Micro Sinüsektomi Yönteminin Üstünlükleri

Pilonidal sinüs hastalığının tedavisinde bir devrim olan yeni tedavi yöntemiyle artık günlerce yüzüstü yatma ve iş gücü kaybına son veren mikro sinüsektomi kolayca uygulanması ve tedavisi yapılan hastanın aynı gün işine dönebilmesi ve araç kullanabilmesi gerçek anlamda hastalığın tedavileri arasında uygulaması en kolay ve sonuçları en yüz güldürücü olan ameliyat tekniğidir.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı

Pilonidal sinüs tedavisinde bazıları sık bazıları daha seyrek uygulanan 10 dan fazla çeşit ameliyat vardır bunların birbirinden bir çok farkı vardır.Bu yöntemler arasında hasta memnuniyeti en yüksek olan mikro sinüsektomidir.

Mikro sinüsektomi ameliyatının üstünlükleri şöyle şekilde sıralanır;

-İşten alıkonma süresi; Klasik ameliyat sonrası 15 gün yüz üstü toplam 1-2 ay istirahat gerekirken micro sinüsektomide bu süre dakikalarla sınırlıdır hasta aynı gün işine veya okuluna gidebilir.

-Ağrı; İş gücü kaybının en önemli sebebi ağrıdır,klasik ameliyatlarda gerginlik fazla olduğu için ağrı 1-2 hafta devam eder.

-Açık ameliyatta ameliyat sonrası diğer ameliyatlara kıyasla daha az ağrı olur ancak bu yöntemde de aylarca süren pansumanlarda ciddi ağrı olabilmektedir.

-Klasik ameliyatlarda 15 gün,açık bırakma yönteminde 3-4 ay pansuman gerekir buna karşın mikro sinüsektomi yönteminde yara bakımı veya pansuman gerekmez hasta 2 gün sonra normal banyosunu yapabilir..

-Tekrar ihtimali;kıl dönmesi hastalığında en önemli sorundur çünkü yapılan tedavi yöntemine göre tekrar ihtimali % 3 ile % 70 arasında değişmektedir.Micro sinüsektomi sonrası tekrar ihtimali % 3 le en düşük tedavi yöntemidir.

-Anestezi (narkoz) gereksinimi; micro sinüsektomide 1 cm lik alanın uyuşturulması yeterli olmaktadır diğer ameliyat tekniklerinin tümünde narkoz veya belden aşağısının uyuşturulması gerekir.

-İltihap (enfeksiyon) ihtimali; micro sinüsektomide ameliyat esnasında oluşturulan doku hasarı klasik yöntemlerden çok daha az olduğu için iltihaplanma riskide çok daha azdır.

-Ameliyat izi; Arka tarafta kaldığı için genellikle önemsenmez ama bayan hastalarda flep yöntemlerinde rahatsız edecek düzeyde iz kalmaktadır,diğer yöntemlerdeki iz daha küçüktür ancak micro sinüsektomide algılanabilir bir iz kalmaz.

Kıl dönmesi tedavisi yaptırılmadan önce tedavi seçeneklerini doktorunuzla ayrıntılı bir şekilde konuşmalısınız,çünkü tedavinin sonunda hiç pansuman gerekmeyeceği gibi 4-5 ay boyunca günaşırı pansuman yaptırmak zorunda kalabilir veya işinize ara vermeden tedavi olabileceğiniz gibi haftalarca yüzüstü yatmanız gerekebilir.

Kıl dönmesi tedavisinde 10 farklı ameliyat yöntemi olduğunu ve sizin en iyisini araştırmanız gerektiğini unutmamalısınız.Bu ameliyatların hepsinin avantajları ve dezavantajları vardır.

20 Comments

Add a Comment
 1. Benim hastalıgım 5 uc var hangi ameliayat yontemiyle ameliyat yaparlar

  1. kliniklerimizde kıl dönmesi tedavisini mikrosinusektomi yöntemi ile yapıyoruz.gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer uygunsa bu yöntemle tedavinizi yapabiliriz.işinize ,okulunuza ve sosyal yaşamınıza ara vermeniz gerekmez
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam iyigünler 16 yasındayım kıl donmesi ameliyatı olacam 4 tane kıl dönmesi deliği var bu dert bende 2 senedir var.Bayağı arastırma yaptım ama hocam sizede danismak istiyorum biliyorum ameliyatı geciktirdikte utanıyordum o zmanlar simdi ise bıktım artık mikro sinüsektomini ameliyatı olmayı dusunuyorum 4 tane kıl dönmesi deliği bunları seans seansmı yaparlar ameliyatı yoksa tek seferdemi hocam birde kıl dönmesinin bir tanesi makata yakın hocam 1 cm var mikro sinüsektomini yontemi uygularlarmı yoksa flap yontemiylemi yaparlar ameliyatı.

  1. mikrosinusektomi yönteminde delikler arası mesafe önemli,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. hocam benim kıl dönmesi şikayetim var son 1 haftadır rahatsız ediyor. bölgede 2 yada 3 delik var. üniversite öğrencisiyim. sosyal güvenlik sigortam var. ameliyat acaba bana ne kadara maal olur şu an?

  1. büyük olasılıkla rahatsızlık veriyorsa kıl dönmesi apsesi olabilir.eğer apse varsa öncelikle apse tedavisi yapılmalı.ücretler için şu linke bakınız.http://www.kildonmesiklinigi.com/tedavi-ucretleri.asp
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 4. değerli hocam ben üniversite öğrencisiyim maddi olarakta şuan çalışmadıgım için gelir testi sonucu sonrası G0 Yani sadece devlet hastanelerinde muayene olabiliyorum. acaba mikro sinusektomi ameliyatı ne kadar yorumları okudugumda eski bazıları sanırım tarih yazmadıgı için 390yazan var 1160 yazan var şuan için ücret nedir acaba devlet hastanesinde amliyat olmak istemiyorum cünkü

  1. Op. Dr. Atilla KAYA

   GSSniz varsa 980 tl ye tedaviniz yapılır.

