Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi

Kıl dönmesi hastaları için bir müjde olarak tabir edebileceğim bir gelişme Mikro Sinüsektomi yöntemi,  Hastığın ameliyatını  işkence olmaktan çıkaran micro sinüsektomi yöntemiyle artık hastalarımız eski yöntemlerde görülen günlerce yatma sosyal hattan uzak kalma gibi sorunların hiç birini yaşamıyor. Hemde 15 dakika sonra evinize işinize okulunuza sorunsuzca dönebilirsiniz İşte yeni yöntemin detayları ve uygulanış şekli

Micro Sinüsectomi( mikro sinüsektomi – Bascom ameliyatı )

Kıl dönmesi (pilonidal sinus) hastalığı tedavisinde uzun klinik çalışmalar sonunda geliştirilmiş bir tekniktir.Yöntemin klasik kıl dönmesi tedavilerine birçok üstünlüğü vardır bunlar içerisinde en önemlisi iş gücü kaybının olmaması ve  tekrarlama ihtimalinin düşüklüğüdür.

Kıl Dönmesinde (pilonidal sinus) Micro Sinusectomi ameliyatı;

Kıl dönmesi yaş gurubunun en sık cerrahi hastalığodır.Ameliyat korkusu ve 2-6 haftalık iş gücü kaybı hastaların tedavilerini ertelemelerine ve hastalıklarının ilerlemesine sebep olabilmektedir.

Kıl dönmesi tedavi merkezi gibi çalıştığı için Türkiyenin her yerinden kıl dönmesi hastası alan MedicalART  Cerrahi kliniği Türkiyede en fazla kıl dönmesi hastası görülen kliniktir. Bu kadar yoğun hasta trafiği bilgi birikimi ve tecrübeyi getirmiş ve hastalarına ciddi avantajlar sağlayan mikro sinüsektomi  tekniği geliştirilmiş.

Kıl dönmesi tedavisinde tekrarlama ihtimalinin yüksekliği,yara bakımın ve hastane ortamında tedavi getirdiği olumsuzluklar gibi sorunlar bir çok ameliyat tekniği geliştirilmesine sebep olmuştur,bir kısmı terkedilmiş 10 dan  fazla ameliyat yöntemi vardır.Ameliyat sonrası 2-4 hafta iş gücü kaybı ise ameliyatsız yöntemler denilen fenol ve gümüş tedavisinin tanımlanmasına sebep olmuştur ancak ameliyatsız (fenol-gümüş nitrat) yöntemlerde görülen % 70 lere varan tekrarlama ciddi sorun olmuştur.

Micro sinusectomi ile Kıl Dönmesi Tedavisi

Micro sinusectomi ayaktan yapılabilir avantajını,ameliyatların ise sinüsü bütünüyle çıkarılarak tekrar ihtimalini azaltma avantajlarını birleştirilmiştir.Bu sayede kıl dönmesi tedavisine yeni bir boyut getirmiştir

 Kıl dönmesinde mikro sinüsektomi ile ameliyatların farkları

Ameliyat yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken micro sinusectomide 800-1500 TL dir

Ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürerken micro sinusectomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.

Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken micro sinusectomide dren kullanılmaz.

İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, micro sinusectomide toplan 1 saattir

Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirken micro sinusectomide aynı gün işe dönülebilir

Normal ameliyatlarda 10-30 cm iz kalırken micro sinusectomide görünmeyecek kadar  ( 1-2 cm ) küçüktür.

Ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Micro sinusectomi den 48 saat sonra banyo yapılabilir,havuz veya denize girilebilir.

Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken micro sinusectomiden 10 dakika sonra işe dönülebilir.

Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken micro sinusectomide % 3-5 civarıdır.

Ameliyatlardan sonar % 10-15 oranında görülen iltihap ciddi sorun olmakta ve yara tümüyle açılabilmektedir,böyle bir durumda yara bakımı 3-5 ay sürebilmektedir.Micro sinusectomide yaralanma alanı 1-2 cm olduğu için iltihap ihtimali % 1-2 civarındadır ve olması durumunda yara 1-2 haftada sorunsuz bir şekilde kapanmaktadır.

Micro sinusectomi uygulama kolaylığı ve hasta memnuniyet yüzdesinin yüksekliği sebebiyle hızla yaygınlaşmaktadır.

