medical art bursa

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse

Kıl dönmesi hastalığı makat hastalıkları arasında ciddi anlamda yer tuttuğunu devamlı olarak vurgulamaktayız. Erken teşhis ve tedavinin ciddi anlamda yararları ve hastalarımız açısından hayati önem taşıdığından çeşitli yazılarımızla değinmiştik. Peki kıl dönmesi tedavisi gecikmesi yada tedavi edilmes ne olur sorusuna Op. Dr. Atilla KAYA hazırladığı makale ile sorunun cevabını veriyor.

kil-donmesi-tedavi-edilmezse

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse

Pilonidal sinüs yani Türkçe adıyla kıl dönmesi apse,ağrı ve iltihap gibi yeni bir sorun eklenmedikçe hastada ciddi şikayet yapmaz bu sebeple hastalar genellikle tedavilerini ertelerler. Bu erteleme hastalığın zamanla ilerlemesine ve tedavisinin daha zor yapılmasına sebep olabilir.

Kıl Dönmesi Yalanları
Sıkça söylenen “ kıl dönmesi tedavi edilmezse omur iliğe sarılarak felce sebep olur,barsaklara dolaşarak öldürücü olur,kıl uzayarak beyne ve kalbe gider “ gibi bilgiler tamamen gerçek dışıdır ve bunların hiçbiri gelişmez. Ancak bunların olmayacağı tedavinin ertelenmesine sebep olmamalıdır.

Tedavide Gecikme Olursa
Kıl dönmesi hastalığında tedavinin yapılmaması zamanla bölgede apse olmasına ve bu apsenin giderek daha sık ortaya çıkmasına sebep olur. Her apse oluşumunda hasarlı doku artar ve yeni çıkış delikleri ortaya çıkabilir ve kıl dönmesi olan alan genişleyebilir. Diğer taraftan tedavi edilmedikçe kılların olduğu doku içine yeni kıllar gireceğinden sinüs büyüyebilir ve yeni giriş delikleri oluşabilir.

Kıl Dönmesi İlerleme
Giriş deliklerinin sayısının artması ve apselere bağlı yeni akıntı deliklerinin oluşması ameliyatta çıkarılması gereken doku miktarının artmasına doğal olarak ameliyatın büyümesine sebep olur.

Kıl Dönmesi Tedavi
Bütün bu bilgiler ışığında kıl dönmesi tesbit edildiği dönemde tedavi edilmeli ve uzun süre ertelenmemelidir.
Klasik ameliyatlarda hastaların 12-15 gün yüzüstü istirahat etmesi gerekirken micro sinüsektomi ameliyatında hasta işlem bittikten 10 dakika sonra işine dönebildiği için işgücü kaybı korkusuyla ameliyatı ertelemek gerekmemektedir.

Oluşan her kıl dönmesi apsesi hastalığın biraz daha ilerlemesine sebep olabilir.

493 Yorum Var

 1. Anonim

  Benim eşim şu an 40 yaşında 20yaşından beri kıl dönmesi var ama 30yaşından sonra akıntısı durdu ve hiç bir yerindende delipte bitaraflardan çıkmadı ve sadece bel ağrısı var doktora gitmeyede korkuyo bu sorun nelerde etki eder başka acaba
  Op Dr Atilla Kaya
  Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz

  Reply
 2. Gamze

  Hocam bende de kil dönmesi var yalnız o yerde kaşıntı var 2 gundur baktık ordan dışarıya doğru bi sürü kil çıkmış ameliyat olamadım ilaç tedavisi var mi?ameliyat olmam gerekiyor mu?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  İlaç tedavisi yok.Ameliyatsız tedavileri geçici çözüm. Giriş deliğindeki kılları gördüğünüze göre teşhisiniz kesin.Ameliyatınızı ertelememelisiniz.Ameliyat olmadan önce mikrosinüsektomiyi araştırmalısınız.
  Geçmiş olsun

