Kıl Dönmesi İyileşmesi

Kıl Dönmesi İyileşme Süreci

Kıl dönmesi hastalığında tedavi süreci ve iyileşmesi hakkında aklınızdaki merak ettiğiniz soruların cevabını bulabileceğiniz makalemizi mutlaka kısa bir zamanınızı ayırarak okumalısınız.

kil-donmesi-iyilesmesi

Pilonidal sinüs(kıl dönmesi)  hastalığı üretken ve aktif yaş gurubu olan 15-25 yaşlarında en sık görülür bu sebeple ameliyat sonrası iyileşme süresi hasta açısından çok önemlidir.Okula,dersaneye giden yada hayatını kazanmak için çalışan birinin ameliyat sebebiyle 15 gün yatması ciddi kayıplar yaşaması ihtimali tedaviyi ertelemini artırmakta ve hastalığın ilerlemesine sebep olabilmektedir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı İyileşmesi

Pilonidal sinüsün (kıl dönmesi)  flap,direk kapama,asimetrik insizyon veya kapalı pansumansız denilen yöntemlerle ameliyat edilmesi halinde hasta 10-15 gün evde yüzüstü yatmak zorunda kalır.Bu süre sonunda da hasta çok rahat değildir bu sebeple genellikle 1.5-2 ay istirahat raporu verilmektedir.Çalşına biri için bu süre çok önemlidir.

Pilonidal sinüste (kıl dönmesi) en sık uygulanan ameliyat yöntemlerden biri olan açık bırakma yöntemindeyse şiddetli ağrı 6-7 gün sürsede yara bakımı 4-5 ay sürdüğü için hastanın sosyal yaşamına olumsuz olarak etkilemektedir.

Tüm diğer ameliyat yöntemleriyle kıyaslandığında pilonidal sinüsün (kıl dönmesi) micro sinüsektomi yöntemiyle ameliyatı tartışmasız öne çıkmaktadır çünkü hasta ameliyat bittikten dakikalar sonra kendi arabasını kullanarak işine veya okuluna gidebilmekte refakatçıya yada yardımcıya ihtiyaç duymamaktadır.

Kıl dönmesi (Pilonidal sinüs) tedavisinde mikro sinüsectomide bu kadar erken işe dönmenin yanında yara bakımı,pansuman,dikişi aldırma gibi uygulamalar içinde zaman kaybı olmamaktadır.Bu tür ameliyat sonrası bakımlar işgücü kaybına sebep olmak yanında ekonomik yükte oluşturmaktadır.

1.156 Yorum Var

 1. zeynel

  hocam ameliyat oldum sonra acildi tekrar dikis attilar 1bucuk yildir oturamiyorum akinti var uyusuyor biktim lutfen ne yapicanm nasil hastalik bu bayanim 18yasindayim ogrenciyim otaramadigim icin ders calisamiyom
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Akıntı 1,5 yıldan beri devam ediyorsa hastalığınız devam ediyor demektir.Tekrarlamış vakalarda da uygunsa mikrosinüsektomi yapabiliyoruz. Ameliyat sonrası temizlik,hijyen çok önemli.Yaptığımız ameliyatlar sonrasında bunları hastalarımıza ayrıntılı anlatıyoruz. Gelirseniz durumunuzu değerlendirip gereken tedaviyi öneririz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 2. Pinar

  Hocam Merhaba ben bir yıl önce kıl Dönmesi ameliyatı oldum yara kapanmadi beş ay sonra tekrar oldum yara yine kapanmadi ve altı ay sonra doktorum yarayı tekrar açıp dikiş attı üç kez ameliyat etti nedeni yaramin kapanmamasi doktoruma neden kapanmadigini sordum bazı insanların bunyeleri zayıf olduğu için geç kapanır dedi hocam sizce kapanmamasinin sebebi nedir bide hocam doktor sürekli yarami yakıyor bunun nedeni ne ?
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  genel hijyene dikkat etmeniz gerekir,tekrarlıyor olabilir,gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz

  Reply
 3. Can

  Kıl donmesi ameliyatı oldum 2.3 gün once yüz üstü ve yan yatar pozisyonda duruyorum uygunmudur
  Op Dr.Adil Altınsoy
  klasik yöntemlerle ameliyat olduysanız uygundur

  Reply

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.