Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse

Kıl dönmesi hastalığı makat hastalıkları arasında ciddi anlamda yer tuttuğunu devamlı olarak vurgulamaktayız. Erken teşhis ve tedavinin ciddi anlamda yararları ve hastalarımız açısından hayati önem taşıdığından çeşitli yazılarımızla değinmiştik. Peki kıl dönmesi tedavisi gecikmesi yada tedavi edilmes ne olur sorusuna Op. Dr. Atilla KAYA hazırladığı makale ile sorunun cevabını veriyor.

kil-donmesi-tedavi-edilmezse

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse

Pilonidal sinüs yani Türkçe adıyla kıl dönmesi apse,ağrı ve iltihap gibi yeni bir sorun eklenmedikçe hastada ciddi şikayet yapmaz bu sebeple hastalar genellikle tedavilerini ertelerler. Bu erteleme hastalığın zamanla ilerlemesine ve tedavisinin daha zor yapılmasına sebep olabilir.

Kıl Dönmesi Yalanları
Sıkça söylenen “ kıl dönmesi tedavi edilmezse omur iliğe sarılarak felce sebep olur,barsaklara dolaşarak öldürücü olur,kıl uzayarak beyne ve kalbe gider “ gibi bilgiler tamamen gerçek dışıdır ve bunların hiçbiri gelişmez. Ancak bunların olmayacağı tedavinin ertelenmesine sebep olmamalıdır.

Tedavide Gecikme Olursa
Kıl dönmesi hastalığında tedavinin yapılmaması zamanla bölgede apse olmasına ve bu apsenin giderek daha sık ortaya çıkmasına sebep olur. Her apse oluşumunda hasarlı doku artar ve yeni çıkış delikleri ortaya çıkabilir ve kıl dönmesi olan alan genişleyebilir. Diğer taraftan tedavi edilmedikçe kılların olduğu doku içine yeni kıllar gireceğinden sinüs büyüyebilir ve yeni giriş delikleri oluşabilir.

Kıl Dönmesi İlerleme
Giriş deliklerinin sayısının artması ve apselere bağlı yeni akıntı deliklerinin oluşması ameliyatta çıkarılması gereken doku miktarının artmasına doğal olarak ameliyatın büyümesine sebep olur.

Kıl Dönmesi Tedavi
Bütün bu bilgiler ışığında kıl dönmesi tesbit edildiği dönemde tedavi edilmeli ve uzun süre ertelenmemelidir.
Klasik ameliyatlarda hastaların 12-15 gün yüzüstü istirahat etmesi gerekirken micro sinüsektomi ameliyatında hasta işlem bittikten 10 dakika sonra işine dönebildiği için işgücü kaybı korkusuyla ameliyatı ertelemek gerekmemektedir.

Oluşan her kıl dönmesi apsesi hastalığın biraz daha ilerlemesine sebep olabilir.

445 Yorum Var

 1. Anonim

  Hocam bende bu hastalık 2 yıldır var ama eğitimin nedeniyle hep erteledim hatta belimde bir delik oluştu akıntım oradan akmakta hatta 2 kere kıl kökü bile çıktı halen devam ediyor haliyle şimdi hayat daha zor olmaya başladı nasipse bu yaz ameliyat olucam bazı forumlarda 5 ay kalkamıyorsunuz diyorlar sizce doğru mu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  http://www.nizamkurtdere.com da ameliyat yöntemleri ve iyileşme süreleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Reply
 2. Murat

  Hocam Merhaba. Ben 1 hafta önce kuyruk sokumumda bir değişiklik hissettim. Mercimek tanesinden küçük bir şekilde apse yapmıştı. 1 gün sonra çok az bi iltihap aktı. Apse ortadan kalktı. Şu anda bi ağrım veya acım yok. Fakat böyle ufak bir parça silginin üstüne oturmuşum gibi hissediyorum. Doktora gittim. Doktor bey. Kıl dönmesi olduğunu fakat daha çok başlarında olduğunu söyledi. Eğer ileride apse ve iltihap artarsa tekrar gelmemi ve ameliyatı değerlendirmemizi istedi. Benim sorum şu.. Hocam hastalığın ilerlememe ihtimali var mı? Bide eğer öyle bir ihtimal yoksa hastalık apse,iltihap,ağrı,sızı yapmadan ameliyatı şimdi olmak ne kadar uygun olur. Biraz uzun oldu ama yanıt verebilirseniz çok sevinirim.. İyi çalışmalar dilerim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmesi oluştuktan sonra ameliyatsız geçmez.Küçükken olmayıp apse olunca değerlendirelim anlayışına katılmıyorum. Çünkü her iltihap alttaki kistinizi,hastalığınızı daha da büyütür ve sonra olacağınız ameliyatın boyutunu büyütür. Erken dönemde mikrosinüsektomi ile kurtulabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 3. Mehmet K.

