Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi

Kıl Dönmesi İyileşme Süreci

Kıl dönmesi hastalığında tedavi süreci ve iyileşmesi hakkında aklınızdaki merak ettiğiniz soruların cevabını bulabileceğiniz makalemizi mutlaka kısa bir zamanınızı ayırarak okumalısınız.

Pilonidal sinüs(kıl dönmesi)  hastalığı üretken ve aktif yaş gurubu olan 15-25 yaşlarında en sık görülür bu sebeple ameliyat sonrası iyileşme süresi hasta açısından çok önemlidir.Okula,dersaneye giden yada hayatını kazanmak için çalışan birinin ameliyat sebebiyle 15 gün yatması ciddi kayıplar yaşaması ihtimali tedaviyi ertelemini artırmakta ve hastalığın ilerlemesine sebep olabilmektedir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı İyileşmesi

Pilonidal sinüsün (kıl dönmesi)  flap,direk kapama,asimetrik insizyon veya kapalı pansumansız denilen yöntemlerle ameliyat edilmesi halinde hasta 10-15 gün evde yüzüstü yatmak zorunda kalır.Bu süre sonunda da hasta çok rahat değildir bu sebeple genellikle 1.5-2 ay istirahat raporu verilmektedir.Çalşına biri için bu süre çok önemlidir.

Pilonidal sinüste (kıl dönmesi) en sık uygulanan ameliyat yöntemlerden biri olan açık bırakma yöntemindeyse şiddetli ağrı 6-7 gün sürsede yara bakımı 4-5 ay sürdüğü için hastanın sosyal yaşamına olumsuz olarak etkilemektedir.

Tüm diğer ameliyat yöntemleriyle kıyaslandığında pilonidal sinüsün (kıl dönmesi) micro sinüsektomi yöntemiyle ameliyatı tartışmasız öne çıkmaktadır çünkü hasta ameliyat bittikten dakikalar sonra kendi arabasını kullanarak işine veya okuluna gidebilmekte refakatçıya yada yardımcıya ihtiyaç duymamaktadır.

Kıl dönmesi (Pilonidal sinüs) tedavisinde mikro sinüsectomide bu kadar erken işe dönmenin yanında yara bakımı,pansuman,dikişi aldırma gibi uygulamalar içinde zaman kaybı olmamaktadır.Bu tür ameliyat sonrası bakımlar işgücü kaybına sebep olmak yanında ekonomik yükte oluşturmaktadır.

   Paylaş

610 Responses “Kıl Dönmesi İyileşmesi”

 1. kdr Diyorki:

  Hocam merhaba ayın ikisinde flap yöntemiyle kıl donmesi ameliyatı oldum uc gün önce dikisler alındı doktor gayet iyi yaraya iyi bakmissin dedi bugün sınava girmek zorunda kaldım iki saat oturdum belkide daha fazlası bi ara eglince sanki o yara yeri patlamista ordan kan fiskiriyomus gibi hissi oluyo baktığımda sadece nokta şeklinde bi sıvı vardı cok değil birde aciyordu kötü birşey olmuş olabilir mi yardım ederseniz sevinirim korkuyorum kötü birşey olmasından şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Endişe edecek bir durum görünmüyor.

 2. tedirgin Diyorki:

  hocam makat ile erkeklik organın arasında ki mesafede bir haftadır bir şişlik var her hareketimde hissediyorum acı veriyor. sıktım içinden irin geldi sıktıktan sonra daha da büyüdü ve hassaslaştı ne olduğunu bile çözemedim. lütfen yardımcı olun ne yapmalıyım ? sizce bu kıl dönmesi midir ? orası nasıl ameliyat yapılabilir. ben askerim benm için çok zor oluyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o bölgede kıl dönmesi olmaz, kıl dibi iltihabıdır

 3. atilla Diyorki:

  İyi günler doktorla Görüştüm ters çevirme yöntemini kullanacağını söyledi ameliyattan sonra apsenin akması için bir açık olucakmis ve bir hafta sonra alinacakmis doktor çalışma hayatini etkilemez diyor 30 dakika sürer dedi sizce iyi bir yöntemidir büyük bir kesikmi oluyor
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  ters çevirme dediği flap yöntemidir
  mikro sinüsektomi yöntemini araştırmadan karar vermeyin
  kildonmesi.com.tr de iki ameliyatın kıyaslama videosu var onu izleyin

 4. Mero Diyorki:

  Hocam iyi günler On gün önce kıl Dönmesi ameliyatı oldum iki ay sonra düğünüm var yaram iyleşirmi çok tedirginim teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi kapalı yöntemlerle en geç 20 günde iyileşir.

 5. hayrullah Diyorki:

  Yeni dun ameliyat oldum nasil hareket etmeliyim nasil yatmaliyim bilgi verilmedi bna yardimci olabikirmisiz sirt ustu uzaninca agri veriyo yuz ustu yatincada oturup sirt ustu uzanamiyom argi cok feci oluyo
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyat yöntemine göre değişiyor,doktoruna sormalısın.