  Reply
 3. Leyla

  Hocam bende de kil dönmesi var yalnız o yerde kaşıntı var 2 gundur baktık ordan dışarıya doğru bi sürü kil çıkmış ameliyat olamadım ilaç tedavisi var mi?ameliyat olmam gerekiyor mu?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Maalesef ilaç tedavisi yok.Ameliyatsız tedavileri geçici çözüm. Giriş deliğindeki kılları gördüğünüze göre teşhisiniz kesin.Ameliyatınızı ertelememelisiniz.Ameliyat olmadan önce mikrosinüsektomiyi araştırmalısınız.
  Geçmiş olsun

  Reply
 4. Mehmet

  Hocam galiba bendede kil donmesi var surekli iltihap akiyor ve kanda geliyor şişiyor aşiri agri var oturamiyorum bile ne yapmaliyim hemen
  Op Dr Ergun Aygören
  Medicalart Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 5. Mehmet

  Hocam 2 seneyi aşkın bi süredir kıl dönmem var 1 sene kadar önce fazlasıyla iltihap topladı zorluklar çekyim tedaviyle yumurta kadar iltihap toplamış yerdeki iltihabı akıttık. Şu an o günden beri ilk defa agrım var ameliyat olmak istiyorum fakat sigara içtiğim ameliyat öncesi kontrollerde ortaya cıkar mı bunu merak ediyorum ve sigara içmem olumsuz yöndr etki yapar mı ameliyata
  Op Dr Seher Şirin
  Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  kıl dönmesini kliniklerimizde lokal anestezi ile mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz.yani sigara yada narkoz riski yaşamazsınız.ayrıca bu yöntemde ameliyat sonrası rahatlıkla normal yaşamınıza devam edebilirsiniz

  Reply
 6. İsimsiz

  Hocam kıl dönmesi var bende de bel ağrısı halsizlik kalp çarpıntısı vb şeyler ortaya çıkarırmı
  Op Dr Altan Karan
  Medicalart İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  bel ağrısı yapabilir ama kalp çarpıntısı vb şikayetlere neden olmaz

  Reply
 7. Yakup

  Hocam bende yaklasik 2 yildir var ama agri cok hafif ve yaklasik 1 aydir flan akinti var intihap gbi surekli akinti ve askere gdcem yaklasik 5 ay sure flan var bu akintiyi nasil kese bilirz yardimci olurmusunuz birde bunun uzun bi sure durmasinin zarari varmi hocam .. yardiminiz icin tesekur ederm
  Op Dr Ergun Aygören
  Medicalart Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  akıntıyı kesmenin yolu tedavi olmak.gelirsen mikrosinusektomi yöntemi ile tedavini yapabiliriz

  Reply
 8. Yesim

  Hocam son 2 aydir ara ara kuyruk sokumunda agri.oluyordu. üstüne oturmakta sıkıntı çekiyordum ama son 3 gündür şiddetli derecede agrim var ve kuyruk sokumunda şişlik var. Doktora gittim. İçindeki iltihapi boşalttılar. Malum 9 gün bayram tatili var. Tatilden sonra genel cerrahi gorunecem. Sisliğin üstünde beyaz bir nokta var. Şişlik günden güne artiyor. Bu kil dönmesini yoksa sadece apse mi? Ve hastanedeki sağlık personeli bana kesinlikle ameliyat olucaksin dedi. Sadece apse olsa ameliyat gerekir mi?
  Op Dr Atilla Kaya
  Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  öncelikle apseler boşaltılıp dokunun tam olarak iyileşmesi sağlanmalı.buda apseden sonra 1,5-2 ay sürer.apse tam iyileşmeden ameliyat olursan iyileşme uzun sürer.iltihap olabilir.bu nedenle mutlaka sonra pişman olmamak için dokunun tam iyileşmesini bekle.yoksa hergün pansuman yapmakla uğraşırsın.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştır.

