online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi İyileşmesi

Kıl Dönmesi İyileşme Süreci

Kıl dönmesi hastalığında tedavi süreci ve iyileşmesi hakkında aklınızdaki merak ettiğiniz soruların cevabını bulabileceğiniz makalemizi mutlaka kısa bir zamanınızı ayırarak okumalısınız.

kil-donmesi-iyilesmesi

Pilonidal sinüs(kıl dönmesi)  hastalığı üretken ve aktif yaş gurubu olan 15-25 yaşlarında en sık görülür bu sebeple ameliyat sonrası iyileşme süresi hasta açısından çok önemlidir.Okula,dersaneye giden yada hayatını kazanmak için çalışan birinin ameliyat sebebiyle 15 gün yatması ciddi kayıplar yaşaması ihtimali tedaviyi ertelemini artırmakta ve hastalığın ilerlemesine sebep olabilmektedir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı İyileşmesi

Pilonidal sinüsün (kıl dönmesi)  flap,direk kapama,asimetrik insizyon veya kapalı pansumansız denilen yöntemlerle ameliyat edilmesi halinde hasta 10-15 gün evde yüzüstü yatmak zorunda kalır.Bu süre sonunda da hasta çok rahat değildir bu sebeple genellikle 1.5-2 ay istirahat raporu verilmektedir.Çalşına biri için bu süre çok önemlidir.

Pilonidal sinüste (kıl dönmesi) en sık uygulanan ameliyat yöntemlerden biri olan açık bırakma yöntemindeyse şiddetli ağrı 6-7 gün sürsede yara bakımı 4-5 ay sürdüğü için hastanın sosyal yaşamına olumsuz olarak etkilemektedir.

Tüm diğer ameliyat yöntemleriyle kıyaslandığında pilonidal sinüsün (kıl dönmesi) micro sinüsektomi yöntemiyle ameliyatı tartışmasız öne çıkmaktadır çünkü hasta ameliyat bittikten dakikalar sonra kendi arabasını kullanarak işine veya okuluna gidebilmekte refakatçıya yada yardımcıya ihtiyaç duymamaktadır.

Kıl dönmesi (Pilonidal sinüs) tedavisinde mikro sinüsectomide bu kadar erken işe dönmenin yanında yara bakımı,pansuman,dikişi aldırma gibi uygulamalar içinde zaman kaybı olmamaktadır.Bu tür ameliyat sonrası bakımlar işgücü kaybına sebep olmak yanında ekonomik yükte oluşturmaktadır.

1.859 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Hocam kolay gelsin ben 22haziranda ameliyat oldum hersey yolunda gitti acik birakma yontemi uygulandi ve yara kapanip morlasmaya baslamisti 20temmuzda cok zorladim diye yara tekrar acildi doktor kendi kapanicak dedi ama nüks etmis olabilirmi ya da yeniden ameliyat gerekirmi

  1. nüks için 1 ay çok erken bir süre.kişisel hijyeninize dikkat edin.sık yıkanın ,günlük çamaşır değeiştirin
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 2. 10 temmuzda ameliyat oldum bana vurulan anestezi innesinin yeri hala agriyor bi sorun olurmu

  1. doktorunuzla görüşün
   Op.Dr.Ergun Aygören

 3. Hocam merhaba. Ben 10 11 ay once kil donmesi ameliyati oldum. Iltihap kapti ve dikisler alinarak açık yara iyilesti. 3 ay boyunca her gun pansumana gittim ve kanatilarak pansuman yapildi. Bugune kadar yaram hic agri yapmadi fakat bugun asiri bir agrim oldu baktigimda yarada ortalama 3 cm civari bi açılma oldugunu gördüm. Bunun olmasi normal mi ?

  1. yara açıkken yeterince dikkat edilmediyse tekrar kıl girişi olmuş olabilir.ve buna bağlı nüks etmiş olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.normal değil
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 4. Hocam primer kapama yöntemiyle ameliyat oldum. 15 gün önce dikislerim alındı. Denize girmede herhangi bir sıkıntı olur mu?

  1. hayır olmaz
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 5. Merhaba. Kuyruk sokumunda nohut büyüklüğünde aşırı sert sıcak havalarda terlemeyle daha çok hissedilen dokunduğunda acıyan fakat aşırı ağrı yada batma hissetmediğim bir şişlik var. Kıl dönme ihtimali var mı ?

