Kıl Dönmesi Tedavi Tedavi Fiyatı

Kıl dönmesi hastaları için bir müjde olarak tabir edebileceğim bir gelişme Mikro Sinüsektomi yöntemi,  Hastığın ameliyatını  işkence olmaktan çıkaran micro sinüsektomi yöntemiyle artık hastalarımız eski yöntemlerde görülen günlerce yatma sosyal hattan uzak kalma gibi sorunların hiç birini yaşamıyor. Hemde 15 dakika sonra evinize işinize okulunuza sorunsuzca dönebilirsiniz İşte yeni yöntemin detayları ve uygulanış şekli

Micro Sinüsectomi( mikro sinüsektomi – Bascom ameliyatı )

Kıl dönmesi (pilonidal sinus) hastalığı tedavisinde uzun klinik çalışmalar sonunda geliştirilmiş bir tekniktir.Yöntemin klasik kıl dönmesi tedavilerine birçok üstünlüğü vardır bunlar içerisinde en önemlisi iş gücü kaybının olmaması ve  tekrarlama ihtimalinin düşüklüğüdür.

Kıl Dönmesinde (pilonidal sinus) Micro Sinusectomi ameliyatı;

Kıl dönmesi yaş gurubunun en sık cerrahi hastalığodır.Ameliyat korkusu ve 2-6 haftalık iş gücü kaybı hastaların tedavilerini ertelemelerine ve hastalıklarının ilerlemesine sebep olabilmektedir.

Kıl dönmesi tedavi merkezi gibi çalıştığı için Türkiyenin her yerinden kıl dönmesi hastası alan MedicalART  Cerrahi kliniği Türkiyede en fazla kıl dönmesi hastası görülen kliniktir. Bu kadar yoğun hasta trafiği bilgi birikimi ve tecrübeyi getirmiş ve hastalarına ciddi avantajlar sağlayan mikro sinüsektomi  tekniği geliştirilmiş.

Kıl dönmesi tedavisinde tekrarlama ihtimalinin yüksekliği,yara bakımın ve hastane ortamında tedavi getirdiği olumsuzluklar gibi sorunlar bir çok ameliyat tekniği geliştirilmesine sebep olmuştur,bir kısmı terkedilmiş 10 dan  fazla ameliyat yöntemi vardır.Ameliyat sonrası 2-4 hafta iş gücü kaybı ise ameliyatsız yöntemler denilen fenol ve gümüş tedavisinin tanımlanmasına sebep olmuştur ancak ameliyatsız (fenol-gümüş nitrat) yöntemlerde görülen % 70 lere varan tekrarlama ciddi sorun olmuştur.

Micro sinusectomi ile Kıl Dönmesi Tedavisi

Micro sinusectomi ayaktan yapılabilir avantajını,ameliyatların ise sinüsü bütünüyle çıkarılarak tekrar ihtimalini azaltma avantajlarını birleştirilmiştir.Bu sayede kıl dönmesi tedavisine yeni bir boyut getirmiştir

 Kıl dönmesinde mikro sinüsektomi ile ameliyatların farkları

Ameliyat yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken micro sinusectomide 800-1500 TL dir

Ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürerken micro sinusectomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.

Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken micro sinusectomide dren kullanılmaz.

İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, micro sinusectomide toplan 1 saattir

Ameliyatta 15 gün istirahat önerilirken micro sinusectomide aynı gün işe dönülebilir

Normal ameliyatlarda 10-30 cm iz kalırken micro sinusectomide görünmeyecek kadar  ( 1-2 cm ) küçüktür.

Ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Micro sinusectomi den 48 saat sonra banyo yapılabilir,havuz veya denize girilebilir.

Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken micro sinusectomiden 10 dakika sonra işe dönülebilir.

Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken micro sinusectomide % 3-5 civarıdır.

Ameliyatlardan sonar % 10-15 oranında görülen iltihap ciddi sorun olmakta ve yara tümüyle açılabilmektedir,böyle bir durumda yara bakımı 3-5 ay sürebilmektedir.Micro sinusectomide yaralanma alanı 1-2 cm olduğu için iltihap ihtimali % 1-2 civarındadır ve olması durumunda yara 1-2 haftada sorunsuz bir şekilde kapanmaktadır.

Micro sinusectomi uygulama kolaylığı ve hasta memnuniyet yüzdesinin yüksekliği sebebiyle hızla yaygınlaşmaktadır.

