Kuyruk Sokumunda Delik

Kuyruk sokumu bölgesinde birkaç çeşit delik olabilir,bu delikler doğuştan olabildiği gibi sonradan da oluşabilir,hastalıktan kaynaklandığı gibi doğal bir gamze şeklinde de olabilir.Genel olarak diğer klinik bulgularla birlikte değerlendirilir ve ona göre ne olduğuna karar verilir.

Kuyruk sokumundaki delikleri şu şekilde sınıflandırabiliriz;

Gamze şeklinde çukurluk;bunlar doğuştan olurlar,huni görünümündedir bu çukurluğa kıl girerek kıl dönmesine sebep olabilir ama her zaman hastalık yapmazlar.Hiçbir sorun yaratmadan öylece kalabilirler.

Kuyruk Sokumunda Görülen Delik

Kıl giriş delikleri;Kılın girdiği deliklerdir bir tane olabildiği gibi on tane delik aynı hastada olabilir.Genellikle delikler çok incedir ve içinde kıllar olduğu da görülür.Bu tür delikler kesinlikle kıl dönmesi hastalığı dedirtir.Akıntı ,kanama yapabilir ama hiçbir klinik vermeyebilir.

Çıkış deliği;Kıl dönmesinden kaynaklanan iltihabın aktığı deliktir,bunun varlığı da kıl dönmesi teşhisi için yeterlidir.Cerahatli ve kanlı akıntı olur,deliğin etrafı kırmızı ve şiştir.Akıntı oluştuğu sürece delik açık kalır bazen akıntı durur ve kapanabilir ancak zamanla yeniden iltihap olup açılır.

Doğuştan olan gamzeler klinik olarak şikayet yapmıyorsa tedavi gerekmez diğer delikler hastalık olduğu için ameliyatla tedavi edilmelidir.

317 Yorum Var

 1. Ayşe bilgir

  Ben kıl dönmesi ameliyatı oldum bir ay oldu orda birtane delik var akıyo sebebi nedir birdaha ameliyat olmak istemiyorum sürekli pansuman yapıyoruz napmalıyım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Akıntının olduğu yer doktor tarafından dikkatlice temizlenmeli.İçeri kıl girmiş olabilir, onlar çıkarılmalı.6 ay akarsa nüksetmiş sayılır,bu sürece girmeden çaresine bakmalısınız.
  Geçmiş olsun

  Reply
 2. Anonim

  Ben kıl dönmesi ameliyatı oldum bir ay oldu orda birtane delik var akıyo sebebi nedir birdaha ameliyat olmak istemiyorum sürekli pansuman yapıyoruz napmalıyım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Akıntının olduğu yer ,içerisi,doktor tarafından dikkatlice temizlenmeli.İçeri kıl girmiş olabilir, onlar çıkarılmalı.Sizin yaptığınız pansuman etkili olmaz.6 ay akarsa nüksetmiş sayılır,bu sürece girmeden önlem alınmalı.
  Geçmiş olsun

  Reply
 3. memo

  İyi günler. Yaklaşık 3 gündür kuyruk sokumu kemiğime yakın bir noktada şişlik ve ağrı var.deligin hemen yaninda şişlik var ne yapmaliyim sivilce qibi bişi deqil yorumunuzu bklym tşkler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Çok büyük olasılıkla kıl dönmesi olmuşsunuz.Ağrı fazla ise iltihap olabilir. iltihap geçtikten sonra ameliyat olmalısınız. önce muayeneyle teşhisiniz kesinleşmeli. Medical Art kliniğinde muayene ücretsiz. Gelirseniz teşhisinizi koyar,aynı gün mikrosinüsektomi yapabiliriz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 4. Esma

  Merhaba hocam sorunu cevaplarsaniz sevinirim hocam ben 16 yasindayim ve kuyruk sokumunda deri acikligi olustu ve kanama oldu cok aciyor da ..
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmesi enfeksiyonu nedeniyle cilt açılmış olabilir.Ya da kilonuz varsa pişiğe bağlı basit bir cilt tahrişi olabilir.Muayene etmeden bir şey söylemek zor.
  Geçmiş olsun

