online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Çeşitleri

kil-donmesi-cesitleri

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs)  hastalığı çeşitleri olarak ele aldığımızda bilinmesi gereken bilimsel kaynaklardan elde edilmiş bilgilerden oluşan pilonidal sinüs çeşitleri makalemiz Op. Dr. Atilla Kaya tarafından hazırlanmıştır.

Kıl Dönmesi Türleri

Pilonidal sinüs çeşitleri çok fazla değildir. Göbekte %1 oranında görülmekte olan rahatsızlık, kuyruk sokumu bölgesinde %99 oranında görülmektedir. Sıklıkla bacaklarda görülen batık ile karıştırılmaktadır. Batık çok farklı bir konu olduğu gibi tedavisi de farklıdır ayrıca tüy olan her yerde batık meydana gelebilmektedir. Özellikle bacaklar va kasıklarda daha çok sorun yaratır.

Göbekte olan kıl dönmesinin oluşum şekli kuyruk sokumunda görülen ile aynıdır. Bölge ve bölgenin yukarı kısımlardan dökülen kıllar göbek çukuruna girer. Göbeğin deirnlerine girdiğinz temizlenemez ve yıkanırken içerde ıslanır, deri döküntülerini protein yapısında olması sebebiyle mikrop gelişir.

Vücut içinden çıkan sakal, tüy ya da kıllar yön değiştirip içeri doğru uzama gösterdiğinde ortaya çıkan problem  batıktır. Bu vaka çoğu zaman kıl dönmesi ile karıştırılır fakat aynı değildir. Çok farklı rahatsızlıklardır.

Kıl Dönmesi Derecesi

Derecelendirme bilimsel bir sınıflamadır, tip I-Tip 5 arasında değişmektedir.Tip I erken dönem tip 5 ise en ileri kabul edilebilecek tekrarlamış pilonidal sinüsdür. Kıldönmesinin derecesi ilerledikçe tedaviside güçleşmektedir bu sebeple “şikayet yapmıyor” diyerek tedavi ettelenmemelidir çünkü birinci dereece olarak başlyan hastalık zamanla beşinci dereceye kadar ilerler. Derecesine göre yapılacak ameliyat değişebilmektedir, düzey ilerledikçe yapılacak ameliyat ta büyüyebilir.

Buradaki derecelendirme bilimsel bir derecelendirmedir, delik sayısı, deliklerin orta hatla olan ilişkisine, akıntı olan deliğin ne kadar uzağa kadar ilerlediğine ve tekrarlamış olmasına göre derecelendirilir. Halk arasında daha çok başlangıç, orta düzeyde ve ilerlemiş olarak tanımlanır. Tip 1, tip 2, tip3 ve tip 4 te çağdaş ameliyat yöntemleri mikro sinüsektomi, sinüsotomi, bascom ve pit pickin ameliyatları yapılabilirken tip 5 te klasik ameliyatlardan karidakys, limberg flap, açık bırakma, primer kapama gibi yöntemler yapılabilir. Ameliyat sonrası hasta rahatlığı açısından en iyisi karydakis ameliyatıdır. Karidakis olarak ta yazılan bu ameliyat klasik ameliyatların en son tarif edilendir.

Hastalık görülen kuyruk sokumu ve göbekte kıllar dışardan gelip doku içine girer batıkta ise o bölgedeki kılın yönü değişip doku içine doğru büyür yani kıl dönmesinde canlı köke rastlanmazken batıkta büyüyen canlı kök vardır.

Pilonidal sinüs tedavisinde deri altında var olan yumağın uzaklaştırılması yeterliyken batık tedavisinde kökünde yakılarak yok edilmesi gerekir.

151 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Merhaba doktor bey, kalçamda makat bölgesine 4-5 cm kadar uzakta sivilce gibi bir şey çıktı bir hafta önce sıktım intihap ve kıl çıktı içinden doktora gittim bana kıl dönmesi olmadığını farklı bir durum olduğunu söyledi ve antibiyotik hap verdi sizce kul dönmesi midir?

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirleim
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. doktor bey ben bu rahatsızlıgı 2 yıldır cekıyorum ve 3 kez acık bırakma yöntemiyle ameliyat oldum fakat her seferinde yara acıkken sıkıntı yok yara kapanmaya basladıgı anda sıslık ve agrı oluyor ve patlıyor akıntı hıc durmuyor benı sureklı kıl donmesı dıye amelıyat edıyorlar fakat cok derinden gelen bırsey olabılır mı acaba cunku doktor bır oncekınde bagırsaga kadar ınmıs ama temızledım demıstı tekrarlayınca suphelenmeye basladım ve hıc bır doktor anlamıyor benı

  1. genel hijyene dikkat etmediğiniz,kıl girişine engel olmadığınız sürece hastalığınızın nüks etmesi,iyileşmenin gerçekleşememesi normal.genel hijyene çok dikkat etmelisiniz.hergün yıkanmalı kuyruk sokumu bölgesini basınçlı su ile temizlemelisini.günlük çamaşır değiştirmelisiniz.bel,sırt ve kuyruk sokumu kıllarına mümkünse laser epilasyon yaptırmalısınız.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 3. Hocam yaklasık 2 hafta önce kuyruk sokumundan açık kıl dönmesi ameliyatı oldum. 2-3 günde bir akıntı oluyor ve sürekli kaşıntı yapıyor bu iyileştiğini mi gösterir? Açık ameliyatta tekrarlama olasılığı varmıdır? İyileşmem ne kadar sürer? Teşekkürler hocam.

  1. genel hijyene çok dikkat etmelisiniz.sık sık yıkayıp kuru tutmalısınız.iyileşme 2-4 ayı bulabilir
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017