online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesinde Micro Sinüsectomi

Kıl dönmesi hastaları için bir müjde olarak tabir edebileceğim bir gelişme Mikro Sinüsektomi yöntemi, hastalığın ameliyatını işkence olmaktan çıkaran micro sinüsektomi yöntemiyle artık hastalarımız eski yöntemlerde görülen günlerce yatma sosyal hattan uzak kalma gibi sorunların hiç birini yaşamıyor. Hemde 15 dakika sonra evinize işinize okulunuza sorunsuzca dönebilirsiniz İşte yeni yöntemin detayları ve uygulanış şekli;

mikro-sinusektomi-ameliyati

Micro Sinüsectomi( Mikro sinüsektomi – Bascom ameliyatı )

Kıl dönmesi (pilonidal sinus) hastalığı tedavisinde uzun klinik çalışmalar sonunda geliştirilmiş bir tekniktir.Yöntemin klasik kıl dönmesi tedavilerine birçok üstünlüğü vardır bunlar içerisinde en önemlisi iş gücü kaybının olmaması ve  tekrarlama ihtimalinin düşüklüğüdür.

Kıl Dönmesinde (pilonidal sinus) Micro Sinusectomi ameliyatı;

Kıl dönmesi yaş gurubunun en sık cerrahi hastalığıdır. Ameliyat korkusu ve 2-6 haftalık iş gücü kaybı hastaların tedavilerini ertelemelerine ve hastalıklarının ilerlemesine sebep olabilmektedir.

Kıl dönmesi tedavi merkezi gibi çalıştığı için Türkiyenin her yerinden kıl dönmesi hastası alan Idea kliniği Türkiyede en fazla kıl dönmesi hastası görülen kliniktir. Bu kadar yoğun hasta trafiği bilgi birikimi ve tecrübeyi getirmiş ve hastalarına ciddi avantajlar sağlayan mikro sinüsektomi  tekniği geliştirilmiş.

Kıl dönmesi tedavisinde tekrarlama ihtimalinin yüksekliği,yara bakımın ve hastane ortamında tedavi getirdiği olumsuzluklar gibi sorunlar bir çok ameliyat tekniği geliştirilmesine sebep olmuştur,bir kısmı terkedilmiş 10 dan  fazla ameliyat yöntemi vardır.Ameliyat sonrası 2-4 hafta iş gücü kaybı ise ameliyatsız yöntemler denilen fenol ve gümüş tedavisinin tanımlanmasına sebep olmuştur ancak ameliyatsız (fenol-gümüş nitrat) yöntemlerde görülen % 70 lere varan tekrarlama ciddi sorun olmuştur.

Micro sinusectomi ile Kıl Dönmesi Tedavisi

Micro sinusectomi ayaktan yapılabilir avantajını,ameliyatların ise sinüsü bütünüyle çıkarılarak tekrar ihtimalini azaltma avantajlarını birleştirilmiştir.Bu sayede kıl dönmesi tedavisine yeni bir boyut getirmiştir

 Kıl dönmesinde mikro sinüsektomi ile ameliyatların farkları

Ameliyat yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken micro sinusectomide 800-1500 TL dir

Ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürerken micro sinusectomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.

Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken micro sinusectomide dren kullanılmaz.

İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, micro sinusectomide toplan 1 saattir

Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirken micro sinusectomide aynı gün işe dönülebilir

Normal ameliyatlarda 10-30 cm iz kalırken micro sinusectomide görünmeyecek kadar  ( 1-2 cm ) küçüktür.

Ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Micro sinusectomi den 48 saat sonra banyo yapılabilir,havuz veya denize girilebilir.

Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken micro sinusectomiden 10 dakika sonra işe dönülebilir.

Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken micro sinusectomide % 3-5 civarıdır.

Ameliyatlardan sonar % 10-15 oranında görülen iltihap ciddi sorun olmakta ve yara tümüyle açılabilmektedir,böyle bir durumda yara bakımı 3-5 ay sürebilmektedir. Micro sinusectomide yaralanma alanı 1-2 cm olduğu için iltihap ihtimali % 1-2 civarındadır ve olması durumunda yara 1-2 haftada sorunsuz bir şekilde kapanmaktadır.

Micro sinusectomi uygulama kolaylığı ve hasta memnuniyet yüzdesinin yüksekliği sebebiyle hızla yaygınlaşmaktadır.