  Reply
 5. Anonim

  merhaba hocam benim cocugumdada var ne yapmaliyim
  Op Dr Altan Karan
  tedavi ettirmelisiniz.hastalık ilerlemeden gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 6. ilayda

  hocam merhaba benim kuyruk sokumumda 3-4 tane ince delik var ve öok az kan ve iltahap akıyor. daha yeni oldu ve hemen fark ettim ameliyatsız tedavi olabiliyor mu?
  Op Dr Seher Şirin
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip apse varsa apse tedavisi eğer uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmenizi tedavi edebiliriz

  Reply
 7. Evin

  Hocam mrb kizim 5 aylik kuyruk sokumunda hafif bi delik var hic kanama intihap veya kil gormedim bu neyden kaynaklaniyodur doktora goturmelimiyim
  Op Dr Ergun Aygören
  5 yaşındaki çocukta kıl dönmesi olmaz.çocuk cerrahisine götürün

  Reply
 8. Mehmet ali sezer

  Kuyruk sokumunda iki gündür akıntı var iltahap devamlı temizliyorum beyaz beyaz pihtilar geliyor ağrı ara ara oluyor ne yapmaliyim
  Op Dr Ergun Aygören
  muayene olmalısınız.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile sorunu tespit eder tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 9. Tolgahan Biçer

  Hocam merhaba bende yeni bir delik oluştu kuyruk sokumunda hemen doktora gitmelimiyim Be bu Nasıl geçer
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  kıl dönmesinin tek tedavisi oluşan kıl yumağının çıkarılmasıdır.çıkarılmadığı sürece hastalık nüks eder.bu nedenle tedavi olmalısınız.tedavide yöntem önemli.gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz,sosyal yaşamınıza ara vermeniz,günlerce pansuman yaptırmanız ve 15 gün yüzüstü yatmanız gerekmez

  Reply
 10. Anonim

  hocam bende 6 delık varmıs ben mıkro sınusektomı olablrmıyım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Delikler orta hattaysa ikili veya üçlü küçük kesilerle mikrosinüsektomi yapabiliyoruz. Sayısından çok deliklerin birbirine yakınlığı önemli.Deliklerin bir kaçı orta hatın dışında ise yerine göre yine mikrtosinüsektomi yapabiliyoruz. Bazı durumlarda ,deliklerin olduğu yerlere göre karidakis veya mecbur kalırsak flep yapabiliyoruz. Kesin bir şey söylemek için görmemizde fayda var.Medical art kliniğinde muayene ücretsiz.Gelirseniz ve uygunsa aynı gün ameliyatını yapabiliriz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 11. Canım.

  Merhaba hocam benimde yaklaşık olarak 1 yıldır kuyruk sokumunda iltihap veya sıvı geliyor.bazen yağ bebesi gibi şişkinlik oluyor zamanla şişkinlik gidip yine o delikten akıntı oluyor.ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi gibi görünüyor.www.nizamkurtdere.com da tedavi yöntemlerine bakabilirsiniz.

  Reply
 12. hakan hks

  merhaba hocam . yaklaşık sekiz ay önce kıl dönmesi ameliayatı oldum . fakat bugün kuruk sokumumda küçük kıl topağı farkettim çıkardım . onun altında ise kuruk sokumunda delik olduğunu farkettim . ne olabilir acaba ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmeniz tekrarlamış görülüyor. Medical art Cerrahi Merkezine erken dönemde gelirseniz tekrarlamış hastalarda da mikrosinüsektomi yapabiliyoruz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 13. ramazan toz

  Benim çocuğum 19 aylık geçenlerde doktora götürdüm kuyruk sokumunun üstünde bir delik var doktor bizi beyin cerahına yönlendirdi oda bizden emar istedi fakat emarı çektiremiyoruz çünkü çoçuk yatmıyor ne yapmam lazım beni bilgilendirirseniz sevinirim, saygılar
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çocuk uyutularak çekilebilir.

  Reply
 14. Anonim

  Mrh hocam kuyruk sokumunda iki delik fark ettik içinden küçük kıllar çıkardık ağrı veya kanama vss yok ne yapmaliyim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi gibi görünüyor,muayene edip kesin tanı koyabiliriz.

  Reply

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.