online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Pansumanı

kil-donmesi-pansumani

Pansuman uygulaması özellikle plonidal sinüs hastalığında önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle eski yöntem ameliyatlar sonrasında sıkça başvurulan bir yöntem olan pilonidal sinüs pansuman uygulaması yeni çıkan ameliyat teknikleri ile tarihi karışmaya başlamaktadır.

Kıl Dönmesi Pansumanı nasıl yapılır ?

Kıl dönmesi sonrası ameliyat kadar önemli olabilmektedir, pansumanın uygulaması yapılan tekniğe göre tekrar ihtimalini çok değiştirir.Yeterli ve zamanında yapılmaması yaraya tekrar kıl girmesine ve buda hastalığın tekrarına sebep olabilmektedir.

Ameliyat Sonrası

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası yapılan tekniğe göre 0-15 gün arası istirahat gereksiniminden doğan iş gücü kaybı yanında pansumanlarda iş gücü kaybına sebep olabilmektedir. Klasik ameliyat ve buna benzer flap ve karidakis ameliyatları sonrası dikişler 12-15.günlerde alınıp pansuman uygulamasıda biter buna karşın açık bırakma tekniğinde hasta işine erken dönsede 4-5 ay boyunca pansumanlara devam etmesi gerekir.

Bu pansumanlar göz ardı edilebilir gibi görünsede hasta iki gün aralarla bir sağlık kuruluşuna gidip pansuman yaptırmak zorunda kalabilir. Aylarca sürebilen bu dönemde hasta her pansumanda acı duyar ve zaman kaybeder. Diğer taraftan küçük miktarlardada olsa ekonomik kayıp ve sağlık kuruluşuna iş yüküdür.

Pansumansız Kıl Dönmesi Ameliyatı

Micro sinüsektomide hiç pansuman önerilmez hasta ameliyattan 10 dakika sonra işine dönebilir yasaklanan tek şey ilk 48 saat banyodur. 2.günün sonunda hasta ameliyat bitiminde konan pansumanı kendi alır ve banyosunu yapar.Banyo sonrası tekrar pansuman önerilmez. Tekrar kontrol gerekmez.

Pansuman Uzman Kontolünde Yapılmalı 

Pansuman esnasında kan ve alışılmadık akıntı görülmesi uzman kontrolü gerektirir özellikle akıntının kokulu olması iltihap olduğu yönünde bulgudur ve yaraya uzman müdahalesi gerekebilir. Ameliyat yerinde iltihap gelişmesi yaranın tekrar açılmasını gerektirebilir yada yara kendiliğinden açılabilir.Her iki durumda da hastalığın yeniden oluşma ihtimali çok artar.

Açık bırakma ameliyatları sonrası ve kapalı yapıldığı halde açılan ameliyatlardan sonra genel olarak sağlık kuruluşunda yaptırılsada hastanın evde kendinin bakım yapması iyileşme hızını çok artırır.

4-5.günden sonra günde 2 defa banyoda ameliyat bölgesine duş tutmak veya leğene konan sabunlu su ile bol su boca ederek yıkamak yara iyileşme süresini günaşırı pansuman uygulamasının yarısına kadar düşürmektedir.

Yıkamanın bu olumlu etkisi şu şekilde izah edilebilir;açık yarada % 100 ihtimalle iltihapolur seyrek pansumanlarda iltihap sadece 2 günde bir uzaklaştırılır ve yara nerdeyse sürekli iltihaplıdır sık yıkama işleminde ise iltihapsız dönemler çok daha uzun olur.İltihap yara iyileşmesini olumsuz etkilediği için iyileşme süresi kısalır.

419 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Hoca17 gün önce kıl dönmesi ameliyatı yara aöık bırakıldı ve ampul antibiyotik kullanılmasını söyledi doktorumuz bugün ise ampul bitti lakin benim kontrolüm 27sinde acaba ampule devam etmem gerekir mi yoksa batikon ile devam mı etmeliyim

  1. sık sık yıkayıp kuru tutun,ampul alıp devam edebilirsiniz

 2. Hocam 12 mart 2018 yanı 3 gün önce açık yara yöntemi ile kıl dönmesi ameliyatı oldum. Doktor 15 güne tamamen açık kısım kapanır dedi ama yorumlarda 6 ay a kadar varabilir deniliyor. Bir an evvel normal yaşantıma dönmem lazım ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursaniz sevinirim
  Saygılarımla

  1. yara yerine çok iyi bakmanız,genel hijyene dikkat etmeniz,kıl girişini önlemeniz gerekir

