online randevu tedavi ücretleri

Limberg Flap

limberg-flap-nasil-yapilir

İlk defa yapan kişinin adıyla anılan bir ameliyat tekniğidir. Flap ameliyatlarınında ilk tarif edilenidir. Daha sonra çok değişik cilt kaydırma ameliyatları tarif edilmiştir.

Limberg Flep Yöntemi

Resme dikkat edildiğinde aslında sorun 1 santimlik alandadır ama ameliyatın tekniği gereği abartılı düzeyde kesik yapılmaktadır. Pilonidal sinüsün olduğu alanı alıp yan taraftan cilt çekme ameliyatıdır. Ameliyatın mantığı çıkarılan dokudan sonra cilt dikildiğinde gerginlik olmasını engellemek ve ortaya yan taraftan daha dayanıklı cilt getirmektir.

Orta alandan sinüsün olduğu yer baklava dilimi şeklinde çıkarılır sağ taraftan aynı ölçülerde cilt bir kenarı sağlam bırakılıp 3 kenarı kesilerek boş alana dikilir.

Genel olarak değerlendirildiğinde gerçekte 1-2 santimlik alanda olan kıl dönmesini almak için 20 santimlik cilt kesilmiştir. Tarvmatik bir ameliyattır ve abartılı iz bırakır. Aşağıda resimlerini göreceğiniz ameliyat Bascom ameliyatıyla çok daha küçük bir alandan yapılabilirdi. Bu şekilde yapılsaydı 20 cm lik değil 2-3 cm lik iz kalıdı.

limberg flap yapılacak kıl dönmesi

limberg flap yapılacak kıl dönmesi

 

limberg flap ameliyatında çıkarılan yer ve kesilecek bölge

limberg flap ameliyatında çıkarılan yer ve kesilecek bölge

 

limberg flap operasyonu dikişin yapılmış alan

Operasyondan sonra bir tarafın dikilmiş hali

 

limberg flap

limberg flap ameliyatı

Fotoğraflar dikkatle incelendiğinde şu rahatlıkla görülebilmektedir; Hastalıklı alan 2 cm dedir ancak çıkarılan dokunun hacimsel miktarı bunun 20 katına yakındır yani küçücük hastalıklı alan çıkarmak için bunun 20 katı kadar da sağlıklı doku gereksi yere çıkarılmaktadır. İşte çağdaş yöntemlerden en büyük farkı budur yani gereksiz yere çıkarılan sağlıklı doku çok fazladır. Peki bu gereksi yere çıkarılan doku hastada ne sorunlara neden olur?
Limberg Flep Olanlar Şu Sorunları Yaşayabilir;
Daha çok yer kesilmesine bağlı ağrı fazla olur
Kesik büyük olduğu için iz de büyük olur özellikle kadınlar için kalacak iz önemlidir, iz büyükçe bir Z harfi şeklinde olur.
Gerginlik azalsa da yine fazla olur
Yara iltihaplanma riski yükselir çünkü oluşan doku tahribatı büyüktür
Yara açılırsa ki bütün ameliyatlarda açılabilir, çok geniş açık yara kalır doğal olarak kapanması aylar alır
Köşelerde kanlanma az olduğu için deride çürüme olabilir
Kanama riski yüksektir bu sebeple standart olarak dren denilen vakum takılır
12-15 gün belli pozisyonda yatmayı gerektirir ve doğal olarak işe gidilemez.

Bu olumsuzlukları nedeniyle çağdaş yöntemleri öğrenen cerrah sayısı arttıkça bu yöntemi uygulayanların sayısı azalmaktadır. Bazı değişiklilerle tarif edilen modifiye limberg de yaklaşık aynıdır.

69 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
  1. Hocam ameliyat olalı bir buçuk ay oldu makara yakın yerden baya bir akıntı vardı Dr gittim deri altı enfeksiyonu dedi ilaç verdi ilaçlar akıntıyı keser mi yoksa yine ameliyat mı şimdilik nuks yok dedi
    Op.Dr.NizamKURTDERE
    Nüks yoksa ameliyat gerekmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017