  Merhaba, kac yildir var bilgim yok sadece tatli bir kasinti vardi hic suphelenmedim. Ama son 3 aydir koku iltihap var. Aynadan baktigimda topqc seklinde kil ciktigini gordum yaklasik 1cm civarinda. Arada birde pisik oluyorum. Hergun gunde 2 kere yikiyorum ve pecete koyuyorum gelen iltihap ve kani emsin kiyafetlerim pislenmesin diye. Muayene olmaya gidip ameliyat olacagim. Sadece sizinde yazinizdaki gibi felc kalma gibi asparagaz soylentiler var. Benim sorum ise; bu donemdr ameliyat olmada ne gibi problemler dogurur? Ayrica yaz ayi oldugu icin deniz veya havuzda problem teskil edermi? Hem kendim icin hemde havuzu kullanacak diger vatandaslar icin bulasici veyahut hastalik gecirecek mikrop varmidir?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Bizim yazılarımızda felç olursunuz gibi cümle yok. Bunlar dediğiniz gibi asparagas. Tedaviyi ertelemeniz tekrar tekrar apse yapmasına ve her apseninde hastalığınızı büyütmesine sebep olur. Ameliyatın boyutu da büyür. Bu nedenle ameliyatı bir an önce gündeminize alın. Mikrosinüsektomi olursanız denize havuza girebilirsiniz.,Diğer kişiler açısından risk olmaz. Ameliyat olmazsanız akıntı fazla ise diğer kişiler açısından havuz kirlenebilir.
  Geçmiş olsun

  Reply
 4. esra

  merhaba hocam 3 yıl önce tam kuyruk sokumumda kıl dönmesi vardı çok fazla hastane ve doktor dolaştım sürekli antibiyotik kullandım sonra annem bu yeni yöntemi yapan bir doktor buldu 10dk da kurtuldum. ama 1 yıl sonra orda tekrar apse oluştu doktorum iyi kapanmadiğında iltahap oldugunu soyledi. tekrar açıp temizledi ama o yara da 6 ay kapanmadı düzgün kapanmamış diyip tekrar açtı 3 ayda kapandı allaha şükür bir problem kalmadı. ama 1 ay önce bisiklete binerken koltuğu beni çok rahatsız etti hatta 1 2 gün rahat oturamadım. sonra ağrı geçti ama 1 hafta sonra hiç bisiklet sürmediğim halde otururken ağrı hissetmeye başladım ara ara da yürürken ağrımaya başladı. ve eski ameliyat yerimin biraz altında bir sert doku olduğunu fark ettim. eskien araştırırken kılın kese gibi veya uzunca da apse yapabilecegini okumuştum. böyle bir ihtimal var mı? gerçekten çok korkuyorum. 16 yaşındayım 3 4 kere böyle ameliyat oldum ve hepsinde o bölge tam uyuşmadan yapmak zorunda kaldı doktor ben tekrar o acıyı yaşamaktan korkuyorum nolur yardım edin
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen sizde apse olmuş,iltihap temizlenmiş.Kıl dönmesi ameliyatı apse tedavisinden sonra yapılmalıdır.Apsenin yeri sert doku halinde kalabilir.Yada yeniden kıl dönmesi oluşmuş olabilir.Kesin bir şey söylemek için muayene etmek gerekir. Medical art da muayene üçretsizdir. Kıl dönmesi tesbit edersek sizi yormadan mikrosinüsektomi yapabiliriz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 5. Merve

  Benim yaklaşık 2 haftadır kıl dönmesi sorunum var doktora gittim ama havalar çok sıcak olduğu için sıcaklarda ameliyat önermedi iltihap akıttım kısa bir süre şuan sabah akşam iğne vuruluyorum antibiyotik ama doktorum ameliyatı 3 ay sonraya erteledi sıcak hava yarayı genişletir iyileşme sürecini uzatır dedi. Kıl dönmesi o zamana kadar büyür mü ve ben denize girebilir miyim ameliyat olmadan önce
  Op Dr Seher Şirin
  doktorunuzun önerdiği ilaçlar nedeniyle zaten şu an apse tedavisi alıyorsunuz.bu dönemde tedavi olmaniz doğrru değil.yara iyileşmesi gecikir.ilaçlar bitip doku toparlayınca tedavi olmalısınız. mikrosinusektomi yöntemini araştırmadan tedavi olmanızı önermem.