  Reply
 9. Doğukan

  Hocam az önce bi soru sormuştum okul sonuna kadar olmasam diye sizde tavsiye etmemiştiniz. Peki yarıyıl tatilinde olsam bu ameliyatı? Eğer şimdi olursam okulumdan uzak kalmam gerekicek ve lise2 oldugum içinde bana zorluk çıkartıcak.
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olursan uzak kalmana gerek yok

  Reply
 10. Doğukan

  Hocam 16 yaşıma yeni girdim ağrıdan, ve kandan dolayı doktora gititğimde bende kıl dönmesi oldugunu ogrendım. Okullar açılacak ve ben bu ameliyata girersem 1 ay okullardan uzak kalmam gerekicek ben okullar kapanana kadar bu ameliyatı uygulamassam çok buyuk sorun olurmu ? Diğer yönteminde bazı yerlerde gördüğüm üzere paralı oldugunu öğrendim ve maddi durumumuz çok iyi değil o yuzden normal yontemle olucam. Okullar kapanana kadar olmasam çok buyuk sorun çıkarmı? Daha tehlikeli bi hale gelmesinden korkuyorum şimdiden teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  klasik yöntemlerle tedavi sonrası çok zahmetli geçebiliyor.bu nedenle tavsiye etmem.iyileşme 2-4 ay sürebiliyor.beklemek de hastalığın ilerlemesine ve apseye neden olabilir.

  Reply
  1. Doğukan

   Peki yarı yıl tatilinde olsam ameliyatı çünkü okuldan uzak durmak istemiyorum
   Op Dr Alirıza Şahap Barlas
   Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
   olabilir

   Reply
   1. Burak

    Hocam yaşım 18 daha çok gencim tam omurgaları bitip kalçanın olduğu kisimda sivilce tarzı birşey çıktı iki günde bastirdigimda ciddi bir ağrı meydana geldi fakat delik akinti koku vb hiçbirşey yok sadece kızarıklık ve agrisi var bunun sivilce olma ihtimali varmı veyahut size fotoğraf olarak atabilecegimiz bir yer varmı doktora gitmek istemiyorum ameliyat olursam okuldan geri kalacağım bunuda istemiyorum bana bi yardımcı olun cok fazla strese girdim 🙁
    Op.Dr.Seher ŞİRİN
    Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
    Bahsettiğiniz kuyruk sokumu alanında sivilce olma ihtimali çok düşük. drseher@medicalart.com.tr ye maille fotoğraf gönderebilirsiniz,değerlendirmeye çalışırız. Ancak şişliği ve alttaki kistin varlığını elle muayene ederek anlamalıyız.Medical art Cerrahi merkezi cumartesi de açıktır ve muayene ücretsizdir. Gelirseniz daha iyi olur.
    Geçmiş olsun

    Reply
 11. Muhammet

  Hocam merhaba ben kıl dönmesi ameliyatı oldum ama mikro sinüsektomi değil. 1 ay oldu olalı,yaram tam iyileşirken sanırım benim dar pantolon giymemden ötürü birazcık açıldı en üstteki ince deri (bir dikişlik kadar). Sonra bu yarada kendiliğinden kapanıyorken bugün biraz şişlik olmuş apse değil ama biraz benziyor içinden sıvı falan da akmamış, acaba bu açılan derinin iyileşmesin de normal bir durum mu?içinden sadece kan akmıştı
  Op Dr Ergun Aygören
  Medicalart Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  klasik yöntemlerle ameliyat sonrası bu tür durumlar normal,kontrole gitmelisiniz

  Reply
 12. Nazlı

  Merhaba kil donmesi ameliyati 4 ay sonra olursam buyur mu doktorumdan ilac alarak okulum oldugu icin ertemem gerekiyo fakat buyur diye korkuyorum ilac kullanirsam buyur mu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  4 ay önemli bir süre değil. Bazıhastalarda bir ayda büyüyebilir,bazı hastalarda ise 7-8 ayda büyümeyebilir. Apse olmamasına dikkat edin. Bunun için temizliğinize itina gösterin.
  Geçmiş olsun

