdiden teşekkürler

 3. Hocam 3 gün önce kıl dönmesinden ameliyat oldum. Yara açık ve içinde tampon var. Her pansumanda tamponu yeniliyorlar. Tamponu ne zaman çıkarmam gerekiyor.

  1. iyileşme döneminde akıntı içerde birikmesin diye tampon koyuyorlardır.akıntı bitene kadar konması gerekir
   Op.Dr.Ergun Aygören

 4. Ortalama 2 yıldır mevcut son zamanlarda iltihap ve kanamalar oluyo üzerine bastırınca sadece çıkıyı mikrosinüsektomi olabilirmiyim

  1. tüm kıl dönmelerini mikrosinusektomi ile tedavi ediyoruz.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Demet Ağras

 5. hocam . hocam kuyruk sokumu ile makat arasında bir delik oluştu. biraz büyük. kıl dönmesi tam kuyruk sokumunda mı olur. benimki kıl dönmesi midir acaba. eğer öyleyse mirosinüsektomi olur mu

  1. kıl dönmesi olabilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz.mikrosinusektomi ile tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

  1. kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip eğer uygunsa apse yoksa hemen tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Kıl dönmesi yaklaşık 2 senedir var son zamanlarda akıntı çok arttı rahatsız edici şekilde ve kaşıntı var üniversiteye yeni başladım muayene olup Mikro sinüsektomi hakkında bilgi almak istiyorum.

 7. Nohut tanesi buyuklugunde kıl donmesi mevcut uzun zamandir vardi ama 2gundur agri cekiyorum .sanirim iltihap yayilmis etrafına. Ameliyat olmak istiyorum

  1. kıl dönmesinde pek ağrı görülmez.ağrı sıklıkla apse durumunda ortaya çıkar.kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip apse varsa öncelikle apse eğer uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmenizi tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 8. merhaba mikro sinüsektomi ameliyatı olmak istiyorum ama ameliyattan korkuyorum acaba genel anestezi uygulayarak ameliyat edebilirmisiniz ekstra bir ücret veriyomuyuz veriyorsak ne kadar?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Hastalar işlem başlayıp bittiğinde korktuğu gibi olmadığı aşırı video seyrettiği bunun kendilerini gereksiz korkuya ittiğinden bahsediyorlar.Anestezi ile hastane şartlarında yapılabilir.Bu hastanenin alacagı farka göre fiyat değişişen bir maliyet artışı yapar

 9. Merhaba. Yaklaşık 3 Gün önce Kuyruk sokumum da ağrı hissetmiştim, bugün baktım ki kıl dönmesi var. Çok küçük bir yer daha yeni başlıyor sanırım. Kayserideyim, bahsettiğiniz yöntem ile ameliyat eden bir yer var mı bilmiyorum..

  1. kayseri de bu yöntemi uygulayan hekim varmı bilmiyorum ama Ankaradaki kliniğimize gelirseniz bu yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 10. hocam merhabalar 2009 ve 2011 ameliyat oldum geçmedi 2 sene önce şişti apse boşaltıldı benim fazla akıntım yok denecek kadar az çamaşıra ve pantolona gelmiyor. 1 veya 2 tane delik var mikrosinüsektomi olabilirmiyim.

  1. tüm kıl dönmelerine mikrosinusektomi yöntemini uygulayabiliyoruz.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.dr.Seher Şirin

 11. Ben bir kez ameliyat oldum.Üstünden 7-8ay geçti.Şuan ameliyat olduğum bölgede aşırı terleme bazen sızlama oluyor ancak kanama veya akıntı yok.Normal midir?Tekrar etmiş olma ihtimalinden korkuyorum.Böylesine bir durumda mikrosinüsektomi yöntemi kullanılabilir mi?

  1. tekrar etmiş olabilir.yada kıl dönmesi apsesi gelişiyor olabilir.tüm kıl dönmeleri mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edilebilir.öncelikle apsenizi tedavi ettirmelisiniz
   Op.Dr.Seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.