Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse

Kıl dönmesi hastalığı makat hastalıkları arasında ciddi anlamda yer tuttuğunu devamlı olarak vurgulamaktayız. Erken teşhis ve tedavinin ciddi anlamda yararları ve hastalarımız açısından hayati önem taşıdığından çeşitli yazılarımızla değinmiştik. Peki kıl dönmesi tedavisi gecikmesi yada tedavi edilmes ne olur sorusuna Op. Dr. Atilla KAYA hazırladığı makale ile sorunun cevabını veriyor.

kil-donmesi-tedavi-edilmezse

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse

Pilonidal sinüs yani Türkçe adıyla kıl dönmesi apse,ağrı ve iltihap gibi yeni bir sorun eklenmedikçe hastada ciddi şikayet yapmaz bu sebeple hastalar genellikle tedavilerini ertelerler. Bu erteleme hastalığın zamanla ilerlemesine ve tedavisinin daha zor yapılmasına sebep olabilir.

Kıl Dönmesi Yalanları
Sıkça söylenen “ kıl dönmesi tedavi edilmezse omur iliğe sarılarak felce sebep olur,barsaklara dolaşarak öldürücü olur,kıl uzayarak beyne ve kalbe gider “ gibi bilgiler tamamen gerçek dışıdır ve bunların hiçbiri gelişmez. Ancak bunların olmayacağı tedavinin ertelenmesine sebep olmamalıdır.

Tedavide Gecikme Olursa
Kıl dönmesi hastalığında tedavinin yapılmaması zamanla bölgede apse olmasına ve bu apsenin giderek daha sık ortaya çıkmasına sebep olur. Her apse oluşumunda hasarlı doku artar ve yeni çıkış delikleri ortaya çıkabilir ve kıl dönmesi olan alan genişleyebilir. Diğer taraftan tedavi edilmedikçe kılların olduğu doku içine yeni kıllar gireceğinden sinüs büyüyebilir ve yeni giriş delikleri oluşabilir.

Kıl Dönmesi İlerleme
Giriş deliklerinin sayısının artması ve apselere bağlı yeni akıntı deliklerinin oluşması ameliyatta çıkarılması gereken doku miktarının artmasına doğal olarak ameliyatın büyümesine sebep olur.

Kıl Dönmesi Tedavi
Bütün bu bilgiler ışığında kıl dönmesi tesbit edildiği dönemde tedavi edilmeli ve uzun süre ertelenmemelidir.
Klasik ameliyatlarda hastaların 12-15 gün yüzüstü istirahat etmesi gerekirken micro sinüsektomi ameliyatında hasta işlem bittikten 10 dakika sonra işine dönebildiği için işgücü kaybı korkusuyla ameliyatı ertelemek gerekmemektedir.

Oluşan her kıl dönmesi apsesi hastalığın biraz daha ilerlemesine sebep olabilir.

426 Yorum Var

 1. Adsız

  Benim çocukluğumdan beri kuyruk sokumumda delik var ve bazen akıntı kaşıntı ağrı oluyor ama sivilce tarzı bir şey yok sizce nedir
  Op.Dr Altan KARAN
  muayene ile değerlendirmek gerekir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz

  Reply
 2. yc

  hocam bende de kıl dönmesi var ben ameliyattan korktugum için 3 yıl erteledim daha da ertelemek istemiyorum… ama hastalıkta herhangi bir ilerleme olmadı banada mikrosinusektomi yontemi olurmu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip ona göre karar veriyoruz olmasa da ameliyatsız tedavi yöntemi olan sinüsotomi yapabiliriz.

  Reply
 3. Anonim

  Hocam bende 6 ay önce kalçanın başladığı yerde ufak bir çukur oluştu ve su ana kadar kalcamin içine doğru çukurlar oluştu kaşıntı veya ağrı yok sadece iltihap bazendr kanlı iltihap akıyor bu kil donmesimidir
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kıl dönmesidir.gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

  Reply
 4. Mahsum

  Hocam benim.de ufk.vok ufak.gi .siskilik var arada bi oturdugumda hi tuhaf oluo.kasiyasim.gelio…:( asciyim kimseye bu durumu henuz demedim.kendim.18.yasindayim..kimse.hilmeden bu tedabiyi gorebilirmiyim? Ama surekli.kasinio bunu anlayamadim.ic tarafta soldada ufak bi siskinlik war ne olu yardim.edin…bi bilgi werin bana
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip kesin teşhis koymak lazım.