  Reply
 6. Gsgs

  Hocam bende kıl dönmesi var kızarıklık şişlik oluyo yaklaşık 5 ay oldu ben 2 ay beklesem birşey olurmu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Kızarıklık,apse olduktan ve apse boşaltıldıktan sonra ameliyat için 1 ay iyice düzelmesini bekliyoruz. 2 ay önemli bir süre değil ama apse bir günde de olabilir,1 yıl sonra da. Fırsatınız olduğunda öncelikli olarak ameliyatı gündeminize almanızı öneririm
  Geçmiş olsun

  Reply
 7. Sinan Özçelik

  İyi günler hocam benim rahatsızlığım 5 veya 6 yıl önce başladı önceleri küçük bir sivilce gibi kuyruk sokumunda oluşan bölgeyi fazla önemsemedim sivilce sandım ve bir süre öyle devam etti kısa bir süre sonra o bölgeden sıvı gelmeye başladı ve akabinde ciddi bir ağrı oldu öyle ki yürümekte zorlanıyordum bazı zamanlar bazen kabuk tutuyordu kabuğu kaldırdığımda o bölgede oluşan kıllar çıkıyordu normalde ameliyattan korkan bir insanım ama tedavi oldum ve amaliyata karar verdim fakat enteresan bir şekilde yara aniden kapandı ağrılarım geçti akıntı bitti sadece o bölgede ufak bir morluk kaldı ve bende korkumda olduğu için ameliyattan vazgeçtim bu şekilde 3 yıl falan geçti bu 3 yıl süre içerisinde ne bir ayrı nede bir akıntı oldu ta ki geçtiğimiz aylara kadar bir anda akıntı başladı 2 hafta kadar tekrar kapandı. şu anda kaba etimin büyük kısmında ciddi manada kaşıntılar var ve ufak kabarcıklar oluştu fazla kaşıyınca darbeden dolayı kanıyor fakat herhangi bir kıl falan yok, ben bu durumdan oldukça tedirginim en kısa sürede tedavi olup ameliyat düşünüyorum ama bu kaşıntılar beni çok korkutuyor acaba kıllar o bölgeye kadar ulaşmış olabilir mi bu kaşıntıların kıl dönmesi ile bir alakası var mı, şayet var ise ve bu ameliyat ile alınacak ise çok geniş bir alan kesilip biçilecek mi. biraz uzun oldu ama hocam vaktinizi ayırıp bilgi verebilirseniz çok memnun olacağım, şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Yalnız başına kaşıntı kıl dönmesinin büyüklüğü hakkında fikir vermez.Akıntıdan dolayı geniş bir alan kaşınabilir.Ancak sizin hastalığınız uzun süreden beri olduğundan dolayı genişlemiş olma ihtimali var tabiiki.Bu nedenle muayene edersek daha kesin bilgi verebiliriz. Uygunsa mikrosinüsektomiyle sosyal hayatınızdan uzak kalmadan ameliyat polabilirsiniz. ilerlemişse de mikrosinüsektominin bir ilerisi,yine günlerce yüzükoyun yatmanıza gerek kalmayan karydakis ameliyatı yapıyoruz. Bu ameliyattan da korkmanıza gerek yok. Gelirseniz durumunuzu değerlendirip daha ayrıntılı kesin bilgi vrerebiliriz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 8. Ilkgun

  Hocam meraba ben 12 yasindayim ve bende kil dönmesi var baya bir suredir en son doktora gittigimizde ameliyat olmam gerektiğini soyledi ama temmuz 10 gibi denize gidecegim eger simdi olursam o tarihlerde sıkıntı cekermiyim
  Op Dr Altan Karan
  tedavini mikrosinusektomi yöntemi ile yaptırırsan hiçbir sıkıntı olmaz 3. gün denize de havuzada girebilirsin

  Reply
 9. halil

  Hocam bende yaklaşık 2 senedir kuyruk sokumumda kıl dönmesi var Zaman bulamadıgımdan ameliyat olamadim daha sonra Benim koltuk altlarıma üst bacak içlerimdede apseler çıkmaya başladı iltihap akıntısı yapıyor. Bu koltuk altımda ve iç bacakta çıkan apseler kuyruk sokumumda çıkan kıl dönmesiyle bağlantısı varmıdır şimdiden teşekkür ediyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Onların kıl dönmesi ile ilişkisi yok,ama tedavi olmalısınız.

