medical art bursa

Kıl Dönmesi İyileşmesi

Kıl Dönmesi İyileşme Süreci

Kıl dönmesi hastalığında tedavi süreci ve iyileşmesi hakkında aklınızdaki merak ettiğiniz soruların cevabını bulabileceğiniz makalemizi mutlaka kısa bir zamanınızı ayırarak okumalısınız.

kil-donmesi-iyilesmesi

Pilonidal sinüs(kıl dönmesi)  hastalığı üretken ve aktif yaş gurubu olan 15-25 yaşlarında en sık görülür bu sebeple ameliyat sonrası iyileşme süresi hasta açısından çok önemlidir.Okula,dersaneye giden yada hayatını kazanmak için çalışan birinin ameliyat sebebiyle 15 gün yatması ciddi kayıplar yaşaması ihtimali tedaviyi ertelemini artırmakta ve hastalığın ilerlemesine sebep olabilmektedir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı İyileşmesi

Pilonidal sinüsün (kıl dönmesi)  flap,direk kapama,asimetrik insizyon veya kapalı pansumansız denilen yöntemlerle ameliyat edilmesi halinde hasta 10-15 gün evde yüzüstü yatmak zorunda kalır.Bu süre sonunda da hasta çok rahat değildir bu sebeple genellikle 1.5-2 ay istirahat raporu verilmektedir.Çalşına biri için bu süre çok önemlidir.

Pilonidal sinüste (kıl dönmesi) en sık uygulanan ameliyat yöntemlerden biri olan açık bırakma yöntemindeyse şiddetli ağrı 6-7 gün sürsede yara bakımı 4-5 ay sürdüğü için hastanın sosyal yaşamına olumsuz olarak etkilemektedir.

Tüm diğer ameliyat yöntemleriyle kıyaslandığında pilonidal sinüsün (kıl dönmesi) micro sinüsektomi yöntemiyle ameliyatı tartışmasız öne çıkmaktadır çünkü hasta ameliyat bittikten dakikalar sonra kendi arabasını kullanarak işine veya okuluna gidebilmekte refakatçıya yada yardımcıya ihtiyaç duymamaktadır.

Kıl dönmesi (Pilonidal sinüs) tedavisinde mikro sinüsectomide bu kadar erken işe dönmenin yanında yara bakımı,pansuman,dikişi aldırma gibi uygulamalar içinde zaman kaybı olmamaktadır.Bu tür ameliyat sonrası bakımlar işgücü kaybına sebep olmak yanında ekonomik yükte oluşturmaktadır.

1.438 Yorum Var

 1. İlker

  Merhaba ben 1 ay önce açık bırakma yöntemiyle amelyat oldum ameliyatımın 2 günü kanamam olduğu icin yaranın cevresını diktiler bu dikişler kendiliğinden düşer mı yoksa aldırmam mı gerek yaranın kapanmasına engel olur mu bir de akıntı hala devam ediyor hala alıntı gelmesı normal ? Teşekkürler
  Op.Dr.Demet Ağras Medicalart İzmir Kliniği Genel Cerrahi Uzmanı
  Yara etrafına sıklıkla eriyen dikişler kullanılmakta fakat bu konuyu esasen ameliyatınızı yapan doktora danışmanızı öneririm.Yara kapanana kadar bu tür bir akıntının gelmesi normaldir. Geçmiş olsun.

  Reply
 2. sevket

  Mrb modifiye bascom ameliyatı oldum.Nüksü engellemek için ne yapmalıyım?Yaram kapandı kapancak…O yüzden çok fazla temizleyemiyorum?
  Op.Dr.Demet Ağras Medicalart İzmir Kliniği Genel Cerrahi Uzmanı
  Ameliyat bölgenizi hayatınızın her döneminde temiz ve kuru tutmalısınız.Bu bölgenin hijyenine dikkat etmezseniz hastalığınız nüks edebilir.yara açıkken yıkanmanız ve bölgeyi temizlemenizde sakınca yok.

  Reply
 3. Serkan

  Merhabalar ben normal ameliyat oldum 2-3 ay gecti ameliattan ic kisimda yara hala iyilesmedi doktorum kil var alman lazim diyince ben de tekrar olmasin diye zorladim tuy dokucu krem surdum aldim ama hala kil var yarada 4-5 tane kil oldugu icinde iyilesmiyormus onlarida alamiyorum canim yaniyor ne yapmam lazim bidaha tekrarlamasin diye lutfen cevaplarsaniz benim icin cok onemli
  Op.Dr.Demet Ağras Medicalart İzmir Kliniği Genel Cerrahi Uzmanı
  Yaranın içinde kıl olması yaranın kapanmasını engeller ve hastalığın nüks etmesine neden olur.Bu hastalıkta operasyon sonrası hijen çok önemlidir.aksi takdirde nüks engellenemez ve tekrar operasyona gerek duyulabilir.Muayene olmanızı öneririm

  Reply
 4. Samet

  Mrb hocam yaklaşık 2.5 ay önce kil dönmesi ameliyatı oldum flap yöntemi ile.Fakat yarada 1 cm kadar açılma oldu.Doktoruma gittim krem verdi yara için fakat yarada herhangi bir kapanma olmadı.Acaba yara kendiliğinden kapanır mı?Ayrıca birşey yapmama gerek var mı?
  Op.Dr.Demet Ağras Medicalart İzmir Kliniği Genel Cerrahi Uzmanı
  Yara açık olarak beklediğinizden daha geç iyileşebilir.Önemli olan açık yaranın temiz tutulması ve içine herhangi bir kıl kaçmasını önleyecek temizlik kurallarına uymaktır.Ameliyatı yapan doktorunuza danışmanızı ve kontrollere gitmenizi öneririm

