online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Pansumanı

kil-donmesi-pansumani

Pansuman uygulaması özellikle plonidal sinüs hastalığında önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle eski yöntem ameliyatlar sonrasında sıkça başvurulan bir yöntem olan pilonidal sinüs pansuman uygulaması yeni çıkan ameliyat teknikleri ile tarihi karışmaya başlamaktadır.

Kıl Dönmesi Pansumanı nasıl yapılır ?

Kıl dönmesi sonrası ameliyat kadar önemli olabilmektedir, pansumanın uygulaması yapılan tekniğe göre tekrar ihtimalini çok değiştirir.Yeterli ve zamanında yapılmaması yaraya tekrar kıl girmesine ve buda hastalığın tekrarına sebep olabilmektedir.

Ameliyat Sonrası

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası yapılan tekniğe göre 0-15 gün arası istirahat gereksiniminden doğan iş gücü kaybı yanında pansumanlarda iş gücü kaybına sebep olabilmektedir. Klasik ameliyat ve buna benzer flap ve karidakis ameliyatları sonrası dikişler 12-15.günlerde alınıp pansuman uygulamasıda biter buna karşın açık bırakma tekniğinde hasta işine erken dönsede 4-5 ay boyunca pansumanlara devam etmesi gerekir.

Bu pansumanlar göz ardı edilebilir gibi görünsede hasta iki gün aralarla bir sağlık kuruluşuna gidip pansuman yaptırmak zorunda kalabilir. Aylarca sürebilen bu dönemde hasta her pansumanda acı duyar ve zaman kaybeder. Diğer taraftan küçük miktarlardada olsa ekonomik kayıp ve sağlık kuruluşuna iş yüküdür.

Pansumansız Kıl Dönmesi Ameliyatı

Micro sinüsektomide hiç pansuman önerilmez hasta ameliyattan 10 dakika sonra işine dönebilir yasaklanan tek şey ilk 48 saat banyodur. 2.günün sonunda hasta ameliyat bitiminde konan pansumanı kendi alır ve banyosunu yapar.Banyo sonrası tekrar pansuman önerilmez. Tekrar kontrol gerekmez.

Pansuman Uzman Kontolünde Yapılmalı 

Pansuman esnasında kan ve alışılmadık akıntı görülmesi uzman kontrolü gerektirir özellikle akıntının kokulu olması iltihap olduğu yönünde bulgudur ve yaraya uzman müdahalesi gerekebilir. Ameliyat yerinde iltihap gelişmesi yaranın tekrar açılmasını gerektirebilir yada yara kendiliğinden açılabilir.Her iki durumda da hastalığın yeniden oluşma ihtimali çok artar.

Açık bırakma ameliyatları sonrası ve kapalı yapıldığı halde açılan ameliyatlardan sonra genel olarak sağlık kuruluşunda yaptırılsada hastanın evde kendinin bakım yapması iyileşme hızını çok artırır.

4-5.günden sonra günde 2 defa banyoda ameliyat bölgesine duş tutmak veya leğene konan sabunlu su ile bol su boca ederek yıkamak yara iyileşme süresini günaşırı pansuman uygulamasının yarısına kadar düşürmektedir.

Yıkamanın bu olumlu etkisi şu şekilde izah edilebilir;açık yarada % 100 ihtimalle iltihapolur seyrek pansumanlarda iltihap sadece 2 günde bir uzaklaştırılır ve yara nerdeyse sürekli iltihaplıdır sık yıkama işleminde ise iltihapsız dönemler çok daha uzun olur.İltihap yara iyileşmesini olumsuz etkilediği için iyileşme süresi kısalır.

369 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Hocam merhaba.Azerbaycannan yaziyorum.Benimkuyruk bolumumun biraz asagisinde 2 delik var ama agru.iltihabyok.elimle bastigimdada agri yok.sadece kanama oluyor arada tualete gitdigimde.ben apse olmadigi halde.direkt ameliyat olabilirmiyim?Azerbaycanda varmi mikrosinusektom yontemi?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Akıntılı delik varsa ameliyat gerekiyor,Azerbaycanda nasıl bir tedavi yöntemi kullanıldığı hakkında fikrim yok.

 2. HOCAM MERHABA BEN 27 GUN ONCE KIL DONMESI AMELIYATI OLDUM YARANIN ALT KISMINDA UFAK BIR DELIK VARDI DOKTOR KENDILIGINDEN KAPANACAGINI SOYLEDI GECEN HAFTA SIDDETLI KANLA KARISIK ILTIHAP OLDU O DELIKTE 1 HAFTADIR PANSUMAN OLUYORUM ILTIHAP NEREDEYSE KALMADI HEMSIRE HANIM DA DELIGIN KISMEN KAPANDIĞINI SOYLEDI ARTIK HERHANGİ BIR SORUNUM OLMAZ DIMI? TEKRAR ILTIHAP YAPAR MI ILERLEYEN GUNLERDE.
  ÇOK TEŞEKKÜRLER…

  1. genel hijyene dikkat ederseniz sorun olması beklenmez.
   Op.Dr.Demet Ağras

 3. Hocam merhaba ben 1 hafta önce Polinidal sinüs yoluyla kıl dönmesi ameliyatı oldum ve günlük pansuman yaptırıyor ve bugün pansuman yapan hekim yaranın enfeksiyon kaptigini söyledi birde dikiş olmadığını beni ameliyat eden döktür dikisin olduğunu söyle acaba dikişler ayrımı bide yara enfeksiyondan ilaç merhem gibi ilaçlarla tedavi ölümü

  1. iltihap olduğu için yara bakımına dikkat etmelisiniz.genel hijyene dikkat etmelisiniz.pansumanlarınıza dikkat edin
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 4. Merhabalar 3 hafta oldu dikişlerimi yeni aldırdım doktor yaramın iyileştigini söyledi ben hentbolcuyum dedim spora hemen başlayablirmiyim dedim yalnız hentbolun nasıl bir spor oldgunu bilmiyordu ama koşu yapablirsin dedi bende birde size sorayım dedim . 8 gün snra önmli bir maçım var takıma lazımım maça girsem sıkıntı olurmu

  1. yara iyileşmesi tamamlandıysa sorun olmaz

 5. Hocam bı hafta once kadar flap yöntemiyle amalıyat oldum belimde agrılar ve dıkıslerde kasıntı var sizce normal bi durummu? Saygılar

  1. ağrı yara yerinde enfeksiyon düşündürür,kontrole gitmelisiniz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 6. Merhaba, benim yaklasik 3 hafta once apsem bosaltildi 2 gunde bir pansumana gidiyorum. Acımıyordu ama tekrar yaram acimaya basladi. Ve 1 2 damla seklinde iltihap akiyor normal midır?

  1. normal, akabilir.1,5 ay sonra doku toparlayınca kliniğimize gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz.
   Op.Dr.Ergun Aygören

   1. Peki acı olması normalmidir?

    1. pansumanda soruna göre acı normaldir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017