102 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Merhaba benim sorunum 10 sene öncesine dayanıyor. 2 ameliyat olmama rağmen (2. flap yönetemi) iyileşmeyen nüks pilonidal sinüs.Şu anda İlerlemiş durumda, malesef korkumdan yeniden ameliyat olmak istemiyordum,sizin kullandığınız ameliyat yöntemi ile benim iyileşme olanağım nedir?

  1. gelirseniz durumunuzu değerlendirip uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 2. Hocam ben 5 ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldum..yaşamın üst kısmı hiç kapanmadı.her hafta kontrole gittim bişey yok dediler ama geçen hafta tekrarlamış dediler ve fenol uyguladılar şimdide fenol işe yaramamış deyip antibiyotik yazdılar..5aydır düzgünce işe gidemiyorum.şuan kayserideyim burda yapan bir yer var mı bu işlemi acaba

  1. Op. Dr. Atilla KAYA

   Çağatay bey
   nüks etmişse,mutlaka kıl keseciğinin çıkarılması gerekir.yoksa nüks eder.size en yakın kliniğimiz Ankarada.Kayseride yapan yer var mı araştırmalısınız.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 3. Hocam ben bugn gittim apseyi bosalttilar. Birbucuk iki ay sonucunda size gelirsem direk islem yapabiliyotmusunuz. Ve bu surec icerisinde tekrar apse olusur mu?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  yapabiliriz.yalnız bu süreçte genel hijyeninize çok dikkat edin

 4. Merhaba

  Ben 2.ay 20 Gün önce mikro sinüsektomi ile ameliyat oldum. Sorum Nüks var ise Belirtileri ne zaman başlar genelde ? Hafıf bir kaşıntı var ameliyat yerinde bu aralar.

  Teşekkür ederim.c
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik/Genel Cerrahi
  Merhaba,
  Yara iyileşirken kaşıntı olabilir.Nüks demek için 6 ay geçmesini bekleriz. bu süre içinde size tembihlenen temizlik kurallarını ihmal etmeyin.Gerekirse o bölgeyi epilasyonla kılları temizletin. Günde 4-5 kez saçınızdan,sırtınızdan düşen kılları temizleyin,terleme varsa kuru tutun.
  Geçmiş olsun

 5. Merhaba

  Ben 2.ay 20 Gün önce mikro sinüsektomi ile ameliyat oldum. Sorum Nüks var ise Belirtileri ne zaman başlar genelde ? Hafıf bir kaşıntı var ameliyat yerinde bu aralar.

  Teşekkür ederim.

 6. hocam merhabalar kuyruk sokumumda kızarıklık ve tam emin olamadığım bir delik olabilir daha önceden akıntı yaptığı olmuştu (2-3 yıl öncesinden) fakat son 2 yıldır hiç belirti yok sadece çok uzun süre bir yerde oturunca rahatsız ediyor o kadar teşekkürler zaman ayırdığınız için
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi olma ihtimaliniz yüksek,muayene ile kesin karar verebiliriz.

 7. Hocam merhabalar, iyi çalışmalar. 2 gün önce kuyruk sokumunda yarım cm çapında sert bir yumru farkettim, herhangi bir akıntı yada ağrı, sızı yok. Fakat üstüne oturduğumda a çok az acıyor. Sizce kıl dönmesi midir? Teşhisi kendimizin koyması mümkün müdür? Şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi olma ihtimali var,muayene ile kesin karar verebiliriz.

 8. Hocam merhabalar.Bu kıl dönmesi teşhisini kendimizi koaybilir miyiz ? Tam olarak belirtiler nelerdir ? Bir de iğneye karşı biraz çekingenim lokal anestezide iğne ne kadar büyüklükte ve acı verici oluyor ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ ideaklinik.com ye fotoğraf göndeebilirsin.resimden durumu değerlendirebiliriz

 9. Hocam merhabalar.Galiba bendede kıl dönmesi var bu gün büyük tuvaletimi yaparken fark ettim kuyruk sokumumda baya bir kanama olmuş şu anlık ağrı falan yok ama tıpkı sivilce patladığınzaman ki gibi sarı bir sıvı geldi az bir miktar şu an bir şey yok.
  Size sorum benim sigortam yok ücreti 1500 TL ‘ yi geçer mi ?
  Bir de bu ameliyatla uyuşturma yapıyorsunuzdur mutlaka ama iğne ile mi ? Krem ile mi ? İlaç ile mi ?
  Ayrıca ameliyattan sonra acı oluyor mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  🙂 lokal anestezi ile yapıyoruz.iğne ile.acı pek olmaz.biz microsinusectomi yöntemi ile tedavi ediyoruz.ücretler için http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html sayfasına bakabilirsiniz