  Reply
 13. cengiz

  Iyi günler hocam internetten okudugum bilgilere dayanaraktan bende de olusan kıl donmesi ilk olustugunda iltihap akmısti sonra iltihap kesildiginde yuvanin olustugunu hissettim kucuk beze giibi birsey olustu ara da agri yapiyor yaklasik bi senedir var hic bir dr kontrolune gitmedim ameliyattan korktugum icin ne yapamam gerekiyo suan daha cok ilerlemismidir
  Op Dr Ergun Aygören
  Bursa Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  ilerlemiş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 14. İlkay

  İyi Günler bu dediğimiz ameliyatı kolay şekilde dediginiz ameliyatı her şekilde olabiliriz dimi ? Yani oraya geldiğimizde mikro sinusektomiyi direk olabiliriz? Ya da siz mi belirliyorsunuz? Teşekürler..
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  evet olabilirsiniz

  Reply
 15. Veli

  Mrb Hocam. Ben apsemi aldirdim. Çok sıkıntılıydi. Ama ameliyatlar beni korkutuyor izlediğim içindir belki ne yapmam gerekiyor? Bi daha o apseyi cekemem. Danisiyim dedim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Tekrar apseleşmeden ameliyat olmanızı öneririm.Tekrar apse olunca çekeceğiniz acılar bir tarafa kistiniz büyür,daha sonra olacağınız ameliyatın boyutu büyür.
  Geçmiş olsun

  Reply
 16. Hayriye

  Hocam iki hafta önce kıl dönmesi teşhisi kondu 2 tane birbirine yakın göz varmış herhangi bir ağrı apse yoktu erkenden alalım dedi doktor 9 gün önce ameliyat oldum 5 dikiş vardı bu gün alındı.24 yaşındayım herkes tekrar olur diyor.Tekrar olmaması için yapabileceğim birşeyler var mı?
  Op Dr Atilla Kaya
  genel hijyene dikkat edin,günlük yıkanın,hergün çamaşırınızı değiştirin,tüm sırt kıllarına epilasyon yaptırabilirsiniz

  Reply
 17. Hasan

  Hocam bende 4.5senedir kil donmesi var hatta 4.5tanede delik var sari sivi akiyo kaniyo ameliyat olmaya korkuyorum ne yapmaliyim
  Op Dr Atilla Kaya
  ameliyattan korkup tedavini ertelersen herhalde kuyruk sokumun eleğe dönecek. 🙁 gelirsen muayene ile değerlendirip eğer apse yoksa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 18. Merve

  Hocam benim kuyruk sokumu bölgemde ağrı vardı ve baktığımda ucu çatallamış kıl vardı. Onu çektiğimde kolayca geldi ve kökü kalındı. Ama şişlik gibi bir şey yok. Çok az sancı gibi bir acı hissediyorum ama oturup kalkabiliyorum. Kanama yada iltihap gibi sıvı da akmadı. Kıl dönmesi midir?,
  Op Dr Seher Şirin
  Kıl dönmesidir.gelirseniz muayene ile değerlendirip apse yoksa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 19. Dursun

  Hocam bende yıllardır cekiyorum bu illeti şeker hastasıyım 5.6 tane delik var artık ameliyat olmak istiyorum şekerin ameliyatta sıkıntısı olurmu mikro denen yöntem bana olurmu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Şeker hastalığı yara iyileşmesinde,yaranın kapanmasında olumsuz etki yapabilir.Yara yeri enfeksiyonu daha kolay oluşur. Fakat kıl dönmesi hastalığınız varsa ameliyat olmazsanız şeker hastalığınızdan dolayı sık sık iltihap ve apse yapar,yine şeker hastalığından dolayı apse çok zor iyileşir. Bu nedenle ameliyat olmanız en doğru hareket olur.Mikrosinüsektomi yapılmasına şeker hastalığı engel olmadığı gibi kıl dönmesinin giriş çıkış delikleri uygunsa daha da iyi olur.
  Geçmiş olsun