   Paylaş

97 Responses “Kıl Dönmesinde Micro Sinüsectomi”

 1. Dogus Deniz Diyorki:

  Merhaba

  Ben 2.ay 20 Gün önce mikro sinüsektomi ile ameliyat oldum. Sorum Nüks var ise Belirtileri ne zaman başlar genelde ? Hafıf bir kaşıntı var ameliyat yerinde bu aralar.

  Teşekkür ederim.c
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Medical Art/Genel Cerrahi
  Merhaba,
  Yara iyileşirken kaşıntı olabilir.Nüks demek için 6 ay geçmesini bekleriz. bu süre içinde size tembihlenen temizlik kurallarını ihmal etmeyin.Gerekirse o bölgeyi epilasyonla kılları temizletin. Günde 4-5 kez saçınızdan,sırtınızdan düşen kılları temizleyin,terleme varsa kuru tutun.
  Geçmiş olsun

 2. Dogus Deniz Diyorki:

  Merhaba

  Ben 2.ay 20 Gün önce mikro sinüsektomi ile ameliyat oldum. Sorum Nüks var ise Belirtileri ne zaman başlar genelde ? Hafıf bir kaşıntı var ameliyat yerinde bu aralar.

  Teşekkür ederim.

 3. Batuhan Diyorki:

  hocam merhabalar kuyruk sokumumda kızarıklık ve tam emin olamadığım bir delik olabilir daha önceden akıntı yaptığı olmuştu (2-3 yıl öncesinden) fakat son 2 yıldır hiç belirti yok sadece çok uzun süre bir yerde oturunca rahatsız ediyor o kadar teşekkürler zaman ayırdığınız için
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi olma ihtimaliniz yüksek,muayene ile kesin karar verebiliriz.

 4. inanamayanadam Diyorki:

  Hocam merhabalar, iyi çalışmalar. 2 gün önce kuyruk sokumunda yarım cm çapında sert bir yumru farkettim, herhangi bir akıntı yada ağrı, sızı yok. Fakat üstüne oturduğumda a çok az acıyor. Sizce kıl dönmesi midir? Teşhisi kendimizin koyması mümkün müdür? Şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi olma ihtimali var,muayene ile kesin karar verebiliriz.

 5. Mehmet Diyorki:

  Hocam merhabalar.Bu kıl dönmesi teşhisini kendimizi koaybilir miyiz ? Tam olarak belirtiler nelerdir ? Bir de iğneye karşı biraz çekingenim lokal anestezide iğne ne kadar büyüklükte ve acı verici oluyor ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ medicalart.com.tr ye fotoğraf göndeebilirsin.resimden durumu değerlendirebiliriz

 6. Harun Diyorki:

  Hocam merhabalar.Galiba bendede kıl dönmesi var bu gün büyük tuvaletimi yaparken fark ettim kuyruk sokumumda baya bir kanama olmuş şu anlık ağrı falan yok ama tıpkı sivilce patladığınzaman ki gibi sarı bir sıvı geldi az bir miktar şu an bir şey yok.
  Size sorum benim sigortam yok ücreti 1500 TL ‘ yi geçer mi ?
  Bir de bu ameliyatla uyuşturma yapıyorsunuzdur mutlaka ama iğne ile mi ? Krem ile mi ? İlaç ile mi ?
  Ayrıca ameliyattan sonra acı oluyor mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  :) lokal anestezi ile yapıyoruz.iğne ile.acı pek olmaz.biz microsinusectomi yöntemi ile tedavi ediyoruz.ücretler için http://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html sayfasına bakabilirsiniz

 7. Arif Diyorki:

  Hocam hiç bişeyim yoktu akşam agrı oldu sabah hastaneye gittim kuyruk sokumunda kıl dönmesi var dedi hoca hiç film falan çekmedi kıl ne kadar alanda falan hiç bilgim yok ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi tanısı muayenesi gözle konulur.film vs çekilmesine gerek yok.klasik yöntemlerle ameliyat olmanı önermem.tedavi olmadan microsinusectomi yöntemini araştır,normal yaşamına ara vermen gerekmeyen bir yöntem.pansuman ,yatak istirahati gerektirmeyen bir yöntem

 8. Emre Diyorki:

  Hocam ben 8 ay önce flap Yöntemi’yle ameliyat oldum tekrar etti şimdi bana mikrosinüsektomi olmaz mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz değerlendirir,microsinusectomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 9. uğur Diyorki:

  Merhaba hocam, kuyruk sokumumun sol tarafına bir şişlik var sert ama herhangi bir delik yok ağrı yapıyor kıl dönmesi olabilir mi yoksa farklı bir hastalık midir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Büyük ihtimalle kıl dönmesidir,muayene ile kesinleştirebiliriz.