  Reply
 5. Ayşe

  Hocam merhaba bende kıl dönmesi var ama yeni oldu erken teşhis acile gittim dr baktı ve büyük ihtimalle ameliyat olur dedi ameliyatsız yöntem varmıdır
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sinüsotomi yöntemi uygulanabilir.

  Reply
 6. Evren

  hocam benimde kuyruk sokumunda bir kelleşme var,uzun süre oturunca ağrı yapıyor. uzun süre oturmaktan kaynaklanıp tahriş olmuş olabilir mi ? ben 42 kiloyum ve vücudumda kıl yok belli başlı yerler hariç.kuyruk sokumu bölgesindede yok.. bunun yinede kıl dönmesi olabilme ihtimali var mı ?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  O bölgesinde kıl olmayanlarda da sırtından,saçından dökülen kıllar kıl dönmesi yapabilir.Sizde giriş deliği,o bölgede şişlik varmı bakmak gerekir. Yoksa ağrı kuyruk sokumu kemiği kaynaklı olabilir.Medical Art Kliniğinde SGK lılara muayene ücretsiz.Gelirseniz değerlendirebiliriz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 7. Muhammet

  Hocam ben biz koku ve belde ağır ve akıntı oluyor ne yapmalıyım sizce nedir bunun sebebi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İltihap kapmış,muayene olmalısınız.

  Reply
 8. Nesli

  Hocam 10 gündür kuyruk sokumunda hem büyük bir şişlik hemde çok şiddetli bir Ağrı vardı,doktora gittim önce antibiyotik kullandım bugünde Oray’ı doktor açtı ..1 ay sonra gel ameliyat yapalım Dedi çok korkuyorum 3çocugum var ..hiç delik akıntı falan olmamıştı önce birden nüksetti ..ne yapabilirim bana ne önerirsiniz teşekkürler ..
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmesi apsesi olmuşsunuz. Apse geçtikten l ay sonra kıl dönmesi ameliyatı olmalısınız.Sizi sosyal yaşamınızdan,çocuklara bakmaktan fazla alıkoymayacak yöntem olan mikrosinüsektomiyi öneririm.
  Geçmiş olsun

  Reply
 9. Ömer

  Hocam ben 6 sene önce kıl dönmesi teşhisi konuldu iltihap patladı ve acile gittim orda öğrendim ameliyat Dedi o günden sonra ne iltihap nede öyle şiddetli bir ağrı oldu ama ara ara bir ağrı oluyo geçiyo çok hafif benim ameliyatım sizin dediğiniz gibi küçük delikli olurmu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Görüp ona göre karar verebiliriz.

  Reply
 10. Haci Ali

  Merhabalar hocam. Ben bir ciftciyim. Bundan tam 9 ay once traktor kullandiktan sonra kuyruk sokumunun ustunde bir sislik oldu. Ancak agri vs. yoktu. Daha sonra o bolgede sivilceye benzer bir sey cikti ben sivilce zannettim. Spor yaptigim icin mekik hareketini yapinca acima oldu ve sivilcenin patladigini farkettim. Once acik renkli biz sivi geldi daha sonra sivilceyi ben sıktım ve normal kan geldi az miktarda. Gecer diye umdum ama her seferinde sisti akinti oldu ve bu surekli tekrar etti. O sivilce zannettigim bir turlu gecmedi. Tam iyi oldu derken tekrar yumusak bir sislik oluyor. Bu kil donmesi olabilir mi hocam? Yurumemde oturup kalkmamda herhangi bir sorun yok ama yatinca ve mekik hareketini yapinca azda olsa bi acima oluyor. Bu durum surekli devam eder mi yoksa gecici midir? Sivilcenin oldugu yerdede 1 cm capina yakin bir sislik var bu sislikte hic kaybolmuyor. Ben bazen kendim kanatiyorum bunu yapmam dogru mu? İlerde ciddi bir sorun olusturur mu? Tesekkur ederim.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Çok büyük ihtimalle kıl dönmesi oldunuz.Ameliyat edilmediği sürece iltihap,apse yapabilir. Apse yapıp şiştiğinde kendiniz patlatmayın,küçük bir müdahale ile cerrah tarafından boşaltılsın.Her apse de hastalığı bir ileriye taşır.Bu nedenle fazla beklemeden,hastalığınız ilerlememişse mikrosinüsektomi olabilirsiniz.Medical Art Cerrahi Merkezinin size yakın bir şubemize gelirseniz değerlendirilip uygun tedavi önerilir.
  Geçmiş olsun

  Reply
 11. Anonim

  Hocam bende bu yaz kuyruk sokumu kısmında bir delik oluştu kaşıntı ve iltihap vardı ama sonradan o delik kapandı şuan bir şey yok. Bu kıl dönmesi miydi? Eğer öyleyse şimdi bir şey yapılmalı mı?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifiniz kıl dönmesi ne uyuyor,mayene ile kesin tanı konup çok büyümeden gerekli tedavi yapılmalı.