 3. Selam hocam yaklaşık 20 yıldır bende kil dönmesi var ama şimdiye kadar ağrısını görmedim ama yaklaşık 7 gündür 2 kalçamda şişme oluştu ve acil bölümüne gittim bana antibiyotik verdi ve ağrı kesici verdi pazartesi sabahı hast gitti genel cerraha fişini kestim bana dedi kil dönmesi oluşmuş bana ilaç yazdırdı ve 10 gün içinde ameliyat olacaksin dedi sizin dediğinizin yöntemi söyledim mikro sinüsektom doktor söyledim senin yaran bunu geçmiş dedi açık ameliyat olacaksın

  1. gelirseniz muayene ile değerlendirip,mikrosinusektomi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

   1. Hocam dikiş açıldı nasıl pansuman yapmam gerekkr

    1. doktorunuza kontrole gitmelisiniz

 4. Merhaba hocam üç buçuk ay önce kıl dönmesi açık ameliyat oldum çok az yaram kalmıştı ilk defa dün gece sırt üstü yatmışım sabah pansumanımda kan vardı acıyın vaktim yaram açılmış delik gibi görünüyor lütfen acil yorum yaparsanız çok sevinirim

  1. tekrar kıl girip hastalığınız nüks etmiş olabilir.kontrole gitmelisiniz.yada size en yakın kliniğimize gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirebiliriz.muayene ücretsiz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 5. Berkay Anıl Öner

  Hocam Merhabalar öncelikle…Ben 12 Aralık 2017 günü Doku kaydırması ile Kıl Dönmesi ameliyatı oldum.Dikişlerim alındıktan 1 Hafta sonra Yaramın aşağısına doğru 1 ila 2 cm açılma oldu.Doktoruma gittim bana yaranın çabuk iyileşmesi için krem verdi lakin yaram çok küçülmesine rahmen geçmedi ve çok çok ufak bir açıklık kaldı.Bizde çareyi başka doktora gitmekte bulduk.Doktora gittiğimde yarama doktorların kullandığı makasımsı bir şeyi açık olan yarama soktu ve yaramı çok az açıp kirli bir sıvı akıttı.Diğer doktorum bana pansumana gerek yok demişti.Lakin bu yeni gittiğim doktor diğer doktorun dediğine kızdı normalde bazı yaralar için pansuman gerekmez dedi ama buna pansuman lazım dedi yaramın mikrobunu akıttıktan sonra bana antibiyotik ve batikon yazdı ve batikonun deliğe iyice akıtmamı söyledi.Yaramın geçiceğini ama beni biraz uğraştıracağını söyledi.Sayın Hocam doktorun bunu demesi bile benim psikolojik olarak düzeltmedi.Sizce Kıl Dönmesi tekrar etmiş olabilir mi?Birde yaramda tünel gibi bir şey oluştuğunu söyledi sizde ne olabilir?

  1. nüks için erken ama nüks de etmiş olabilir.durum değerlendirip extra iyileştirme yöntemleri kullanılabilir
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 6. Merhaba hocam bir hafta önce ameliyat oldum.ilk bes gün günlük pansuman yapıldı.sonrasinda sadece evde yarayi kapatmadan rif 125mg ampul ilacini yaraya dökün dedi doktor.suan doktoruma ulasamadigim icin buradan yaziyorum.ben ilacı gunluk iki defa dokuyorum yaraya ama emin degilim bir mi olmali iki mi? Sizce iki defa dökmek herhangi bir soruna yol açar mı? teşekkürler.

  1. hayır iki defa yapmak sorun olmaz.temizliğe dikkat edin.tekrar kıl girişine engel olmalısınız
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 7. Merhaba tekrar rahatsız ediyorum hocam 8gun önce kıl dönmesi ameliyatı oldum iğne ucu kadar açıklık varmış kanama yapıyor pansuman yapan sağlıkçı yakılacak dedi doktor pazartesi gel dedi takma operaayonu aci hissettirirmi operasyonun adı nedir bilgi verirmisiniz

  1. doktorunuz herhangi birşey söylememiş ne yapılacağına dair.bu nedenle yara yerini görmeden yorum yapmak doğru değil

   1. O yakma işleminin adı nedir acaba ?

    1. gümüş nitratla koterizasyon

     1. Acaba yapılırken bölge ugusturulucakmi ? Bir acı hissedeceksiniz cevaplarsaniz çok sevnirim

     2. mikrosinusektomi yöntemi lokal anestezi ile yapılır.bölge uyuşturulur
      Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017