  1. kıl dönmesi ihtimali var.kliniklerimizde muayene ücretsiz.gelirseniz değerlendiebiliriz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 6. Emrullah Baştürk

  Hocam hayirli gunler hocam ben gecen hafta cuma gunu kil donmesinden ameliyat oldum ameliyattan sonra cok sukur rahatim agrim sizim olmadi gunluk pansuman temizligine cok dikkat ettim hic kasmadim oturmadim sirt ustu dahil yatmadim dikisler icin bu pazartesiyi soylediyler dikisler alindiktan sonra nelere dikkat etmeliyiz yardim olursaniz sevinirim

  1. en önemli şey genel hijyene dikkat edilmesidir.bide yara büyüklüğüne göre zaten doktorunuz size önerilerde bulunacaktır
   Op.Dr.Demet Ağras

 7. Hocam merhaba ben Fransa’da yaşıyorum 13. Şubatta açık bırakma yöntemiyle ameliyat oldum yaram kapandı ama ameliyat olduğum günden beri sağ kalça tarafımda hissizlik var ilk başlarda ameliyattan dolayı dedim fazla umursamadım ama hala o şekilde bir hissizlik var neden oluyordur acaba ?

  1. yapılan kesi nedeniyle 6-8 ay his kaybı olması normaldir
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 8. Değerli doktor abilerim ben 40 gün önce kıl dönmesinden ameliyat oldum 10 adet dikiş vardı akıntı olunca 2tanesini actılar ve günlük pansuman yaptırıyorum. Acık olan yer ne zaman kapanır. Teşekkür ederim

  1. 2-4 ay sürebilir.genel hijyeninize dikkat etmelisiniz
   Op.dr.Alirıza Şahap Barlas

 9. Hocam kolay gelsin 8mayista ameliyat oldum flap ne zaman spor yapabilirim futbol ve benzeri yardımı biz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. sorun çıkmadıysa yara iyileşmeniz tamamlanmıştır.doktorunuzunda görüşünü alıp spora başlayabilirsiniz
   Op.dr.Nizam Kurtdere

 10. Volkan sütçüoğlu

  Hocam merhaba, kıl dönmesi teşhisi konuldu ilk evreşerdeymiş çok büyük bir apse oluştu ve patladı 2 haftadır rahatım. İş durumumdan dolayı ameliyatı ertelemek zorunda kalıyorum bu sorun teşkil eder mi? Ve normal yollarla ameliyat olursam yolculuk yapma sürem hakkında bilgi alabilir miyim? Teşekkürler

  1. klasik ameliyat olursanız iyileşme süreci uzun sürer.apseden sonra dokunun toparlaması için 1,5-2 ay geçmesi gerekir.fakat tedavinizi geciktirmeyin,hastalığınız ilerler,tekrar apse yapabilir.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm.bu yöntemde sosyal yaşamınıza ,işinize ara vermeniz gerekmez.
   Op.Dr.Demet Ağras

 11. Merhaba geçen pazartesi lokal ameliyat oldum. Bugün 8.günüm.Doktorumun dikiş alımı için verdiği tarihi karıştırdık. Ve bu salı mı yoksa haftaya ki Salı mı olduğunu kestiremiyoruz. 10’a yakın dikişim var.
  Artık çok rahatsız oluyorum, fazlasıyla kaşınıyor.
  4 gün pansumana gittim. 15 gün dikiş alımı için şart mı?

  1. her hekimin yaptığı operasyonla ilgili yaklaşımı değişiklik gösterir.bu nedenle hekiminizden bilgi almalısınız.
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 12. Hocam ben yaklaşık 9 ay önce mikro sinesektomi gibi 1 – 2 yöntemle ameliyat oldumoldu.Yaranin kapanması bana uzun sürdü yaklasik 5 6 ay kadar.Suan 9 10 ay halen oturunca ağrı oluyor o bölgede bu normal mi acaba

  1. hekiminize kontrole gitmenizi öneririm.eğer genel hijyeninize dikkat etmediyseniz hastalığınız nüks etmiş olabilir.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 13. Hocam ben 1 yıl önce mikrosinüsektomi oldum ve bugün kuyruk sokumu değil bel bölgemde sivilce var.İki haftadır her gün cips kola falan yedim internetten baktığımda bel bölgesinde çıkarabildiğini gördüm kuyruk sokumuma baktığımda delik yok her gün yıkıyorum sizin görüşünüz nedir?

  1. muayene ile değerlendirmek gerekir.
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017