  Reply
 10. sınan aksu

  hocam lutfen cevap verırsenız sevınırım 1.5 senedır bende kıl donmesı var ve hala amelıyat olmadım ne gıbı sıkıntılar olabılır sımdı amelıyat olmaya karar verdım ama hem ısımden olmak ıstemıyorum hemde 1.5 sene aradan sonra amelıyat uygunmudur yanı ılerıde bı zararı olurmu sımdıden tesekurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyat olmak istemiyorsanız,sinüsotomi ile girişimsel tedavi yapılabilir ve istirahat gerekmez.

  Reply
 11. Aysel

  Merhabalar hocam, 2 gün boyunca, boynumun sol tarafindan omuzuma yayilan bir ağrı vardi, 2 gun sonra sol koltuk altimda ceviz büyüklüğünde bir şişlik farkettim, daha sonra bu şişlikte yanma ve acima meydana geldi. Kildonmesi oldugundan şüphe ediyorum, Boynumun agrisida devam ediyor. Koltuk altimdaki şişlik Kil donmesine bagli apse ise, bu apse boyun bölgesine agri yaparmi?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Koltuk altında şişlik ,ağrı çok önemli belirtidir .Kıl dönmesi demeden önce bu bölgedeki lenf bezlerinin tetkik edilmesi gerekir. Apse ise ağrı zonklar tazda etrafa,boyuna,sırta yayılabilir.Lenf bezi kaynaklı ise hastalığın tipine göre tedavi edilir. Yani en kısa zamanda Genel Cerrahi ve dahiliye ye muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

  Reply
 12. Necip

  Hocam ben de kıl dönmesi var fakat Zaman bulamadığımdan ameliyat olamadım kuyruk sokumunda bir kaç delik oluştu 1 ay gibi bi süre daha ameliyatı ertelemek zorundayım bi sakıncası olurmu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Yeteri kadar ertelemişsiniz gibi.1 ay çok önemli bir süre değil.Fakat bazen aylarca iltihap yapmayacağı gibi,bazen birkaç günde iltihaplanabilir. Her apse de hastalık biraz daha büyür.
  Geçmiş olsun

  Reply
 13. Abc

  Merhaba koltuk altında yaklaşık 3 4 ay önce şişlik ve apse oluştu daha sonra bunlar geçti ama ağrı devam ediyor ve dokununca uzunlamasına bi şişlik hissediyorum ve gittikçe yayiliyor. Normalde çok ağrısi yok fakat özel günlerimde ağrı yapıyor . Kıl dönmesi mıdır sizce ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Koltuk altı kıl diplerinde ve ter bezlerinde bu tip apseler olabilir.Klasik kıl dönmesi hastalığı değildir,hidroadenit olarak adlandırılır.Adet günlerindeki ağrı ise koltuk altında bazı kişilerde meme dokusu bulunur,bu dokular adet döneminde ağrı yapabilir.geçirdiğiniz apseyle ilgisi olduğunu düşünmüyorum
  Geçmiş olsun

  Reply
 14. Gamze

  Merhabalar. 3 yıl önce lıl dönmesi teshisi kondu ekol anastezi ıle bosaltılar sonra amalıyat oldum gecmedı. 4-5 kere ekol yaptılar. 3 kere amaliyat oldum ve hala gecmedı. Hep aynı doktara gıttım . Amalıyat olduktan sonra hep bır akıntı olusuyor. Ona ıyne ampul verdı onla pansuman oluyordum ama akıntı bı turlu gecmıyordu ne yapöalıyıö yardımcı olurmusumuz ?
  Op.Dr Altan Karan
  gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edebiliriz

  Reply
 15. eylem

  Hocam benim doktor apse bosaltmasi yapti gecti ameliyat sart mi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Apse boşaltıldıktan en erken 1 ay sonra ameliyat olmanız gerekir. Ameliyat olmazsanız sık sık apse tekrarlar ve kistiniz büyür. Ameliyat olmadan önce Medical Art da yapılan mikrosinüsektomiyi araştırmalısınız.
  Geçmiş olsun