   Paylaş

84 Responses “Kıl Dönmesinde Micro Sinüsectomi”

 1. fuseer Diyorki:

  Merhaba
  16yasimdayim 1ay once doktora gittim ve kil donmesi oldugunu sisligin ve iltihabin gitmesi icin antibiotik verdi gitmezse ameliyat dedi birde kursun suyu denilen bir sey yaptirdi kremler verdi surduk iltihab patladi yaklasik 2 hafta sadece delik kucucuk bi delik kaldi simdide dun o delikten kanla beraber ustunde kapsuluyle birlikte yaklasik 5cm kil kendini disari atti ama hala duruyor dusmedi ne yapmam gerekir?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  kılı alabilirsiniz
  2 ay geçtikten sonra mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

 2. baki Diyorki:

  arkadaş ameliyat olmuştu 2 yol önce arkasına Z çizdiler baya yardılar dikiş attılar demişti bu mikro sinusectomi ile bu olay olmuyor yani bunu olabiliriz demi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bahsettiğiniz Z-Plasti flap kaydırma ameliyatıdır,microsinüsektomide o izlerr olmaz.

 3. Sweetlowe Diyorki:

  Merhaba, ben kil dönmesinden ameliyat oldum 18 gün önce ve 4 gün oldu dikislerimi aldirali, iki gün sonra denize gitmeyi ddüşünüyoruz girebilirmiyim bi sakincasi olurmu iltihap kapma vs. Cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  sakıncasıolmaz girebilirsiniz

 4. caki Diyorki:

  hocam üstünden uzun zaman geçse 3 yıl bu ameliyat olunabilir mi?en iyisi hangi ameliyattır…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  sürenin önemi yok ,mikro sinüsektominin avantajları yöntemi öne çıkarıyor

 5. çiğdem Diyorki:

  hocam bende 20 yıl önce agrı ve ateşle kuyruk sokumumda şişlik oluştu iltihap kurutucu iğne ile ağrım geçti ama 20 yıldır şişlik duruyo ara ara beni rahatsız ediyor geçen dok. gittim kıl dönmesi dedi acaba sizin yönteminizle ameliyat olma şansım varmı

  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS

  evet yapabiliriz

 6. İZZET Diyorki:

  hocam ankarada micro sinüsektomi uygulayan hastane ve ya doktor varmı internetten bulamadım ayrıca kızıma ankara başkent hastanesinde amaliyat dediler kızım 15 yaşında micro sinüsektomi oalabilirmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ankarada mikro sinüsektomi yapan yerler vardır ama verebileceğim adres yok bascom ameliyatı olarak ta sorgulayabilirsiniz.

 7. hacerrr Diyorki:

  hocam meraba kısa bi sorum olcaktı kıl dönmesinin dikişlerini aldırınca yani aldırırken acıma oluyormu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hafif acı olur

 8. muhammed Diyorki:

  Hocam kolay gelsin sgk mikrosinüstomiyi karsılarmı karsılamazsa nekadar tutar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  840 tl sini siz ödersiniz.

 9. ısıl Diyorki:

  Koltuk altımda 2 sene önce beze büyüklüğünde kıl dönmesi başladı uzun sure ıltıhap almıştı doktora gıttım antıbuyotık ve krem verdı ama şişkinlik geçmedi taş gibi ve derimin çok altında ne yapılabilir ameliyatsız alınabilir mi?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  antibiotik başlayın şişerse boşalttırın

 10. sıkıntılı Diyorki:

  ben 4 sene önce apse acısıyla doktora gittim apseyi boşalttı tekrarlarsa ameliyat dedi. şu an yüksekovadayım ve yine apse oluştu 4-5 gün sonra kendılıgınden aktı. burdaki hastaneye hiç güvenmiyorum vanda fenol yontemı ıcın randevu aldım. yazın istanbula gelip mikro sinusektomi yaptırmayı düşünüyorum. yaza kadar sadece bu apseden tamamen kurtulsam yeter mı yoksa fenol yaptırmalı mıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fenolle uğraşmanıza gerek yok temiz tutun iltihap geçtikten 2 ay sonra tedavinizi olun

 11. Izmir Diyorki:

  hocam yaklasik 1 yil once kil donmesi teshisi konuldu lazer epilasyon yaptilar ama sonrasinda devam etmedim ve o bolge daha cok killandi kuyruk sokumumda 1 cm kadar bi delik vardi ve arada iltihap oluyordu ancak akinti durdukta sonra problem yasamadigim icin erteliyordum ve universiteye hazirlaniyorum o yuzden klasik ameliyat benim icin imkansiz 2 gun once makat etrafinda bir rahatsizlik hissettim ve ordada akinti basladi makata yakin bir bolgede yani benim bildigim kadariyla iki delik var su anda mikrosinusektomi icin cok mu gec kaldim bunu merak ediyorum
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  anlattıklaırnıza bakılırsa tedavinizi yapabiliriz.