 5. merhaba doktor bey benim kuyruk sokumumda ufak iki tane bir delik var kıl dönmesinden tahmin ediyorum ama her hangi bir ağrısı yok bi şikayetimde yok ama geçen gün banyo yaparken farkettim illa micro sinisektomi tedavsi olmam gereklimi ilaç tedavisi ile geçe bilirmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetler kıl dönmesine uyuyor,muayene ile kesinleşir,ilaçla tedavisi yok.

 6. merhabalar..benim oğlumdaki problem.yaklaşık 3 senedir bu sorun var..son kontrolünde doktorumuz acil ameliyat dedi.dikişli ameliyat 3 hafta yatıcaksın daha sonra da çok dikkatli olmalısın dedi..kıl dönmesinin olduğu yer 3 baş vermiş..bodrum da yaşıyoruz..acaba mikro sinüsektomi yöntemi bizim sorunumuz için çözüm olabilir mi..bizi yönlerdirebilirseniz çok sevinirim..şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yöntemin uygulanabilmesi sinüsün büyüklüğüne bağlı,hastaların çoğuna yapabiliyoruz,muayene ile yorum yapmak daha doğru ama resmini gönderirseniz belki bir yorum yapabiliriz.

 7. hocam iyi günler. kıldönmesi Ameliyatı olmak istiyorum bende akıntı kanama vs. bulunmamakta sadece sivilce benzeri bir durum söz konusu ve ağrı oluşmakta şoförüm ameliyat benim için uygunmu ve araç kullanabilirmiyim. randevu ve ücret konusundada bilgi verirseniz sevirim. ayrıca il dışından gelip aynı gün uçakla seyahat etmemde sıkıntı yaşarmıyım. saygılarımla iyi günler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  arak kullanmanızda ve geri dönmenizde sakınca olmaz,840 tl

 8. hocam ben öğrenciyim malumunuz bundan dolayı günün çoğu oturarak geçiyor kıl dönmesi diye şüphelendiğim morarmış bi şişkinlik var kuyruk sokumumda 2 yıla yakındır var micro sinusektomi yöntemiyle alınabilir mi ve 18 yaşını doldurmadığım için herhangi bi sigortaya dahil oluyormuyum ?
  fiyat konusunda da bilgi verirseniz sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet alınabilir
  18 yaş altı herkes sigortalıdır

 9. Muayene fiyatlarınïz nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sgk varsa ücretsiz ( 12 tl sgk sizden alır) yoksa 150 tl

 10. hocam benimki çok ilerledi yine de micro sinusektomi ile yapabilir miyim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ ideaklinik.com ye resm gönderin değerlendireyim

 11. hocam Micro Sinüsektomi olmak için gelicem her hasta bu ameliyatı olabilir mi birde 390 tl dediğiniz hastalar var neden 1160 tl yazmışsınız ben öğretmenim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  390 çok eski bir fiyat ve sgk lılar için geçerliydi şu an sgk lılar için 580 olmayanlar için 1160 TL

 12. ben bitlisten gelip ameliyat olmayı düşünüyorum randevu alıp mı gelmeliyim ücret ne kadar olur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  telefon edip gelebilirsiniz
  1160 tl

 13. merhaba bende kıl dönmesi var senden beri var ama amalıyatdan ben cok korkuyorum bunu başka bir yöntemi varmı ban yardımcı olabilirmisiniz hocak
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyattan başka çözüm yok ama mikro sinüsektomi çok kolay bir yöntemdir.

 14. merhaba bendede kıl dönmesi başlangıcı dendi tam kuyruk sokumunun başlangıcında genel cerrahi ye gittim apseyi aldı antibiyotik aldım su an çok az oluyo apse pansumanda yapılıyor tabi günlük normal ameliyat olmaktan çekiniyorum sizin yönteminizle ameliyat olmayı düşünüyorum yalnız bir ay sonra falan gelme ihtimalim var yeni işe giriş ve anadolu yakaksında oturduğumdan dolayı antibiyotik ilacı kullanıyorum muayeneden sonra hemen operasyonu gerçekleştirebiliyormusunuz birde ssk muayene ücreti ve ameliyat ücretini c.tesi günü ameliyat olma ihtimalini öğrenebilirmiyim teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi apsesi nden sonra tercihen 2 ay beklemelisiniz
  muayene ve tedavi olabilecek şekilde randevu veriliyor
  herşey dahil 390 TL

 15. BEN BU RAHATSIZLIGI 5 YILDIR ÇEKİYORUM ÇALIŞTIĞIM İÇİN HAFTADA BİR GÜN İZNİM VAR BENİM SORUM AMELİYAT SÜRESİ AMELİYAT SONRASI İŞE NE ZAMAN BAŞLANACAĞI VE ÜCRETİ TEŞEKKÜRLER
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aynı gün işinize dönebilirsiniz.herşey dahil 390 tl

 16. ben kıl dönmesi ameliyatı olacağım. iş gücü kaybı olmaması gerekir. ssk var. fiyat ne kadardır
  Op.Dr.Atilla KAYA
  micro sinüsektomide istirahat önermiyoruz hemen işinize dönebiliriniz. herşey dahil 390 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017