 6. ahmet Diyorki:

  Hocam benim sag bacagim 2 aydir otururken agrimaya basliyo acaba
  nedendir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fizik tedavi veya noroloji uzmanına görünün.

 7. hakann Diyorki:

  Merhaba hocam ben kil donmesinden ameliyat oldum dikislerim alinali birbucuk ay oldu. Simdide kickbox a gitmeyi dusunuyorum acaba bir problem cikabilir mi ?
  Simdiden tesekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Problem çıkmaz.

 8. emre Diyorki:

  hocam tekrar merhaba, cevabiniz icin tesekkur ediyorum. kuyruk sokumu bolgesini temiz tutmak derken o bolgeyi killardan arindirmakmi kastettiginiz yoksa gunde bir dus alarak temizlemek midir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  duşta ve tuvalette o bölgeyi iyi temizlemek

 9. emre Diyorki:

  hocam merhaba, ben yaklasik 7 ay once dikisli kil donmesi ameliyati oldum. son bir haftadir kil donmesi bolgesinde kasinti oluyor. ameliyat sonrasi hic bolge killarini almadim acaba almam mi gerekiyor ? Ayrica ic camasir giyerken ince pamuklu ve vucudu saran ic camasirmi yoksa bol ve kalin camasirmi tercih etmeliyiz. yardimci olursaniz cok seviniriim hocam.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kuyruk sokumu bölgesini sık sık temizlemek dışında bir şey yapmanız gerekmez.

 10. hakan Diyorki:

  Hocam Merhaba 1 ay önce normal kil donmesi ameliyati oldum 21 dikisim var 1 aylık rapor aldım çalıştığım is ağır sanayi sürekli ağır ürünleri indir kaldır acaba rapor süresini uzatıp biraz daha yaranın iyileşmesini beklemelimiyim dışişlerim açılır mi … teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Normal şartlarda 1 ayda yara iyileşmiş olmalı.

 11. elif Diyorki:

  Hocam ben 3 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum yaram açık dikişsiz şu an iltihap akıyor ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Temiz pansuman yapılmalı.

 12. Oturmakisteriim Diyorki:

  hocam kapatma yöntemiyle ameliyat oldum 1 ay geçti ameliyat bölgesinin 2 cm yukarsında tomurcuk gibi bir şey çıktı çok küçük. sizce ne olabilir teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ödem olabilir 2 ayda dfüzelmesi beklenir

 13. korkusuzkorkak Diyorki:

  1.5 ay kadar önce ameliyat oldum yaram pansumanla kapandı ama bugün peçeteye az miktarda kan geldi bir sorun varmıdır korkmalımıyım.Teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Devam ederse doktoruna kontrol olmalısın.

 14. ali Diyorki:

  hocam benim yara buyuk yarada iltihap yok ama pansumanda sikinca iltihap.cikiyo yaramin tutmamasindan korkuyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İltihabı temizlenip doğru pansumanla iyileşir.

 15. ayse Diyorki:

  4.5 ay önce ameliyat oldum fakat son dikisim kus gözünden biraz daha büyük acildi kanamasi ve agrisi sıklasti son 2 gün ne yapmam gerekiyorr
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ne ameliyatı olduğunuzu yazmamışsınız kıl dönmesi ise tekrarlamış olabilir.

 16. uzall Diyorki:

  Hocam selam yaram gecmisti ama simdi cok kucuk bi aciklik olmus dahada kotulesmemesi icin ne yapmaliyim? 2ay oldu ameliyat olali hocam neye dikkat etmeliyim yaramin daja erken gecmesi icin?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Temiz tutmak önemli.

 17. boluu144 Diyorki:

  Hocam mrb ben onbeş gün önce lokal anestezi seklinde kil dönmesi ameloyati oldum.on dikisim wardi uç gün önce aldirdim.doktorum hergun yikamami söyledi sizce dikiş yerlerim su kaparmi?pansumana gerek warmi?teşekkürler..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Doktorun ne dediyse onu yapmalısın.

 18. ahmet Diyorki:

  hocam yaklaşık 2 ay önce ameliyat oldum fakat yaklaşık 1 haftadır oturmakta zorluk çekiyorum batma gibi bi şey oluyor neden
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yarda gerginlik olabilir.

 19. bugraa Diyorki:

  Hocam merhaba her gun pansuman yapiyorum gunde 2 defa banyodan snra evde pa.suman yapiyorum ama yaram gecmiyor banyo yaparken cok kaynar suyla yikamak daha iyi olur diyorlar dogru mu? Bir de evde pansuman yaparken neye dikkat etmeliyiz? Oneriniz nedir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kaynar suyla yıkamak sakıncalı daha kötü yapar,ancak kaynamış soğumuş su ile yıkayabilirsin,Evde pansuman için temizlik çok önemli.

 20. gürkan Diyorki:

  hocam ben 1 hafta önce açık kıl dönmesi ameliyatı oldum iyileşme sürecim yaranın kapanması ne kadar alır şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Açok tedavide yaranın büyüklüğüne göre 1 aydan 3-4 aya kadar değişebilir.

Uzmanımıza Soru Sor

badak

Kıl Dönmesi Kategorisi: Kıl Dönmesi Tedavi