 12. filiz Diyorki:

  bundan 7 8 ay once hastaneye gıttım ve kıl dönmesi oldugunu soyledıler apse yapmıştı apseyi boşaltıp temmuza amelıyat verdıler ama ben gidemedim bir türlü şimdi yanıden apse yaptı sanırım ufak bir şişlik ve kızarıklık var çalıştığım için sinüsektomi yöntemiyle ameliyat olmak istiyorum ama izmirde bulamıyorum sizin bildiğiniz bir yer var mı ?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  araştırmalısınız

 13. faruk Diyorki:

  Benim 1 aydan beri kuyruk sokumumun tam bittigi yerde kücük bir delik var bu delik ilk olustugunda hafif kanadi ve hafif iltihaf akti ve 2 gun sonra kesildi fakat suan o kucuk delik bende bulunali 2 ay oluyor bir sıkinti yok ama ne yapmam gerekiyor okulumda var
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmeniz var ilerlemeden ameliyat olursanız ayaktan yapılan bascom ameliyatıyla işinize ara vermeden tedavi olabilirsiniz.

 14. rixis Diyorki:

  merhabalar sayın hocam.ben yaklaşık 6 ay önce kıl dönmesinden ameliyat oldum flep yöntemi kullandı doktorum.Fakat aradan 2,5-3 ay geçtikten sonra farklı bir yerden tekrar akıntıyla şikayetler tekrarladı.bu sefer a2.ameliyatımı oldum ve açık bırakma yöntemi uygulandı. halen yara kapanmadı ve ufacık bir delikten şimdi yine akıntı ve kanama oluyor.doktorum rahatsızlığımın tekrarladığını ve yine ameliyat olmam gerektiğini söyledi.benim şöylede bir sıkıntım var yer olarak makat kaslarına yakın sıkıntılı bir bölge doktor bey oraya pek fazla müdahale edemediğini söylüyor.bense tekrar ameliyat olmaktan korkuyorum artık.lütfen bana konu hakkında yardımcı olun.acaba doktordan kaynaklı bir sıkıntımı yoksa hastalığın cilvelerimi anlamadım.bunsan sonra şayet hangi yöntem bize daha uygun olur ve ssk lı olarak ücretleri nedir.bilgi verirseniz çok memnun olurum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi bazen sorunlu olabiliyor,bu kadar ileri vakalarda narkoz gerektiği için yapamıyoruz

 15. op.DR.ATilla KAYA Diyorki:

  Hocam iyi gunler ben tokattan mesaj atiyorum size ben dahanonce kil donmesi ameliyati oldum fakat kuyruk sokumunun orda ufak bi delik oldugunu fark ettim ama ne akinti ne agri var burdaki devlet hastanesinde 3 tane farkli doktora gittim ama hepsi agrin sizin akintin oldugu zaman gel dediler bende tekrat ameliyat olmak zorunda kalirmiyim acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  temizliğe dikkat ederseniz sorun yaşamazsınız

 16. seyfi Diyorki:

  Mrb.hocam 10 gun once cerraha gittim bana kil donmesi dedi. Mikro sinusektomi yöntemi nden bahsettim. Bana bu yöntemin sadece primer vakalara uygulananilecegini söyledi. Benimki birsz yayılmış oldugundan ancak kladik ameliyatla olabilirmiş. Bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum.tsk
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ medicalart.com.tr ye resim gönderin değerlendireyim

 17. metinn Diyorki:

  ve hocam mikro sinüsektomi sadece ıstanbulda uygulanan bi yöntem mi başka hastanelerde de bu yöntem uygulanıyomu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir çok yerde yapılıyordur,araştırırken bascom diye de araştırın

 18. metinn Diyorki:

  mrb hocam yaklaşık 10 ay önce kuyruk sokumumdan kirmizimsı bi akıntı geldi ve bu yaklaşık bir ay aralıklarla devam etti şuan akıntı falan yok sadece arada kaşıntı oluyo ve küçük bi delik var ben hiç muaye falan olmadım ne yapmam gerekiyo ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız kıl dönmesine benziyor,muayeneyle emin olun mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat ettirin

 19. ax Diyorki:

  merhaba hocam mikro sinüsektomi yönteminde 2cm.lik bi bölgenin uyusturulması yeterli oluymu çok acı duyuluyomu ben apse boşaltılmasında çok acı çektim herşeyi duydum korkuyorum o şekilde olursa diye
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apseye kıyasla çok az bir ağrı olur

 20. cem Diyorki:

  hocam benım eskıden berı kuyruk sokumum daa mısket buyuklugun sıslık vardı son zamnalarda kanam oldu nedır acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tarifiniz kıl dönmesine benziyor

Uzmanımıza Soru Sor

monyet

Kıl Dönmesi Kategorisi: Kıl Dönmesi Tedavi