online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi’nin Zararları!

Bir ata sözü vardır “ yılanın başını küçükken ezmek gerekir “ bir çok hastalık için söylenebilir. En basitinden diş çürüğü erken dönemde dolgu veya kaplama gibi yöntemlerle tedavi edilirse uzun yıllar kullanılabilir ancak diş çürük olarak bırakılırsa zamanla ilerler ve diş kurtarılamayacak hale gelir.

Kıl dönmesi bu duruma çok uymasa da tedavi edilmeden bekletilirse bir çok soruna yol açabilir.

Kıl Dönmesi Tedavisinin geciktirilmesi halinde görülebilecek zararlar;

Kıl dömesinin apseleşme olur ; Kıl yumağının olduğu alanda iltihap gelişip ilerlemesi durumudur. Apsenin büyüklüğüne göre ciddi düzeyde ağrı olur ve bu apsenin oluşup tedavi edilmesi sürecinde çekilen eziyet kıl dönmesi tedavisinde çekilen eziyetten daha fazla olur. Diğer taraftan oluşan her apse hastalığın ilerlemesine sebep olur çünkü her apse yeni bir doku hasarı demektir.

İlerler şikayetler artar ; Burada yanlış anlaşılmaması gereken şu bilgiye dikkat etmek gerekir, halk arasında konuşulan “kıl dönmesi tedavi edilmezse kıllar büyüyüp omur iliği ve bağırsağa ilerler” sözü kesinlikle doğruyu yansıtmaz. Bu hastalıkta cilt altında biriken kıllar dökülen cansız kıllardır, berberde yere düşenlerden farksızdır ve büyümez. Ancak aynı delikten başka kıllar veya cilt döküntüsü, elbise tozu gibi yabancı cisimler giderek çoğalır ve hastalık ilerlemiş olur.

Yeni kıl dönmesi delikleri açılması; Tedavi geciktirilirse yeni giriş delikleri açılabilir ve daha büyük bir ameliyat gerekebilir, ayrıca akıntı yapan çıkış deliklerinin sayısı da artarak sorunu büyütebilir.Özellikle uzağa açılan çıkış delikleri tedaviyi çok güç hale getirebilir.

Tedavi Edilmeyen Kıl Dönmesi Sonuç Olarak

Tüm bu sorunları bilerek kıl dönmesi tespit edildiğinde acil olmasa da bekletmeksizin tedavi ettirilmelidir. Yoksa zamanla ilerleyip işe ara vermeden yaptırılabilecek mikro sinüsektomi ( Bascom ameliyatı ) yöntemiyle tedavi olma şansı kaybedilebilir. Unutmayın yılanı küçükken ezmek lazım yoksa aşağıdaki görüntüyü elde edersiniz.

Kıl Dönmesi Zararı

114 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. isim vermek istemiyorum

  bir delik vardı içinden beyaz bi şeyle kaplı kıl çıktı bu kıl dönmesi mi

  1. Doktorunuz

   hangi bölgeden?

 2. Talha

  Hocam onur ılırım bitiminde delik var faka kıl dönmesini biliyorum kıl dönmesi dizlerde ağrı yaparmı

  1. Doktorunuz

   kıl dönmesinin dizlerde ağrı yapması beklenmez.kliniklerimizde muayene ücretsiz, gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer kıl dönmesi ise mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Veli

  Hocam kıl dönmesinden ameliyat oldum enson 2012 oldum 4 ameliyat geçirdim çünkü tekrarladı ve şimdi makat bölgesine yakın bi yerde açılma oldu ve kanama yapiyo rahatsız edici bi durum yok tekrar ameliyat olmaktan korkuyorum çünkü iyileşme süresi sıkıntılı geçiyor 5.6 aydır böyle kanama arada sırada olusuyo ne kadar bi ilerleme olmuştur degerlendirirmisiniz

  1. Doktorunuz

   muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz.fistül de oluşmuş olabilir.gecikmeyin
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 4. Berkay

  Doktor Bey ameliyat narkozsuz yapılabilir mi

  1. Doktorunuz

   evet narkozsuz lokal anestezi ile yapılabilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Ali

  Hocam bende kıl dönmesi var ve bunu 6 yıl önce fark ettik ilk zamanlarda doktora gittik apse boşaltıldı ama içerde kıl birikintisi olduğunu söyledi birbirine çok yakın 4 delik var. Ameliyat olmadım ve o zamandan beri apse ağrı sorunu yaşamıyordum hala apse akıntı yok ama 2 gündür ciddi derecede ağrı çekiyorum mikrosinüsektomi yöntemini araştırdım bu yöntemle ameliyat olabilir miyim

  1. Doktorunuz

   gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017