  Reply
 16. Gözde

  2012 de kıl dönmesi ameliyatı oldum. Ve iki üç gündür kuyruk sokumumda bi ağrı var. Oturmaya mı bağlı diye düşündüm ve bugün hiç oturmadım hep yattım. Ona rağmen oradaki ağrı devam ediyor. Bi şişlik apse vs yok şimdilik. Nüks etmiş olabilir mi ?? Yoksa normal mi ara ara ağrıması sizzce ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Aynı bölgede hareketsiz dururken de ağrı varsa kıl dönmesi nüks etmiş olabilir.Yine de ortopedi uzmanı kemikle ilgili bir problem olup olmadığını kontrol etsin.Daha sonra size yakın şubemize gelirseniz yardımcı oluruz.Medical Art cerrahi merkezi Kıl dönmesinde oldukça deneyimli bir merkezdir
  Geçmiş olsun

  Reply
 17. özlem

  Hocam bende 5 seneden beri kuyruk sokumumda kıl dönmesi var doktor ameliyat dedi ama ben cok korkuyorum ameliyatsız çözümü yokmu tskrlr
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyat olmak istemeyenler için SİNÜSOTOMİ yöntemi ile tedavi ediyoruz.

  Reply
  1. berk

   hocam sinüsotomi yöntemi nasıl oluyor hiç bı yerde bulamadım bu yöntemi
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
   Mikrosinüsektomi yurt dışında Bascom ameliyatı olarak bilinen ve Medical Art kurucularından Op.Dr.Atilla Kaya nın uyarladığı bir ameliyattır.Bildiğim kadarıyla Medical Artın 6 şubesi dışında yapılmıyor. Bilinmediği için de kötüleniyor.
   Geçmiş olsun

   Reply
 18. Serkann

  Hoca iyi akşamlar kalcamin sol tarımda 3-4 gündür bir şişlik ve ağrı var oturamiyorum yatamiyorum sizce kıl donmesimidir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Abse olabilir,muayene etmek lazım.

  Reply
 19. Adsız

  Benim çocukluğumdan beri kuyruk sokumumda delik var ve bazen akıntı kaşıntı ağrı oluyor ama sivilce tarzı bir şey yok sizce nedir
  Op.Dr Altan KARAN
  muayene ile değerlendirmek gerekir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz

  Reply
 20. yc

  hocam bende de kıl dönmesi var ben ameliyattan korktugum için 3 yıl erteledim daha da ertelemek istemiyorum… ama hastalıkta herhangi bir ilerleme olmadı banada mikrosinusektomi yontemi olurmu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip ona göre karar veriyoruz olmasa da ameliyatsız tedavi yöntemi olan sinüsotomi yapabiliriz.

  Reply
 21. Anonim

  Hocam bende 6 ay önce kalçanın başladığı yerde ufak bir çukur oluştu ve su ana kadar kalcamin içine doğru çukurlar oluştu kaşıntı veya ağrı yok sadece iltihap bazendr kanlı iltihap akıyor bu kil donmesimidir
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kıl dönmesidir.gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

  Reply
 22. Mahsum

  Hocam benim.de ufk.vok ufak.gi .siskilik var arada bi oturdugumda hi tuhaf oluo.kasiyasim.gelio…:( asciyim kimseye bu durumu henuz demedim.kendim.18.yasindayim..kimse.hilmeden bu tedabiyi gorebilirmiyim? Ama surekli.kasinio bunu anlayamadim.ic tarafta soldada ufak bi siskinlik war ne olu yardim.edin…bi bilgi werin bana
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene edip kesin teşhis koymak lazım.

  Reply
 23. Ayşe

  Hocam merhaba bende kıl dönmesi var ama yeni oldu erken teşhis acile gittim dr baktı ve büyük ihtimalle ameliyat olur dedi ameliyatsız yöntem varmıdır
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sinüsotomi yöntemi uygulanabilir.

