online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Tedavi

Pilonidal sinüs hastalığının ameliyatsız tedavi yöntemlerini ele alacağımız yazıda hangi evredeki hastalılık için ne tür tedavi yönteminin uygulanabileceğini sizde net bir şekilde kafanızda oluşturabileceksiniz.

kil-donmesi-tedavisi

Kıl Dönmesi Tedavi

Şimdi aşağıda özetleyeceğim bir kaç ayaktan hastalık hakkında detaylı bilgilere farklı yazılar ekleyerek yer vermeye çalışacağım ve bahsettiğim yöntemi detaylı olarak uygulanışı ve avantajları ile tedavinin dezavantajlarını ele alacağım.

Kıl Dönmesi Gümüş Tedavisi
Gümüş nitrat tedavisi olarakta bilinen pilonidal sinus gümüş tedavisinde uygulanan yöntem hazırlanan kimyasal maddenin hastalıklı bölgedeki cilt altında yer alan yumak içeriğini yada farklı cisimleri eritmeye dayalı bir tekniktir. Ancak kılların doku içinde kalması, giriş deliklerinin daha da büyümesi sebebiyle gerçek bir tedavi değildir, daha çok ağrıyan çürük diş için ağrı kesici almak gibidir. Uygulanışı olarak cilt altına ince bir aletle girerek cilt altında biriken sinüsün temizlenme ve eritmesi yapılmaktadır. Bu tedavi yönteminde işgücü kaybı ve ağrı yaşanmaz daha ekonomik olması ve ameliyat izi kalmamasıda tercih açısından etkileyic olmaktadır. Ancak sinüs olduğu gibi kalır.

Fenol ve Kristalize Fenol Tedavi
Gümüş tedavisine benzer şekilde gerçekte hastalık yok edilmez sadece geçici rahatlama sağlanır. Kıl dönmesi fenol veya kristalize fenol tedavisinde kimyasal madde yerine daha çok toz şekeri andıran kristal maddenin vakaya uygulama öncesinde sulandırmak kaydı ile yine gümüş tedavisindede olduğu gibi yumağın olduğu alana cilt altına girilen aletle kılları içeren sinüsü ve diğer cisimlerin eritme işlemi uygulanmaktadır.

Ayaktan Kıl Dönmesi Tedavisi
Konuyu detaylandırmak gerekirse yatma gerekmeksizin işlem demektir. Yani geliyorsunuz kliniğe yapılan muayene sonucu uygulanması gereken tedaviye karar verilerek uygulama sürecine gelip gerekli tedavinin yapılmasına müteakip evinize işinize okulunuza dönebilmesidir.

Kliniğimizde Kıl Dönmesi Tedavisi

Idea kliniğe gelen hastalarımız için öncelikle uzman hekim kadromuz tarafından muayenesi yapılmakta ve hastalığın durumu ve yapılması gereken tüm bilgiler hastalarımıza bilgilendirme yapılarak aktarılıyor.

Proflaktik Laser
En uygun pilonidal sinüs tedavisi kararlaştırılarak uygulamaya geçiliyor. İlk yapılacak işlemler arasında hastalığın tekrar nüksetmesini önlemek adına laser merkezimizde proflaktik laser uygulaması yapılmaktadır.

Lokal Anestezi
Laser işlemi yapıldıktan sonra hastamızı cerrahi işlem odasına alarak bölgesel lokal anestezi uyguluyoruz. Bölgesel anestezi olarak sadece hastalık bölgesine etki ederek uyutma ve tüm vücudu etkisiz hale getirmemektedir.

Mikro Sinüsektomi İşlemi

Hastalık bölgesinde 1 ile 1,5 cmlik bir alanda açılacak delikten kıllların olduğu yumağı çıkarılarak sonrasında açılan bölge estetik gizli dikiş kendiliğinden emilen yöntemle dikilmektedir.

Dinlenme ve Kontrol
Hastamız operasyon sonrası 15 dakikalık bir dinlenmeye alınır ve sonrasında yapılan kontrol sonucunda hastamızda iltihap oluşmaması adına antibiyotik reçetesi yazarak evine yada işine dönmek üzere kliniğimizden uğurlanır.

Pilonidal Sinüsün İlaçla Tedavisi Mümkünmü

Bilindiği gibi hastalık sırt ve enseden dökülen saç ,tüy ve cilt döküntüleri gibi şeylerin kuyruk sokumunda cildi delerek doku içine girmesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Temel sorun ciltte bir delik oluşması ve cilt altında yumak oluşmasıdır. Delik ve sinüs vücuttan uzaklaştırılmadıkça gerçek tedaviden söz edilemez.

Cilt Altındaki Kıl Yumağı Çıkarılmalıdır

Tedavisi mutlaka iki temel sorunu çözecek şekilde olmalıdır. Cilt altındaki kılların yumağının alınması ve yeniden kıllar girmemesi için deliklerin yok edilmesi gerekir. Bunlardan biri yapılmazsa hastalık ya iyileşmez yada tekrar oluşur.

Dünyada İlaçla tedavi mümkün Değildir

Ne yazık ki Dünyada sadece Türkiye’de kıl dönmesinin ilaçla tedavinin yapılabileceğini iddia edilmiştir. Bu iddianın sahibi de çeşitli kozmetik ürünler üreten, ilaç üretimi konusunda hiçbir birikimi olmayan bir firmaya aittir. Pilonidal sinüs tedavisinde kullanılabileceği söylenen bu ürün pilonol ismiyle astronomik fiyatlarla piyasaya sürülmüştür.
İşin en garibi de ilaç diye piyasaya verilen bu ürünü üretenlerin herhangi birinin hastalığı görme, teşhis etme gibi bir pozisyonu yoktur. Doktor veya eczacı bile değiller.

1 Yorum Var

  1. Kıl dönmesi var fakat hangi evrede olduğunu bilmiyorum ancak fenol tedavisi evre 1-2 de uygulanıyormuş ameliyat olmak istemiyorum bu olay ikinci kez başıma geliyor birincisinde geniş olmuştum şimdi farklı yerde çıktı acaba tekrar fenol olabilir miyim nasıl anlarız bunu?
    Op Dr Seher Şirin
    Idea Klinik Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
    fenol yönteminde kıl dönmesi tam olarak tedavi edilemez.tedavi için kıl keseciğinin çıkarılması gerekir.mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.