online randevu online randevu tedavi fiyatları

Klasik Kıl Dönmesi Ameliyatları

Cerrahi olarak tedavi edilen hastalıkların neredeyse hepsinde farklı ameliyat teknikleri tanımlanmıştır. Bu yöntemlerin hepsinin getirdiği avantajlar vardır.
Bu sayfada halihazırda bir çok klinikte uygulanan klasik yöntemler ele alınacaktır.
Bu sayfada tanımlananlar dışında kalan çağdaş yöntemler ayrı bir sayfada incelenmiştir.

Karydakis Ameliyatı

karidakis-ameliyati

Klasik yöntemler arasında kabul edilir. Klasik ameliyatların en iyisi denilebilir. Yunan bir cerrahın tarif ettiği ameliyattır, mantık olarak flap ameliyatlarına benzer yani yan taraftan cilt kaydırma ameliyatıdır. Bazı kaynaklarda D flep olarak ta yazılmaktadır. Yan taraftan kaydırılan cilt ayrı parça halinde değil hafif kaydırma şeklinde orta hatta alınır. Çıkarılan dokunun şekli D gibi olduğu için D flap denir, çıkarılan doku bu şekilde olsa da deri dikildiğinde çizgi şeklinde iz kalır.
Kıl dönmesini içeren cilt kesisi tam ortadan değil ortanın bir tarafından biraz fazla olacak şekilde yapılır ve az kesilen tarafın cildi orta tarafa çekilerek dikilir. Burada temel amaç tüm flap ameliyatlarında olduğu gibi orta hattın yerine değiştirmek daha doğrusu orta hatta yandan deri kaydırmaktır. Tekrar ihtimali diğer flap ameliyatlarına yakındır.

Karidakis Üstünlükleri;
Az iz kalır
Uygulaması kolaydır
Ağrı daha azdır
Az cilt kesildiği için kanama iltihap gibi riskleri azdır
2-3 günde işe dönülebilir
Karidakis Ameliyatının Olumsuz Yönleri
Mikro sinüsektomi ( bascom ) ameliyatına göre büyüktür
Gereksiz yere çıkarılan sağlam doku fazladır
Narkoz gerektirir
Hastanede yapılamsı gerekir
2-3 gün istirahat gerekir.
Uygulamayı bilen cerrah sayısı azdır.
Yataklı kurum gerektirdiği için biraz pahalı bir yöntemdir.

Karidakis ameliyatı diğer klasik ameliyatlar sınıfına girer ancak çağdaş ameliyat yöntemleri olan mikro sinüsektomi, bascom, modifiye bascom, pit picking ve sinüsotomi yöntemlerinin bir çok avantajına da sahiptir. özellikle işe dönüş zamanı klasik yöntemlerden çok erkendir. Çağdaş tekniklerin uygulanamayacağı kadar ileri, vakalarda avantaj sağlamaktadır. Yöntem Idea Kliniklerinde çalışan tüm proctoloji uzmanlarınca uygulanmaktadır.
Genel olarak değerlendirildiğinde çağdaş ameliyatlardan daha zahmetlidir ama diğer klasik ameliyatlardan çok daha kolaydır.

Oval Flap Ameliyatı

Flap ameliyatlarının bir çaşididir. Diğer flap ameliyatları gibi yan taraftan cilt kaydırma şeklinde yapılır. Çıkış mantığı şudur; baklava dilimi gibi kesilip kaydırma şeklinde yapılan flap ameliyatlarında kaydırılan cilt parçasının sivri köşesine yeterli kan gidemediğinden köşe kısımlarda çürüme olabilmektedir. Bu tür cilt çürümeleri ciddi sorun olur ve tedavisi oldukça sıkıntılıdır.