  Reply
 24. Evren

  hocam benimde kuyruk sokumunda bir kelleşme var,uzun süre oturunca ağrı yapıyor. uzun süre oturmaktan kaynaklanıp tahriş olmuş olabilir mi ? ben 42 kiloyum ve vücudumda kıl yok belli başlı yerler hariç.kuyruk sokumu bölgesindede yok.. bunun yinede kıl dönmesi olabilme ihtimali var mı ?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  O bölgesinde kıl olmayanlarda da sırtından,saçından dökülen kıllar kıl dönmesi yapabilir.Sizde giriş deliği,o bölgede şişlik varmı bakmak gerekir. Yoksa ağrı kuyruk sokumu kemiği kaynaklı olabilir.Medical Art Kliniğinde SGK lılara muayene ücretsiz.Gelirseniz değerlendirebiliriz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 25. Muhammet

  Hocam ben biz koku ve belde ağır ve akıntı oluyor ne yapmalıyım sizce nedir bunun sebebi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İltihap kapmış,muayene olmalısınız.

  Reply
 26. Nesli

  Hocam 10 gündür kuyruk sokumunda hem büyük bir şişlik hemde çok şiddetli bir Ağrı vardı,doktora gittim önce antibiyotik kullandım bugünde Oray’ı doktor açtı ..1 ay sonra gel ameliyat yapalım Dedi çok korkuyorum 3çocugum var ..hiç delik akıntı falan olmamıştı önce birden nüksetti ..ne yapabilirim bana ne önerirsiniz teşekkürler ..
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmesi apsesi olmuşsunuz. Apse geçtikten l ay sonra kıl dönmesi ameliyatı olmalısınız.Sizi sosyal yaşamınızdan,çocuklara bakmaktan fazla alıkoymayacak yöntem olan mikrosinüsektomiyi öneririm.
  Geçmiş olsun

  Reply
 27. Ömer

  Hocam ben 6 sene önce kıl dönmesi teşhisi konuldu iltihap patladı ve acile gittim orda öğrendim ameliyat Dedi o günden sonra ne iltihap nede öyle şiddetli bir ağrı oldu ama ara ara bir ağrı oluyo geçiyo çok hafif benim ameliyatım sizin dediğiniz gibi küçük delikli olurmu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Görüp ona göre karar verebiliriz.

  Reply
 28. Haci Ali

  Merhabalar hocam. Ben bir ciftciyim. Bundan tam 9 ay once traktor kullandiktan sonra kuyruk sokumunun ustunde bir sislik oldu. Ancak agri vs. yoktu. Daha sonra o bolgede sivilceye benzer bir sey cikti ben sivilce zannettim. Spor yaptigim icin mekik hareketini yapinca acima oldu ve sivilcenin patladigini farkettim. Once acik renkli biz sivi geldi daha sonra sivilceyi ben sıktım ve normal kan geldi az miktarda. Gecer diye umdum ama her seferinde sisti akinti oldu ve bu surekli tekrar etti. O sivilce zannettigim bir turlu gecmedi. Tam iyi oldu derken tekrar yumusak bir sislik oluyor. Bu kil donmesi olabilir mi hocam? Yurumemde oturup kalkmamda herhangi bir sorun yok ama yatinca ve mekik hareketini yapinca azda olsa bi acima oluyor. Bu durum surekli devam eder mi yoksa gecici midir? Sivilcenin oldugu yerdede 1 cm capina yakin bir sislik var bu sislikte hic kaybolmuyor. Ben bazen kendim kanatiyorum bunu yapmam dogru mu? İlerde ciddi bir sorun olusturur mu? Tesekkur ederim.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Çok büyük ihtimalle kıl dönmesi oldunuz.Ameliyat edilmediği sürece iltihap,apse yapabilir. Apse yapıp şiştiğinde kendiniz patlatmayın,küçük bir müdahale ile cerrah tarafından boşaltılsın.Her apse de hastalığı bir ileriye taşır.Bu nedenle fazla beklemeden,hastalığınız ilerlememişse mikrosinüsektomi olabilirsiniz.Medical Art Cerrahi Merkezinin size yakın bir şubemize gelirseniz değerlendirilip uygun tedavi önerilir.
  Geçmiş olsun

  Reply
 29. Anonim

  Hocam bende bu yaz kuyruk sokumu kısmında bir delik oluştu kaşıntı ve iltihap vardı ama sonradan o delik kapandı şuan bir şey yok. Bu kıl dönmesi miydi? Eğer öyleyse şimdi bir şey yapılmalı mı?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarifiniz kıl dönmesi ne uyuyor,mayene ile kesin tanı konup çok büyümeden gerekli tedavi yapılmalı.