 10. Hocam hiç bişeyim yoktu akşam agrı oldu sabah hastaneye gittim kuyruk sokumunda kıl dönmesi var dedi hoca hiç film falan çekmedi kıl ne kadar alanda falan hiç bilgim yok ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi tanısı muayenesi gözle konulur.film vs çekilmesine gerek yok.klasik yöntemlerle ameliyat olmanı önermem.tedavi olmadan microsinusectomi yöntemini araştır,normal yaşamına ara vermen gerekmeyen bir yöntem.pansuman ,yatak istirahati gerektirmeyen bir yöntem

 11. Hocam ben 8 ay önce flap Yöntemi’yle ameliyat oldum tekrar etti şimdi bana mikrosinüsektomi olmaz mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz değerlendirir,microsinusectomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 12. Merhaba hocam, kuyruk sokumumun sol tarafına bir şişlik var sert ama herhangi bir delik yok ağrı yapıyor kıl dönmesi olabilir mi yoksa farklı bir hastalık midir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Büyük ihtimalle kıl dönmesidir,muayene ile kesinleştirebiliriz.

 13. iyi gclr doktor bey bendede abze var deldiler pansumanda sikip bosaltiyolar iki gun cok akti bugun gittim delik kapanmis tekrar actilar yarin yine gidecem ve cok.korkuyorumyine kapanmismidir die antibiyotikte kullaniyorum off nolur bisey soyleyin
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bundan sonrası daha kolay olmalı sabırlı olun.

 14. Merhaba Hocam, ben bundan 3 sene önce ameliyat oldum dikiş kullanılmıştı ameliyatta. yaklasık 6-7 aydır şişkinlik olmaya ve akıntı olmaya basladı ara ara. şişiyor akıntı oluyor bi süre, sonra geçiyor şişlik. ama 1 ay sonra tekrar şişkinlik yapıyor. Bunlar göz önüne alınacak olursa micro sinüsektomi uygulanabilirmi ? çok uygun bir yöntem eğer olur derseniz cumartesi gelip muayene + ameliyat olmak istiyorum.

  Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tekrarlamış vakalarda mikrosinüsektomi zor,muayenede karar verilir.

 15. hocam mikro sinüsektomi yötemiyle ameliyat yapan doktor varmı
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Evet var.

 16. hocam ben 14 temmuzda doku kaydırma yöntemiyle ameliyat oldum son günlerde makata yakın olan kısımda kanlı iltihap gelmeye başladı doktora göründüm tekrarladığını söyledi açık bırakma yöntemiyle ameliyat olmalıymışım sizce ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sıkça yıkayarak temiz tutun, gümüş çubuğu kullanın büyük ihtimalle düzelir, tekrar demek için çok erken.

 17. Merhaba
  16yasimdayim 1ay once doktora gittim ve kil donmesi oldugunu sisligin ve iltihabin gitmesi icin antibiotik verdi gitmezse ameliyat dedi birde kursun suyu denilen bir sey yaptirdi kremler verdi surduk iltihab patladi yaklasik 2 hafta sadece delik kucucuk bi delik kaldi simdide dun o delikten kanla beraber ustunde kapsuluyle birlikte yaklasik 5cm kil kendini disari atti ama hala duruyor dusmedi ne yapmam gerekir?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  kılı alabilirsiniz
  2 ay geçtikten sonra mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

 18. arkadaş ameliyat olmuştu 2 yol önce arkasına Z çizdiler baya yardılar dikiş attılar demişti bu mikro sinusectomi ile bu olay olmuyor yani bunu olabiliriz demi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bahsettiğiniz Z-Plasti flap kaydırma ameliyatıdır,microsinüsektomide o izlerr olmaz.

 19. Merhaba, ben kil dönmesinden ameliyat oldum 18 gün önce ve 4 gün oldu dikislerimi aldirali, iki gün sonra denize gitmeyi ddüşünüyoruz girebilirmiyim bi sakincasi olurmu iltihap kapma vs. Cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  sakıncasıolmaz girebilirsiniz

 20. hocam üstünden uzun zaman geçse 3 yıl bu ameliyat olunabilir mi?en iyisi hangi ameliyattır…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  sürenin önemi yok ,mikro sinüsektominin avantajları yöntemi öne çıkarıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017