oval-flap-ameliyati-nasil-yapilir

Oval şekilde yapılan keside köşe olmadığı için cilt çürümesi görülmez.
Genel olarak değerlendirildiğinde diğer flep ameliyatlarında olduğu gibi gerçekte 1-2 cm lik alanda olan kıl dönmesini almak için daha geniş bir cilt kesilmiştir. Çok tarvmatik bir ameliyattır ve abartılı iz bırakır. Aşağıda resimlerini göreceğiniz ameliyat Bascom ameliyatıyla çok daha küçük bir alandan yapılabilirdi. Bu şekilde yapılsaydı 20 cm lik değil 2-3 cm lik bir iz kalırdı. İzin büyüklüğü estetik kadar ağrı düzeyinide belirler. Küçük kesiyle yapıldığında hasta aynı gün işine dönebilirken bu yöntemde 15 gün yatak istirahatı gerekir.

Küretaj (kazıma ) Yöntemi

Kazıma yöntemi başarısı düşük ameliyatlardandır bu sebeple yaygın bir şekilde yapılmamaktadır. Kıl yumağının üst kısmındaki deri parçası genişçe alınır kıl yumağının olduğu boşluk kıllardan arındırılı çok küçük kaşık benzeri uç kısmı keskin aletle zemin kazınır. Kazınan bu bölge açık bırakılır. Açık bırakma tekniğine benzer bir uygulamadır. Açık bırakma yönteminde sinüs zemindeki temiz dokuya kadar kesilerek çıkarılırken küretaj yöntemide sinüsün arka duvarı olduğu yere bırakılır. Açık bırakmaya tek üstünlüğü sinüsün arka duvarı alınmadığı için daha az kanama olur.
Kıl dönmesi ameliyatları içinde en geniş yara bırakılan ve kapanması 3-5 ayı bulan bir yöntemdir.
Yöntemin üstünlükleri
Ciddi bir avantajı yoktur.
Her pilonidal sinüs hastasına uygulanabilir
Ameliyatı cerrah açısından kolaydır ve çabucak bitirilebilir
Küretaj kıl dönmesi
Küretaj tekniğinin dezavantajları
3-5 ay kadar yara bakımı ve pansuman gerekir
Abartılı ameliyat izi kalır
İş gücü kaybı uzundur
Narkoz gerektirir
Yatmak gerektiği için yataklı tedavi kurumunda yapılabilir.
Aylarca kokulu akıntı olur
Pansuman uzun sürdüğü için hastaya zaman kaybı ve ekonomik yük getirir.
Tüm bu olumsuzluklar göz önüne alındığında en son tercih edilecek yöntem olmalıdır.
Benzer uygulamapilonidal sinüs apsesi hastalığının tedavisinde de kullanılmıştır ama çok sık tekrarladığı için terkedilmiştir.

Lİmberg Flap Nedir

modifiye-limberg-flep

Modifiye etmek demek küçük değişiklik yapmak anlamına gelir yani ameliyatın aslına sadık kalınır ama bazı uygulamalar değiştirilir. Linberg flep ameliyatı ilk defa yapan kişinin adıyla anılan bir ameliyat tekniğidir. Flap ameliyatlarının da ilk tarif edilenidir. Daha sonra çok değişik cilt kaydırma ameliyatları tarif edilmiştir.

Pilonidal sinüsün olduğu alanı alıp yan taraftan cilt kaydırma ameliyatıdır. Ameliyatın mantığı çıkarılan dokudan sonra cilt dikildiğinde gerginlik olmasını engellemek ve ortaya yan taraftan daha dayanıklı cilt getirmektir. Temel mantık hassas olarak değerlendirilen orta hattın yeni bir deri ile oluşturulmasıdır.

Orta alandan sinüsün olduğu yer baklava dilimi veya benzer şekilde çıkarılır yan taraftan aynı ölçülerde cilt bir kenarı sağlam bırakılıp 3 kenarı kesilerek boş alana dikilir.

Genel olarak değerlendirildiğinde gerçekte 1-2 cm lik alanda olan kıl dönmesini almak için 20 cm lik cilt kesilir. Çok tarvmatik bir ameliyattır ve abartılı iz bırakır, özellikle bayanlarda iz ciddi sosyal soruna neden olabilir.