  Reply
 20. Kerem

  Hocam ben 15 yaşındayım. Birgün tuvaletteyken işimi hallettikten sonra temizlerken peçetede kan gördüm. Tabi o anda telaşlandım. Anneme sordum. Kıl dönmesi olabilir dedi. Daha önce kendisi de yaşadığı için biliyormuş. Gösterdim, inceledi. Sivilce patlamış. Ve annemin dediğine göre bu kıl dönmesi değilmiş. Sıradan bir sivilceymiş patlayınca enfeksiyon kaptı heralde çünkü şu sıralarda iltihap akıyor. Hergün biokadin sürüyorum ama bir gelişme yok ne yapmam gerekiyor.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Sivilce olan ve akıntının olduğu yer makata çok yakınsa makat apsesi ve fistülü olabilir. Ya da basit bir kıl dibi iltihabı olabilir.Muayene etmeden kesin bir şey söylemek doğru değil.Bence anneniz bir cerrahi uzmanına muayene ettirsin.
  Geçmiş olsun

  Reply
 21. fatma

  Hocam kuyruk sokumumda bir haftadır ağrı vardı oturamıyodum dün ordan baya bir kan geldi regl sandım sonra farkettim ki oradaki sivilce patlamış ve hâlâ kanıyor ne yapmalıyım
  Op Dr Seher Şirin
  apsenin tam boşalmasını sağlamak için genel cerraha görünseniz iyi olur.apse düzeldikten 1,5*2 ay sonra doku toparlayınca mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olmanızı öneririm

  Reply
 22. Onur

  Hocam 14 Yaşındayım 1 Apse patladı.Sizce 1 Apse olduğuna göre ne kadar süredir kıl dönmesi vardır
  Op Dr Altan Karan
  kıl dönmesinin oluşmasından apse oluşmasına kadar geçen süreçler çok fazla değişiklik gösteriri.bu nedenle ne kadar süredir kıl dönmeniz olduğu konusunda yorum yapmak zor

  Reply
 23. ahmet

  Bende kıl dönmesi var hocam ama ameliyat olmaktan korkuyorum hocam
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Korkup ameliyatı geciktirmeniz hastalığınızın büyümesine o da olacağınız ameliyatın boyutunun büyümesine sebep olur. Bu da sizin için daha da korkutucu olabilr.Şimdi olursanız belki hiç korkmanıza gerek olmayacak mikrosinüsektomi şansınız var.
  Geçmiş olsun

  Reply
 24. Yılmaz Can

  Hocam merhaba. 19 gün önce Ankara Medical Art’ta mikro sinüsektomi yöntemiyle kıl dönmesi ameliyatı oldum.Bir akıntı ya da açılma söz konusu değil ancak oturduktan 1 ya da 2dk sonra ağrı oluyor sürekli nedendir acaba ? Ne yapmalıyım.
  Op Dr Atilla Kaya
  küçük de olsa bir ameliyat oldunuz,zamanla düzelecektir

  Reply
 25. Serhat

  Hocam bugun banyoda farkeddim kucuk sert sivilce gibi bisey sıkdım icinden gri bi sıvı boşaldı bu kıl donmesimi ve napmaliyım yaşim 15 okulum var kıl donmesi varsada nerde ameliyat oluncak
  Op Dr Seher Şirin
  kıl dönmesi apsesi olablir.gelirsen muayene ile değerlendirip apse ise apse tedavisi yok eğer uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmeni tedavi edebiliriz.bu yöntemle tedavide herhengi bir şeye ara vermene gerek yok,normal yaşamına devam edebilirsin

