online randevu tedavi ücretleri

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavi

Tıpta bazı hastalıkların tedavisi için tanımlanmış çok sayıda ameliyat türü vardır. Bir kısmı ilk uygulayanın adı bir kısmı anatomik yapılanmaya veya kesilen şekle göre adlandırılmaktadır. Bunlardan biri var ki o da hastanın aklını çelme amaçlı tanımlanmış olan lazerle tedavidir. Halihazırda bazıları terk edilmiş 20 çeşit ameliyat yöntemi vardır. Aslında bu kadar çok yöntemin olması hastalığın gerçek tedavisinin hala bulunmadığını ve bunların iyi ve kötü olarak sınıflanabileceğini gösterir.

lazerle-kil-donmesi-tedavisi

Kıl Dönmesi Lazerle İle Tedavisi
Bazı tedavi merkezleri “lazerle kıl dönmesi tedavisi” şeklinde yaptıkları reklamlardan dolayı insanlar bu yöntemi araştırma gereği duymaktadır. Tıp eğitimi almamış kişilerin araştırmasının yetersiz kalabileceği düşünülerek yol göstermek amacıyla tarafımızca böyle bir yazı yazma gereği hissedilmiştir.

Lazerin kıl dönmesinde 3 farklı kullanım şekli vardır.

Kuyruk Sokumunu Kıllardan Arındırmak
Bildiğimiz epilasyondur, epilasyon yapılarak bölge kıllardan arındırılırsa hastalığın asıl nedeni olan enseden dökülen kıllar bu bölgeye takılamaz ve yine dökülmüş olanların basitçe bir hareketle uzaklaştırılması kolay olur. Yani sonuçta kuyruk sokumuna epilasyon amaçlı lazerin hastalığın iyileşmesinde değil ama tekrarının engellenmesinde faydası vardır.

Lazerle Kesme
Bildiğimiz neşter yerine yüksek yakma gücüne sahip ışıkla kesmektir. Lazerle kesmenin neşterle kesmeye hiçbir üstünlüğü olmadığı hatta gereksiz yere yanık yaptığı bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Buradaki lazerin en büyük etkisi hastanın kafasını çelmektir bunun dışında bir üstünlüğü yoktur. Klasik yöntemlerin her çeşidinde kullanılabilmektedir.

Kanalların Lazerle Yakılması
Burada da kıl yumağı kesilerek çıkarılır, uzak yerlere açılmış kanal varsa o kanalların için ışıkla yakılır. Bunun yerine kanalın çıkarılması geride ölü doku bırakmaması sebebiyle çok daha üstündür. Bir önceki kullanımda bahsedildiği gibi hastanın kafasındaki “lazer” imajını kara çevirmek dışında etkisinden söz edilemez.

Hastaların kafasını karıştırmaya yarayan bir diğer söylem de lazerle dokudaki kıl köklerini yakıyoruz söylemidir, bu mantık tümüyle bilimsellik dışıdır çünkü ameliyatta çıkan kıllar incelendiğinde neredeyse tamamının enseden dökülen kıllar, az bir kısmı da omuz ve gövdeden dökülen kıllar, elbise tozu ve deri döküntüleri görülmüştür. Yani hastalığın sebebi oradaki canlı kıllar değil dökülmüş ölü kıllardır. Lazerle kökünü yakmak diye bir şeyden söz edilemez.

Ameliyatların sınıflamasını çağdaş yöntemler ve klasik yöntemler olarak sınıflamaktayız bunun dışında bir sınıflama yoktur, sadece ameliyatta kullanılan alet neşter değil lazerdir, yapılan yöntem ondan fazla yöntemden biridir.

Sonuç olarak;
lazer kıl dönmesi tedavisinde kullanımı hastalık bölgesindeki kılların lazerle yok edilmesi şeklinde olmalı gereksiz fantezilerle uğraşılmamalıdır. O bölgedeki kıl ve tüylere yönelik lazer uygulamasının temel amacı %3 ile % 47 arasında değişen tekrarlama ihtimalini olabildiğinde tekrar ihtimalini azaltmaya yöneliktir.

Kıl dönmesinin tekrarını engellemeye yönelik bölgesel epilasyon amaçlı lazer uygulaması gerek Türkiye’de gerekse gelişmiş ülkelerde yüksek teknolojiye sahip kliniklerce yaygın olarak kullanılmaktadır.

back

97 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. ismim nihat bende kıl donmesi var ve ben bunun üç yıl önce apse yapması ile ögrendim ve ilaç alarak akıntısını bosalttıktan sonra bir ara unuttm çok rhatsız etmedi ama 5 aydır rahatsızlık yasıyorum ve şimdide amaliyatsız kıl dönmesş tedavisi ile olmak istiyorum öneriniz nedir yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyatsız yöntemlerden sinüsotomi yöntemini uyguluyoruz,sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 2. Merhaba! Ben 10 ay once ameliyat oldum ozel bir hastanede lazerle yapacagini soyledi ve narkoz almadim toplam islem 10 dakika kadar surdu fakat simdi o bolgede agri hissediyorum ve bu ameliyattan sonra da oldu sizce tekrar ameliyat gereklimi yada yapilan tedavi dogrumu
  Dr.Nizam KURTDERE
  Tekrar ağrı nüks ihtimalini akla getirir,kesin tanı için muayene etmek lazım.

 3. Merhabalar kuyruk sokumumda kıl dönmesi var ve rahatsı ediyor en fazla 1 cm lik bir beze görünürde.lazer ile amaliyatlar mı mantıklı yoksa diger nesterli ameliyatlarmı?yogun olarak masa bası calısıoyorum en agrısız ve normal yasantıya en kısa sürede devam edebilecegim bir yöntem önerirmisiniz.tesekkür ederim.

  1. kıl dönmeniz çok ileri değilse mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olursanız normal yaşama dönmek değil ara vermeniz gerekmez
   Op.dr.Ergun Aygören

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017