online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Belirtileri

Genellikle hastalarımız tedaviye çok geç kalınmış şekilde gelirler. Bunun en büyük sebebi ise çok fazla belirtisi olmaması ve utanma sorunu nedeninden kaynaklıdır. Yinede bazı olgulara dikkat ettiğinizde doktor teşhisi olmadan bile kıl dönmesi olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü makat kısmında görülen hastalıklar (Hemoroid, Anal Fissür) vs bunlar direkt olarak makat ve makat içini ilgilendirir. Kıl dönmesi ile makat yerine kuyruk sokumunda görülen bir hastalıktır.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

İlk başlarda cilt altında toplanan kıllar az olması nedeniyle ciddi bir soruna neden olmayıp 1-2cm’lik alanda hafif şişlik ve zaman zaman ağrı görülür. Kuyruk sokumu kısmına dikkatli baktığınızda kılların cilt altına girdiği delik ve delikler görebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda ise ciddi şekilde kıl dönmesi belirtileri görülmeye başlar.

Kıl Dönmesine Bağlı İltihap Oluşur

Her hastalık gibi tedavisi geciktikce ciddi şikayetlere neden olan kıl dönmesi cilt altında artan kıl yumağı ciltte iltihap sorununa neden olur. Genelde tedavisi gecikmiş tüm hastalarda mutlaka iltihap vardır, ve tedaviden belli bir süre önce boşaltılması gerekir. İltihaplı alanlarda akıntı ve cildin zarar görmesi nedeniyle kötü koku sorunu ortaya çıkacaktır.

Kıl Dönmesi Hastalarında Ağrı, Ateş ve Titreme Görülür

Cilt altında biriken kıl yumağı bir kapsül içinde tutulmaktadır. Kapsül cilt altında biriken kılları cilde zarar vermesini engellemektedir. Genellikle sert şekilde oturmalara bağlı olarak kapsül patlayabilmektedir. Bu durumda cilt altında biriken kıllar serbest kalması nedeniyle cilde zarar vermeye başlayacaktır. Bu durumda en önemli belirti herhangi bir sağlık alt ve süt solunum sorunu yokken (nezle, grip vs) ortaya çıkan ağrı, ateş ve titremeler kıl dönmesi hastalığının acil bir şekilde tedavi edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Kıl Dönmesi Belirtisi

Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda yer edinen Mikro Sinusektomi yöntemi sadece 10 dakika süren bir tedavi olup, 2cm’lik alanda yapılan kesi ile cilt altınd biriken kıl yumağı çıkarılır ve cerrahi dikiş ile cilt kapatılır. Klasik ameliyatlara göre avantajları saymakla bitmeyen Mikro Sinüsektomi Op. Dr. Atilla KAYA tarafından Bascom ameliyatının geliştirilmiş ve modifiye edilmiş halidir. Op. Dr. Atilla KAYA’ya aşağıdaki yorum formundan sorularınızı iletiniz.

62 Yorum Var

    1. hayır yok,kıl keseciği cerrahi olarak çıkarılmadığı sürece tedavi tam yapılmış sayılmaz.mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm

  1. Merhabalar hocam benim sorunum kuyruk sokumunda degilde sol bacak sop kalca eklem yerinde bir agrı var oturunca yada sol yanima yatinca sol kalcada agri olusuyor kil donmesimidir yoksa liflerlemi alakalidir??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.