  Reply
 26. Canan

  2013 yılında birdenbire Oluşan ve çok Ağrılı bir şişlik birkaç gün içinde patladı. Çokça irin, İltihaplı kan çıktı. Apsenin patlaması ve iltihabın dışarı çıkması 3 gün sürdü. O süre zarfında oturamıyor normal uzanınca da bel altı Felç inmiş gibi hiçbir şekilde kalkamıyordum. Yalpalayarak tutunarak topuklara basmadan zar zor yürüyebiliyordum. Bir kaç hafta içinde ağrım sızım geçti ama apsenin olduğu yerde yara izi gibi bir Çukur da kaldı. Aradan 3 yıl geçti ama bu yıl apse izinin kaldığı yerde sızlanmalar ve ağrılar oluşuyor ara ara, bu sızılar bişeylerin kemiğime dokunması gibi. Bana kıl Dönmesi olsaydı müdahale olmadan patlamış olması imkansız dediler, şu anki ağrılarımın sebebi nedir, doktora gitmeye ve operasyondan çekiniyorum açıkçası?
  Op Dr ergun Aygören
  o zamanki şikayetiniz kıl dönmeniz varmış, patlayan zaten kıl dönmesi değil kıl dönmesinin neden olduğu apse. kıl dönmesi apse yapmış patlamış ve iyileşmiş.ama apseniz düzeldikten sonra kıl dönmenizi tedavi ettirmediğiniz için şimdi tekrar apse oluşuyor olabilir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip,uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.

  Reply
 27. Elif

  Merhaba kalçamdaki şiddetli ağrı ile 3 ay önce hastaneye gittim kil dönmesi dediler ve amilyat istediler okul sebebiyle gitmedim o günden bu güne hicbir ağrım olmadi şimdi sert biryere çarptım ve kanadı sizce ne yapmam gerek akıntı ve ağrı yok ama …
  Op Dr Altan Karan
  iltihap oluşmadan tedavi olsanız iyi olur.mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız

  Reply
 28. simay

  hocam bana 3 4 yıl önce 18 yasından sonra takrarlar suan ameliyet yapmayalım demişlerdi , varlıgını hissetmiyodum sadecee ara ara sislik oluyodu kayboluyodu , suan orda 4 delikten fazla var sanırım bu kötüye işsaretmi ? bir de bugun ağrı ve acı karısık orda biraz şişlik hissediyorum dediğim gibi her zaman agrımıyordu ve ameliyat olmaktan korkuyorum napmalıyım yardımcı olur musunuz ..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi hastalığı genelde şikayet yapmaz,iltihaplanınca ağrı akıntı ve şişlik olur.Zamanla büyür,çok büyüdüğünde ameliyat yarasını da büyütmek gerekeceğinden erken tedavi daha iyi olur.www.nizamkurdere.com da tedavi yöntemlerine bakabilirsiniz.

  Reply
 29. Anonim

  hocam bana 3 – 4 yıl önce kıl dönmesi demişlerdi o zamanlar ilerde tekrarlar 18 i geçtikten sonra onun için olmayın demişlerdi. şuan o delik sayısı 4 den fazla her zaman agrımıyodu bugun biraz agrı ve acı karısık bir sekılde oranın acıdıgını hissettm ve ameliyat olmaktan korkuyorum, sizce napmalıyım

  Reply
 30. irem

  İyi gunler hocam. Makatin yaklaşik 2cm ustunde acik yara gibi bisey var. Hicbir şikayetim yok. Sizce nedir bu? Simdiden cok saolun

  Reply
 31. Alihan

  Hocam benim bu rahatsızlığım yaklaşık 2-3 yıldır bulunmakta benim ne ağrım nede bir sızım oldu sanki hasta mıyım değil miyim anlamıyordum bile sadece bazen akıntılarım meydana geliyordu. Şu son haftada akıntım kesildi ama şişlik artmıştı daha sonra bu hafta içinde yaklaşık 2 tane kıl kökü düştü belimdeki yaradan şişlik indi ağrı sızı zaten olmuyordu. 2 tane kıl kökünde nereden baksanız 300 tel kıl adeti bulunur mutlaka sizce ne yapmam lazım ?
  Op Dr Ergun Aygören
  tedavi olmalısınız.ama önce mutlaka mikrosinusektomi yöntemini araştırın