  Reply
 30. eda

  merhaba 1 hafta önce kuyruk sokumunda siddetli ağrı ve apse ile hastaneye başvurdum kıl dönmesi dediler apse alındı.yara yeri yeni kapanmaya başladı fakat arada akıntı oluyor ve azıcık daha şişlik kaldı. apse alındıktan ne kadar süre içinde ameliyat olmam gerekir.okulun bitmesine 1 ay var beklesem yine apse yapar mı ?
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  sıklıkla doku 1-1,5 ay sonra toparlar.okul bitince ameliyatınızı olabilirsiniz

  Reply
 31. Sefa

  İyi günler ben askerdeyim kil dönmesi var apse oluştu burda revirde apse tedavisi yapıldı ama ameliyata göndermediler beni suan ağrım felan yok ama ordan yine bi akinti oluyo arada acıyor ameliyat olmalimiyim?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Apse tedavisinden sonra en erken 1-1,5 ay sonra ameliyat öneriyoruz. Daha erken ameliyat edilmesi doğru değil.İltihap geçmiş olsa bile akıntı olabilir. Ameliyat zamanını iltihap geçtikten sonra koşullarınıza göre ayarlamalısınız.
  Geçmiş olsun

  Reply
 32. gökhan

  Benim kuyruk sokumumda bir sıslik var yaklasik bi kac senedir ama her hangi bir agrim yada bir akintim yok bu kil donmesimi acaba yoksa baska biseymi
  Op.Dr Altan KARAN
  büyük olasılıkla kıl dönmesidir.kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile işinize okulunuza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 33. Anonim

  merhabalar, benim kuyruk sokumu bölgemdeki apse olduğunu düşündüğüm şeyden bu gün pek kana benzemeyen ama kan renginde olan bir sıvı akıyor.üzerine yüklenmediğim sürece bir ağrı yok ama otururken dikkatli oturmak zorunda kalabiliyorum.bu kıl dönmesi apsesi midir? bölgeyi kolonya gibi maddelerle sürekli olarak temizlemem bir sorun yaşatır mı? ayrıca ucundan yağa benzer bir madde çıkıyor kanama olduğunda, çekip koparıyorum deriye yapışık gibi duruyor ancak biraz çekme sonucu ezilerek sanki işlevini yitirmiş ve kopmayı bekleyen bir deri gibi kopuyor oradan.ne önerirsiniz? şimdiden teşekkür ederim yardımınız için.
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 34. mustafa demiral

  hocam 2009 da kıl dönmesi amaliyatı olmuştum..ameliyat kesiğini z şeklinde keserek büyük kesik halinde yapıldı..ameliyat izim çok fazla kaldı..ben şuan tekrarladığından şüpeleniyorum yaklaşık 1 yıldır kuruk sokumumdan ameliyat yerimden aralıklı olarak ağrı hissediyorum bazen şiddetleniyor..ve sert bir kitl evar gibi elimi değince hissediyorum…şuanda esnafım ama işlerimiz sıkıntılı olduğundan bağkurumu yatıramadım ve tedavi olmak için durumum müsait olmadığından gidip baktırmayı devamlı erteliyorum..yaşım 33 ve 3 çocuk babasıyım ve iş yerime bakacak kimsem kalmadığı içinde 15-20 gün çalışamıcağım nedenden dolayı ameliyat olmaktan korkuyorum…özelden amaliyat ücreti ne kadar tutar bu ameliyatın..ve en kısa sürede ne kadar zamanda iyileşirim bilgi verebilirseniz sevinirim..tşler şimdiden…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  gelirseniz muayene ile durumunzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.mikrosinusektomi ile tedavide zaten işinize ara vermenize gerek yok.rahatlıkla çalışmaya devam edebilirsiniz.ücrete https://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html bu linkten bakabilirsiniz

  Reply
 35. merve

  merhabalar benim kuyruk sokumumda çukur var fakat görünürde bir delik yok apse de yok oturup kalkarken çok acıyo kuyruk sokumum bu kıl dönmesi midir ?
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip kıl dönmesi ise tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz

  Reply
 36. orhan

  hocam bende kıl dönmesi var yaklaşık 2 seneyi geçti ve şişmeler oldu 2 tane sigortam yokdu şimdi işe başladım sigortam var sürekli intaap gibi sular akmaya başladı kötü bir şey cikar mi
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  şimdi apseniz patlamış olabilir.apse tedavisi almanız gerekebilir.muayene olmalısınız.doku toparladıktan sonra mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 37. Sefa

