online randevu tedavi ücretleri

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi hastalığı görülme bölgesi olan kuyruk sokumu bölgesi ve hastalığın neden o bölgede görüldüğüne dair bilimsel bir makale okuyarak daha detaylı bilgiye erişim imkanınız ve bu hastalığa karşı daha önemli korunma yöntemlerini uygulamanız açasından faydalı olacaktır.

kuyruk-sokumunda-kil-donmesi

Kuyruk sokumu kıl dönmesi hastalığının % 99 oranında görüldüğü yerdir. Kıl dönmesi çok seyrekte olsa göbek çukurunda da görülebilmektedir. Oluşum şekli ve tedavisi çok farklı olsada sorun birbirine benzediği için her iki vücut alanında görülenede kıl dönmesi denmektedir.

Neden Kuyruk Sokumunda Oluşur

Kuyruk sokumunun cilt yapısı,yürürken kalçaların sürtünmesi,kalça arasında havalanmanın yetersiz olmasından kaynaklanan nem ve otururken o bölgeye gövde ağırlığı kadar basınç uygulanması hastalığın o bölgede daha sık olmasını izah etmektedir.

Kıl Dönmesi Yaşı

Kuyruk sokumunda kıl dönmesi görülme sıklığı 30 yaşından sonra çok azalmaktadır bu durum kuyruk sokumu cildinin 30 lu yaşlardan sonra sertleşmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir ama gerçekte 30 yaşına kadar olacakların zaten kıl dönmesi olacağı ve bu yaştan sonra ortaya çıkmayacağızda bir görüştür.

Kıl dönmesi neden kuyruk sokumunda görülür sorusunun cevabı çok net değildir ve bir çok görüş vardır bunlar içerisinde en çok kabul gören görüş şudur;enseden dökülen saç kılı kalçaların arasına sıkışır ve yürürken kalçaların birbirine sürtünmesi sonucu matkap ucu gibi bir fonksiyon kazanıp cildi delerek girmesidir.Bu görüşü en çok destekleyen durum bu hastalığın saç dökülme problemi olanlarda daha sık görülmesi ve ameliyatla alınan kıl yumağının içindeki kılların nerdeyse tamamının ense kılları olmasıdır.

Kıl dönmesinin kuyruk sokumunda görülmesinin kabul edilen bir diğer sebebiyse bu bölge derisinin diğer bölge derilerinden daha zayıf olmasıdır,zayıf olan bu cilt kıl tarafından daha çabuk delinebilmektedir.

Göbekte Kıl Dönmesi

Göbekte kıl dönmesi oluşumu daha farklı bir şekilde izah edilmektedir.Göbeğin salyangoz gibi helezonik yapısı sebebiyle eğilip kalkarken negatif basınç olur ve gövdeden dökülen kıllar göbek çukuruna girer.Tedaviside kuyruk sokumunda görülen kıl dönmesinden farklıdır.Sıkça göbek çukuru çıkarılarak tedavi edilsede çok yanlış bir tedavidir ve kişide ciddi estetik sorun oluşturmaktadır.Göbek çukurundaki kıl,tüy ve tozların uygun aletlerle temizlenmesi sorunun çözümünde yeterli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017