  Reply
 5. Deniz

  Merhaba ben agustosta acik birakma yontemi ile ameliyat oldum . Doktorum sümüksü bir sivi gelebilir onu temizlemek icin her gun dalin sampuani ile yumusak bir lifle orayi yikamami istedi . Ama bazen acima ve agri yapiyor sizce normalmidir ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  evet hergün yıkamanız iyileşmeyi kolaylaştırır.tekrar kıl girişini önler

  Reply
 6. Arda

  KadıKöy şubenizde ameliyat oldum.35-40 gün geçmesine rağmen kapanmadı.Ankara şubenizde kontrole gittiğimde ölü deri engelliyo dedi Adil hoca ve Gümüş nitrat uyguladı.Hafatda bir Gümüş nitrat kullancam 2 hafta boyunca…İyileşmemesinden endişeliyim…
  Op Dr Atilla Kaya
  Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  sorunlu vakalarda iyileşme gecikebilir.gümüş nitrat uygulaması ile düzelir

  Reply
 7. Anonim

  13 gün önce ameliyat oldum dikişlerim attı tekrar dikildi ne kadar sürer iyileşme süreci
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  bünyenize göre değişir

  Reply
 8. Baki

  Hocam 4 ay önce yamalı yöntemle kıl dönmesi ameliyatı oldum. Ameliyat yerinde hafif açılma var kapanmasını bekliyoruz. Doktoruma spor (fıtness) yapabilirmiyim diye sordum yapabilirsin dedi. Birde sizin fikrinizi almak istiyorum. Kolay gelsin
  Op.Dr.Demet AĞRAS
  Medicalart İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz.doktorunun önerileri önemli

  Reply
 9. Yusuf Kılıç

  Merhabalar 1 Ay oldu ameliyat oldum ve kanamam devam ediyor ne yapmalıyım ?
  Op Dr Ergun Aygören
  Medicalart Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  doktorunuza kontrole gitmelisiniz

  Reply
 10. Mehtap

  Doktor bey 2 ay once dikislerim iltihap kapti ve dikisleri geri açtılar acik kaldi yaram 13 kutu rifosin kullandim ve doktorum daha yazmadi .her gun pansumana gidiyorum yaklasik 1 ay kadar.acik yara küçüldü ama akinti hafif devam ediyo .akinti ne zamana kadar devam edicek ve ne zaman tamamen kapanir .
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Yaranın kapanma süresi yaranın genişliğine,derinliğine,iltihabın şiddetine göre değişir. Dolayısıyla ameliyatınızı yapan,yarayı en iyi bilen doktorunuza sorarsanız daha doğru cevap verebilir.
  Geçmiş olsun

  Reply
 11. Ahmet

  Ben 1 hafta önce s.arabiada medine de ameliyat oldum dikiş atılmadı doktor yara kendi kendine kapanacak dedi 3 santimlik kesik var kaç aya yara kapanır bide günde 3 defa tuzlu suyun içinde yarım saat bekliyom doktor uygulamamı istedi bu konu hakında ne düşünüyorsunuz teşekkür ederim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  3 cm.lik kesi kapanması çok derin değilse 1-1,5 ayı bulabilir.Tuzlu sudan kastettiğiniz serum fizyolojik dediğimiz steril ve belli oranda (%0,9) tuz solüsyonu ise bekletme şeklinde değil pansuman uygulaması iyi gelir.Biz açık bırakmadığımız için rutinde kullanmıyoruz ama açılan yaralarda uyguluyoruz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 12. Anonim

  Pazartesi kıl dönmesi ameliyat i oldum 20 gün rapor verdi doktor okula gidemiyorum sizce 20 günde nasıl olur ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  20 günde iyileşebilir. Bazı yöntemlerde ya da yara enfeksiyonu gelişirse daha uzun sürebilir.Örneğin Mikrosinüsektomide 2 gün sonra okula gidebileceği gibi açık bırakmada 1-2 ayı bulabilir.Kontrole gitmeyi ihmal etmeyin
  Geçmiş olsun

  Reply
 13. Görkem

  Ben 2 hafta önce kıl dönmesinden klasik ameliyat oldum ve dikislerim bir gün önce çıktı suan o bolgeye dokundugumds uyusukluk hissediyrum ve yumusakmis gibi geliyor ve ben futbol oynuyorum futbola ne zaman baslayacagim dershanye gitmemde sakinca olur mu ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Uyuşukluk olması normal .Yaranızın büyüklüğünü ve durumunuzu en iyi bilen doktorunuza sormalısınız
  Geçmiş olsun

  Reply
 14. Ozcan

  Galiba mikrosinüsektomi yontemi ile ameliyat oldum 1 ay kadar once. Dikislerimi aldirmaya baska bir doktora gorundugumde kil donmesinin oldugunu fakat ben beni ameliyat eden doktorun kitleyi tamamen aldigini soyledim izleri duruyor olabilir dedi. Fakat bugun otururken agri olusmaya basladi yeniden olusma ihtinali var mi ? Lutfen yardim edin
  Op Dr Atilla Kaya
  Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  bu kadar kısa sürede yeniden oluşmaz.iltihap olabilir.doktorunuza görünmelisiniz.

  Reply
 15. Mesut

  Ben bugün sabah dikişleri aldırdım aksam akıntı olmus sizce bi sorun varmı
  Op Dr Altan Karan
  Medicalart İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  klasik yöntemlerle tedavi olduysanız normal

  Reply

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.