  Reply
 12. eda

  merhaba 1 hafta önce kuyruk sokumunda siddetli ağrı ve apse ile hastaneye başvurdum kıl dönmesi dediler apse alındı.yara yeri yeni kapanmaya başladı fakat arada akıntı oluyor ve azıcık daha şişlik kaldı. apse alındıktan ne kadar süre içinde ameliyat olmam gerekir.okulun bitmesine 1 ay var beklesem yine apse yapar mı ?
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  sıklıkla doku 1-1,5 ay sonra toparlar.okul bitince ameliyatınızı olabilirsiniz

  Reply
 13. Sefa

  İyi günler ben askerdeyim kil dönmesi var apse oluştu burda revirde apse tedavisi yapıldı ama ameliyata göndermediler beni suan ağrım felan yok ama ordan yine bi akinti oluyo arada acıyor ameliyat olmalimiyim?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Apse tedavisinden sonra en erken 1-1,5 ay sonra ameliyat öneriyoruz. Daha erken ameliyat edilmesi doğru değil.İltihap geçmiş olsa bile akıntı olabilir. Ameliyat zamanını iltihap geçtikten sonra koşullarınıza göre ayarlamalısınız.
  Geçmiş olsun

  Reply
 14. gökhan

  Benim kuyruk sokumumda bir sıslik var yaklasik bi kac senedir ama her hangi bir agrim yada bir akintim yok bu kil donmesimi acaba yoksa baska biseymi
  Op.Dr Altan KARAN
  büyük olasılıkla kıl dönmesidir.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile işinize okulunuza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 15. Anonim

  merhabalar, benim kuyruk sokumu bölgemdeki apse olduğunu düşündüğüm şeyden bu gün pek kana benzemeyen ama kan renginde olan bir sıvı akıyor.üzerine yüklenmediğim sürece bir ağrı yok ama otururken dikkatli oturmak zorunda kalabiliyorum.bu kıl dönmesi apsesi midir? bölgeyi kolonya gibi maddelerle sürekli olarak temizlemem bir sorun yaşatır mı? ayrıca ucundan yağa benzer bir madde çıkıyor kanama olduğunda, çekip koparıyorum deriye yapışık gibi duruyor ancak biraz çekme sonucu ezilerek sanki işlevini yitirmiş ve kopmayı bekleyen bir deri gibi kopuyor oradan.ne önerirsiniz? şimdiden teşekkür ederim yardımınız için.
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 16. mustafa demiral

  hocam 2009 da kıl dönmesi amaliyatı olmuştum..ameliyat kesiğini z şeklinde keserek büyük kesik halinde yapıldı..ameliyat izim çok fazla kaldı..ben şuan tekrarladığından şüpeleniyorum yaklaşık 1 yıldır kuruk sokumumdan ameliyat yerimden aralıklı olarak ağrı hissediyorum bazen şiddetleniyor..ve sert bir kitl evar gibi elimi değince hissediyorum…şuanda esnafım ama işlerimiz sıkıntılı olduğundan bağkurumu yatıramadım ve tedavi olmak için durumum müsait olmadığından gidip baktırmayı devamlı erteliyorum..yaşım 33 ve 3 çocuk babasıyım ve iş yerime bakacak kimsem kalmadığı içinde 15-20 gün çalışamıcağım nedenden dolayı ameliyat olmaktan korkuyorum…özelden amaliyat ücreti ne kadar tutar bu ameliyatın..ve en kısa sürede ne kadar zamanda iyileşirim bilgi verebilirseniz sevinirim..tşler şimdiden…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  gelirseniz muayene ile durumunzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.mikrosinusektomi ile tedavide zaten işinize ara vermenize gerek yok.rahatlıkla çalışmaya devam edebilirsiniz.ücrete https://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html bu linkten bakabilirsiniz

  Reply
 17. merve

  merhabalar benim kuyruk sokumumda çukur var fakat görünürde bir delik yok apse de yok oturup kalkarken çok acıyo kuyruk sokumum bu kıl dönmesi midir ?
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip kıl dönmesi ise tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz

  Reply
 18. orhan

  hocam bende kıl dönmesi var yaklaşık 2 seneyi geçti ve şişmeler oldu 2 tane sigortam yokdu şimdi işe başladım sigortam var sürekli intaap gibi sular akmaya başladı kötü bir şey cikar mi
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  şimdi apseniz patlamış olabilir.apse tedavisi almanız gerekebilir.muayene olmalısınız.doku toparladıktan sonra mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 19. Sefa