  Reply
 32. Zafer

  Hocam ben de 5-6 yıl önce apse oldu. Hastaneye gittim çok acılı bir şekilde apseyi temizlediler. Yara geçince gel dedi tabi ağrı bitince ben umursamadım be ihmal ettim şimdi 10 gün arayla 2 apse daha oldu yine çok acılı olduğu için beni ister isyemez biraz korku sardı. Biraz cesarete ihtiyacım var. Benim bu işten nasıl bir zararım olabilir.
  Op Dr Seher Şirin
  zararın neresinden dönersen kardır.o yüzden apse varsa apse tedavisi yok eğer uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmeni tedavi edebiliriz.apseliyken kıl dönmesi tedavisi yapılmaz.iyileşmeyi geciktirir.bu nedenle 1,5-2 ay dokunun toparlaması beklenir

  Reply
 33. Fatih

  Hocam bende bi şişlik vardı ve acı yapıyorsun ara ara ama geçenlerde iyice acıları arttı ve oradan kanama oldu şimdi ise o doku ince bi şekilde kaldı kasinma var simdi ve ağrısına geçti şişlik te yok artık geçmiştir acaba
  Op Dr Seher Şirin
  kıl dönmesi apsesi olmuşsun o geçmiş.ama kıl dönmesi tedavisi olmalısın.yoksa tekrar apse oluşabilir.tedavi olmadan önce mişkrosinusektomi yöntemini araştırmalısın

  Reply
 34. Mustafa

  Hocam benim inanılmaz şekilde ağrıyor hemen ameliyatmı olmam lazım
  Op Dr Ergun Aygören
  normalde kıl dönmesinde ağrı olmaz.ama apse oluşmuşsa ağrı görülür.muayene olmalısın apse varsa açtırıp apse tedavisi olmalısın.apse iyileştikten 1,5-2 ay sonra mikrosinusektomi yöntemi ile tedavini yapabiliriz.

  Reply
 35. Osman

  Hocam benim kuyruk sokumum da iğne gibi bişey batıyo arada kıl dönmesi olabilir mi?
  Op Dr Seher Şirin
  olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 36. Mustafa

  Hocam bende 4 gündür ağrı var ve halada çok kötü ağrıyor bugün doktora gittim kıl dönmesi olduğunu söyledi fakat 1 ay sonra askere gidecem askerde olsam yani 2 ay sonra falan bi zararı olurmu ilerlermi 2 ay içerisinde daha öncede orada bir şişlik hissediyordum ama hiç bu kadar ağrımıyordu yardımcı olun lütfen
  Op Dr Altan Karan
  kıl dönmesinde ağrı olmaz.şimdi apse oluşmuştur.apseliyken kıl dönmesi ameliyatı yapmak zaten doğru değil.şimdi apse tedavisi yaptırmalısın.2 ay sonrada kıl dönmesi tedvisi yaptırabilirsin.ama klsaik yöntemlerle tedavi olmanı önermem.mikrosinusektomi yöntemini araştır

  Reply
 37. Ahmet

  Hocam benim hiç akıntı olmadı. Ama bu ikinci şişişi. İlkinde de antibiyotik ve krem kullanmıştım inmişti ağrım geçmişti. Şimdi yine antibiyotik ve krem kullanıyorum yine akıntı yok ama dün akşam başladim antibiyotiğe acaba şişi iner mi? Agrisida devam ediyor. Bir müdahale gerekir mi? Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İlaçla düzelebilir veya abse yapar,o zaman abse cerrahi olarak temizlenir.Kuruduktan sonra kalıcı tedavi için ameliyat gerekir.

  Reply
  1. Ebru

   Hocam ben 16 yaşındayım ve kuyruk sokumunda bi şişlik var bu büyük bir ihtimal kıl dönmesi ailemde aksini iddea etmedi şu an ameliyat olmak istemiyorum ne yapabilirim ya ni o bölgeye bastırınca ağrı yapmasıda o şişliğe dahil
   Op Dr Ergun Aygören
   şişlik kıl dönmesine bağlı apsede oluşur.kıl dönmesi tedavi edilmezse ilerler ,apseler sık tekrar eder hale gelir sık tekrar eden apsede fistüle neden olabilir.

   Reply

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.