online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Tıpta pilonidal sinüs olarak tabir edilmekte olan kıl dönmesi, insan vücudundan koparak kuyruk sokumu bölgesine düşmekte olan kıl, tüy, elbise tozu ve cilt döküntüsü gibi yabancı maddelerin bir delik açması suretiyle deri altına toplanması durumudur. Rahatsızlığa maruz kalan kişiler çoğunlukla 15-35 yaş arasında ki erkeklerdir. Kıl dönmesinin farkedilmesi uzun sürebilmektedir. Çünkü cilt altına toplanan yabancı cisimler ilk başlarda kişiye herhangi bir rahatsızlık vermemekte vücut tarafından korumaya almak amacıyla etrafına sarılmış olan zarın (kapsülün) hızlı, uzun ya da sert oturuşlar sebebiyle patlamasından sonra şikayetlerini göstermektedir. Bu şikayetler bölgede meydana gelen enfeksiyon ile birlikte şişlik, kızarıklık ve ağrılardır. Enfeksiyonla beraber bölgede bir apse oluşabilmektedir. Apse akıntı, pis koku, ateş ve titreme olmasına da neden olabilir. Böyle bir rahatsızlığın oluşumundan şüphe edildiği anda muayene olunmasında fayda vardır.

Kıl Dönmesi Neden Olur

Kıllar Cilt Altına Nasıl Giriş Yapar?

Kuyruk sokumuna düşmekte olan kıl, tüy gibi yabancı cisimlerin cilt altına girmesi oldukça garip ve imkansız bir durum gibi gelse de mümkündür. Cilt üzerinde gözle görülmeyecek kadar küçük ter bezi delikleri bulunmaktadır. Ve insan saçının ya da kılının uçları çok sivridir. Bir matkap görevi görerek bu ter bezi deliklerinden giriş yapar ve cilt altına yürür. Diğer kıllar da peş peşe giriş yaparak içeride yumak haline gelirler.

Kıl Dönmesi Nedenleri

Kıl dönmesi oluşumunda kuyruk sokumu bölgesine düşen kılların rol oynadığını belirtmiştik. Bu bölgeye düşen kıllar temizliğe dikkat edildiğinde herhangi bir soruna maruz bırakamamaktadır. Fakat temizliğe dikkat edilmemesi ve yayılarak oturma sebebiyle gösterilen sürtünmede kıl ya da kıllar deliklerden giriş yaparak birikmeye sebep olurlar. Yayılarak oturmanın dışında ileri geri yaparak oturmak, çok uzun zaman oturmak ve yine uzun zaman araç kullanmakta sebebiyet verebilmektedir. Cilt altında yumak halini alan yabancı cisimlerin etrafı vücut tarafından kapsül ile sarılmaktadır.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesinin tedavisine yönelik olarak geliştirilmiş olan 15’e yakın yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler daha çağdaş bir şekilde uygulanabilmesi adına kendi içerisinde modifiye edilerek geliştirilmiştir. Günümüzde kullanılmakta olan en çağdaş kıl dönmesi tedavisi yöntemi mikro sinüsektomidir. Yalnızca 3-5 dakika içerisinde gerçekleştirilme olan yöntem kişide oldukça net ve büyük avantajlar sağlamaktadır.

Mikro sinüsektomi hakkında daha detaylı bilgi için http://www.kildonmesi.com.tr/mikro-sinusektomi adresini ziyaret edebilirsiniz.

17 Yorum Var

 1. Merhaba hocam, Hamileliğimin 6. ayındayım. geçen ay kuyruk sokumunda iltihap oldu. Abse boşaltıldı ve antibiyotik verildi ama üç hafta sonra tekrar iltihap gelişti. Bu defa kendiliğinden boşaldı. İki ayrı doktora gittim. Biri (gebeliği bilmesine rağmen) hem antibiyotik verdi hem de acil ameliyat yapacağım dedi. Diğeri ise antibiyotik vermedi ve gebelik sürecinde ameliyatı onaylamadı. Hatta emzirme döneminden sonra uygun olan teknikle yapılması gerektiğini söyledi.
  Benim size sorum şu: Mikro sinüsektomi her hastaya uygun mudur ve gebelik döneminde güvenli midir? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. gebelikte hiç bir şekilde cerrahi tedavi yapılmaz.doğum sonu dönemi beklemelisiniz.zaten yeni apse geçirdiğiniz için ameliyat sonrası dönemde iyileşmenin rahat olması için dokunun toparlaması gerekir.buda 1-1,5 ay sürebilir.doğğumdan sonra gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 2. Hocam kalçamızdki kıllları almamız gerekiyor mu ben bi defa aldım ve çok çıktı şuan çk var ve sivilce gibi şişmeler oluyor ağrı yok ama korkuyorum kıl dönmesi olur diye alıyımmı kılları .

 3. Hocam benim makattan kan çikıyor ve kil donmesi yerinde de bir delik var ne oldugunu cözemedim yardimci olursaniz sevinirim.

  1. makat kanaması varsa gecikmeden anoskopi muayenesi ile değerlendirilmesi gerekir.gecikmeyin.kıl dönmesi tedavinizi de ertelemeyin
   Op.Dr.Demet Ağras

 4. onceden arada sırada kuyruk sokumunun yan tarafında şişlik oluyodu ama ağrı yoktu kndlğndn geciyodu ama 2 gun once şişmeye başladı ve oturamaz hale geldim ağrıdan herkes bana kıl donmesi diyo onceden yaşayanlar aynısının olduğunu soyluyo ne yapmam lazım.

  1. önce apse tedavisi olmalısınız.apse tedavisinden sonra doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.gelirseniz apse tedavinizi doku toparlayıncada kıl dönmenizi mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

  1. koltuk altında kıl dönmesi değil ,batık sık görülür ve apseye neden olur.05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderin değerlendirelim
   Op.Dr.Seher Şirin

  1. kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. 3 yil once kil donmesi ameliyati oldum oldugum gunden beri oturamiyorum batmalar oluyor o bolgede uyusukluk var canimi yakiyor tekrarlamis olabilir mi??
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  tekrarlamış olabilir

 6. Aralik 2013 pardon.bir tanidigim bu iltihap gibi akintiyla karsilasinca sari kantoron yagi surmusler 1 hafta sonra iyilesmis ve bir daha boyle bir dert yasamamislar. Biz bir doktora danismadan boyle birseye cesaret edemeyiz.tesekkurler simdiden. Fotografini cektim isterseniz gonderebilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ ideaklinik.com ye gönderebilirsiniz.

 7. Kizim aralik 2014 sonunda kil dnmsi ameliyati oldu. 4nisanda dikisler tamamen kapandi,21nisanda fark ettik ki2delik acilmis ve ust tarafta yirtilma var.endiseliyim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aralık 2014 daha gelmedi ama kontrolde yarar var 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.