  Hocam ben 1 senedir kil dönmesi var ilk başlarda sivilce gibi oluyordu ve ağrı yapıyo du sonra geçiyordu. Şimdi askerdeyim ve kanlı iltap geliyodu iltabını kuruttuk revire çıktım ama daha küçük ameliyat etmezler dedi doktor ama benim arada sırada ağrım var ve kaşınmalar oluyor ve orda küçük bi şişlik hala duruyor sizce ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  askerde ameliyat olursan büyük olasılıkla klasik yöntemlerle ameliyatını yaparlar birde askerde genel hijyenin sağlanması zor bu nedenle bişi söylemek zor.

  Reply
 20. İşim yok

  Hocam benim kuyruk sokumunda ağrı var ve hafif bir şişlik var kıl dönmesi mıdır
  ( daha önce amelyat olmuştum )
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  kıl dönmeniz nüks etmiş ve apse oluşmuş görünüyor.öncelikle apse tedavisi olmalısınız.arkasından doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız

  Reply
 21. faruk748

  Merhaba hocam benim hastalığım 1 buçuk ay önce başladı ilk önce çok az bi kan geldi ve ardından kesildi birsonraki haftada böyle aynı şekilde yine cok az bi kan geldi ve kesildi 4 hafta böyle oldu ve bugün yine kan geldi hocam ama daha fazla ve acıyor hastalığım nedir acaba? Teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanın nereden geldiğini yazmamışsın.

  Reply
 22. Srhtdry

  Doktor bey rica etsem bir sorum var. Tahmini 6 yıl kadar bir süredir kıl dönmem var. Ortalama her yıl sivilce gibi oluyor patlıyor ve geçiyordu. Ağızlaşma sayısı 7-8 kadar. Ilk ve son delik arasındaki mesafe 6 cm kadar. Son 2 ayda 2 kere ağrı ve yüzeyi kızarık olmayan cilt altında ele gelen nohut boyutlarında sert kıvaımlı bir kitle ele geliyor. Ilk oluştuğunda 10 günlük sef ve dolorex kullanımıyla gecti. Ancak simdi yeniden oluştu. Yine aynı tedaviyi uyguluyoruz. Küçük bebeğimiz var buyüzden şu anda ameliyat icin zamanlama çok kötü. Merak ettiğim 6cmde bulunan 7-8 delik microsinusektomi icin uygun değil anlamına mı geliyor. Ameliyatta kesilecek alanın büyük olması anlamına mı gelir. Bir de apse veya enfeksiyon oluştuğunda önce tedavi sonra mı ameliyat olmak gerekir. Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  7-8 fistül olunca daha büyük kesi veya flap gerekibilirr,muayene edip ona göre karar verebiliriz.

  Reply
 23. Anonim

  benim kil dönmesnden ameliyat olmam lazm intuhap yani akinti oluyor ama ben serum igne ve kandankorktugum icin beni tutugu icin olamiyorum ne yapmam grek ne olur yardmci olun
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyatsız yöntem de uygulanabilir.

  Reply
 24. anonim

  mrb hocam bende yaklasik sekiz yildir kil donmesi var akinti var birde kalcamda agri var bir ay aralikli once sol kalca dort gun sonra sag kalca ucdort gun suruyor acaba agrilar kil donmedindenmi kaynaklaniyo tsk ederim. Aydinlatirsaniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi kalçada ağrı yapmaz,ama bir an önce tedavi olmalısın kıl dönmesi zamanla büyür.

  Reply
 25. İsimsiz

  Aynı şekilde lys öğrenciyim. Lys ye kadar beklemem cok büyük bir sıkıntı yaratır mı?
  Op.Dr Altan KARAN
  apse gelişirse sıkıntı olur.tedavini mikrosinusektomi yöntemi ile yaparsak herhangi bir sıkıntı yaşamazsın normal yaşamına ara vermene gerek kalmaz.genel hijyene dikkat etmelisin

  Reply
 26. Hbş

  Hocam daha bugün farkettim şuan okulum var eğer ameliyat olursam derslerimden baya bi geri kalıcam yaz tatilinede 2 ay falan var yaz tatiline kadar beklesem çok büyük bi sıkıntı olur mu?
  Op Dr Atilla Kaya
  genel hijyenine dikkat et,günlük duş al ve iççamaşırını değiş,kıllar tutunamasın

  Reply

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.