online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Flap Ameliyatı

Dnyada en fazla ameliyat çeşidi tarif edilmiş hastalıklardan belki de birinci olanıdır. Neredeyse aklına gelen bir yöntem belirlemiş denecek kadar çok türü vardır. Bu yöntemler arasında en fazla çeşidi olan grup ise flep yöntemleridir. 10 civarı flep kaydırma tarif edilmiştir, yenileri de çıkmaktadır.
Kaydırılan dokuya göre isim verilir.

En İyi Flap Ameliyatı

Çok sayıda avantajı sebebiyle en iyi denebilecek flep D flep ameliyatıdır, karidaki yöntemi de denmektedir. Yaygın adı Karidakis’dir.
Deri D harfi şeklinde kesilerek yana kaydırılır. Diğer deri kaydırma ameliyatlarına bir çok avantajı vardır.
En öenmli avantajı 2-3 gün istirahatin yeterli olmasıdır.

Flap ameliyatları

Flep ameliyatının en büyük özelliği orta hat denilen vücudu artadan ayıran çizginin yok edilmesidir.Tekniğin mantığı hastalığın sebebinin orta hattaki zayıf alan olduğudur.

Kıl Dönmesi Flap Ameliyatı;

Ameliyatta yapılmaya çalışılan orta hattaki kılın biriktiği yeri ve giriş deliklerini çıkarıp yerine yanlardan daha dayanıklı kılsız bir cilt parçasını getirip dikme işlemidir.

Hastalığın olduğu alan çıkarılır yerine cilt altı ve kasın zarını içeren bir parça dil şeklinde kökü vücuda bağlı olarak çekilerek dikilir.En büyük üstünlüğü tekrar etme ihtimali (%7) diğer ameliyatlara oranla daha azdır ancak micro sinüsektomiye (tekrar ihtimali % 3) kıyasla tekrarı çok görülmektedir.

Getirilen parçanın şekline yada tarif eden cerrah yada kliniğin adına göre limberg,rhomboid,eliptik,modifiye limberg,V-Y flap,Z plasti gibi çeşitli isimler verilmiştir. Küçük ayrıntılar dışında etki ve yan etki konusunda ciddi farkları yoktur.

FLAP AMELİYATININ ÜSTÜNLÜKLERİ:

 • Tekrarlama ihtimali klasik ameliyatlara göre düşüktür(% 7- 8 ) (çok değişken sonuçlar verilmektedir)
 • Ciltte gerginlik olmadığından daha az ağrılıdır (klasik ameliyata göre)

DEZAVANTAJLARI:

 • İş gücü kaybı fazladır (10-15 gün arası)
 • Narkozla yapılır ve narkoz riski vardır.
 • Yataklı tedavi kurumu gerektirir bu da maliyeti artıran etkendir.
 • Z harfi şeklinde abartılı bir yara izi olur ( bir bacağı 7-12 cm uzunluğunda)
 • Yüzde 12 civarında enfeksiyon riski vardır
 • Ameliyat sonrası erken dönemde diğer ameliyatlar gibi yara açılabilir
 • Ameliyat sonrası yüzüstü zorunlu yatış gerekir
 • Ameliyat sonrası kan emici alet konmazsa enfeksiyon riski artar
 • Teknik olarak zor bir ameliyattır
 • Kaydırılan cilt çürüyebilir
 • Ameliyat süresi uzundur (sadece ameliyatın süresi 40-60 dakika kadar)
 • Devlet hastanelerinde flap yönteminin döner sermaye payı daha yüksektir.

Flep ameliyatı diğer ameliyatlardan farklı olarak rahatsız edici düzeyde iz bıkartığı için bu konunun önemli olduğu bayanlar daha iyi araştırmalıdır.Bu iz büyük bir z harfi şeklinde olur.

İnsanların aklına haklı olarak madem bu hastalık için tarif edilmiş çağdaş ameliyatlar var neden hala bazı cerrahlar klasik yöntemleri uyguluyor? sorusu gelmektedir. Bunun en mantıklı izahı bazı cerrahların statükocu olmaları ve yeni gelişmeleri takip etmemeleri şeklinde izah edilebilir. Genellikle kişi alışık olduğu ameliyatı yapmaya hastasını da buna ikna etmeye çalışmaktadır. Bu gurup statükocu doktorlara hastaları “mikro sinüsektomi ile yapıyormusunuz?” diye sorduğunda standar olarak “size mikro sinüsektomi uygun değil, sizinki ilerlemiş” demektedir. Size de böyle dendiyse mutlaka çağdaş ameliyatlar konusunda tecrübeli proctoloji uzmanının fikrini alıp sonra karar verin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.