Modifikasyon yapılmış ameliyatlar her branş ameliyatlarında yapılmaktadır genellikle bir önce tarif edilip yapılan ameliyatın eksikliğini tamamlar. Getirilen bu ek uygulama hastanın avantajınadır.

Modifiye limberg ameliyatının limberge üstünlüğü şudur;
limberg flepte alt uçta gamze oluşması ve buna bağlı olarak hastalığın tekrarladığı görülür işte modifikasyon alt kısımda oluşan bu çukurluğu azaltmaktadır.
Bunun dışında;
Kalan iz miktarı
Hastanede kalış süresi
İşe dönme zamanı
Ağrı miktarı
Kalçada oluşan deformasyon miktarı
Her iki yöntemde yaklaşık aynıdır.
Flep yöntemlerinin diğer klasik ameliyatlara kıyasla ağrının az olması, tekrar ihtimalinin düşük olması avantajları vardı ancak son zamanlarda giderek daha yaygın şekilde uygulanan çağdaş kıl dönmesi ameliyatları olan Bascom procedure, mikro sinüsektomi, pit picking, sinüsotomi yöntemlerinin klasik flep uygulamalarına bir çok üstünlüğü vardır.
Bu üstündükler sayesinde çağdaş yöntemler avantajları dolayısıyla giderek yaygınlaşmaktadır.

Primer Kapatma Yöntemi

Sinüsün olduğu yeri keserek alıp direk düz bir şekilde dikme ameliyatıdır. İlk uygulanan ameliyatlardandır ve her cerrahın bildiği bir tekniktir ancak daha çok yaşlı cerrahlar yapmaktadır. Kolay uygulandığı için yaygın bir şekilde yapılmaktadır ancak tedavide yenilikleri takip eden cerrahların daha az tercih ettiği bir yöntemdir.Tercih edilmeyişinin en önemli nedeni tekrar ihtimalinin tüm yöntemlerden daha yüksek olmasıdır, % 47 lere kadar tekrar ihtimali olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar vardır.
Yöntemde kıl dönmesinin olduğu alan genişçe bir baklava dilimi gibi çıkarılır ve açık yer direk kapatılır.Özellikle çok ilerlememiş vakalarda çıkarılan dokunun % 90 kadarı sağlıklı dokudur.
Ameliyat sonrası gerginliğin en fazla olduğu tekniktir ve bu gerginlik ağrının en önemli sebebidir.Kıl dönmesi ameliyatları arasında ameliyat sonrası ağrının en fazla yaşandığı tekniktir.
Üstünlükleri sebebiyle yerini yavaş yavaş flap yöntemlerine bırakmıştır,yenilikleri izleyen kliniklerde oldukça az yapılmaktadır.

fig1-2k12-62-69

fig2-2k12-62-69

fig3-2k12-62-69

Yarı Açık Bırakma Yöntemi

Açık yönteme göre daha çabuk kapanan bir uygulamadır, daha çabuk derken yanlış değerlendirmemek gerekir yine 1-2 ayı bulabilmektedir.

yari-acik-birakma-ameliyati

Açık bırakma ameliyatıyla primer kapatma nın karışımı bir ameliyattır, marsupializasyon ameliyatı denir. Hastalıklı bölge etraftaki geniş sağlıklı doku ile birlikte çıkarılır, oluşan geniş açıklık cildin kesik kenarları kuyruk sokumu kemiğine dikilir her iki tarafta aynı şekilde dikilir ve ortada 1-2 cm açık yer bırakılır. Başarısı düşük ve açık gibi zahmetli bir bakım dönemi olduğu için seyrek yapılan bir ameliyattır. Açık bırakma ve pirimer kapatma ameliyatları gibi ilk tarif edilenlerdendir. Tekrar ihtimali % 7-10 civarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.