 10. perisan Diyorki:

  iyi gclr doktor bey bendede abze var deldiler pansumanda sikip bosaltiyolar iki gun cok akti bugun gittim delik kapanmis tekrar actilar yarin yine gidecem ve cok.korkuyorumyine kapanmismidir die antibiyotikte kullaniyorum off nolur bisey soyleyin
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bundan sonrası daha kolay olmalı sabırlı olun.

 11. mehmet Diyorki:

  Merhaba Hocam, ben bundan 3 sene önce ameliyat oldum dikiş kullanılmıştı ameliyatta. yaklasık 6-7 aydır şişkinlik olmaya ve akıntı olmaya basladı ara ara. şişiyor akıntı oluyor bi süre, sonra geçiyor şişlik. ama 1 ay sonra tekrar şişkinlik yapıyor. Bunlar göz önüne alınacak olursa micro sinüsektomi uygulanabilirmi ? çok uygun bir yöntem eğer olur derseniz cumartesi gelip muayene + ameliyat olmak istiyorum.

  Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tekrarlamış vakalarda mikrosinüsektomi zor,muayenede karar verilir.

 12. serhan Diyorki:

  hocam mikro sinüsektomi yötemiyle ameliyat yapan doktor varmı
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Evet var.

 13. hasta Diyorki:

  hocam ben 14 temmuzda doku kaydırma yöntemiyle ameliyat oldum son günlerde makata yakın olan kısımda kanlı iltihap gelmeye başladı doktora göründüm tekrarladığını söyledi açık bırakma yöntemiyle ameliyat olmalıymışım sizce ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sıkça yıkayarak temiz tutun, gümüş çubuğu kullanın büyük ihtimalle düzelir, tekrar demek için çok erken.

 14. fuseer Diyorki:

  Merhaba
  16yasimdayim 1ay once doktora gittim ve kil donmesi oldugunu sisligin ve iltihabin gitmesi icin antibiotik verdi gitmezse ameliyat dedi birde kursun suyu denilen bir sey yaptirdi kremler verdi surduk iltihab patladi yaklasik 2 hafta sadece delik kucucuk bi delik kaldi simdide dun o delikten kanla beraber ustunde kapsuluyle birlikte yaklasik 5cm kil kendini disari atti ama hala duruyor dusmedi ne yapmam gerekir?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  kılı alabilirsiniz
  2 ay geçtikten sonra mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

 15. baki Diyorki:

  arkadaş ameliyat olmuştu 2 yol önce arkasına Z çizdiler baya yardılar dikiş attılar demişti bu mikro sinusectomi ile bu olay olmuyor yani bunu olabiliriz demi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bahsettiğiniz Z-Plasti flap kaydırma ameliyatıdır,microsinüsektomide o izlerr olmaz.

 16. Sweetlowe Diyorki:

  Merhaba, ben kil dönmesinden ameliyat oldum 18 gün önce ve 4 gün oldu dikislerimi aldirali, iki gün sonra denize gitmeyi ddüşünüyoruz girebilirmiyim bi sakincasi olurmu iltihap kapma vs. Cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  sakıncasıolmaz girebilirsiniz

 17. caki Diyorki:

  hocam üstünden uzun zaman geçse 3 yıl bu ameliyat olunabilir mi?en iyisi hangi ameliyattır…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  sürenin önemi yok ,mikro sinüsektominin avantajları yöntemi öne çıkarıyor

 18. çiğdem Diyorki:

  hocam bende 20 yıl önce agrı ve ateşle kuyruk sokumumda şişlik oluştu iltihap kurutucu iğne ile ağrım geçti ama 20 yıldır şişlik duruyo ara ara beni rahatsız ediyor geçen dok. gittim kıl dönmesi dedi acaba sizin yönteminizle ameliyat olma şansım varmı

  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS

  evet yapabiliriz

 19. İZZET Diyorki:

  hocam ankarada micro sinüsektomi uygulayan hastane ve ya doktor varmı internetten bulamadım ayrıca kızıma ankara başkent hastanesinde amaliyat dediler kızım 15 yaşında micro sinüsektomi oalabilirmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ankarada mikro sinüsektomi yapan yerler vardır ama verebileceğim adres yok bascom ameliyatı olarak ta sorgulayabilirsiniz.

 20. hacerrr Diyorki:

  hocam meraba kısa bi sorum olcaktı kıl dönmesinin dikişlerini aldırınca yani aldırırken acıma oluyormu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hafif acı olur

Uzmanımıza Soru Sor

gajah

Kıl Dönmesi Kategorisi: Kıl Dönmesi Tedavi