  Hocam ben 1 senedir kil dönmesi var ilk başlarda sivilce gibi oluyordu ve ağrı yapıyo du sonra geçiyordu. Şimdi askerdeyim ve kanlı iltap geliyodu iltabını kuruttuk revire çıktım ama daha küçük ameliyat etmezler dedi doktor ama benim arada sırada ağrım var ve kaşınmalar oluyor ve orda küçük bi şişlik hala duruyor sizce ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  askerde ameliyat olursan büyük olasılıkla klasik yöntemlerle ameliyatını yaparlar birde askerde genel hijyenin sağlanması zor bu nedenle bişi söylemek zor.

  Reply
 38. İşim yok

  Hocam benim kuyruk sokumunda ağrı var ve hafif bir şişlik var kıl dönmesi mıdır
  ( daha önce amelyat olmuştum )
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  kıl dönmeniz nüks etmiş ve apse oluşmuş görünüyor.öncelikle apse tedavisi olmalısınız.arkasından doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız

  Reply
 39. faruk748

  Merhaba hocam benim hastalığım 1 buçuk ay önce başladı ilk önce çok az bi kan geldi ve ardından kesildi birsonraki haftada böyle aynı şekilde yine cok az bi kan geldi ve kesildi 4 hafta böyle oldu ve bugün yine kan geldi hocam ama daha fazla ve acıyor hastalığım nedir acaba? Teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanın nereden geldiğini yazmamışsın.

  Reply
 40. Srhtdry

  Doktor bey rica etsem bir sorum var. Tahmini 6 yıl kadar bir süredir kıl dönmem var. Ortalama her yıl sivilce gibi oluyor patlıyor ve geçiyordu. Ağızlaşma sayısı 7-8 kadar. Ilk ve son delik arasındaki mesafe 6 cm kadar. Son 2 ayda 2 kere ağrı ve yüzeyi kızarık olmayan cilt altında ele gelen nohut boyutlarında sert kıvaımlı bir kitle ele geliyor. Ilk oluştuğunda 10 günlük sef ve dolorex kullanımıyla gecti. Ancak simdi yeniden oluştu. Yine aynı tedaviyi uyguluyoruz. Küçük bebeğimiz var buyüzden şu anda ameliyat icin zamanlama çok kötü. Merak ettiğim 6cmde bulunan 7-8 delik microsinusektomi icin uygun değil anlamına mı geliyor. Ameliyatta kesilecek alanın büyük olması anlamına mı gelir. Bir de apse veya enfeksiyon oluştuğunda önce tedavi sonra mı ameliyat olmak gerekir. Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  7-8 fistül olunca daha büyük kesi veya flap gerekibilirr,muayene edip ona göre karar verebiliriz.

  Reply
 41. Anonim

  benim kil dönmesnden ameliyat olmam lazm intuhap yani akinti oluyor ama ben serum igne ve kandankorktugum icin beni tutugu icin olamiyorum ne yapmam grek ne olur yardmci olun
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyatsız yöntem de uygulanabilir.

  Reply
 42. anonim

  mrb hocam bende yaklasik sekiz yildir kil donmesi var akinti var birde kalcamda agri var bir ay aralikli once sol kalca dort gun sonra sag kalca ucdort gun suruyor acaba agrilar kil donmedindenmi kaynaklaniyo tsk ederim. Aydinlatirsaniz sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi kalçada ağrı yapmaz,ama bir an önce tedavi olmalısın kıl dönmesi zamanla büyür.

  Reply
 43. İsimsiz

  Aynı şekilde lys öğrenciyim. Lys ye kadar beklemem cok büyük bir sıkıntı yaratır mı?
  Op.Dr Altan KARAN
  apse gelişirse sıkıntı olur.tedavini mikrosinusektomi yöntemi ile yaparsak herhangi bir sıkıntı yaşamazsın normal yaşamına ara vermene gerek kalmaz.genel hijyene dikkat etmelisin

  Reply
 44. Hbş

  Hocam daha bugün farkettim şuan okulum var eğer ameliyat olursam derslerimden baya bi geri kalıcam yaz tatilinede 2 ay falan var yaz tatiline kadar beklesem çok büyük bi sıkıntı olur mu?
  Op Dr Atilla Kaya
  genel hijyenine dikkat et,günlük duş al ve iççamaşırını değiş,kıllar tutunamasın

  Reply

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.